Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.01.2009, 16:49:37
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles, Razvan. Insa eu una nu am auzit de prezenta unui parinte cu acest nume in Focsani. Si crede-ma cunosc toti parintii din oras. Poate ca vine pe la careva pe acasa sau Dumnezeu stie.. cat despre cele ce ai scris Nu am cunostinta deci ma abtin de la comentarii. Am intrat pe acest topic din dorinta de a ajuta crezand ca acest parinte (sau ce o fi el) este aici la mine in oras si puteam ajuta cu o eventuala vizita..intreband deschis ce si cum. Doamne ajuta-ne!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.01.2009, 19:01:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doamne, iarta-i pe cei care gresesc cu buna stiinta sau din nestiinta, caci nu stiu ce fac. ,,Ereziile" parintelui Gabriel sunt cele cuprinse in cartea a carei difuzare a fost intrerupta. Pentru aceste ,, erezii'' a suferit mult. Adevarul mai nou asa se numeste.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.01.2009, 03:43:08
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

[COLOR=#000066]Mesaj din partea parintelui Iustin Parvu referitor la o grava impostura si la o mare inselare[/COLOR]

Am primit de la Manastirea Petru-Voda acest mesaj cu o rugaminte careia ii si dam curs:
[COLOR=#000080]Va rugam mult sa postati acest text pe siteul dumneavoastra. Este dorinta Parintelui Justin sa apara in presa si m-am gandit ca mai intai poate fi postat pe net. Este vorba despre o carte “Parintele Gabriel, un om indumnezeit prin har”, care este ratacita si fara binecuvantarea Parintelui Justin. Mai rau, Parintele Nicolae Tanase era si dansul trecut drept consilier editorial si pentru acest fapt Patriarhia l-a oprit de la slujire o perioada. Dar Parintele habar nu avea despre aceasta carte:[/COLOR]

O carte de acest fel este și [COLOR=#000000]cartea părintelui Gabriel apărută la editura Credința strămoșească, o carte care ar trebui arsă, precum cărțile eretice.[/COLOR] [COLOR=#000000]N[/COLOR][COLOR=#000000]ădăjduim ca editura Credința strămoșească să-și recunoască vina de a se folosi, fără acordul nostru, de numele mănăstirii Petru-Vodă și al altor persoane implicate, fără nici un temei - cum ar fi numele părintelui Nicolae Tănase, care de asemenea nu a avut nici o legătură cu această carte -, și să-și retragă cartea de la vânzare, iar pe viitor să fie mai atent în cercetarea materialelor primite[/COLOR]“.
Protos. Justin Parvu

Maria scrie:
Trebuie sã ne dãm seama cã diavolul si-a perfectionat stilul de lucru, a cãutat metoda cea mai eficientã. El e ca un cameleon care de fiecare datã gãseste noi culori pentru a nu fi recunoscut de cãtre cei care cautã sã îl identifice.
Cea mai reusitã deghizare a lui o oferã preotii care folosesc tehnici magice, cea mai cunoscutã dintre ele fiind poate asa-numita “deschidere a cãrtii”. Când oamenii aud cã un preot le zice viitorul, dupã ce deschide Psaltirea sau Sfânta Evanghelie, cum sã nu alerge cu încredere la el? “Cã doar e slujitor al altarului, nu vrãjitor
Cei care deschid cartea anatema sunt! Care ati fost la astfel de vrajitorii mergeti la spovedit! Canoanele opresc ani de zile de la Sfanta Euharistie, pentru acest pacat! Fratiile voastre nu ispititi pe Dumnezeu prin horoscoape, vrajitorii, ghicit in cafea. Multa credinta si curaj!

Gabi scrie:

Daca e vorba de Pr. Gabriel de prin Ialomita, am avut ocazia sa ascult si o predica de-a dumnealui pe o caseta, care mi s-a parut foarte ciudata intrucat nu continea o invatatura ziditoare, ci un amestec de mustrari si amenintari destul de incoerent expuse si care nu sugerau nicicum pocainta. Pe urma, fotografii in care aparea cu tot felul de lumini in jurul lui imi intareau sentimentul ca, de fapt, acest parinte se afla in inselare. Si ar mai fi si alte argumente…
Mama mea se mai ducea pe acolo, in zadar i-am spus ca acest preot e foarte probabil in inselare, cel putin dupa ceva vreme nu s-a mai dus, slava Domnului!

Andra scrie:

Doamne ajuta!
Nu inteleg de ce au unii credinciosi multa ravna in a se increde in vise. Acest comunicat al parintelui Iustin ar trebui lipit pe usa fiecarei biserici, poate asa s-ar mai imbarbata lumea. Chiar in articolul din Credinta ortodoxa, doamna care povesteste despre acel preot, in urma unor vise ajunge sa-l aiba pe preotul Gabriel de duhovnic. Cred ca Dumnezeu ne poate indruma si pe alte cai, decat prin vise. Dar mi-e teama ca cei mandri cad repede in aceasta ispita a alergarii dupa vise si minuni.....


Parintele Cleopa si Sfintii Parinti ne indeamna sa nu credem in vise si vedenii.Si oare nu stiti ca si divolul se transorma in inger de lumina?

Ionela si Antonia ar fi bine sa va spovediti daca ati citit si crezut in acea carte.Este genul de carte Urmarea lui Hristos scrisa de Toma de Kempis,care a fost scrisa fara binecuvantare si pe multi a ratacit.
Aveti grija ce cititi si Doamne ajuta!

Citit pe Arsenie Boca,pe Parintele Cleopa,pe Arsenie Papacioc si multi alti duhovnici si traitori renumiti,nu va mai luati dupa cei care par induhovniciti dar in realitate nu sunt.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.01.2009, 09:53:47
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Ma intreb unde este dragostea frateasca si nejudecarea aproapelui . Eu personal nu pot arunca cu pietre in parintele Gabriel si nici in parintele Iustin. Pur si simplu nu pot! Nu am suficiente argumente si nici daca as avea... cine sunt eu sa judec.... si tocmai pe cine? am eu oare caderea sa critic niste fete bisericesti...? Dumnezeu singur cunoaste inima omului si noua ne-a fost poruncit sa ne iubim si sa nu ne judecam aproapele. Am curaj sa citesc absolut orice carte, oricat de "eretica" ar fi, pe Dumnezeu nu mi-L va scoate nimic si nimeni din suflet.
Credinta mea e simpla si curata, nu caut raspunsuri, nu mai am intrebari, intrebarile s-au stins prin rugaciune. Dumnezeu si Maica Domnului raspund la rugaciuni. Nimeni care indrazneste sa se roage din inima la Maica Domnului, nu ramane nemangaiat.
Iarta-ma ca te intreb Razvan... de ce esti atat de potrivnic parintelui Gabriel? Doar pentru o simpla parere contra a parintelui Iustin? Daca ei doi au meciul asta, inseamna ca Dumnezeu a permis. Tot Dumnezeu va judeca cine are dreptate, cine si cat a gresit, toti vom fi judecati.... dar fiecare pentru ale lui... Eu ma rog sa imi dea Dumnezeu ochi sa-mi vad pacatele mele.... Cred ca nu mai am nevoie de un pacat in plus... nu-mi voi da cu parerea despre niste oameni a caror puritate sufleteasca si spirituala nu o voi atinge poate niciodata.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.01.2009, 14:04:32
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Credinta mea e simpla si curata, nu caut raspunsuri, nu mai am intrebari, intrebarile s-au stins prin rugaciune. Dumnezeu si Maica Domnului raspund la rugaciuni. Nimeni care indrazneste sa se roage din inima la Maica Domnului, nu ramane nemangaiat.
Minunat raspunsul tau draga Ionela7.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.01.2009, 15:30:51
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionela7 Vezi mesajul
Ma intreb unde este dragostea frateasca si nejudecarea aproapelui . Eu personal nu pot arunca cu pietre in parintele Gabriel si nici in parintele Iustin. Pur si simplu nu pot! Nu am suficiente argumente si nici daca as avea... cine sunt eu sa judec.... si tocmai pe cine? am eu oare caderea sa critic niste fete bisericesti...? Dumnezeu singur cunoaste inima omului si noua ne-a fost poruncit sa ne iubim si sa nu ne judecam aproapele. Am curaj sa citesc absolut orice carte, oricat de "eretica" ar fi, pe Dumnezeu nu mi-L va scoate nimic si nimeni din suflet.
Credinta mea e simpla si curata, nu caut raspunsuri, nu mai am intrebari, intrebarile s-au stins prin rugaciune. Dumnezeu si Maica Domnului raspund la rugaciuni. Nimeni care indrazneste sa se roage din inima la Maica Domnului, nu ramane nemangaiat.
Iarta-ma ca te intreb Razvan... de ce esti atat de potrivnic parintelui Gabriel? Doar pentru o simpla parere contra a parintelui Iustin? Daca ei doi au meciul asta, inseamna ca Dumnezeu a permis. Tot Dumnezeu va judeca cine are dreptate, cine si cat a gresit, toti vom fi judecati.... dar fiecare pentru ale lui... Eu ma rog sa imi dea Dumnezeu ochi sa-mi vad pacatele mele.... Cred ca nu mai am nevoie de un pacat in plus... nu-mi voi da cu parerea despre niste oameni a caror puritate sufleteasca si spirituala nu o voi atinge poate niciodata.
De ce "judec" "fetele bisericesti", scumpa sora Ionela? Pentru ca Gabriel Nicu nu mai era "fata bisericeasca" atunci cand a murit prin octombrie 2004, fiind caterisit de BOR, informatie furnizata de parintele Nicolae Tanase pe blogul d-lui Bogdan Stanciu inainte mentionat. Iar pe eretici si vrajitori pana a-i judeca Domnul trebuie si noi credinciosii sa-i aratam cu degetul ca sa nu atraga in smintelile lor ratacitoare de suflet multime de popor binecredincios.
A arata erezia cuiva nu este pacat, ci un lucru placut Domnului, caci ajuta si pe altii sa nu cada in aceeasi erezie.

Daca Gabriel Nicu a fost un drept de ce l-au contestat si judecat ca eretic parintii: Justin Parvu, Nicolae Tanase, Cleopa Ilie [dupa spusele Antoniei pe un topic de la tema "Vrajitoria" [stia acel adept al lui Gabriel Nicu pentru ce a creat acel topic la tema "Vrajitoria!] numit "Cine este vizionarul Gabriel [Gavriil]", cu referire clara la Gabriel Nicu, cu sumedenie de vedenii transmise prin vis de "sufletul" lui Gabriel Nicu adeptilor lui, vedenii de care Sfantul Diadoh al Foticeii ne indeamna cu parinteasca grija sa ne pazim [opera Sfantului Diadoh se gaseste in volumul I al Filocaliei, ce se poate descarca gratuit si de pe net], chiar de ar veni de la Domnul, caci Domnul stie ca astfel ne pazim de a nu cadea in inselarea si mandria diavoleasca pe care ne-o plasmuiesc in minte visele, vedeniile, luminile aparute tam-nesam in jurul unor preoti controversati si in jurul oricaror slujitori ai Bisericii in timpul vietii lor.

Ionela, rog, pazeste-te de zisa "invatatura" a lui Gabriel Nicu. Iar de vrei mai multe amanunte despre aceasta, cere de la Antonia, caci iti va da cu siguranta!...

R.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.01.2009, 16:58:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Persoana care a creat topicul ,,Cine este vizionarul Gabriel" a fost dornica sa afle amanunte despre acest lucru. Citind mesajul paruntelui Iustin, chiar l-a crezut, de aceea l-a inclus la topice de vrajitorie. Dupa ca s-a documentat, si-a dat seama ca a gresit si a creat un topic apreciativ pe un alt forum.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.01.2009, 17:20:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

  1. Parintele Gabriel, care si asa in timpul vietii a fost umilit, ar merita mai multa consideratie macar acum. Nu deschidea carti pentru a citi gandurile, iar minunile infaptuite sunt mult mai multe decat apar in aceasta carte. Mergeam la Sfintia sa, dar citeam si carti ale sfintilor, si as fi observat daca s-ar fi indepartat de la canoanele Sfintilor Parinti. Dimpotriva, parintele Gabriel Nicu era un mare aparator al Ortodoxiei si lupta impotriva ereziilor de orice fel. Prin post continuu, rugaciune neincetata si multa milostenie si-a purificat sufletul si a dobandit mari daruri ale Sfantului Duh. Sa-i ierte Dumnezeu pe cei care i-au gresit cu buna stiinta sau din nestiinta! Lucretia-Bucuresti
  2. Mihail - Bucuresti zice:

    pe 1/5/2008 la 12:13 pm
    Parintele Nicu Gabriel nu a fost un vrajitor. Sfintia Sa s-a luptat cu diavolii, cu toate duhurile rele trimise de vrajitori si fermecatori in oameni, savarsind Moliftele Sfantului Vasile cel Mare si ale Sfantului Ioan Gura de Aur, invatandu-ne calea cea stramta si dreapta, fiind un postitor permanent. Mi s-a pus diagnostic de cancer si nici un medic nu m-a putut ajuta, dar iata ca PreaSfantul Dumnezeu prin Parintele Gabriel m-a vindecat. Se spune ca ar fi fost caterisit. Verificati cei care nu l-ati cunoscut ca este o mare minciuna. A slujit pana in ultima secunda. Cum se poate sa se arunce cu noroi in cei care-l mai slujesc cu adevarat pe PreaSfantul Dumnezeu?
  3. Maria zice:

    pe 1/5/2008 la 12:34 pm
    Cred ca ati fi fost cu adevarat multumiti sa-l fi cunoscut pe cel care a fost Parintele NICU GABRIEL, un preot cu adevarat traitor intru Hristos, marturisind Sfanta si dreapta credinta pur ortodoxa, spunand raspicat la adevar - Adevar, si la minciuna - Minciuna.
    Asta v-ar fi facut sa fiti cu adevarat crestini, si sa nu mai dati curs la atatea comentarii false. Recunosc ca pana a citi articolele dvs., nu am stiut ca vrajitor inseamna a fi ascet convins, a te desfata cu vietile sfintilor, permanent cu multa iubire fata de semeni, stand in genunchi la Sfanta Spovedanie, rugandu-se cu lacrimi alaturi de crestini pentru iertarea pacatelor lor, citind zi si noapte Psaltirea Sfantului Prooroc David, astfel fiind pregatit permanent pentru a citi Moliftele Sf. Vasile cel Mare si ale Sf. Ioan Gura de Aur, venind in sprijinul si ajutorul celor suferinzi, invatandu-ne sa punem in practica invatatura PreaSfantului Iisus Hristos: “IUBITI PE VRAJMASII VOSTRI, BINECUVANTATI PE CEI CE VA BLESTEMA, FACETI BINE CELOR CE VA URASC SI RUGATI-VA PENTRU CEI CE VA VATAMA SI VA PRIGONESC CA SA FITI FIII TATALUI VOSTRU CELUI DIN CERURI.”

  4. Pavel zice:

    pe 1/5/2008 la 4:27 pm
    Mai sunt inca in viata, mai am inca credinta numai datorita Parintelui Gabriel Nicu care mi-a fost duhovnic, care m-a invatat sa lupt cu toate ispitele, greutatile acestei lumi, acestei vieti trecatoare, sa ma rog neancetat pentru toti ai casei si in primul rand pt. vrajmasi, pana la sfarsit, oricat de greu ar fi si oricate ar fi incercarile. Cu Sfantul Post si Sfanta Rugaciune si cu ajutorul nemarginit pe care l-am primit in urma rugaciunilor Parintelui Gabriel, cu slujbele savarsite de Sfintia Sa - Moliftele Sfantului Vasile cel Mare, ale Sfantului Ioan Gura de Aur, Sfantul Maslu, nu numai ca supravietuiesc (am stat ani de zile in pat suferind de o boala nevindecabila), mai mult decat atat ma simt foarte bine, lucrez ca orice alta persoana care n-a avut probleme de sanatate. A trebuit sa traversez tara sa ajung la un adevarat Preot si Duhovnic, acesta fiind Parintele Gabriel Nicu. Nu numai pt. Harul primit de la PreaSfantul Dumnezeu, ci si pentru Darurile dobandite prin mare nevointa, post permanent, pilda de vietuire a Sfintiei Sale pe pamant, Sfantul Post si Sfanta Rugaciune, neinteresandu-l niciodata banii, savarsind serviciile in parohiile unde a slujit fara a primi niciun ban nici pt. botez, nici pt. cununie, nici pt. inmormantari, nici pt. molifta din timpul posturilor cand se merge la casele crestinilor, nici pt. un alt serviciu, neavand proprietati personale (case, vile, masini bengoase, terenuri, societati, calculatoare… etc.), Parintele Gabriel fiind prigonit si in timpul vietii pamantesti si acum dupa plecarea la cele vesnice, dat fiind faptul ca preotilor le este incomod adevarul si nu sunt pentru popor, pentru crestini, Parintele Gabriel ajutandu-i si pe saraci si pe bogati, si pe prieteni si pe dusmani, nefacand nicio diferenta. Asa ca lasati-L in pace pe acest ADEVARAT PREOT, GANDITI-VA MAI MULT LA PREASFANTUL DUMNEZEU, CINE LOVIND DIRECT SAU INDIRECT IN PARINTELE GABRIEL, LOVIND IN PREASFANTUL DUMNEZEU, PE CARE L-A SLUJIT NEABATANDU-SE NICI MACAR O CLIPA DE LA “CALEA, ADEVARUL SI VIATA”, AMIN!!!
  5. Constantin zice:

    pe 1/5/2008 la 9:12 pm
    Multumesc, Bunului Dumnezeu pentru ca m-a ajutat sa intalnesc un preot adevarat , asa cum a fost preotul Nicu Gabriel. Sa dea Domnul sa fie nu unul ci sute, mii de astfel de preoti si noi am fi cei mai castigati din asta. Am avea la cine sa apelam sa ne ajute in momentele de cumpana din viata noastra. Spun unii si altii ca ar fi fost vrajitor? Putem spune ca ne-a vrajit cu minunatele cuvinte duhovnicesti pline de invatatura si sfaturi intelepte : ne-a invatat sa postim, sa ne rugam pentru noi, pentru cei de langa noi si pentru dusmanii nostri, sa fim blanzi , smeriti, si intelepti. A fost pentru toti cei care l-am cunoscut un exemplu demn de urmat. Mergeam sute de km pentru a participa la Sfanta Liturghie, Moliftele Sf. Vasile si ale Sf. Ioan Gura de Aur. Plecam de sambata noaptea la ora 1,30 , ajungeam dimineata la ora 8 la Gresia . Nu aveam nevoie de mancare , apa , eram fericiti ca dupa slujba , pe la ora 16,30- 17 , sa stam de vorba cu parintele. Ne dadea atata putere ca nu aveam nevoie de nimic altceva. Apoi pe la ora 21 chiar 22 plecam fericiti, spre casele noastre . S-a intamplat de cateva ori sa mergeam direct la serviciu si nu eram deloc obositi. Ma simt mai obosita acum dupa o noapte de somn, decat eram atunci dupa doua nopti nedormite. Oare de ce ? Viata noastra, a tuturor a capatat un alt sens dupa ce l-am cunoscut. Nu crede-ti ca am fi fericiti sa avem astfel de preoti langa noi? ar fi minunat dar din pacate pentru noi este greu poate chiar imposibil. E mult mai usor sa ponegrim tot ce e sfant si curat asa cum a fost preotul Nicu Gabriel, decat sa facem tot ce e omeneste posibil sa-I urmam calea grea si anevoioasa pe care a dus-o cu atata dragoste pentru Prea Sfantul Dumnezeu.
  6. ioan zice:

    pe 2/5/2008 la 12:45 pm
    Parintele Nicu Gabriel a fost cel care mi-a sadit in suflet credinta . Am fost la Gresia in anul 2001, nu ma inchinam ,nu faceam nici macar cruce.Am ajuns acolo pentru ca Parintele m-a chemat.Am fost singurul din multimea de oameni care n-am fost miruit.Cuvintele Parintelui m-au facut intors la credinta, in sufletul meu s-a facut lumina. Multumesc Tatalui Ceresc si Maicii Sfinte ca am cunoscut pe Parintele care ma ajuta in continuare. Amin
  7. CORINA zice:

    pe 3/5/2008 la 10:36 pm
    Daca nu vreti sa acceptati adevarul despre parintele Gabriel, este problema dvs.; dar nu e corect sa faceti aprecieri despre cineva fara sa-l fi cunoscut in realitate, bazandu-va numai pe spusele denigratoare ale altora. Ce usor ne lasam influentati in rau !
    Sa ne lumineze Dumnezeu sa fim cu adevarat crestini!

rAm citat si alte marturii ale unor credinciosi care l-au cunoscut si au facut comentarii pe blogul lui Bogdan Stanciu, intitulat ,,Ultima razvratire...''. Acolo se specifica faptul ca parintele Tanase n-a fost oprit de la slujire cum a sustinut parintele Iustin din pricina acestei carti.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.01.2009, 18:20:31
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

De ce nu vreti sa ascultati si parerea altora?Parintele a gresit,daca il repectati cu adevarat si tineti la el rugati-va pentru el dar sa stiti ca a gresit el a lucrat cu necuratul,e spre binele vostru,nu judecam pe nimeni doar incercam sa va atentionam,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.01.2009, 18:27:38
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
  1. Parintele Gabriel, care si asa in timpul vietii a fost umilit, ar merita mai multa consideratie macar acum. Nu deschidea carti pentru a citi gandurile, iar minunile infaptuite sunt mult mai multe decat apar in aceasta carte. Mergeam la Sfintia sa, dar citeam si carti ale sfintilor, si as fi observat daca s-ar fi indepartat de la canoanele Sfintilor Parinti. Dimpotriva, parintele Gabriel Nicu era un mare aparator al Ortodoxiei si lupta impotriva ereziilor de orice fel. Prin post continuu, rugaciune neincetata si multa milostenie si-a purificat sufletul si a dobandit mari daruri ale Sfantului Duh. Sa-i ierte Dumnezeu pe cei care i-au gresit cu buna stiinta sau din nestiinta! Lucretia-Bucuresti
  2. Mihail - Bucuresti zice:

    pe 1/5/2008 la 12:13 pm
    Parintele Nicu Gabriel nu a fost un vrajitor. Sfintia Sa s-a luptat cu diavolii, cu toate duhurile rele trimise de vrajitori si fermecatori in oameni, savarsind Moliftele Sfantului Vasile cel Mare si ale Sfantului Ioan Gura de Aur, invatandu-ne calea cea stramta si dreapta, fiind un postitor permanent. Mi s-a pus diagnostic de cancer si nici un medic nu m-a putut ajuta, dar iata ca PreaSfantul Dumnezeu prin Parintele Gabriel m-a vindecat. Se spune ca ar fi fost caterisit. Verificati cei care nu l-ati cunoscut ca este o mare minciuna. A slujit pana in ultima secunda. Cum se poate sa se arunce cu noroi in cei care-l mai slujesc cu adevarat pe PreaSfantul Dumnezeu?
  3. Maria zice:

    pe 1/5/2008 la 12:34 pm
    Cred ca ati fi fost cu adevarat multumiti sa-l fi cunoscut pe cel care a fost Parintele NICU GABRIEL, un preot cu adevarat traitor intru Hristos, marturisind Sfanta si dreapta credinta pur ortodoxa, spunand raspicat la adevar - Adevar, si la minciuna - Minciuna.
    Asta v-ar fi facut sa fiti cu adevarat crestini, si sa nu mai dati curs la atatea comentarii false. Recunosc ca pana a citi articolele dvs., nu am stiut ca vrajitor inseamna a fi ascet convins, a te desfata cu vietile sfintilor, permanent cu multa iubire fata de semeni, stand in genunchi la Sfanta Spovedanie, rugandu-se cu lacrimi alaturi de crestini pentru iertarea pacatelor lor, citind zi si noapte Psaltirea Sfantului Prooroc David, astfel fiind pregatit permanent pentru a citi Moliftele Sf. Vasile cel Mare si ale Sf. Ioan Gura de Aur, venind in sprijinul si ajutorul celor suferinzi, invatandu-ne sa punem in practica invatatura PreaSfantului Iisus Hristos: “IUBITI PE VRAJMASII VOSTRI, BINECUVANTATI PE CEI CE VA BLESTEMA, FACETI BINE CELOR CE VA URASC SI RUGATI-VA PENTRU CEI CE VA VATAMA SI VA PRIGONESC CA SA FITI FIII TATALUI VOSTRU CELUI DIN CERURI.”

  4. Pavel zice:

    pe 1/5/2008 la 4:27 pm
    Mai sunt inca in viata, mai am inca credinta numai datorita Parintelui Gabriel Nicu care mi-a fost duhovnic, care m-a invatat sa lupt cu toate ispitele, greutatile acestei lumi, acestei vieti trecatoare, sa ma rog neancetat pentru toti ai casei si in primul rand pt. vrajmasi, pana la sfarsit, oricat de greu ar fi si oricate ar fi incercarile. Cu Sfantul Post si Sfanta Rugaciune si cu ajutorul nemarginit pe care l-am primit in urma rugaciunilor Parintelui Gabriel, cu slujbele savarsite de Sfintia Sa - Moliftele Sfantului Vasile cel Mare, ale Sfantului Ioan Gura de Aur, Sfantul Maslu, nu numai ca supravietuiesc (am stat ani de zile in pat suferind de o boala nevindecabila), mai mult decat atat ma simt foarte bine, lucrez ca orice alta persoana care n-a avut probleme de sanatate. A trebuit sa traversez tara sa ajung la un adevarat Preot si Duhovnic, acesta fiind Parintele Gabriel Nicu. Nu numai pt. Harul primit de la PreaSfantul Dumnezeu, ci si pentru Darurile dobandite prin mare nevointa, post permanent, pilda de vietuire a Sfintiei Sale pe pamant, Sfantul Post si Sfanta Rugaciune, neinteresandu-l niciodata banii, savarsind serviciile in parohiile unde a slujit fara a primi niciun ban nici pt. botez, nici pt. cununie, nici pt. inmormantari, nici pt. molifta din timpul posturilor cand se merge la casele crestinilor, nici pt. un alt serviciu, neavand proprietati personale (case, vile, masini bengoase, terenuri, societati, calculatoare… etc.), Parintele Gabriel fiind prigonit si in timpul vietii pamantesti si acum dupa plecarea la cele vesnice, dat fiind faptul ca preotilor le este incomod adevarul si nu sunt pentru popor, pentru crestini, Parintele Gabriel ajutandu-i si pe saraci si pe bogati, si pe prieteni si pe dusmani, nefacand nicio diferenta. Asa ca lasati-L in pace pe acest ADEVARAT PREOT, GANDITI-VA MAI MULT LA PREASFANTUL DUMNEZEU, CINE LOVIND DIRECT SAU INDIRECT IN PARINTELE GABRIEL, LOVIND IN PREASFANTUL DUMNEZEU, PE CARE L-A SLUJIT NEABATANDU-SE NICI MACAR O CLIPA DE LA “CALEA, ADEVARUL SI VIATA”, AMIN!!!
  5. Constantin zice:

    pe 1/5/2008 la 9:12 pm
    Multumesc, Bunului Dumnezeu pentru ca m-a ajutat sa intalnesc un preot adevarat , asa cum a fost preotul Nicu Gabriel. Sa dea Domnul sa fie nu unul ci sute, mii de astfel de preoti si noi am fi cei mai castigati din asta. Am avea la cine sa apelam sa ne ajute in momentele de cumpana din viata noastra. Spun unii si altii ca ar fi fost vrajitor? Putem spune ca ne-a vrajit cu minunatele cuvinte duhovnicesti pline de invatatura si sfaturi intelepte : ne-a invatat sa postim, sa ne rugam pentru noi, pentru cei de langa noi si pentru dusmanii nostri, sa fim blanzi , smeriti, si intelepti. A fost pentru toti cei care l-am cunoscut un exemplu demn de urmat. Mergeam sute de km pentru a participa la Sfanta Liturghie, Moliftele Sf. Vasile si ale Sf. Ioan Gura de Aur. Plecam de sambata noaptea la ora 1,30 , ajungeam dimineata la ora 8 la Gresia . Nu aveam nevoie de mancare , apa , eram fericiti ca dupa slujba , pe la ora 16,30- 17 , sa stam de vorba cu parintele. Ne dadea atata putere ca nu aveam nevoie de nimic altceva. Apoi pe la ora 21 chiar 22 plecam fericiti, spre casele noastre . S-a intamplat de cateva ori sa mergeam direct la serviciu si nu eram deloc obositi. Ma simt mai obosita acum dupa o noapte de somn, decat eram atunci dupa doua nopti nedormite. Oare de ce ? Viata noastra, a tuturor a capatat un alt sens dupa ce l-am cunoscut. Nu crede-ti ca am fi fericiti sa avem astfel de preoti langa noi? ar fi minunat dar din pacate pentru noi este greu poate chiar imposibil. E mult mai usor sa ponegrim tot ce e sfant si curat asa cum a fost preotul Nicu Gabriel, decat sa facem tot ce e omeneste posibil sa-I urmam calea grea si anevoioasa pe care a dus-o cu atata dragoste pentru Prea Sfantul Dumnezeu.
  6. ioan zice:

    pe 2/5/2008 la 12:45 pm
    Parintele Nicu Gabriel a fost cel care mi-a sadit in suflet credinta . Am fost la Gresia in anul 2001, nu ma inchinam ,nu faceam nici macar cruce.Am ajuns acolo pentru ca Parintele m-a chemat.Am fost singurul din multimea de oameni care n-am fost miruit.Cuvintele Parintelui m-au facut intors la credinta, in sufletul meu s-a facut lumina. Multumesc Tatalui Ceresc si Maicii Sfinte ca am cunoscut pe Parintele care ma ajuta in continuare. Amin
  7. CORINA zice:

    pe 3/5/2008 la 10:36 pm
    Daca nu vreti sa acceptati adevarul despre parintele Gabriel, este problema dvs.; dar nu e corect sa faceti aprecieri despre cineva fara sa-l fi cunoscut in realitate, bazandu-va numai pe spusele denigratoare ale altora. Ce usor ne lasam influentati in rau !
    Sa ne lumineze Dumnezeu sa fim cu adevarat crestini!

rAm citat si alte marturii ale unor credinciosi care l-au cunoscut si au facut comentarii pe blogul lui Bogdan Stanciu, intitulat ,,Ultima razvratire...''. Acolo se specifica faptul ca parintele Tanase n-a fost oprit de la slujire cum a sustinut parintele Iustin din pricina acestei carti.
Una la mana:
Da, dar parintele Tanase spune ca Gabriel Nicu ar fi fost caterisit de BOR inainte de moarte...ca si eretic si vrajitor...si parintele Nicolae Tanase stie ce vorbeste. Asa stand faptele, Gabriel Nicu nici nu mai era preot in momentul mortii sale.

A doua:
Ionela si Antonia, care ati citit cartea "Parintele G. Nicu - un om indumnezeit prin Har", v-ati spovedit la parintii vostri duhovnici in legatura cu acest fapt? Stiu parintii vostri duhovnici la ce erezii pierzatoare de suflet v-ati expus citind-o?

Probabil ca nu... Asa ca vedeti pe ce cale o luati in viata si spovediti-va cat mai rapid de acest pacat, al citirii unei carti eretice.
Si numai pentru Antonia: stie parintele tau duhovnic ca il stimezi si apreciezi f. mult pe preotul Horga de la Calugareni-Suceava, care asemeni lui G. Nicu deschide Sfanta Carte la cererea credinciosilor [contra cost evident] si interpreteaza textul la care deschide cartea? Ca un veritabil vrajitor?

Altceva nu mai am a va spune, nici acum, nici in viitor.
Doamne ajuta!

Razvan
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parastas - Parintele Gabriel Nicu antoniap Stiri, actualitati, anunturi 23 01.07.2014 13:39:56
Nicu Wagner..cantari crestine tigerAvalo9 Resurse ortodoxe on-line 40 05.04.2009 20:16:31
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Cine este vizionarul Gabriel(Gavriil)? dan_ion Vrajitoria 85 14.11.2008 09:47:08
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47