Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.07.2011, 13:22:32
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LittleSparrow Vezi mesajul
Iertare, dar nu înțeleg, cum adică să te oblige?
Vreți să spuneți, să ne convingă se 'ne obligăm' singuri.
Vă referiți poate, la ascultare?
Căci sacrificiul trebuie să fie voluntar...
Nu am vorbit la figurat ci direct !

Pe duhovnic ca si pe medic , ca si pe profesorul meditator, ca si mecanicul care iti ingrijeste masina ta si ca multi, multi altii de care depinde existenta noastra , deci pe acestia ii cautam noi , deoarece avem nevioie de ei si nu invers .
De asemenea trebuie inteles si facuta deosebirea f. clara intre spovadari si duhovnici . Pe cita vreme primii te desleaga de pacate si iti ingaduie tie cite si mai cite respectind canoanele lui personale si nu pe cele care ar fi trebuit sa le invete in facultate cuvint cu cuvint dar nu a facut-o,care te obisnuieste cu o viata duhovniceasca lejera in care in loc de a sporii duhovniceste de la vreme la vreme tu tot asa esti astazi precum si acum 15 ani ... ceilalti, adica duhovnicii imbunatatiti, sunt cei care iti conduc viata duhovniceasca , care te invata sa fi ostasul lui Hristos in permanenta ducind doar lupta cea buna , care iti arata crucea ta oglindita in pacatele si patimile spovedite si te pune cu hotarire si tarie sa o ridici si sa o porti cu barbatie .
Un duhovnic imbunatatit are sute si mii de fii duhovnicesti si inca de pe la inceputurile spovedirii tale la el iti pune in vedere ca daca nu ai de gind sa-i respecti sfaturile si sa-ti schimbi viata el nu te mai primeste si sa mergi la spovadari . Duhovnicul nu voieste raul fiului duhovnicesc dar nici nu se joaca cu el ci ia viata si modul de traire in duh si adevar al ei in modul cel mai serios . Daca el te desleaga de pacate si tu iar cazi in aceleasi (ca de , nu te poti lasa de fumat asa usor, si nici de sprit nu te poti lasa ca de , doar te-a costat ani si bani multi ca sa te inveti cu acestea , si nici de desfrinare nu vrei sa te lasi cu una, cu doua ca de, e vorba de marea placere la care trebuie sa renunti ...si in felul acesta si cu celelalte pacate !) si tot procedeaza asa cu tine, ani la rind, atunci aceasta facere nu se cheama decit pierdere de vreme ori duhovnicii tari nu au timp de-a joaca cu duhovnicia .
De aceea am afirmat ca am vorbit la propriu, ca sa te oblige sa duci viata din ce in ce mai buna si nu sa traga de tine ca de o mortaciune de pisic .
Viata curata o doreste in primul rind penitentul , el o cauta, de aceea cauta si un duhovnic iscusit si de aceea vrea categoric sa o rupa cu pacatu si sa-si conduca viata dupa cuvintul unui imbunatatit cu adevarat .
Crezi ca daca te duci de 2-3 ori la un medic , sau la oricare din meseriasii care i-am insirat mai sus, dar tu nu faci ce zice el , crezi deci ca mai sta sa piarda timpul cu tine ? asta arata ca defapt tu nici nu iti doresti lucruri serioase , decit pierdere de vreme , ori vremea mintuirii, adica timpul, este f. scump , nu se iroseste pe nimic !!

Deci duhovnicul adevarat , bun , este cel care nu iti permite tie sa te joci de-a spovedania : daca nu asculti si nu implinesti ceea ce spune el , repede te trimite la spovadari ... si acolo gasesti tot ce vrei tu : indulgenta multa, iertare indelungata , toleranta vietii in orice fel ar fi ea (ca de, toti suntem pacatosi , nu ..????) s.a.m.d.
Nu degeaba spunea gheronul Cleopa ca cu asemenea spovadari mergem drept in fundul iadului , cu ei de-impreunelea !


Deci am vorbit in sensul cel mai direct despre a fi obligat !!

Daca te obliga si tu nu vrei ... ce crezi ca se va intimpla ??
Crezi ca va plinge el, sau ca se va necaji cumva tot el ??? Glumesti !!! Cred ca in cazul acesta s-a uitat care ce interes are. Aici nu este loc si timp de manierisme, fineturi, socializari, sau de bonjourism !! Patimile si ispititorul sunt lucrui extrem de adevarate iar iadul duhneste de oameni care au mustit de intentii bune dar care nu au facut nimic , asemenea satanei care si ea stie ca exista Dumnezeu dar care nu vrea sa i se supuna !

In esenta lucrurile se traduc astfel : daca voiesti sa faci ce-ti spun eu bine , daca nu du-te si cauta pe altul care-ti este pe plac !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 24.07.2011 at 13:28:13.
  #22  
Vechi 25.07.2011, 09:55:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Relația Poporului Ales cu Dumnezeu a fost una plină de suișuri și coborâșuri. Vedem asta în Exod, vedem în Profeți, dar nicăieri nu vedem mai evident acest lucru ca în Regi. Periodic, evreii sufereau de alunecare și de apostazie aproape generală, în care se jertfea la zei și se folosea vrăjitoria. Dumnezeu îi corecta cu câte o urgie sau cu câte o amenințare. După tribulațiile de rigoare, Poporul lui Dumnezeu revenea la practicile monoteiste. Urma o perioadă de pace și prosperitate, după care ciclul se relua. Oameni foarte stimabili au pățit-o și chiar cel mai înțelept om de pe pământ, Solomon, nu a făcut excepție.
Deci, să învățăm de la lecțiile istoriei ! Privind locul unde suntem, vedem că ne aflăm într-o perioadă de coborâș. Diavolul nu se mulțumește să răpească aici un suflet, acolo altul. El vrea adorație publică, vrea să i se aducă închinare ca unui dumnezeu. A vrut asta dintotdeauna, a manevrat mereu lumea în acest sens. Cu atotștiința Sa și perfecta cunoaștere a naturii omenești, Dumnezeu a așezat porunca "să nu ai alți dumnezei în afară de Mine!" în poll-position. Dar oamenii au uitat porunca 1, așa cum le-au uitat și pe celelalte. Setea spirituală este săpătă în inima omului (este virtute infuză), dar mulți caută să se adape pe coclauri și nu de la izvorul apei vii. Dezorientarea diabolică este aceea care îi face pe oameni mai degrabă să creadă în Prana, în metemsomatoză, în Quetzalcoatl sau în OZN-uri venite fix din Constelația Andromeda decât în Dumnezeu care S-a făcut om pentru ca oamenii să se îndumnezeiască.
Față de aceștia, mai ales dacă vă leagă o prietenie și un trecut comun, aveți o mare responsabilitate. Alături de prietenii dv trebuie să fiți la bine și, mai ales, la greu. Nu-i abandonați. Ajutați-i. Ajutați-i cu rugăciunile; ținând pentru ei post și dând acatist. Ajutați-i învățându-i...............".

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
Multumesc pentru sfat.

Last edited by ovidiu b.; 28.02.2014 at 01:05:30.
  #23  
Vechi 26.07.2011, 22:38:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Important este ca in timp sa-i influentezi tu pe ei si nu invers.

Daca se intampla invers, prietenia nu mai e sanatoasa, utila, ci dimpotriva.
Cred ca asta ar fi un sfat util si pentru mine.
Dar stiti bine ce-am patit cand am incercat...S=a intamplat exact pe dos, am ajuns eu sa ma indoiesc de propriile convingeri. Nici acum nu mi-am revenit pe deplin.
  #24  
Vechi 27.07.2011, 00:01:13
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Daca te obliga si tu nu vrei ....
Să ne lumineze Dumnezeu și să vrem..
__________________

  #25  
Vechi 27.07.2011, 10:41:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cine are dinti de lapte in ale credintei trebuie sa astepte pana se fortifica el insusi duhovniceste. Daca incearca prea devreme sa influenteze pe altii care au nevoie de un duhovnic cu putere multa in cuvant, s-ar putea sa obtina efectul invers. Duhurile necurate care-i razboiesc pe cei impatimiti se napustesc asupra celui care incearca sa-i corecteze. Daca acesta nu stie cum sa poarte acest razboi nevazut, cade in capcana cu usurinta.


,,Prieteniile rele strica naravuri bune." - spune un proverb romanesc.

,,Prietenia cu lumea ( cu patimile si cu oameni impatimiti) e vrajmasie cu Dumnezeu."

,,Cu oamenii cei ce fac fărădelege și nu mă voi însoți cu aleșii lor.
Certa-mă-va dreptul cu milă și mă va mustra, iar untul de lemn al păcătoșilor să nu ungă capul meu."

(Psalm 140)

Bine ar fi sa pastrezi distanta si chiar sa le explici de ce. Asta inseamna sa-L marturisesti pe Hristos. Caci in timpul discutiilor nu se poate sa nu scoata si cate o ,,perla'' prin care sa-si justifice alegerea sau sa nu-L huleasca pe Hristos sau sa nu-ti strecoare idei ale orientarii lor fara sa-ti dai seama. Cu cat tii mai mult la ei, cu atat trebuie sa fii mai categoric in a-L marturisi pe Hristos in fata lor si in a conditiona prietenia cu ei in functie de optiunile lor religioase. Astfel i-ai pune pe ganduri si, cine stie, poate ca te-ar urma ei.

E vorba despre prietenie, (care ne poate influenta viata) nu despre cunostinte intamplatoare, totusi. In zilele noastre, dupa cum vezi, pentru a ramane ortodocsi, mai facem si sacrificii, caci nu putem fi intotdeauna si pe placul tuturor oamenilor si pe placul lui Dumnezeu. Dar pentru ca sa ai aceasta tarie, ai nevoie de un duhovnic foarte bun, asa cum ti s-a mai spus.

Last edited by antoniap; 27.07.2011 at 10:45:04.
  #26  
Vechi 27.07.2011, 10:51:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cine are dinti de lapte in ale credintei trebuie sa astepte pana se fortifica el insusi duhovniceste. Daca incearca prea devreme sa influenteze pe altii care au nevoie de un duhovnic cu putere multa in cuvant, s-ar putea sa obtina efectul invers. Duhurile necurate care-i razboiesc pe cei impatimiti se napustesc asupra celui care incearca sa-i corecteze. Daca acesta nu stie cum sa poarte acest razboi nevazut, cade in capcana cu usurinta.


,,Prieteniile rele strica naravuri bune." - spune un proverb romanesc.

,,Prietenia cu lumea ( cu patimile si cu oameni impatimiti) e vrajmasie cu Dumnezeu."

,,Cu oamenii cei ce fac fărădelege și nu mă voi însoți cu aleșii lor.
Certa-mă-va dreptul cu milă și mă va mustra, iar untul de lemn al păcătoșilor să nu ungă capul meu."

(Psalm 140)

Bine ar fi sa pastrezi distanta si chiar sa le explici de ce. Asta inseamna sa-L marturisesti pe Hristos. Caci in timpul discutiilor nu se poate sa nu scoata si cate o ,,perla'' prin care sa-si justifice alegerea sau sa nu-L huleasca pe Hristos sau sa nu-ti strecoare idei ale orientarii lor fara sa-ti dai seama. Cu cat tii mai mult la ei, cu atat trebuie sa fii mai categoric in a-L marturisi pe Hristos in fata lor si in a conditiona prietenia cu ei in functie de optiunile lor religioase. Astfel i-ai pune pe ganduri si, cine stie, poate ca te-ar urma ei.

E vorba despre prietenie, (care ne poate influenta viata) nu despre cunostinte intamplatoare, totusi. In zilele noastre, dupa cum vezi, pentru a ramane ortodocsi, mai facem si sacrificii, caci nu putem fi intotdeauna si pe placul tuturor oamenilor si pe placul lui Dumnezeu. Dar pentru ca sa ai aceasta tarie, ai nevoie de un duhovnic foarte bun, asa cum ti s-a mai spus.
Multumesc de sfaturi ...sunt folositoare si chiar am sa tin seama de ele.
  #27  
Vechi 23.02.2012, 16:49:21
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Prietenia

Am cautat un topic deja deschis pe tema prieteniei, pentru a lansa o intrebare (de fapt mai multe):

Vi se intampla sa aveti prieteni care vor sa petreaca mai mult timp cu voi decat ati dori voi? Care va cauta mai des decat ii cautati voi pe ei? Care va lanseaza invitatii pe care de fapt nu prea vreti sa le urmati?

Mie mi se intampla, si toate astea ma fac sa ma simt ca nu sunt o prietena buna. Se prea poate sa fie adevarat :-( Nu ca nu i-as ajuta la nevoie, dar simt ca relatia dintre noi nu este sincera... eu incerc sa comunic ceea ce nu imi place, sau ce parere am eu intr-un anumit domeniu, dar se pare ca mesajul nu ajunge la destinatar. Am impresia ca acele persoane nu ma cunosc, desi nu incerc sa ma ascund. Si uite asa am ganduri rele in sinea mea, foarte urat, recunosc, dar asa e. Ganduri rele in genul "iar ma suna, iar imi plange de mila, sau iar isi plange de mila, sau se indreptateste, sau iar ma invita undeva si eu nu am chef sa merg..."

Nu cred ca sunt antisociala. Nu imi place aceasta atitudine a mea, dar ea exista. Nu cred ca putem ignora sentimentele... ceva nu e in regula... oare ce?

Dar, ca sa fiu sincera, uneori prefer sa fiu singura sau sa imi fac un program independent.
  #28  
Vechi 24.02.2012, 09:50:25
Delalucaci Delalucaci is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Nu cred ca e nimic in neregula. E natural si pentru noi cei din lume sa vrem sa fugim cat mai des posibil de cele lumesti, iar daca prietenii nu sunt oameni cat de cat duhovnicesti iesirile cu ei de multe ori mai degraba aduc o stare proasta decat odihnesc. Plus ca si numai prieteni duhovnicesti avand si tot e bine daca simtim nevoia de singuratate pentru a ne regasi dialogul cu noi insine, cu Dumnezeu. Un sfant contemporan spunea „cat de greu e Doamne sa le vorbeasca despre Tine cei muti de uimire celor asurziti de zgomot”.
  #29  
Vechi 28.02.2012, 23:15:36
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Un singur mar stricat , intr-o lada cu mere mari , frumoase, sanatoase si inca nevatamate de nimic, le va strica pina la urma sigur pe toate, daca sunt lasate multa vreme impreuna !

Este lucru garantat si stiut de toata lumea . Cine nu crede, sa probeze !

Faptul ca esti botezat ortodox , nu inseamna nimic ; faptul ca mergi la biserica iarasi nu inseamna nimic ; Fatul de a crede ca exista Dumnezeu , nu inseamna nimic ; Faptul ca observi minuni in viata ta , ca te insemnezi cu semnul sfintei cruci, faptul ca spui altora infiormatii despre Dumnezeu, ca mai spui uneori rugaciuni si ca atunci cind ai chef mai si postesti ... Toate acestea nu inseamna nimic pt. tine ca om .
Doar cind te pui sub ascultarea unui duhovnic imbunatatit care sa te invete si sa te oblige sa implinesti toate poruncile credintei ortodoxe si sa traiesti in fiecare ceas Evanghelia lui Hristos... ei, abia de atunci in colo poti spune ca esti ortodox , ca ai o legatura strinsa cu Hristos !
Eu zic ca gresesti enorm de mult zicand ca botezul, biserica, credinta in existenta lui Dumnezeu, Sf Cruce, rugaciunea, postul nu sunt bune si nu ajuta la nimic in viata omului. Fiecare lucru e cu rostul lui. Citeste catehism si vezi fiecare lucru la ce foloseste. Doamne iarta si fereste de asemenea minunatii, ca fara de ele nu se poate mantui omul.
Duhovnicul e foarte important si el, avand si el rolul lui, dar sa nu exageram nebuneste. Asa cum sunt oameni si oameni sunt si duhovnici si duhovnici, iar duhovnicul e acela care te ajuta pe tine sa iti indrepti sufletul, te sfatuieste mai departe in viata ta si nu te obliga. Acela care te obliga sa faci ceva e prost, nu e duhovnic bun. Plus de asta nu inseamna ca tot preotul ne poate fi duhovnic.
Unde ai vazut pe Hristos sa oblige pe om la Sine? Oare nu i-a lasat hotararea de a-si determina viata? Nici in Evangheliile pe care tu zici ca trebuie sa le traiesti in fiecare ceas nu gasesti asa ceva.


Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Am cautat un topic deja deschis pe tema prieteniei, pentru a lansa o intrebare (de fapt mai multe):

Vi se intampla sa aveti prieteni care vor sa petreaca mai mult timp cu voi decat ati dori voi? Care va cauta mai des decat ii cautati voi pe ei? Care va lanseaza invitatii pe care de fapt nu prea vreti sa le urmati?

Mie mi se intampla, si toate astea ma fac sa ma simt ca nu sunt o prietena buna. Se prea poate sa fie adevarat :-( Nu ca nu i-as ajuta la nevoie, dar simt ca relatia dintre noi nu este sincera... eu incerc sa comunic ceea ce nu imi place, sau ce parere am eu intr-un anumit domeniu, dar se pare ca mesajul nu ajunge la destinatar. Am impresia ca acele persoane nu ma cunosc, desi nu incerc sa ma ascund. Si uite asa am ganduri rele in sinea mea, foarte urat, recunosc, dar asa e. Ganduri rele in genul "iar ma suna, iar imi plange de mila, sau iar isi plange de mila, sau se indreptateste, sau iar ma invita undeva si eu nu am chef sa merg..."

Nu cred ca sunt antisociala. Nu imi place aceasta atitudine a mea, dar ea exista. Nu cred ca putem ignora sentimentele... ceva nu e in regula... oare ce?

Dar, ca sa fiu sincera, uneori prefer sa fiu singura sau sa imi fac un program independent.
Si eu sunt o persoana mai retrasa. Si-apoi ei, ca prieteni trebuie sa te inteleaga in privinta asta, nu?
Sunt oameni si oameni si tipuri de caractere si tipuri de caractere. Asa ca daca asa esti tu, ce sa faci?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
  #30  
Vechi 28.02.2012, 23:18:59
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu de mult timp am inceput sa ma apropiu mai mult de Biserica si credinta. Intamplarea face ca unii din prietenii mei sa aleaga alte cai: doi dintre ei merg la Gnoza, unul merge la Prananadi (pe scurt au la baza reincarnarea si calatoriile in vis sau meditatie), iar unul dintre ei nici nu vrea sa auda de discutii despre credinta. Eu sunt constient ca ceea ce fac ei nu e bine si ca e o ratacire de a lor (nici eu nu sunt mai presus decat ei, dar acum ma straduiesc). Cand ma intalnesc cu ei, prezenta lor imi este draga, dar practicile lor, modul lor de gandire si modul lor de traire a vietii ma tin departe de ei. Doresc sa precizez ca ei nu sunt rau intentionati adica ei chiar vor sa avanseze spiritual (cei care merg la Gnoza si Prananadi).

Ce ai face daca ai fi in locul meu? Ai metine relatia cu ei sau ai cauta un alt cerc de prieteni?
Ei bine, asa cum zicea si anna, asa zic si eu.
Poti sa mentii relatia cu ei, daca vrei, atata sa te feresti de lucrurile vatamatoare si discutiile vatamatoare, nu?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Renuntarea la prietenie IonelaC Generalitati 20 23.06.2011 19:54:32
Despre prietenie mirela1990 Generalitati 42 24.03.2011 09:28:46
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
prietenie aida975 Umanitare 10 14.02.2010 03:12:08
Despre prietenie si dragoste 14carol06 Generalitati 17 16.02.2009 00:22:45