Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2015, 12:59:09
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Uciderea animalelor

Cand eram prin clasa a opta(cred), aveam la scoala ora de religie.Dupa o astfel de ora, l-am intrebat pe parintele care se ocupa de noi, de ce nu e pacat sa omoram animalele si sa le consumam carnea.Mi-a spus ca Dumnezeu le-a facut pentru noi si ca nu au suflet.
De-a lungul timpului insa, am ramas cu aceeasi nedumerire.Am avut si crescut(in trecut) o multime de animale.Si poate ca nu au suflet, dar au sentimente.Se bucura de noi, oamenii, de puii lor si de multe alte lucruri.Sunt triste, au sentimente de vinovatie(cainii si pisicile, in special), se bucura, isi iubesc stapanii etc.Cel mai important lucru insa, e ca sunt niste fiinte vii, care la fel ca si noi, simt suferinta.
Nu demult, in timp ce transam in bucatarie un biet pui, cu un cutit, ma gandeam: cum pot sa ma mai vad pe mine ca pe o persoana buna, sensibila si miloasa, cand sunt ca un macelar, fata de o fiinta(chiar daca era deja moarta).Vorbim de Holocaust, de crime odioase, dar traim intr-o societate in care si noi la randul nostru suntem calai pentru alte vietati.Avem abatoare, la tara periodic taiem porci,vite(cat de dragalasi sunt viteii), iepuri(care am inteles ca inaintea taierii scot niste sunete ca un planset...), pasari etc etc.

De ce nu e pacat sa ucidem?De ce nu putem consuma orice, in afara de carne?Si daca o facem, cei care o facem, de ce nu suntem constienti de cruzimea noastra si ne mai idealizam inutil?

Intr-o zi eram cu copilul meu afara.Si s-a apucat sa omoare un gandacel.I-am zis ca e pacat, ca nici noua nu ne-ar placea ca cineva mai puternic sa ne faca acelasi lucru.Si mi-a zis :" Da, dar si tu ai omorat furnici in bucatarie."Se referea la o perioada cand ne-am trezit in bucatarie cu niste furnici...
Deci... de ce atunci cand mergem la spovedanie nu marturisim si pacatul asta?Nu am citit in nici un indreptar de spovedanie despre asa ceva.Si totusi sunt niste pacate mari si astea, nu?

Last edited by alex190; 18.07.2015 at 13:01:39.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.07.2015, 13:12:27
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Este pacat sa omori un animal fara rost, din cruzime.

Sa tai animalul pentru mancare, sau din alta necesitate, nu este pacat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.07.2015, 13:50:58
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mai intai nu sunt de acord cu ideea pe care multi o propaga, ca animalele nu au suflet. Sau la ce fel de suflet se refera? Nu exista o fiinta fara suflet.
Si am sa spun veganilor ca si plantele au suflet. Sunt fiinte vii si ar trebui sa nu fie nici ele omorate si consumate. Si ele se hranesc cu ceva si ele se simt bine cand sunt ingrijite si respectate si sunt triste si le merge rau cand le chinuim.

Pe urma in natura este asa (se invata la scoala la ora de biologie). Orice animal este facut pentru un anume fel de viata si alimentatie. Inclusiv omul.
Fiecare animal isi omoara animalele de care are nevoie ca sa se hraneasca.
O pasare cauta rame, insecte si viermusori. Pe ea o cauta si o mananca un uliu, sau un vultur, sau o vulpe.
La randul lor si astea sunt manacate de alte animale. Si tot asa.

Si insectele omoara altele ca sa se hraneasca cu ele: de ex. un paianjen prinde muste si gandaci si ii mananca.

Si exista pana si plante carnivore.

Ai vazut vreodata la gradina zoologica in ce fel sunt hranite animalele? Ce mananca ele? La foci si pinguini le da pesti. La lei si tigri le da carne (pasari, porc, vita, mai stiu eu). La serpi si alte animale le da pui mici de gaina si soareci, sau chiar iepuri etc.

Daca ne luam dupa judecata multor oameni, ar trebui sa desfiintam toate animalele, pentru ca ele se mananca unele pe altele si deci fac rau altora.
Eu cand vad ce mananca animalele de la gradina zoologica si unele sunt chiar crescute si de oameni privati (serpi de ex.) ma cutremur si eu si spun ca este cruzime. Dar inteleg ca asa este legea naturii. Sunt animalele criminale.
Da, categoric.

Omul se hraneste cu anumite animale, care altfel nici nu traiesc in natura: gaini, vaci, porci, capre, oi. Nu stiu acum istoria fiecaruia din aceste animale, dar candva omul a inceput sa le creasca pentru a le consuma, ca sa nu mai mearga la vanatoare.

Exista si animale daunatoare, sau deranjante pe care omul trebuie sa le indeparteze din casa, sau de pe el insusi, sau din jur: muste, tantari, furnici, paianjeni, sobolani, pureci, etc.

Orice animal in general are o gama de alimentatie. In rest nu are treaba cu alte animale.
Nici omul nu mananca orice animal. Desi se intampla sa consume te miri ce si nu-i inteleg.

Regula generala este ca trebuie sa mananci ca sa traiesti si trebuie in acelasi timp sa respecti natura.
Nu este un pacat sa mananci carne, branza, lapte, miere, oua, peste.
Asa a fost creat omul.
Una este mananci un pui si alta sa mananci caine, sau pisica.

Dar este pacat sa omori si sa chinui animale fara rost, sa le faci rau.
Este pacat sa vanezi (fara animalele alea poti trai), sa chinui si sa omori alte animale din natura din rautate, sau de placere: caini, pisici, cai, pasari din copaci, maimute, lei, tigri si alte specii care ajung si pe cale de disparitie din cauza oamenilor. Este pacat sa ucizi un om.

Intelegi diferenta?
Pentru astea din urma poti sa te spovedesti.

Si cu plantele se intampla la fel: exista plante care se mananca, plante care se cultiva pentru frumusetea lor, decorativ, plante care distrug pentru ca sunt daunatoare.

Copiii au un soi de rautate si duritate vis-a-vis de animale. Nu stiu de ce si de unde. Poate ca pana la o anumita varsta nu stiu anumite lucruri, dar cred ca depinde si de educatie.
Am vazut si eu si m-am in trebat adeseori de ce copiii omoara cu seninatate insecte, chinuie caini si pisici, trag cu prastia in pasari.
Chiar si plante storcesc si rup cu rautate si nu inteleg de ce.

Gresesc si parintii.
Uite de ex. tu ar trebui sa-i explici copilului tau cele ce am scris mai sus si de ce omori insecte din casa, sau de ce mancati carne.

Parintii gresesc si ca nu invata copiii cu animalele. La tara e altfel. De mici vin copiii in contact cu caini, pisici, vaci, porci, cai etc. Fac diferenta ca unul este folositor, altul este bun prieten si altul daunator.

La oras parintii ii invata sa fie rai cu animalele. Pai cand imi amintesc de razboiul cainilor din tara, cand toti strigau "omorati-i, dati-le in cap, sa dispara, etc." si invatau copiii sa-i omoare si sa-i chinuie, ca fac rau.
Aia da, trebuiau sa mearga sa spun preotului ce cruzime au in ei, ce li se intampla. Aia da, era pacat.

Copiii de la oras nu au contact cu animale, sunt feriti si izolati. Nu cresc cu un animal de companie.
Ei trebuie invatati sa umble cu animalele, sa le respecte, sa le diferentieze, sa se si apere cand este cazul, dar sa le si iubeasca.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.07.2015, 14:34:59
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Sa tai animalul pentru mancare, sau din alta necesitate, nu este pacat.
Da, stiu.Asa stim si gandim toti.Prin prisma acestui raspuns(pe care il avem interiorizat cu totii din frageda pruncie), ii putem intelege insa si pe cei care ucid sau nedreptatesc in orice alt fel alti oameni.In functie de apartenenta la o anumita categorie sociala,de gen, religioasa etc(de ex. sarac/bogat, barbat/femeie, hindus/musulman/crestin etc), fiinta umana e dezumanizata si folosita in anumite interese/scopuri personale sau de grup.

De ce nu e pacat sa smulgem un vitel cu ochii inlacrimati de langa mama lui, vaca(cu ochii la fel de inlacrimati), ca sa il taiem(sa ii provocam o imensa suferinta fizica), cand in loc de carne de vita ne-am putea multumi foarte bine cu consumul de oua, lapte, branza etc si multe alte surse de proteine din gama extrem de variata pe care o avem in lumea asta?Si asta e doar un exemplu...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2015, 15:07:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
De ce nu e pacat sa smulgem un vitel cu ochii inlacrimati de langa mama lui, vaca(cu ochii la fel de inlacrimati), ca sa il taiem(sa ii provocam o imensa suferinta fizica), cand in loc de carne de vita ne-am putea multumi foarte bine cu consumul de oua, lapte, branza etc si multe alte surse de proteine din gama extrem de variata pe care o avem in lumea asta?Si asta e doar un exemplu...
Raspuns sincer? Carnea-i buna. Este in dieta noastra de zeci de mii de ani, ne place, e buna, hranitoare. Omul actiona pe principiul prada-pradator. iar supravietuirea era mai importanta decat sentimentele. Acum? Pai, cum ziceam, carne-i buna, hranitoare, ne place, si omu-i om.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.07.2015, 15:15:46
alex190
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul

Dar este pacat sa omori si sa chinui animale fara rost, sa le faci rau.
Este pacat sa vanezi (fara animalele alea poti trai), sa chinui si sa omori alte animale din natura din rautate, sau de placere: caini, pisici, cai, pasari din copaci, maimute, lei, tigri si alte specii care ajung si pe cale de disparitie din cauza oamenilor. Este pacat sa ucizi un om.

Intelegi diferenta?
Pentru astea din urma poti sa te spovedesti.


Gresesc si parintii.
Uite de ex. tu ar trebui sa-i explici copilului tau cele ce am scris mai sus si de ce omori insecte din casa, sau de ce mancati carne.
Sophia, multumesc pentru rapunsul detaliat, esti foarte amabila.Toate lucrurile astea i le-am explicat deja copilului meu, dar oricum, am realizat inca o data(din intrebarile lui inocente si la obiect, ca traim intr-o lume plina de contradictii si imagini false.Ca si cea mai blanda si buna persoana poate sa dea dovada de nepasare fata de suferinta altei vietati, chiar si numai in momentul in care degusta o bucatica de friptura de ceva.Ca bunatatea oamenilor e o utopie.

Last edited by alex190; 18.07.2015 at 15:17:54.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2015, 17:25:34
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex190 Vezi mesajul
Cand eram prin clasa a opta(cred), aveam la scoala ora de religie.Dupa o astfel de ora, l-am intrebat pe parintele care se ocupa de noi, de ce nu e pacat sa omoram animalele si sa le consumam carnea.

Mi-a spus ca Dumnezeu le-a facut pentru noi si ca nu au suflet.
Un animal se bucura cand este mangaiat si sufera cand este batut - la fel ca omul.

O observatie directa - fara elaborari si demonstratii.

A afirma ca un animal nu are suflet doar pentru ca este o vietate "inferioara" ignorand aceasta similaritate fundamentala - frizeaza o anumita aroganta a omului.

"Lipsa sufletului" este temeiul perfect pentru justificarea uciderii animalelor.
Caci daca ar avea un suflet, atunci am avea o problema grava de etica si spiritualitate.

Astfel ca transarea dogmatica este solutia cea mai la indemana.

Putem ucide, lua viata altor fapturi cu cugetul impacat de gandul "lipsei sufletului - suflului de viata".

Avem exemple similare de practica dogmatica: "Pamantul in centrul Universului".

Dogme nascute dintr-o logica sustinuta de importanta pe care si-o da omul in ecosistem.

O interpretare a Bibliei in acest sens - homocentric.

Un sistem cladit pe dogme este unul fragil, pentru ca daca o singura dogma se dovedeste a fi o prezumtie falsa pe baza observatiei si rationamentului corect - atunci toate dogmele sistemului devin suspecte de falsitate.

====

Paradigma prin care privim realitatea poate fi aleasa de fiecare in parte.

Putem pune niste ochelari prin care alegem sa vedem totul ca fiind perfect ("sindromul CAMELOT"), putem filtra anumite aspecte sau putem vedea cum toata fiinta sufera - pentru ca toate fiintele sunt consumate de transformare.

Omul daca nu este mancat de o vietate superioara lui - este consumat inexorabil de boala. Finalul este acelasi. O realitate de abator.

In general alegem o viziune suportabila, respirabila care ne lasa spatiu de manevra si posibilitatea unor aspiratii lumesti.

Aprofundarea viziunii pana la miez - presupune intelegerea si realizarea naturii conventionale si ultime a realitatii.
__________________


Last edited by florin.oltean75; 18.07.2015 at 17:52:01.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.07.2015, 02:09:25
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Nu cred ca se va cadea de acord pe acest subiect :)
Un subiect destul de controversat.

Omul ascunde cu destula indemanare dependenta de gust bun sub minciuna supravietuirii.
Dar adevarul este si exemplele arata ca rasa umana poate trai si se poate dispensa de consumul de carne. Problema este ca nu vrea! Iar acest"nu vrea"trebuie sa imbrace o forma credibila si sa capete o conotatie medicala de genul"omul nu poate supravietui fara carne!" si gata ne-am linistit subit!
Pai cine ar fi nebun sa incerce daca toti iti spun conspirativ ca vei muri fara carne?
Adevarul este ca Sfintii sunt si au fost vegetarieni,ca de altfel si traitorii in monahism. Dovezile ca exista viata fara consum de carne sunt destule.
Inteleg supravietuirea care a jucat un rol important in istoria omenirii. Am citit si de un caz al unui supravietuitor al unui accident aviatic,care a supravietuit mancand carne de om ( a unor pasageri decedati).
Asta inteleg.
Dac nu ai de ales,daca viata iti este pusa in pericol,atunci omoara,mananca cadavre sa supravietuiesti. Dar in 2015 cu tehnologia de acum ,cu agricultura sistematizata si cu industria alimentara atat de avansata mai putem afirma ca nu putem supravietui fara consum de animale?
Sa ne mai gandim daca raspundem sincer sau doar ne aparam dependenta de gust.

https://en.wikipedia.org/wiki/1972_A...light_disaster




Am citit ce a scris Sophia(comentariu destul de echilibrat si de bun gust).
Totusi nu cad de acord cu cateva chestiuni.
Prima ar fi filozofia dupa care impartim animalele in genuri;unele de mancat ,altele pt iubit /dragalit/companie.
Nu exista asa ceva.
Adica vacile,porcii,gainile,curcanii,gastele,caprele si oile sunt niste animale proaste,dezgustatoare ca aparitie,nu atat de dragute si dragalase ca si pisicutele,cainii,papagalii sau pasarile colibri.
Merita sa moara in chinuri pt ca nu sunt frumoase (?) in schimb ce pt moartea cainilor si a pisicilor in China,occidentalii si europenii semneaza petitii peste petitii.
Absolut delicios cum functioneaza ipocrizia umana.
Astept cu deosebit interes semnarea petitiilor de catre indieni catre lumea intreaga ,care consuma vaci/vite(sacre din punctul lor de vedere).


Un alt aspect ilar,auzit mereu si mereu ca vegetarian,este asa zisa"suferinta a plantelor" :)
Trebuie sa ajungi la un inalt nivel de ipocrizie ca sa vezi si sa auzi "suferinta"nevazuta si muta a plantelor,dar sa ignori suferinta reala a animalelor care nu doresc sa fie sacrificate.
As dori sa am mai multe discutii reale cu oameni care au fost martorii suferintei salatei,rosiilor,castravetilor,a cartofilor si a altor legume si fructe inainte de"taiere".
Cum fac ? Plang sfasietor? Sar de pe tocator? Fug prin bucatarie? se impotrivesc sacrificarii?
Eu nu stiu,nu am experimentat niciodata aceasta suferinta a plantelor ...


Omorarea insectelor care nu ne pun viata in pericol,este iarasi un act neinteles.
Furnicile,mustele,paianjenii inofensivi,gandacii,fluturii care intra accidental in casa ar trebui reintorsi in natura din care au venit.
Numai ca pt capturarea lor sau ghidarea inafara casei ia mult timp,iar oamenii vor sa scape de problema rapid si comod; mai putin timo iti ia sa omori un paianjen si sa-l arunci la gunoi decat sa-l prinzi si sa-l arunci afara.
Nu stiu ce explicatie gasesc cei care isi curata astfel casa de insecte ...

Exista si metode cu ajutorul plantelor sau uleiurilor volatile ca sa indepartezi unele insecte de casa,sau de gradina. Sa le tii departe,sa nu intre.
Se gasesc tot felul de remedii pe internet acum,a spune ca nu stim,ca nu am auzit in 2015 cum sa tinem niste biete insecte departe de locuinta este deplasat.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.07.2015, 03:54:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sa te vad eu adunand furnici si dandu-le afara din bucatarie :))

Sau sa stai noaptea sa pandesti gandacii de bucatarie si sa-i dai afara, sperand ca n-au sa vina iar.

Animalele au soi de suflet, cel putin unele (suflet animal daca vreti) dar nu e nemuritor.

Orice animal se poate manca (daca e comestibil) si nu e pacat.
Candva erau niste restrictii (animale curate/necurate), acum nu mai sunt.

Cui i se pare nasol sa manance animale, sa nu mai manince animale. Nici asta nu e pacat.
Simplu ca buna ziua.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 19.07.2015 at 03:58:56.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.07.2015, 12:01:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa te vad eu adunand furnici si dandu-le afara din bucatarie :))

Sau sa stai noaptea sa pandesti gandacii de bucatarie si sa-i dai afara, sperand ca n-au sa vina iar.

Animalele au soi de suflet, cel putin unele (suflet animal daca vreti) dar nu e nemuritor.

Orice animal se poate manca (daca e comestibil) si nu e pacat.
Candva erau niste restrictii (animale curate/necurate), acum nu mai sunt.

Cui i se pare nasol sa manance animale, sa nu mai manince animale. Nici asta nu e pacat.
Simplu ca buna ziua.
Furnicile? Nu-i greu deloc,iei o foaie de hartie si un borcan si incepi sa-l umpli :)
Cand ai insecte mai mari,gandaci ,paianjeni ii urmaresti cu borcanul sau cu un pahar transparent ,il asezi peste insecta si in acel moment este prinsa intre o suprafata din casa si borcan/pahar. Vii cu o foaie de hartie pe care o bagi usor intre suprafata si borcan si acum o poti scoate la plimbare.
Daca ai un aspirator mic de masina este perfect pt aspirarea insectelor mai dure( nu merge la fluturi). Fluturii tot cu paharul :)

Am primit recent cadoul asta :
http://www.amazon.com/BugZooka-Bug-C...ords=bug+zooka



https://www.google.com/?gws_rd=ssl#q=bugzooka+youtube

-dar inca nu am avut"obiecte"de exersat prin casa :)

Anul trecut,mai mult ca posibil,un paianjen a depus vreo 100 oua in pod iar cand au ajuns la maturitate tot veneau in casa prin gaurile de ventilatie. In fiecare noapte era un paianjen pe tavan...asa s-au scurs cateva luni pana I-am deportat pe toti...atunci sa fii avut bugzooka!

Intr-o zi am vazut un paianjen mare in garaj; am vrut sa procedez ca si cu ceilalti aducand borcanul dar asta era mult mai sprinten.Chiar in seara aia a venit in vizita proprietarul casei si in treacat I-am spus despre paianjen;nici una nici doua s-a dus la locul respectiv si l-a omorat,eu am facut gura...dar si el a facut gura aratundu-mi paianjenul care avea o clepsydra rosie de burta -era o vaduva neagra,foarte veninos-de genul carora care te fac sa sfarsesti la urgente!!
Oricum,este un paianjen timid,nu ataca decat daca este incoltit,amenintat,altfel se ascunde la orice miscare.


De accord,cine vrea sa manance,s-o faca dar fara afirmatii de genul:" nu putem trai fara carne,altfel am fi mancat numai frunze!"
Totusi daca nu este pacat sa mananci animale,de ce Sfintii si calugarii actuali aleg sa nu manance?
Stiu ei ceva...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare