Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.02.2010, 12:19:58
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
De exemplu.
Pe vremea cand habar nu aveam de existenta lui Dumnezeu,aveam o prietena.Daca mi-ar fi zis ceva transant de genul :'crezi!",sau s-ar fi certat cu mine ca nu cred sau orice altceva ,cine stie cum evolua viata mea. Dar ,fara sa imi zica niciodata nimic ,am vazut la ea cum se roaga,cum se bucura de orice,cum daruieste celor apropiati,si cum se poarta cu dragoste.
Si uite asa am fost si eu curios sa vad cine este acest Dumnezeu.
Aceasta e 'calea' de a convinge pe cineva ca exista Dumnezeu !
frumoasa marturie! :)
acum aproape un an, am ascultat rugaciunea unei doamne in varsta, rostita in fata incoanei Sfantului Silvestru. spun ca am ascultat-o, pentru ca o spunea cu voce tare aproape. si spunea asa: "Sfinte Ierarhe Silvestru... ajuta-ne! macar asa... un pic." :) si cred ca rugaciunea asta a fost mai sincera decat un acatist intreg. nu spun ca acatistele sunt automat nesincere, daca am fi atenti la cuvintele lor ar fi si ele sincere. dar cand slabim mai mult in lupta si nu incap in noi cuvintele lungi de rugaciune, sa luam exemplu de la aceasta femeie, sa vorbim cu Dumnezeu cu cuvintele noastre. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.02.2010, 01:02:53
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Ati cere sau impune cuiva sa creada in Dumnezeu ?

Nu , n-ai cum impune credinta-n Dumnezeu ..e ceva care creste din tine , Creste , infloreste , rodeste ..
Eu sunt cel mai bun exemplu. In adolescenta ma declaram atee ,vai sufletul meu .
Aveam o prietena buna, martora (a lui Yehova ) care s-a straduit sa ma faca sa cred . In zadar..
Tot a incercat sa ma duca la adunarile lor , mereu imi raspundea la intrebari cu citate din V.T . pe care le stia pe de rost .
Ca sa pot s-o combat, am deschis ptr prima data Biblia pe care o aveam in casa.
Prima mea intrebare incuietoare a fost cu cine s-a insurat Cain ?
Nu-mi amintesc raspunsul ei ..V.T....greu ,tare greu de crezut ! ce era sa inteleg , cu sufletul si mintea de atunci , din IOV ?
Asa ca am pus Biblia din nou pe raft .
Insa ,cand am fost pregatita sa inteleg si sa primesc iubirea Lui .. si asta s-a intamplat fara sa-mi impuna nimeni , peste ani si ani , cand am citit N.T. si l-am aflat pe Domnul Iisus . .m-am trezit ..cred , Doamne si de atunci ..marturisesc.

,, Eu sunt Calea , Adevarul si Viata . Nimeni nu vine la Tatal decât prin Mine” (Evanghelia dupa Ioan).
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !

Last edited by sia; 06.02.2010 at 01:45:01.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.03.2012, 10:44:10
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Este un cuvant al Domnului din Noul Testament care spune: "cu ce judecata judecati, veti fi judecati; si cu ce masura masurati, vi se va masura".

Constienti de adevarul acestui fapt sa cerem si in rugaciunea Tatal nostru: "si ne iarta noua greselile noastre precum si noi iertam gresitilor nostri".
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mari romani pe care masonii nu doresc sa-i cunoastem UNNOOM Generalitati 80 22.03.2013 02:01:16
Atitudine crestina fata de ceilalti iustin10 Generalitati 35 18.02.2013 20:17:39
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
o intrebare despre ceilalti razvan_andrei Generalitati 16 29.01.2009 16:45:55