Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.01.2010, 21:36:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Ai dreptate fani, intotdeauna, s-a lasat cu omoruri in masa intre catolici si ortodocsi. Asta a si fost cu adevarat substratul invaziei germane si a agresiunii lor brutale in EST. Banuiesc ca tot asa va fi si in viitor.
Singurii care nu s-au casapit au fost ortodocsii caldicei care au colaborat si s-au vindut catolicilor teutoni.
La noi greco-catolicii sunt in aceasta categorie de vinzatori de Traditie si Credinta pe care nu se va putea pune nici o baza pentru a apara valorile ortodoxe ESTICE. Rusii ramin ca dintotdeauna nadejdea Ortodoxiei! fara ei am fi fost demult pierduti si mincati de vii de germanici si de protestanti
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.01.2010, 21:44:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
ar fi frumos daca toti oamenii ar fi sfinti, asta este si scopul nostru. si mucenicia, sub orice forma (si lupta cu patimile este mucenicie) trebuie sa fie scopul nostru. eu pe PF Teoctist nu il pot judeca pentru ca nu ma pot pune in locul sfintiei sale. sincer iti spun, nu stiu cum as fi procedat. eu abia pot sa renunt la patimile mele..
Stii ceva Andrei, Teoctist si altii din ziua de azi daca nu sunt credinciosi pina la mucenicie trebuie sa lase acele locuri altora mai vrednici ca ei, si sa-si caute locuri de munca la strung, la fabrica unde nu trebuie sa te jertfesti in fata BULDOZERELOR cu pieptul cind acestea avanseaza catre Biserica Sf Vineri si altele

Asa gindesc eu, daca nu sunt in stare sa mor pentru pozitia mea de Patriarh, renunt tata, nu sunt vrednic si ma duc pe santier. Imi rad barba CA TOT NU INSEAMNA NIMIC, ma imbrac in blugi si tricou si plec de la Patriarhie, nu mai fac umbra icoanelor degeaba. Aici nu este vorba de patimile mele sau ale lor ci daca SUNT CAPABIL SA FAC "jobul" asta de PASTOR SAU NU!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.01.2010, 21:45:05
bodyandsoul's Avatar
bodyandsoul bodyandsoul is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Implicit

Ce poate fi mai convingator decat pozitia parintelui Dumitru Staniloae care spune, citandu-l pe sfantul Iustin Popovici : "ECUMENISMUL ESTE PANEREZIA TIMPURILOR NOASTRE!"

Pozitia pro-ecumenism a anumitor ierarhi din BOR dovedeste ca "e ceva necurat la mijloc".

Din moment ce sfintii si marii duhovnici romani marturisesc impotriva ereziei ecumeniste, lucrurile sunt clare pentru cine vrea sa inteleaga; cine nu vrea, nu va intelege, indiferent de argumente.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.01.2010, 22:30:03
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pe aceia i-au inselat duhurile rele sa prigoneasca pe acei monahi,ceea ce e foarte intalnit in istoria crestinismului si nu e deloc de mirare.
Doar Sfantul Apostol Pavel a zis:
"12. Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh. "
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.01.2010, 23:44:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Inteleg ca ecumenismul e rau,atunci cand il interpretam ca cedare din valorile ortodoxiei,si facere de concesii doar de dragul de a castiga bunavointa altor credinte. Dar daca interpretam ecumenismul ca dorinta de a te apropia si a colabora cu ceilalti,sau macar a dialoga,fara insa a renunta deloc la valorile tale traditionale,atunci nu vad de ce e asa rau privit.Caci toti care sunt impotriva ecumenismului,iau de buna prima definitie,adica cedarea.Si neindoielnic acele realitati nu sunt nici eu de acord cu ele.
Dar de ce nu ar fi posibil sa dialoghezi fara sa cedezi deloc,ci dimpotriva,afirmandu-ti valorile ? Oare nu a zis Domnul ca lumina nu se tine sub obroc,ci se inalta,ca sa lumineze tuturor?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.01.2010, 01:11:42
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Dar de ce nu ar fi posibil sa dialoghezi fara sa cedezi deloc,ci dimpotriva,afirmandu-ti valorile? Oare nu a zis Domnul ca lumina nu se tine sub obroc,ci se inalta,ca sa lumineze tuturor
da fratele meu, asta trebuie sa facem! dar nu se numeste dialog ci se numeste PROPOVADUIRE!! cand au "dialogat" sfintii parinti cu ereticii? niciodata! au facut ce e drept - au marturisit adevarul, in predici in scrieri. peste acestea au avut multa dragoste fata de fratii lor cazuti in inselare si nadejde in puterea Adevarului lui Dumnezeu. prin aceasta multi eretici au venit la dreapta credinta!! ce legatura are aceasta cu dialogul pur si simplu mort - caci asta e cuvantul cel mai bun - care se poarta azi?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.01.2010, 01:18:21
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

inca ceva despre ecumenism - in tot ce facem trebuie sa cautam in primul rand ROADELE. ecumenismul deja este practicat de ani buni.. care sunt roadele lui? daca afirmam ca ierarhii ar cauta prin intermediul acestui dialog sa ii aduca pe fratii lor la lumina cunostiintei, sa vedem - oare au reusit? cati frati catolici s-au convertit la ortodoxie datorita participarii la acest "terci religios" numit ecumenism? si sa ne uitam si in curtea cealalta - cati frati americani s-au convertit la ortodoxie dupa ce au citit scrierile parintelui Serafim Rose, un marturisitor convins impotriva ecumenismului?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.01.2010, 01:20:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Dar de ce se pune problema omorului?
Daca nu discutam cu cei de alte religii pe teme religioase inseamna automat ca intram in conflict?
Mi se pare o idee preconceputa, data cu picatura de mass media, pana ajungem sa o credem fara a o supune ratiunii.

Iar daca "taiem" de ici si colo din invatatura ortodoxa pentru a o alinia preferintelor celor de alte religii... pai ce adevar mai avem? Si daca nu avem adevar, suntem ca si morti (chiar fara "conflict").
Am vorbit de omor pentru ca titlul topicului vorbea de martiriu - omorarea unor ortodocsi de carte unii catolici din trecut. Deci, in acele timpuri se ajungea si la omor pentru 'apararea credintei' (caci catolicii erau probabil convinsi ca fac asta pentru apararea credintei care lor li se parea cea corecta). Ca au facut sau nu si unii ortodocsi asta, este mai putin important.

Cum se stie, lipsa comunicarii poate duce la uscarea dragostei si chiar la ura. Este de ajuns sa ne gandim la aceasta problema in cupluri. De accea eu cred ca dialogul ecumenic este important si ca ar trebui sa ne asumam riscul acesta - eventual de a mai gresi (putand apoi sa ne indreptam), dar de a incerca sa comunicam cu ceilalti.

Cum am mai tot spus, dialogul ecumenic nu implica neaparat taierea credintei ortodoxe. Asta este o prejudecata care circula.

Zisesem ca numa mai bag in discutii din astea.. Risc sa ii trimit prea multa fiere copilului ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.01.2010, 01:23:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
da fratele meu, asta trebuie sa facem! dar nu se numeste dialog ci se numeste PROPOVADUIRE!! cand au "dialogat" sfintii parinti cu ereticii? niciodata! au facut ce e drept - au marturisit adevarul, in predici in scrieri. peste acestea au avut multa dragoste fata de fratii lor cazuti in inselare si nadejde in puterea Adevarului lui Dumnezeu. prin aceasta multi eretici au venit la dreapta credinta!! ce legatura are aceasta cu dialogul pur si simplu mort - caci asta e cuvantul cel mai bun - care se poarta azi?
Ce zici despre sinodul de la Florenta? Sfantul Marc din Efes a tacut, nu a dialogat cu catolicii?
Dar sfintii parinti care avea dialoguri si cu paganii (cele care s-au pastrat in scris, cate or fi fost altfel?)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.01.2010, 01:24:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
inca ceva despre ecumenism - in tot ce facem trebuie sa cautam in primul rand ROADELE. ecumenismul deja este practicat de ani buni.. care sunt roadele lui? daca afirmam ca ierarhii ar cauta prin intermediul acestui dialog sa ii aduca pe fratii lor la lumina cunostiintei, sa vedem - oare au reusit? cati frati catolici s-au convertit la ortodoxie datorita participarii la acest "terci religios" numit ecumenism? si sa ne uitam si in curtea cealalta - cati frati americani s-au convertit la ortodoxie dupa ce au citit scrierile parintelui Serafim Rose, un marturisitor convins impotriva ecumenismului?
Faptul ca miscarea ecumenica stagneaza nu este un argument impotriva ecumeniei.
Faptul ca oamenii de atatea secole tot pacatosi raman, nu este un argument impotriva crestinismului, nu-i asa?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 02:21:26
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Declaratia egumenilor Muntelui Athos impotriva ecumenismului catalin2 Dogmatica 13 25.12.2011 13:58:57
Marturisirea de Credinta impotriva ecumenismului BogdanF2 Generalitati 4 30.09.2009 19:48:32
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 20:08:14