Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.10.2010, 21:20:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am ajutat-o pe bunica mea sa treaca strada............................................ .................................................. .................
... ca sa-mi cumpere inghetata.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.10.2010, 21:25:44
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Se voia o tema serioasa. Dar asa suntem unii, mai buni decat altii.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.10.2010, 21:29:00
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Se voia o tema serioasa. Dar asa suntem unii, mai buni decat altii.
Draga Rodica, daca incepem cu laude, unde ajungem?!? Chiar ne-ar sta bine?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.10.2010, 21:32:01
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Draga Rodica, daca incepem cu laude, unde ajungem?!? Chiar ne-ar sta bine?
Laude nu, dar de vorbit despre faptele bune cred ca nu trebuie sa avem retineri.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.10.2010, 21:38:39
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Laude nu, dar de vorbit despre faptele bune cred ca nu trebuie sa avem retineri.
Am suficienta "experienta" in acest sens pe forum, ca sa am o retinere. Aminteste-ti numai cazul celor 6 copii de la Targu Bujor, la cate discutii neprincipiale s-a ajuns...
Stanga sa nu stie ce face dreapta; nu?!? Iar daca am facut un bine, sa-l uitam imediat. Eu asa stiu.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.10.2010, 21:48:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
cu laude, unde ajungem?!?
Nici prea , prea , dar nici foarte , foarte
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.10.2010, 21:49:33
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

inca odata mi se confirma presupunerea veche,si ceea ce ziceam in alta postare:faptul ca pe formul asta nu exista decat teoreticieni,foarte convingatori si buni la vorbe...desigur vorbe din belsug si cat mai mestesugite...
sclipitori si convingatori mereu... ce te faci ca nu-s in stare sa...zica... si fapte !!!

asta e de fapt boala generala a romaniei, vorbarie multa si fapte ioc !

io unu nu am invatat mai nimca pe forumul asta, de la un om care sa zica sincer o traire personala,poate mai speciala, o fapta buna sau rea, o cadere,sau o ridicare,ceva din care sa inveti ,sa vezi el cum a tait expereinta si cum a reactionat !
desigur, au fost cateva subiecte si cativa aventurieri (carora le multumesc pentru curajul lor si merita respect !) insa enorm de putini in raport cu membrii (unii galagiosi!) ai acestui forum !

dovada de sutinere a celor de mai sus, e si aici, adica omul va cere sa ziceti fapte,...si pana acum nu am vazut nimica !!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.10.2010, 21:50:21
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile Si totusi...

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Am suficienta "experienta" in acest sens pe forum, ca sa am o retinere. Aminteste-ti numai cazul celor 6 copii de la Targu Bujor, la cate discutii neprincipiale s-a ajuns...
Stanga sa nu stie ce face dreapta; nu?!? Iar daca am facut un bine, sa-l uitam imediat. Eu asa stiu.
Asa este, dar daca dreapta nu ar sti ce face stanga si stanga ce face dreapta, daca n-ar fi puterea exemplului, multe fapte bune nu ar mai avea loc. Sigur, e buna smerenia, e buna si discretia, dar uneori un gest al nostru nefacut ostentativ ci cu buna credinta, poate aduce la adevarata cunostinta pe cel care poate nu a gasit calea, pe cel care ar vrea sa faca binele dar nu stie cum, pentru ca l-a intalnit de prea putine ori in viata.Am observat si eu ca o anumita atitudine deschisa, pozitiva deranjeaza sau este luata ca fiind falsa. Si stau si ma intreb care ar trebui sa fie portretul dascalului copilului nostru?La ce ne-am astepta de la el? Cum sa gandeasca, care ar trebui sa fie traiectoria lui in viata?Ce atitudine am dori sa aiba fata de copilul nostru, ce asteptari am avea?Care ar trebui sa fie rezultatul muncii lui?Tocmai ascult o predica despre virtuti la Trinitas TV.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 28.10.2010 at 21:57:26.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.10.2010, 22:17:55
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu cred ca aici ar trebui sa vorbeasca beneficiarii acestor fapte bune, nu cei, care le-au facut. Asa mi se pare mai in ordine.
Daca ma intrebati pe mine, nici o fapta buna nu am facut. Poate de acum inainte... cu ajutorul lui Dumnezeu.

Iar in ceea ce spui tu, Rodica, avem exemplul generatiilor trecute de profesori. Cu cat respect si recunostinta evocau parintii nostri amintirea profesorilor pe care i-au avut. Cat de mult i-au marcat in formarea lor ca oameni.
Daca incep sa scriu despre profesorii si dirigintii mei, cred ca nu am timp suficient sa povestesc despre ei. La fel erau deci si in generatia mea. Nu erau doar profesori, ne erau si parinti, patrunsi de gandul de a ne educa.
Nici atunci nu erau salarii mari. Profesoara mea de matematica, de ex., a venit timp de mai multi ani cu acelasi pulover de lana, tricotat de mana; ca aspect era stearsa, dar ca profesoara era stralucitoare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.10.2010, 22:28:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
inca odata mi se confirma presupunerea veche,si ceea ce ziceam in alta postare:faptul ca pe formul asta nu exista decat teoreticieni,foarte convingatori si buni la vorbe...desigur vorbe din belsug si cat mai mestesugite...
sclipitori si convingatori mereu... ce te faci ca nu-s in stare sa...zica... si fapte !!!

asta e de fapt boala generala a romaniei, vorbarie multa si fapte ioc !

io unu nu am invatat mai nimca pe forumul asta, de la un om care sa zica sincer o traire personala,poate mai speciala, o fapta buna sau rea, o cadere,sau o ridicare,ceva din care sa inveti ,sa vezi el cum a tait expereinta si cum a reactionat !
desigur, au fost cateva subiecte si cativa aventurieri (carora le multumesc pentru curajul lor si merita respect !) insa enorm de putini in raport cu membrii (unii galagiosi!) ai acestui forum !

dovada de sutinere a celor de mai sus, e si aici, adica omul va cere sa ziceti fapte,...si pana acum nu am vazut nimica !!!
Radu, da-ne tu un exemplu de fapta buna.
In ceea ce ma priveste, nici fapte bune nu am, si nici ceva de povestit. Eu stiu, ca daca primesti lauda pentru ce ai facut, atunci ti-ai primit plata deja; ori as vrea ca plata s-o primesc in ceruri.

Iar la capitolul activitati interconfesionare, imi pare rau ca dezamagesc din nou, dar nu am nici o experienta. Aici fiecare confesiune are actiunile ei si nu se prea amesteca cu alta confesiune; sau daca o fac, nu am auzit eu.
Singurul lucru pe care l-am vazut - la TV - este Liturghia comuna, prima de acest gen, care a avut loc dupa Intalnirea ecumenica de la Sibiu, 2007 daca nu ma insel, la care au participat reprezentanti ai tuturor Bisericilor crestine. Drept sa va spun, m-am simtit cam instrainata prin ceea ce am vazut acolo. Spectacol, nu Liturghie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Practica Liturgica anonimos92 Preotul 4 14.10.2012 22:47:56
Rugaciune si practica AGabriela Generalitati 10 23.07.2012 13:22:41
exorcismul se mai practica? indiranikos Exorcismul 19 27.10.2010 22:29:23
Se mai practica zeciuiala? potoceanc Generalitati 2 07.10.2009 11:19:08
Intrebari de teologie practica belciuge Generalitati 19 29.05.2008 08:04:22