Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2009, 17:20:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Mincarea proasta a saracului

Cred ca din cauza mincarii foarte sarace in minerale si vitamine, mai ales a mincarii ieftine a saracilor multa lume lesina la Slujbe de la statul in picioare, sau daca nu lesina ies des afara pentru citeva minute bune pentru a sta jos pe undeva si a lua aer. Eu opersonal l-am carat pe un tinar care se facuse alb la fata.

Asemenea scene nu ar mai trebui sa existe intr-o lume civilizata. Catolicii cind ne vad se crucesc cum de putem sta 2 ore in picioare.

Oare nu este mai bine sa se introduca bancutele sau scaune permanente pentru a evita plimbareala in sus si in jos? Astfel oamenii vor putea sta jos si asculta toata slujba fara sa mai fuga afara
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.05.2009, 17:55:50
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

sti care e problema, trecand peste simbolismul statului in picioare, in bisericile unde se aduna multa lume ar fi imposibil de pus banci deoarece nu ar mai incapea lumea in biserica
Dau exemplu 3 biserici, Catedrala din Cluj, duminica e arhi plina deabea te strecori inauntru, apoi doua biserici de parohie pe care le fregventez , una e biserica din parohia mea, unde daca ar fi scaune nu ar mai incapea lumea si alta o biserica de lemn din cartier, unde si asa spre sfarsitul Liturghiei o parte din lume sta afara din lipsa de spatiu

din cate cunosc, si personal am vazut doua astfel de biserici, bisericile in care nu se aduna multi oameni, au scaune sau banci
Aici depinde si de modul de gospodarire a bisericii, de cat e de implicat preotul si consiliul parohial in aceasta privinta
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2009, 18:37:35
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, motivele sint multiple.
Si mie mi se intimpla si la multi altii (sa trebuiasca sa iesim)si cu siguranta nu-i lipsa de vitamine si nici alimentatia necorespunzatoare.
Ba mai mult, avem si banci!
La cei tineri (aflati in crestere) poate fi anemia, carenta de fier samd. La ceilalti poate fi zaharul scazut (se ajuneaza de toti dar nu toti pot si sa o faca) lipsa aerului (oxigenului), problemele cu tensiunea la cei mai in virsta, diureticile si cite si mai cite....
Bancile ar fi desigur necesare in biserica. Noi le aveam si asta nu inseamna ca stam tot timpul jos (cei mai multi stau doar in timpul predicii) dar aceste banci ofera posibilitatea celui batrin sau bolnav sau copil de a participa si el la slujba.
Desigur locurile se vor reduce dar daca din respect nu vin oamenii de la inceputul slujbei...pentru banca tot vor venii si se vor construii alte biserici pt cei care nu incap.
Iar de crucit, se crucesc doar catolicii cu slujbe la birou, cei care lucreaza in hala de productie nu o fac cu siguranta, ca si ei stau cite 8 ore in picioare !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.05.2009, 20:20:55
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca din cauza mincarii foarte sarace in minerale si vitamine, mai ales a mincarii ieftine a saracilor multa lume lesina la Slujbe de la statul in picioare, sau daca nu lesina ies des afara pentru citeva minute bune pentru a sta jos pe undeva si a lua aer. Eu opersonal l-am carat pe un tinar care se facuse alb la fata.

Asemenea scene nu ar mai trebui sa existe intr-o lume civilizata. Catolicii cind ne vad se crucesc cum de putem sta 2 ore in picioare.

Oare nu este mai bine sa se introduca bancutele sau scaune permanente pentru a evita plimbareala in sus si in jos? Astfel oamenii vor putea sta jos si asculta toata slujba fara sa mai fuga afara
La biserică merg multe persoane care au probleme de sănătate mai ales probleme psihice pentrucă au auzit despre Iisus Hristos care îi vindecă pe cei bolnavi.Mirosul de lumânări și de tămâie poate fi una din cauzele care îi poate face pe unii să se simtă rău, iar nu mâncarea.
În biserică nu este ca în lume iar unii care nu vin prea des nu pot să stea decât puțin căci cel rău are grijă să îi scoată afară dându-le tot felul de neputințe căci mare este puterea liturghiei și a sfântului maslu și rău le supără pe duhurile cele necurate.
În biserica ortodoxă se stă în genunchi în multe momente ale sfintei Liturghii așadar de ce este nevoie să aibă fiecare scaun?
Îa să fie un spectacol de muzică pentru tineri să vezi cum stau aceștia ore în șir în picioare și nu le vine nici rău și nici nu obosesc!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.05.2009, 20:24:43
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mda, nici eu nu ma vad stand pe scaun la liturghie, insa pentru cei bolnavi, batrani e bine sa fie si scaune; dar nu as vrea sa se umple cu scaune, ca bisericile catolice, in care fiecare sta aliniat in banca. cel mai mult imi place sa stau intr-un coltisor, in genunchi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.05.2009, 20:32:17
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La 29 si 24 de ani si/sau sanatosl umea se vede altfel decit la 50-60 si/sau bolnav!!!
Acum eu ca voi am fost sa vedem cum o sa vorbiti cind o sa fiti voi ca mine!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.05.2009, 20:37:23
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
La 29 si 24 de ani si/sau sanatosl umea se vede altfel decit la 50-60 si/sau bolnav!!!
Acum eu ca voi am fost sa vedem cum o sa vorbiti cind o sa fiti voi ca mine!
Asa am invatat, ca este batran unul peste 65 de ani.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.05.2009, 20:43:33
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
La 29 si 24 de ani si/sau sanatosl umea se vede altfel decit la 50-60 si/sau bolnav!!!
Acum eu ca voi am fost sa vedem cum o sa vorbiti cind o sa fiti voi ca mine!
M-am întors că mi-a plăcut replica ta dar nu sunt deacord cu ea.Am și eu ceva ani...dar mă simt ca o căprioară...ca să nu spun ca o vrăbiuță că doar nu suntem rude!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.05.2009, 20:47:26
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mirosul de lumânări și de tămâie poate fi una din cauzele care îi poate face pe unii să se simtă rău, iar nu mâncarea.
lumanari nu prea se mai aprind inauntrul bisericilor, iar tamaia... n-am auzit pana acum sa-i vina rau cuiva de la asa ceva. te pup, Dorina, si ma bucur ca ai revenit!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.05.2009, 20:58:17
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

si/sau bolnav!!!

Fetele lui taica de cuvintele de mai sus ati uitat?
Va doresc sa va simtiti ca niste caprioare pina in ultimul ceas si sa stati in genunchi continuu... dar nu pot toti!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Presa creeaza o imagine proasta Bisericii? Bogdan N Generalitati 114 22.06.2011 17:25:19
veste proasta - par iustin emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 4 27.03.2009 15:38:16