Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #631  
Vechi 28.04.2010, 22:29:53
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Gabriela, atunci cand ne punem nadejdea in oameni si in ceea ce pot ei oferi se intampla ca insusi Dumnezeu sa se supere si sa ingaduie sa fim dezamagiiti de ei pntru a ne dezlipi atentia de pe oameni si a ne-o atinti asupra Lui.
S-a intamplat ca la tine sa fie vorba de baptisti; altii au fost dezamagiti de ortodocsi sau penticostali [cum e si cazul meu]. Dar am inteles ca daca Dumnezeu ingaduie sa-mi faca o rana nu e de buna ce sunt ci ca sa ma pocaiesc. Si de ce as da vina pe oamenii care au absolut aceleasi slabiciuni ca si mine, cand pot sa gasesc pocainta adevarata si odata cu ea dulceata iertarii?

Si sa ma fereasca Dumnezeu ca din pricina ranilor facute de oameni sa ma razvratesc impotriva Lui negand tot ce mi-a dat El bun pana atunci. Ceea ce El mi-a dat pastrez in sufletul meu ca pe niste comori de mare pret si ma lupt sa scot din inima ceea ce L-a suparat . Atunci ii voi vedea pe toti oamenii frumosi, indiferent de religie si nu-mi voi mai aminti ca odata mi-au facut rau, caci i-am iertat. Iar pe cei ce incearca inca sa ma raneasca ii voi privi cu ingaduinta, stiind ca si eu , la randul meu, am ranit pe altii. Asta se cheama sa fii impacat cu Dumnezeu si cu tine insuti.
Parintele Ilie Cleopa despre adventisti, baptisti, iehovisti si alti sectanti
Mi-au pus întrebări despre unitatea Bisericilor, că ei vor să unească Bisericile si să facă, precum a zis Mântuitorul, o turmă si un păstor. “Domnule director, i-am zis, biserica dumneavoastră, protestantismul, este suspendat în aer. N-are temelie! -Dar de ce, părinte? - Unde vi-i Sfînta Traditie? Unde-s Sfintele Canoane? Unde-i practica Bisericii de 2000 de ani? Ati desfiintat totul si acum vreti să vă apropiati de noi? Este imposibil! Noi de-abia avem puncte comune cu catolicii, darămite cu protestantii. Ei sunt la foarte mare distantă de noi, au numai două Taine, si acelea nu ca taine, ci numai ca simboluri: Botezul si Cina Domnului. La Cina Domnului fac o masa comemorativă cu pîine si cu vin în cinstea lui Hristos, dar nu mai cred că se preface pîinea si vinul în Trupul si Sîngele Domnului. N-am cînd să spun discutia de acolo că-i mult de spus.”
“-Cum vedeti unirea Bisericilor?”, Părintele răspunde: “-Fratilor, unirea Bisericii nu este lucru omenesc ci dumnezeiesc. Nu-i în puterea noastră. Iată cum văd eu: să punem post si rugăciune către Dumnezeu si cînd va veni Duhul Sfînt să ne găsească ca Sfintii Apostoli. Asta e lucrarea Duhului Sfînt. Iar dacă va veni Duhul Sfînt cînd îl cerem cu post si rugăciune, cînd va veni la toate mintile arhiereilor catolici si ortodocsi, va fi aceeasi gîndire: Hai să ne unim că n-au fost la început două Biserici ci una singură. Deci asta să cerem de la Dumnezeu, că El poate face unitate de vederi în toate privintele… Iar dacă este vorba să se creadă, să se facă unitate de credintă, atunci numai Domnul stie… Noi, nu.”
“Ati văzut la primi voievozi crestini ai românilor, de cînd sunt cele trei tări române, Moldova, Muntenia si Ardealul, toti au fost ortodocsi… Stefan cel Mare nu a fost baptist! Mircea cel Bătrîn nu a fost evanghelist sau adventist! Alexandru cel Bun nu a fost martorul lui Iehova; nebunii ăstia au venit acum. Nici o sectă nu exista în tara noastră pe atunci. Acestia vin din străinătate, plătiti de masoni, să ne strice dreapta credintă si originea noastră de popor ortodox (…). Să tineti credinta care ati supt-o de la piepturile maicilor voastre! Să tineti credinta pe care o avem de două mii de ani! Nu vă luati după slugile satanei care vin din Apus cu milioane de dolari. Ei cumpără pe prosti si pe nelămuriti în credintă, să rupă unitatea în sufletul poporului român si vor să facă cele mai mari erezii si nebunii în tara aceasta. Păziti-vă de acestia! Au case de rugăciuni dar acolo e casa satanei. (Ortodoxia si internationalismul religios, ed. Scara, 1999)

Toti cei care s-au convertit la aceste mari rataciri provenite mai ales din America [SUA} singuri s-au auto-anatemizat conform Sfintelor Canoane ale Bisericii lui Hristos, Sfinte Canoane in Care ei nici nu mai cred, sub motivul ca sunt prea vechi si ruginite si nu sunt adaptate modernismului diavolesc actual!
  #632  
Vechi 28.04.2010, 22:38:42
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
ENu este atat de simplu, pentru ca nu este o boala psihica si nici nu afecteaza intelectul sau discernamantul, este o 'forta', o energie care te domina.
Nu este boala psihica, nici nu am vrut sa spun asta, e o energie care te domina cum spui tu daca te lasi cuprins de ea. Duhul Sfant nu se ocupa cu showuri din astea.
Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Am avut ocazia sa vad manifestari ale acestor 'forte' in momentul in care puterea Duhului Sfant atingea pe bietii oameni posedati.
Pune si tu posedati intre ghilimele, nu mai aruncati cu vorbele, oamenii nu sunt posedati de duhuri cum au unii impresia, e altceva, o rupere de realitate, nu ma pricep, de aceea am zis ca ar fi bun un psiholog sa explice. Dar pana la urma, sa se roage fiecare cum vrea, daca omul e decent in societate, e responsabil, sa fie sanatos.
  #633  
Vechi 28.04.2010, 22:43:27
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
ce ti se pare "neinregula" in ortodoxie?...
De ce provoci omu'? In adevarata ortodoxie nu e nimic in neregula.
  #634  
Vechi 28.04.2010, 22:48:35
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
"Adevarul" pe care eu l-am primit este insusi Domnul Iisus Hristos descoperit de Duhul Cel Sfant sfintilor lui Dumnezeu si de atunci revelat Bisericii Sale celei Adevarate, adica tuturor celor chemati dupa voia Domnului.
Foarte frumos, dar ar fi si mai frumos ca aceia care v-ati gasit un "adapost" sa si numiti direct biserica aceea unica, adevarata, mandra in toate cele.
Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Chiar nu ai ajuns sa-ti dai seama de contradictia dintre "ideologie'si practica propriu zisa?
Dar la biserica cea adevarata cum e? Se imbina teoria cu practica in mod perfect? Daca e asa, de maine vin si eu.
Citat:
În prealabil postat de Grabriella Vezi mesajul
Vezi, daca tu ai avea credinta adevarata, a Sf. Apostolilor
Sa-mi aratati si mie pe unul care are aceasta credinta
  #635  
Vechi 28.04.2010, 22:52:47
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
toti oamenii au o doza de mandrie.
Asa este, poti sa supui la tot felul de chinuri ca tot nu moare acest "microb" din om. E mai lesne sa-mi propun, astazi nu voi bate pe nimeni, decat sa-mi propun sa nu fiu mandru.
  #636  
Vechi 28.04.2010, 23:01:09
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
Parintele Ilie Cleopa despre adventisti, baptisti, iehovisti si alti sectanti.......................................... .................................................. ...............
.................................................. .................................................. ..................
Toti cei care s-au convertit la aceste mari rataciri provenite mai ales din America [SUA} singuri s-au auto-anatemizat conform Sfintelor Canoane ale Bisericii lui Hristos, Sfinte Canoane in Care ei nici nu mai cred, sub motivul ca sunt prea vechi si ruginite si nu sunt adaptate modernismului diavolesc actual!
Cataline tata, nu mai veni cu vechituri din astea de texte, gaseste si tu ceva mai nou dar la fel de distractiv precum spusele parintelui Cleopa, care are o opinie ca tot omu'. Cat va fi cerul si pamantul oamenii vor avea pareri, insa numai unii se vor bate cu pumnul in piept ca au Adevarul, sa ne fereasca Dumnezeu de astfel de insi, sau daca ii intalnim, macar sa stim sa ne purtam cu ei, eu nu as vrea pentru ca nu-s prea "crestin" la ora asta.

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
Toti cei care s-au convertit la aceste mari rataciri provenite mai ales din America [SUA} singuri s-au auto-anatemizat conform Sfintelor Canoane ale Bisericii lui Hristos, Sfinte Canoane in Care ei nici nu mai cred, sub motivul ca sunt prea vechi si ruginite si nu sunt adaptate modernismului diavolesc actual!
Bravos, vad ca imi asculti sfatul pe care t-i l-am dat in urma cu ceva timp si vii cu postari umoristice in stilul caracteristic, motiv pentru care voi mai vizita forumul. Revenind un pic la ceea ce ai scos din mintea ta luminata, probabil ca neortodocsii se vor umple de spaima auzind ca s-au autoanatemizat pentru ca nu tin cont de dogmele unei biserici care se numeste singura unica, a lui Cristos, preafericita. Si daca tot e diavolesc modernismul, vezi ca acolo in America unde iti place tie e o grupare religioasa care traieste ca in secolul XVIII, Amish le zice, poate le ingrosi randurile.

Last edited by almaris; 28.04.2010 at 23:11:26.
  #637  
Vechi 29.04.2010, 00:03:16
gabriela15 gabriela15 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Mesaje: 5
Implicit

cu sinceritate va spun ca am vazut acest lucru, insa pe moment l-am tratat ca fiind ceva foarte superficial, apoi m-a pus pe ganduri....insa va marturisesc ca am fost atenta si am ajuns la concluzia ca rostesc aceleasi cuvinte de mai multe ori, si mi-am dat seama ca este psihic, in sensul ca se trasmit cuvinte cu acelsi inteles de mai multe ori....este ceva ce practic isi impun sa faca...nu stiu ce limba folosesc, este necunoscuta si nu stiu de unde au invatat-o,insa pentru mine totul e psihologic si superficial ca si secta in sine....doar de suprafata. trebuie sa inlaturam dialogul cu sectantii, pentru ca nu vom ajunge niciodata la un numitor comun, vor incerca doar sa ravaseasca dreapta credinta inducandu-ne in eroare...nu aplecati urechile la vorbele lor, mergeti si rugati-va ca Domnul Iisus Hristos sa va intareasca in credinta si sa va apere de prorocii mincinoase.
  #638  
Vechi 29.04.2010, 09:12:07
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

In urma cu cateva pagini citam dintr-un studiu neuroimagistic facut cu cateva femei penticostale, cateva calugarite franciscane si cativa calugari buddhisti, studiu care cauta sa afle ce modificari au loc la nivelul creierului, in timp real, cand aceste trei categorii vorbesc in limbi (penticostalele), respectiv se roaga intens si mediteaza.

In primul caz, cel care e important pentru acest topic, deci cel cu penticostalele care vorbeau in limbi, s-a evidentiat faptul ca scadea activitatea in zone din lobul frontal, fiind astfel diminuat controlul asupra propriei vointe. In celelalte doua cazuri, de rugaciune a calugaritelor, respectiv meditatie a calugarilor buddhisti, activitatea in lobul frontal era crescuta.

In 27 aprilie pe newscientist a fost publicat un articol despre un ALT studiu efectuat pe 20 de penticostali si 20 necredinciosi, carora li s-a spus ca vor asculta niste rugaciuni inregistrate (18), astfel: 6 citite de un necrestin; 6 citite de un crestin obisnuit; 6 citite de un "healer". IN REALITATE INSA, toate cele 18 au fost citite de crestini obisnuiti, nici necredinciosi, nici healeri/profeti/intelepti.

S-a demonstrat ca in creierasii penticostalilor (in text, devout christians), cand acestia credeau (in mod eronat, dupa cum am scris mai sus) ca asculta un healer de-al lor, se facea shutdown in lobul frontal in acele zone care joaca un rol in vigilenta, scepticism si discernamant in ceea ce priveste importanta si adevarul lucrurilor spuse de catre oameni. De fapt s-au facut singuri in foi de vita :)

In engleza:

Citat:
În prealabil postat de Newscientist com
Brain shuts off in response to healer's prayer

WHEN we fall under the spell of a charismatic figure, areas of the brain responsible for scepticism and vigilance become less active. That's the finding of a study which looked at people's response to prayers spoken by someone purportedly possessing divine healing powers.
To identify the brain processes underlying the influence of charismatic individuals, Uffe Schjødt of Aarhus University in Denmark and colleagues turned to Pentecostal Christians, who believe that some people have divinely inspired powers of healing, wisdom and prophecy.
Using functional magnetic resonance imaging (fMRI), Schjødt and his colleagues scanned the brains of 20 Pentecostalists and 20 non-believers while playing them recorded prayers. The volunteers were told that six of the prayers were read by a non-Christian, six by an ordinary Christian and six by a healer. In fact, all were read by ordinary Christians.
Only in the devout volunteers did the brain activity monitored by the researchers change in response to the prayers. Parts of the prefrontal and anterior cingulate cortices, which play key roles in vigilance and scepticism when judging the truth and importance of what people say, were deactivated when the subjects listened to a supposed healer. Activity diminished to a lesser extent when the speaker was supposedly a normal Christian (Social Cognitive and Affective Neuroscience, DOI: 10.1093/scan/nsq023).
Schjødt says that this explains why certain individuals can gain influence over others, and concludes that their ability to do so depends heavily on preconceived notions of their authority and trustworthiness.



Weeeell well.... well. Preconceived preconceived preconceived preconceived preconceived ad nauseam.

Si inca o chestie interesanta despre lobul frontal:

Citat:
În prealabil postat de Sciencedaily com




Brain Activity Levels Affect Self-Perception: 'Rose-Colored Glasses' Correlate With Less Frontal Lobe Use

ScienceDaily (Jan. 11, 2010) — The less you use your brain's frontal lobes, the more you see yourself through rose-colored glasses, a University of Texas at Austin researcher says.


Those findings are being published in the February edition of the journal NeuroImage.
"In healthy people, the more you activate a portion of your frontal lobes, the more accurate your view of yourself is," says Jennifer Beer, an assistant professor of psychology, who conducted the research with graduate student Brent L. Hughes. "And the more you view yourself as desirable or better than your peers, the less you use those lobes."

Din punctul meu de vedere, treaba e lamurita. Bineinteles ca atunci cand ti se intampla chestiile astea NU AI CUM sa iti dai seama deci o vei tine pe-a ta, ca lucrurile traite de tine au fost autentice si bla bla bla bla bla bla bla bla.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #639  
Vechi 29.04.2010, 13:03:09
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Vorbirea in limbi e ori social learning, ori o chestie psihologica ciudata, ori o stare autoindusa, ori posesiune demonica.

Noi nu am aflat asta nici din experienta cu Dumnezeu nici din Sfanta Scriptura, dar GARANTAM ca e adevarul adevarat.

Ne-au „garantat-o” si noua lingvistii, psihologii, trainerii si antrenorul de la body-building. Treaba e sigura. Pace...

Last edited by penticostalulmantuibil; 29.04.2010 at 13:09:41.
  #640  
Vechi 29.04.2010, 13:23:07
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Vorbirea in limbi e ori social learning, ori o chestie psihologica ciudata, ori o stare autoindusa, ori posesiune demonica.

Noi nu am aflat asta nici din experienta cu Dumnezeu nici din Sfanta Scriptura, dar GARANTAM ca e adevarul adevarat.

Ne-au „garantat-o” si noua lingvistii, psihologii, trainerii si antrenorul de la body-building. Treaba e sigura. Pace...
Care dintre variante e adevarul adevarat.Ultima?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10