Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2010, 21:18:55
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit YHWH sau YAHVE

Am vazut ca Numele lui Dumnezeu in VT este Yahve /Iehova.Am mai citit pe net ca r fi un zeu tribal.

http://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH totul pe wikipedia
astept pareri!!!!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.12.2010, 22:01:29
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am vazut ca Numele lui Dumnezeu in VT este Yahve /Iehova.Am mai citit pe net ca r fi un zeu tribal.

http://ro.wikipedia.org/wiki/YHWH totul pe wikipedia
astept pareri!!!!
Numele cel mai corect se crede a fi Iahve, Iehova fiind doar o citire forta a Tetragramei. Iehova nu este un zeu tribal ci doar o citire fortata, cu vocalele care se pun pt citirea ca Adonai.
Ceea ce scrie pe wikipedia este bine informat, ce pareri mai vrei?
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.

Last edited by gabriela_iagar; 11.12.2010 at 22:04:55.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2010, 22:30:35
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Numele lui Dumnezeu .Versetele citate drept temei sunt din Biblia versiunea Cornilescu.Numerotarea lor s-ar putea sa nu corespunda cu versiune Sinodala peste tot.Explicatiile sunt date din perspectiva ebraica(cred).Pentru explicatia ortodoxa:2 ,,etaje" mai jos

Last edited by Scotsman; 11.12.2010 at 23:09:48.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2010, 22:42:34
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Numele lui Dumnezeu .Versetele citate sunt din Biblia versiunea Cornilescu.Numerotarea lor s-ar putea sa nu corespunda cu versiune Sinodala peste tot.
Biblia versiunea Cornilescu.-Din cate stiu, nu este ortodoxa.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.12.2010, 22:54:13
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Biblia versiunea Cornilescu.-Din cate stiu, nu este ortodoxa.
Daca imi gasiti un articol care sa explice aceste aspecte si sa fie citate din Biblia Sinodala il postez pe acela.Nu am reusit sa gasesc.Diferenta este la numerotare.De aceea am si precizat ca cel care va verifica sa nu se mire daca in versiunea BOR,Sinodala,Anaia apar altfel numerotate.Explicatia este din perspectiva abordarii iudaice.Nici Cornilescu si nici Sinodul BOR nu au stabilit aceste nume pentru Cel de Sus.Am zis sa raspund cat mai aproape de topic,nu m-am interesat prea mult din care versiune sunt citatele pentru ca fiecare(eu,de ex,verific pe KJV) poate verifica.De asta ne-a dat Cel de Sus discernamint.

Update(special pt doamna Rodica) Stai ca a gasit inculpatul si sursa care nu nu creeze suspiciuni:aici explicatia ORTODOXA. Acum toata lumea poate sa compare,sa dezbata,sa faca fiecare ce doreste.Macar exista doua abordari si fiecare poate analiza.Era sub nasu nostru in arhiva siteului.Happy? :)

Fara legatura directa(sau cine stie)>am vazut odata la zerotv,intr-o emisiune lejer gretoasa dar aducatoare de rating,pe un individ care spunea ca toate aceste nume ar fi apartinut unor zeitati diferite,conform mentalitatii de trib a israelitilor.Templierule se aude bre?Baiatu acela mai spune ai alte aberatii care,din pacate,prind bine din lipsa de informare.Demersu lui era simplu:daca era vorba de mai multi zei atunci automat Mantuitorul nu era Matuitorul,etc. Cand iti da cineva cupa informtiei vezi ca veninul nu se simte la gust in vin...

Last edited by Scotsman; 11.12.2010 at 23:21:35.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.12.2010, 11:36:06
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Simplu, Dumnezeu cred ca este de ajuns...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2010, 12:43:26
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Simplu, Dumnezeu cred ca este de ajuns...
Citeam in acesta dimineta cele scrise in Evrei 13:6.Apoi am vazut cele scrise de dvs.Mereu ramin perplex cand vad esenta extrasa in cateva cuvinte...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
YHWH si Elohim oni91 Generalitati 5 21.05.2008 15:49:20