Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.06.2012, 20:31:55
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Pe cand Pavel intra in Areopagul din Atena ca Sa-l marturiseasca pe Dumnezeu si pe Iisus Hristos, Fiul Sau, a vazut printre atatea statuete de zeitati si un altar inchinat "unui Dumnezeu necunoscut". Atunci le-a aratat atenienilor ca la ceea ce se inchinau ei era de fapt Dumnezeul Cerului si al Pamantului, Facatorul tuturor celor vazute si nevazute.

Acum, daca tu spui ca Il cunosti pe Dumnezeu Tatal si Il recunosti pe Fiul Sau, Iisus Hristos ca si Mantuitorul omenirii intregi, cum dar poti pune pe picior de egalitate pe Dumnezeu cu "Natura Ultima" - Dharmakaya si pe Iisus Hristos cu Budha?
Ce este a fi egal? Mai mare sau mai mic?

Am facut aceasta relationare pentru ca Dharmakaya este in Budha si Budha este in Dharmakaya.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.06.2012, 20:38:40
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Studiul ortodoxiei pot spune ca l-am inceput cu filocaliile Pr. Prof. Dr. Dumitru Staniloae. Am fost si inca sunt impresionat de frumusetea si parfumul acestora - capetele despre dragoste - Sf. Maxim Marturisitorul sau Dionisie Areopagitul - scrieri exceptionale care respira o traire profunda in Dumnezeu.

Ceea ce a scris mai sus poate fi o referire la toate practicile spirituale contaminate de goana "eului" dupa placerea proprie (chiar si crestinii cu vechime in nevointa pot cadea in aceasta cursa- nimeni nu este ferit de acest pericol, pt ca mintea este foarte lunecoasa si inselatoare).

Acest tip de cautare nu se deosebeste cu nimic de goana lumeasca dupa placere.

Invataturile ortodoxe sunt pure pentru ca referintele de baza elimina apucarile eului prin forta rationamentelor de genul:

"nu prin puterea mea ci prin Puterea Ta Doamne"
"nu prin meritul meu ci prin Darul Tau"
"eu nu merit nimic si totusi esti atat de generos, o... Dumnezeul meu"


------------------------------------


Observatiile Pr. Prof. Dr. Dumitru Staniloae nu pot fi aplicate budismului tibetan.

Invataturile tibetane sunt pure pentru ca tot efortul este sustinut din dragostea pentru ceilalti: Asa cum o mama munceste ca sa-si poata hrani copii pe care-i iubeste mai mult decat pe ea insasi.

Nicio practica nu este angajata fara suportul acestei trairi.

Prima rugaciune din ritualul budist este predarea totala, (pentru ca cel ce se roaga este constient de neputinta sa - eul este taiat) si refugiul in Cel Mult Iubitor (asa il privesc ei pe Budha intr-o anumita ipostaza fie feminina Tara sau masculina Amithaba / Avalokiteshvara).

Trairea este autentica. Inima bate si iubeste contempland calitatile divine.

Cea de a doua este aprinderea inimii cu iubire pentru toate fiintele, indiferent de conditia lor fie demonica sau angelica - si dedicarea plenara a efortului pentru alinarea suferintelor acestora in orice forma ar fi ele.

Aceasta traire puternica se numeste Bodhicitta.

Numai cu aceasta traire plina de dragoste se continua cu diverse forme de rugaciune si contemplatii (laude, daruri, cereri, dedicari).
Ai dreptate, cel mai mare inamic al crestinului este egocentrismul.De asta exista asa de multe avertismente, si totusi foarte multi dintre noi cadem.
Cred ca si mintea budistului este construita la fel ca a noastra. Si el poate sa cada foarte usor in capcana egocentrismului.
Un lucru foarte util in crestinism este "ascultarea". Aceasta iti poate distruge mandria.Nu stiu in ce masura functioneaza si in budism, recunosc ca nu am fost niciodata interesat de budism.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.06.2012, 21:00:16
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ai dreptate, cel mai mare inamic al crestinului este egocentrismul.De asta exista asa de multe avertismente, si totusi foarte multi dintre noi cadem.
Cred ca si mintea budistului este construita la fel ca a noastra. Si el poate sa cada foarte usor in capcana egocentrismului.
Un lucru foarte util in crestinism este "ascultarea". Aceasta iti poate distruge mandria.Nu stiu in ce masura functioneaza si in budism, recunosc ca nu am fost niciodata interesat de budism.
In scripturile budiste se spune asa:

"Radacina tuturor realizarilor este duhovnicul" (cel ce te indruma nemijlocit)

In alta parte scrie

"Daca acesta este sau nu de folos noua,
Nu depinde de el, ci de noi insine,
Prin ascultare, dragoste si respect
."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.06.2012, 21:11:18
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ai dreptate, cel mai mare inamic al crestinului este egocentrismul.De asta exista asa de multe avertismente, si totusi foarte multi dintre noi cadem.
Cred ca si mintea budistului este construita la fel ca a noastra. Si el poate sa cada foarte usor in capcana egocentrismului.
Un lucru foarte util in crestinism este "ascultarea". Aceasta iti poate distruge mandria.Nu stiu in ce masura functioneaza si in budism, recunosc ca nu am fost niciodata interesat de budism.
In adevar nu exista budisti sau crestini, ci sunt oameni care iubesc si oameni care nu iubesc.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.06.2012, 21:28:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Meditatia nu este o pozitie a trupului, ci este o dragoste unita cu intelepciunea cunoasterii care respira in orice facem, fie ca stam, fie ca mergem, fie ca dormim, fie ca privim sau ascultam.

Este meditatie sa stai, este meditatie sa daruiesti, este meditatie sa ajuti.

Esenta meditatiei este dragostea pentru ceilalti.

"Ceilalti" sunt aspectele supreme ale meditatiei.

Fara "tu" -"el/ea" - "voi" - "ei" - nu este meditatie.

Un budist se roaga sa fie capabil sa-i ajute pe ceilalti (iubindu-i neconditionat), recunoscandu-si neputinta - aceasta este Bodhicitta.
Nu mi-ai raspuns concret la întrebare.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.06.2012, 21:41:22
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Florin, am o întrebare pentru tine. Să presupunem că un budist este pe malul mării stând în poziția lotusului și meditând. Un om este prins de valurile mării și are nevoie de ajutor pentru a fi scăpat de la înec. Ce va face budistul în cazul acesta: va sări să-l salveze pe om sau își va continua meditația?

Sa presupunem ca budistul are darul dragostei.

Atunci va sari si-l va scapa de la inec.

Cel ce are dragoste isi poate darui trupul pentru a-i salva pe ceilalti ca si cum ar darui o paine celor nevoiasi.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.06.2012, 23:07:05
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul

Sa presupunem ca budistul are darul dragostei.

Atunci va sari si-l va scapa de la inec.

Cel ce are dragoste isi poate darui trupul pentru a-i salva pe ceilalti ca si cum ar darui o paine celor nevoiasi.
Din păcate nu am primit un răspuns care ducă mai departe discuția.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.06.2012, 23:56:54
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Din păcate nu am primit un răspuns care ducă mai departe discuția.
esti dragut.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.06.2012, 01:33:48
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Revin, reformulez insa te rog sa raspunzi concret.

Daca tu spui ca Il cunosti pe Dumnezeu Tatal si Il recunosti pe Fiul Sau, Iisus Hristos ca si Mantuitorul omenirii intregi, cum dar poti spune despre Dumnezeu ca este "Natura Ultima" - Dharmakaya si Iisus Hristos un alt Budha?...

...iata mesajul tau:
Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Asa cum in crestinism - Hristos este expresia Tatalui (vine de la Tatal si descopera cele ale Tatalui) astfel in budism, aspectul uman, formal al oricarui Buddha este in fapt expresia Naturii Ultime - Dharmakaya.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.06.2012, 18:05:34
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Revin, reformulez insa te rog sa raspunzi concret.

Daca tu spui ca Il cunosti pe Dumnezeu Tatal si Il recunosti pe Fiul Sau, Iisus Hristos ca si Mantuitorul omenirii intregi, cum dar poti spune despre Dumnezeu ca este "Natura Ultima" - Dharmakaya si Iisus Hristos un alt Budha?...

...iata mesajul tau:

Ceea ce este in mod esential o Persoana nu poate fi definit conceptual.

Persoana nu poate fi raportata nici la spatiu (asa cum il percepem noi prin discriminari si referinte) si nici la timp (prin perceptia miscarii/curgerii). De aceea ea pare sa fie peste tot si nici unde.

Simturile noastre desi ne ajuta sa percepem aspectul conventional al realitatii - din perspectiva adevarului ultim sunt "invatatori mincinosi" pentru ca ne prezinta in mod inselator realitatea.


Ceea ce este minunat si cu totul de neinteles cu privire la Persoana (din perspectiva mintii formatata sa gandeasca spatio-temporal) este faptul ca
Persoana este in Toate si totusi nu este in nimic. Isi pastreaza identitatea/singularitatea fiind in acelasi timp toate Persoanele.

In mod esential nu exista nici atingere si nici contact.

Filip l-a intrebat pe Isus ,aratani-L pe Tatal sa intelegem si noi clar !
Domnul Isus i-a zis ;"De atata timp sunt cu voi Filipe ,si nu M-ai cunoscut !Cine M-a vazut pe Mine ,L-a vazut pe Tatal ,cum zici tu deci aratani-L pe Tatal ?


sau alt exempu

"Ramaneti in Mine si Eu in voi"

Dragostea si intelepciunea este cheia care ne deschide ochii cu privire la acest adevar.

Altfel credem ca suntem insule intr-un ocean cand de fapt suntem picaturile oceanului - suntem picatura si ocean in acelasi timp.

Acesta este darul mantuirii - sa vezi profunzimea, adancul minunat-nesfarsit al Persoanei care se deschide cu marinimie in Dumnezeu Totul.

Atunci suntem cu adevarat Fii - pentru ca nimic nu va mai fi ascuns de vederea noastra.

Robii nu stiu multe - dar Fii stiu toate ale Tatalui.

Eu cred ca realitatea este Una - dar denominarile sunt diferite.

Este foarte important sa intelegem natura Lui Dumnezeu, pentru ca altfel ne rugam la o icoana a mintii - si putem fi departe de Dumnezeu.

Sunt multi cei ce au crezut in Isus si au ucis in numele Lui crezand ca fac un bine.

Sunt multi cei ce cred in Isus si isi hulesc aproapele si cred ca fac bine procedand astfel.

Ei cred ca apucarea numelui este o garantie (fie a Lui Isus, Budha, Dumnezeu, Alah...sau forma de credinta - biserica). Din pacate nu este asa.

De Dumnezeu te apropii doar intelegandu-i Inima.



Dharmakaya este o denominare care desemneaza Adancul Nesfarsit al Fiintei.

Din aceasta perspectiva putem spune ca Dharmakaya este Dumnezeu.

Pentru a intelege insa Dharmakaya este nevoie de experiente profunde ale vacuitatii - adica mintea sa intre pe "pamant sfant".

Iar Isus, intradevar, are toate caracteristicile unui Budha.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Budism tantric - Vajrayana florin.oltean75 Alte Religii 50 28.03.2015 12:50:49
Budism - decodificarea realitatii florin.oltean75 Alte Religii 69 21.06.2014 10:45:16
Budism - Mantre florin.oltean75 Alte Religii 40 14.03.2014 13:12:35
Budism - Natura Mintii florin.oltean75 Alte Religii 29 16.08.2012 09:54:01
Budism - Lamrim florin.oltean75 Alte Religii 4 06.12.2011 13:40:18