Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 08.01.2008, 20:39:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate ca fara sa fi fost si eu in situatia de a primi, nu as fi fost nici eu in stare de a da. Cand am plecat din Romania, am plecat in total necunoscut si am primit foarte mult ajutor, pe care de atunci incoace am incercat, cu putinele mele mijloace, sa-l intorc celor care au nevoie. Poate ca pentru cei, care nu au fost in situatia de a fi ajutati, e greu de inteles, dar pot sa va spun, cat de bine mi-a facut ajutorul primit, si cata bucurie imi face sa ajut si eu la randul meu. Nu o spun spre lauda mea, ci ca un indemn.

Ma bucur, urzicuta, ca acest schimb de mesaje a avut un ecou pozitiv la tine. Dumnezeu le vede pe toate si ne rasplateste. Dar nu pentru rasplata sa facem, ci din dragoste de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 08.01.2008, 22:04:10
adri adri is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.06.2007
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ancah
Eu cand promit ma tin de cuvant!
poate ar fi cazul sa pui tu ceva in conturile acelea...
Am pus!
Deja ai pierdut jumatate din plata.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 08.01.2008, 22:25:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stai linistit, adri, aici nu e vorba de lauda, ci de exemplu personal, pentru a sparge ghiata. Voi recupera cu siguranta pierderea. Oricum, ceea ce fac, nu pentru rasplata fac, ci din dragoste fata de Dumnezeu si de aproapele.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 08.01.2008, 22:48:33
el el is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta
Nu stiu daca e rau sau bine dar mie mi se inmoaie sufletul numai cand vad cu cei doi ochi ai mei situatii,persoane,cand ma conving cel putin olfactiv ca este o situatie reala nu o regie nascocita aiurea,e adevarat ca nu trebuie sa ne para rau cand dam chiar de dam unui impostor ,eu personal(rusine sa-mi fie nu am virat niciodata bani in conturi,nici macar nu stiu care-i procedura,mergi pur si simplu cu banii si-i virezi in contul respectiv?Sa nu mor proasta...
Ma crezi impostor??? E bun daca am ajuns sa fiu catalogat printre impostori. E ok nu ma supar.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 08.01.2008, 23:09:22
el el is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adri
Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ancah
Eu cand promit ma tin de cuvant!
poate ar fi cazul sa pui tu ceva in conturile acelea...
Am pus!
Deja ai pierdut jumatate din plata.
Ce vrei sa zici ?
Reply With Quote
  #86  
Vechi 08.01.2008, 23:09:28
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

el: nu te supara, frate. Urzicuta vorbea in general, avand in vedere ca au mai fost discutii pe aceasta tema pe alte topicuri. Nimeni nu contesta cele spuse de tine.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 08.01.2008, 23:12:23
el el is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Stai linistit, adri, aici nu e vorba de lauda, ci de exemplu personal, pentru a sparge ghiata. Voi recupera cu siguranta pierderea. Oricum, ceea ce fac, nu pentru rasplata fac, ci din dragoste fata de Dumnezeu si de aproapele.
Multumesc pt suma depusa dar Dumnezeu vede si ii rasplateste pe toti mai devreme sau mai tarziu. Si te-as mai ruga ceva, poate cer prea mult, am vazut ca locuiesti in suedia, se poate gasi de munca acolo?
Reply With Quote
  #88  
Vechi 09.01.2008, 00:32:29
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de el
Citat:
În prealabil postat de adri
Citat:
În prealabil postat de ancah
Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de ancah
Eu cand promit ma tin de cuvant!
poate ar fi cazul sa pui tu ceva in conturile acelea...
Am pus!
Deja ai pierdut jumatate din plata.
Ce vrei sa zici ?
A vrut sa zica, ca nu avem voie sa ne mandrim cu faptele noastre bune. Dupa ce le-am facut, trebuie sa le uitam.
Adevarul e ca le uit imediat, dar mi-a amintit Mirela de ele.
Reply With Quote
  #89  
Vechi 09.01.2008, 23:01:45
el el is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.12.2007
Mesaje: 47
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Eu cand promit ma tin de cuvant!
Multumesc inca odata ancah, sper sa nu dezamagesc pe nimeni:)
Reply With Quote
  #90  
Vechi 12.01.2008, 19:40:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am inceput chiar sa ma las pe mine mai la urma, pentru a putea face fata necesitatilor altora. Deci, o poseta sau o pereche de pantofi cu captuseala de piele mai putin, si poti ajuta un frate din lume. [...]
Eu nu tin prelegeri, ci vorbesc de ceea ce fac eu cu adevarat. La ce mi-ar folosi sa teoretizez, iar in practica sa fiu o egoista fara seaman? Si sarcastica, pe deasupra.
Vom fi judecati nu numai pentru fapte, pe care am fi putut sa le facem si nu le-am facut, ci si pentru orice cuvant irosit de pomana.
da, ar fi bine daca nu ai mai emite judecati categorice despre persoane pe care nu le cunosti nici cat negru sub unghie. in ceea ce privesc necesitatile personale, ia seama la ceea ce spui si recomanzi si altora, ca nu toti suntem in pragul pensiei si lucram de noapte in papuci si uniforma de serviciu. cat despre ajutorarea fratilor din lume (si ce mare e lumea !), poate renunti la vacanta din Korfu si dai curs solicitarilor de ajutorare financiara care vad ca infloresc pe forum. dar in ascuns, bineinteles, ca nu trebuie sa stie tot satul/forumul despre facerea noastra de bine, nici macar ptr zisa putere a exemplului!

ah, si sa nu uit, in loc de raspuns astept binecuvantarea de rigoare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce sa fac? Am nevoie de ajutor Raluca06 Nunta 121 17.12.2012 20:55:23
Am nevoie de ajutor Cristian8 Exorcismul 22 11.07.2011 18:57:03
Am nevoie de ajutor! Oanalia Generalitati 20 17.08.2010 08:14:51
Am nevoie de ajutor Idyahoo Generalitati 36 13.04.2010 21:38:50
Am nevoie de ajutor anitag Generalitati 14 12.11.2007 11:01:37