Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2010, 14:23:23
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit Aiureli sau...nu

Mai dragilor, de ceva vreme am o senzatie din ce in ce mai puernica, ca ceva "big" are sa se iteasca in curand...Acu' daca sad stramb si'mi ascult glasu lu' ratiunea, zic asa :"aiureli dom'le, aiureli"...or', daca sad stramb, da in derectia lu' opusa prima, s'ascult glasu' lu' intuitia, ei bine, imi cam da cu virgula...
Asadar, stimabilor, va pui o'ntrebare simpla, s'anume : Va mai aflati voi vietutori sub soare, in aceasi situatiune ? A ?

P.S.
Nu raspund la provocari lipsite de forma si continut, adicatelea daca ma'njuri,hm, asa poate sa graiesc si io : au !
Comentariile pe tema zvonisticii alarmiste, sunt nule si neavenite, asa ca nu va straduiti sa postati, ca postiti degeaba.
Atacuri la/de la persoana sunt permise si incurajate, chiar.
"Pocneala" peste dintii lu' io este deasemeni admisa, injuraturi, persiflari, etc, sunt permise deasemeni.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 29.11.2010 at 14:28:53.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2010, 14:37:39
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Question

Cred ca ai fost destul de ambiguu pentru a ti se da un raspuns concret...la ce anume te referi mai exact?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2010, 14:45:57
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Mai dragilor, de ceva vreme am o senzatie din ce in ce mai puernica, ca ceva "big" are sa se iteasca in curand...Acu' daca sad stramb si'mi ascult glasu lu' ratiunea, zic asa :"aiureli dom'le, aiureli"...or', daca sad stramb, da in derectia lu' opusa prima, s'ascult glasu' lu' intuitia, ei bine, imi cam da cu virgula...
Asadar, stimabilor, va pui o'ntrebare simpla, s'anume : Va mai aflati voi vietutori sub soare, in aceasi situatiune ? A ?
Daca este vorba de criza datoriilor publice atunci scapa cine poate.

,,Cand cresterea datoriilor depaseste sensibil cresterea veniturilor poate fi prapad. Or, acest lucru s-a intamplat in ultimii ani in Occident, iar, in ultimii doi ani, si datoriile publice au intrat in aceasta morisca.Or, stie si Grivei ca, dintr-o criza a datoriilor, nu se poate iesi decat prin strangeri severe de curea: fie directe, fie, daca exista rezistenta sociala, prin inflatie.La nivelul lumii occidentale, o revenire a inflatiei devastatoare de acum patru decenii pare cea mai probabila perspectiva."

Last edited by Scotsman; 29.11.2010 at 15:09:29.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2010, 14:49:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Mai dragilor, de ceva vreme am o senzatie din ce in ce mai puernica, ca ceva "big" are sa se iteasca in curand...
Apoi, daca eu de doua zile tot caut boabe de soia si nu gasesc decat pseudosoia procesata si prelucrata astfel incat ce-i bun din ea sa nu ajunga la noi, e clar, treaba-i naspa rau. O sa ajungem ca pe vremuri, cand trebuia sa stii din timp unde se dau alimente si sa fii pe faza. Acum e la fel, tre' sa stii unde sa cauti alimente de calitate, ca altfel mananci numai porcarii care te baga in groapa mai inainte de vreme.

Daca li se pare unora ca glumesc, ei bine, nu glumesc. Abia azi dimineata am gasit numai doua pachete de boabe de soia la un singur magazin si le-am cumparat. Am lipsit un sfert de ceas de la serviciu ca sa am o sansa sa gasesc ce caut.

Mantuieste, miluieste, apara si ne pazeste...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2010, 14:53:38
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Mai dragilor, de ceva vreme am o senzatie din ce in ce mai puernica, ca ceva "big" are sa se iteasca in curand...Acu' daca sad stramb si'mi ascult glasu lu' ratiunea, zic asa :"aiureli dom'le, aiureli"...or', daca sad stramb, da in derectia lu' opusa prima, s'ascult glasu' lu' intuitia, ei bine, imi cam da cu virgula...
Asadar, stimabilor, va pui o'ntrebare simpla, s'anume : Va mai aflati voi vietutori sub soare, in aceasi situatiune ? A ?

P.S.
Nu raspund la provocari lipsite de forma si continut, adicatelea daca ma'njuri,hm, asa poate sa graiesc si io : au !
Comentariile pe tema zvonisticii alarmiste, sunt nule si neavenite, asa ca nu va straduiti sa postati, ca postiti degeaba.
Atacuri la/de la persoana sunt permise si incurajate, chiar.
"Pocneala" peste dintii lu' io este deasemeni admisa, injuraturi, persiflari, etc, sunt permise deasemeni.
Da mi se intampla des acest lucru si ma aflu intr-un impas. Inima spune ceva, ratiunea altceva iar intuitia deasemenea imi da cu virgula. acest lucru se intampla cand nu exista un echilibru intre ele (ratiune, intuitie , suflet)... Si este greu de ales calea de mijloc.

Din proprie experienta iti spun sa-ti asculti instinctul, intuitia sau sa tii cont de ea... indiferent daca ceva big sau small se intampla , datorita intuitiei si al instinctului vei fi pregatit pentru momentul potrivit.

Mie din pacate mi s-a intamplat un episod nefericit pe care l-am intuit demult ca se va intampla aproape ca l-am simtit dar nu stiam cand, unde, pentru ce si cand m-a lovit nu am avut "arme" sa ma lupt.

Ascultati intuitia si fi mereu pregatit
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.11.2010, 15:06:46
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Mai dragilor, de ceva vreme am o senzatie din ce in ce mai puernica, ca ceva "big" are sa se iteasca in curand...Acu' daca sad stramb si'mi ascult glasu lu' ratiunea, zic asa :"aiureli dom'le, aiureli"...or', daca sad stramb, da in derectia lu' opusa prima, s'ascult glasu' lu' intuitia, ei bine, imi cam da cu virgula...
Asadar, stimabilor, va pui o'ntrebare simpla, s'anume : Va mai aflati voi vietutori sub soare, in aceasi situatiune ? A ?

P.S.
Nu raspund la provocari lipsite de forma si continut, adicatelea daca ma'njuri,hm, asa poate sa graiesc si io : au !
Comentariile pe tema zvonisticii alarmiste, sunt nule si neavenite, asa ca nu va straduiti sa postati, ca postiti degeaba.
Atacuri la/de la persoana sunt permise si incurajate, chiar.
"Pocneala" peste dintii lu' io este deasemeni admisa, injuraturi, persiflari, etc, sunt permise deasemeni.
Fi mai concret!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.11.2010, 15:20:07
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Am trecut prin etapa temerilor nedefinite. Sunt contagioase.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.11.2010, 17:00:36
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
Am trecut prin etapa temerilor nedefinite. Sunt contagioase.
Cine vorbeste de temeri aici, bre ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.11.2010, 17:02:29
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Fi mai concret!
Pai daca as avea cum, as fi...am zis, este doar o "senzatie"(neutra) deocamdata.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.11.2010, 17:03:52
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Cred ca ai fost destul de ambiguu pentru a ti se da un raspuns concret...la ce anume te referi mai exact?
Nu stiu, este doar o "senzatie", neutra deocamdata.(hm...)
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde