Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.05.2010, 18:16:19
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Si de ce, nene "nastasa" vezi o "icoana" in Vest? Nu cumva ai intentia sa-i ironizezi pe cei plecati?

Fii cuminte si smerit ca pici in penibil! (asta in legatura cu alt topic)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.05.2010, 18:29:15
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit raspuns

romanii au plecat in masa, din ticalosie, si lasitate ! Pentru ca nu au fost in stare sa faca fata cu barbatie greutatilor din tara si sa-si faca treaba la ei acasa !
Desigur, ca o mica parte dintre cei plecati ,au muncit acolo cinstit, insa o mare parte au fost tiganii care ne-au facut de mandra minune la toata europa, si un numar destul de insemnat de infractori romani din zona lumii interlope,care nu sa munceasca s-au dus acolo !
Romanul nu e patriot, il doare-n cot de tara, lui sa-i fie bine, merge ca tiganul unde i-e mai bine si cu gandul de a ramne pe acolo,deoarece la el acasa nu-i in stare sa-si faca nimica !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.05.2010, 18:36:39
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Am rezerve... este drept ca au fost si dintre cei care ne/au adus un renume regretabil, dar majoritatea au plecat pentru ca li s/au inchis portile.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.05.2010, 19:08:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Daca nu ma insel, Radu, am fost intrebati aici de ca am plecat sau nu am plecat, nu de ce au plecat altii...
Am inteles, daca noi am plecat pentru ca am fost lasi si ticalosi, tu nu ai plecat pentru ca esti un erou patriot. Bravo tie!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.05.2010, 19:19:41
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dar cand trimitem bani

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
romanii au plecat in masa, din ticalosie, si lasitate ! Pentru ca nu au fost in stare sa faca fata cu barbatie greutatilor din tara si sa-si faca treaba la ei acasa !
Desigur, ca o mica parte dintre cei plecati ,au muncit acolo cinstit, insa o mare parte au fost tiganii care ne-au facut de mandra minune la toata europa, si un numar destul de insemnat de infractori romani din zona lumii interlope,care nu sa munceasca s-au dus acolo !
Romanul nu e patriot, il doare-n cot de tara, lui sa-i fie bine, merge ca tiganul unde i-e mai bine si cu gandul de a ramne pe acolo,deoarece la el acasa nu-i in stare sa-si faca nimica !

acasa..suntem buni?Vedeti mai jos
http://economie.hotnews.ro/stiri-fin...ni-romania.htm
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.05.2010, 19:28:59
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Si eu ma gandesc ca dupa ce termin facultatea sa plec,dar 80% nu voi pleca.
Un motiv pt care as pleca este ca in Romania imi va fi greu sa-mi gasesc de lucru
Motivele pt care as ramane sunt ca aici am un apartament,am familia aici si in plus aici am toate radacinile,aici m-am format si mi-ar fi greu sa ma despart de familie si de amintirea tuturor membrilor familiei,oamenilor,locurilor,copilariei
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.05.2010, 19:29:05
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
romanii au plecat in masa, din ticalosie, si lasitate ! Pentru ca nu au fost in stare sa faca fata cu barbatie greutatilor din tara si sa-si faca treaba la ei acasa !
Desigur, ca o mica parte dintre cei plecati ,au muncit acolo cinstit, insa o mare parte au fost tiganii care ne-au facut de mandra minune la toata europa, si un numar destul de insemnat de infractori romani din zona lumii interlope,care nu sa munceasca s-au dus acolo !
Romanul nu e patriot, il doare-n cot de tara, lui sa-i fie bine, merge ca tiganul unde i-e mai bine si cu gandul de a ramne pe acolo,deoarece la el acasa nu-i in stare sa-si faca nimica !
Vorbesti astfel in necunostinta de cauza. Nu stiu ce varsta ai, dar fabricile din romania au fost inchise intr-un timp relativ scurt, in doar cativa ani de zile industria romaniei a fost data cu capul de pamant. Dupa tine asa, cam ce alternative crezi ca au avut zecile de mii de oameni care aproape peste noapte au ramas fara servici si nici posibilitati de a se reangaja in tara,cu familie si copii in spate.

Tu vorbesti numai din punctul tau de vedere, dar ia incearca sa privesti un pic lucrurile si prin ochii celorlalti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.05.2010, 20:17:32
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Si de ce, nene "nastasa" vezi o "icoana" in Vest? Nu cumva ai intentia sa-i ironizezi pe cei plecati?

Fii cuminte si smerit ca pici in penibil! (asta in legatura cu alt topic)
Nu, nu am nici o intentie in a ironiza pe cei plecati.
Hm...curiozitate, nerabdare...hm...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.05.2010, 20:23:17
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Vorbesti astfel in necunostinta de cauza. Nu stiu ce varsta ai, dar fabricile din romania au fost inchise intr-un timp relativ scurt, in doar cativa ani de zile industria romaniei a fost data cu capul de pamant. Dupa tine asa, cam ce alternative crezi ca au avut zecile de mii de oameni care aproape peste noapte au ramas fara servici si nici posibilitati de a se reangaja in tara,cu familie si copii in spate.

Tu vorbesti numai din punctul tau de vedere, dar ia incearca sa privesti un pic lucrurile si prin ochii celorlalti.
lasa-ma nene cu povesti, toata lumea stie ce tare se fereste romanu de munca pamantului,ca dracu de tamaie ! toti vrea numa sa fie domni in bloc !
Daca fabricile s-au inchis, reintoarcerea la natura...era solutia ! e drept ca si guvernele trebuiau sa creeze niste avantaje pt taran si sa-l incurajeze ,sa incurajeze reintoarcerea la tara masiva ! sal e faca canalizare,asfalt ,scoli,drumuri !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.05.2010, 20:33:18
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forfota Vezi mesajul
Si de ce, nene "nastasa" vezi o "icoana" in Vest? Nu cumva ai intentia sa-i ironizezi pe cei plecati?

Fii cuminte si smerit ca pici in penibil! (asta in legatura cu alt topic)
uitam sa-ti raspund in legatura cu cel topic pomenit de tine, te-au ciufulit bine ?
Du-te la politichia ta, si lasa-ma....cu morala ta, tanti "forfota".
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 12.05.2010 at 05:13:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana teatru-copii Despre Biserica Ortodoxa in general 81 25.06.2013 17:31:55
Omul - icoana a lui Dumnezeu, icoana - chip al omului îndumnezeit adam000 Pictura si Sculptura Bisericeasca 4 19.11.2009 13:34:52
manastiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 9 15.09.2008 14:36:29
manastiri din vestul tarii angeltm Pelerinaje la locuri Sfinte 6 22.03.2008 19:56:43
manasiri din vestul tarii sofiaiuga Pelerinaje la locuri Sfinte 1 29.06.2007 00:07:30