Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.05.2010, 18:59:51
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb observatie la o cafea, ca intre prieteni

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Alin e ok. Am avut de-a face cu altii mult mai rai, acesta macar e civilizat. Are convingeri puternice si si le sustine. E drept ca le cam spune verde-n fatza si fara manusi. Dar e cat de cat sincer si stie si cand sa se retraga.
Replica ta imi aminteste de Ioan Slavici si nuvela "Popa Tanda". Enoriasii l-au reclamat pe preot la episcopie pentru ca spunea ca sunt lenesi, carcotasi, barfitori, lipsiti de multe elanuri in ale credintei : "prea de-a dreptul, prea verde fatis". Acestia sunt oamenii care mie personal imi plac pentru ca doar cu cei care spun sincer si deschis ce gandesc se poate avansa, se poate construi ceva durabil si solid.


Cat despre ideea topicului, o vad infantila. Un copil fuge repede la casnicii lui si striga plin de nervi, batandu-se cu fundul de pamant "Maaaamaaaa, taaaataaaa, da' Goe a lu' vecinu m-a scuipat!!!!"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.05.2010, 20:25:02
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Implicit incredibil

Incredibil subiect !
Eu n-am mai postat de mult, că nu prea am timp, însă am mai citit de multe ori subiecte interesante. Fără să vreau am observat însă că tocmai Teodor_Nastasa era de foarte multe ori ironic, bășcălios chiar, în multe din postările frăției sale. De aceea nu pot să nu-mi exprim mirarea că tocmai el deschide acest subiect.
Acuma, despre Forfota nu stiu nimic, nu prea l-am întâlnit, însă AlinB mărturisesc sincer că îl admir pentru răspunsurile sale de fiecare dată, pentru că acestea emană din trăirea sa.
El este unul din puținii ortodocși adevărați care spun lucrurilor pe nume și mărturisesc Adevărul ortodox, chiar dacă unii eterodocși, cum ar fi Doriana și nu numai, se supără pe el.
Aceștia ar vrea niște răspunsuri convenabile la frământările lor, care îi face să intre pe acest forum ortodox, potrivite cu rătăcirea lor, care să nu îi supere, oricât ar crede că sunt în Adevăr.
Însă din păcate așa ceva este cu neputință. Adevărul e numai unul, iar dacă el nu ne convine sau ne supără, înseamnă că nu suntem în Adevar !
AlinB spune lucrurilor pe nume din p.d.v. ortodox. El nu vrea să jignească, însă dacă unii se supără este pt.faptul că nu-l înțeleg și nu trăiesc ortodox. Da, aici nu mă refer la cei care sunt rupți de Adevărul ortodox, ci la cei care se pretind chiar ortodocși.
Însă postările lor îi trădează, că ei doar clamează Ortodoxia, nu o și trăiesc autentic. Pe aceștia tare îi apreciază sectarii, îi consideră ”toleranți”.
AlinB este ortodox pur, nu ”tolerant”. Asta nu înseamnă că îi ia peste picior pe cei cu care polemizează, doar așa li se pare unora.
Nu te descuraja Aline, mărturisește cu tărie Adevărul ortodox, chiar dacă unii se supără !
Le va trece și poate se vor îndrepta. La urma urmei acesta este lucrul cel mai important pentru care ne spunem părerile aici, nu ?
Nu pentru a ofensa pe nimeni, ci pentru a-i aduce pe toți la Adevărul Cel Singur Mântuitor !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.05.2010, 20:57:26
Daniil A Daniil A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Locație: Tg. Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit AlinB

fratilor, eu nu-l cunosc pe AlinB, dar sincer va spun ca imi place atat de mult cum scrie incat chiar am dat o cautare sa vad toate postarile acestui user. Mi se pare foarte inteligent, sper sa nu citeasca ce scriu, oricum, ma intreb ce meserie are, ca vad ca stie o gramada de chestiuni. Se supara aiurea cei care nu pot sa il contrazica, ca are argumente beton. Daca te lovesti de betonul acesta, doare. Oricum, pare ortodox 100%, lucru cu care nu se pot lauda toti contrazisii de el (vezi alde stilisti, etc).
Doamne ajuta!! Sa nu ne suparam pe forum!! Oricum, ce idee stupida sa protestezi impotriva unui forumist ortodox...protestez si eu impotriva ereticilor de pe forum, atunci!
Bine, nu o fac efectiv...oricum, m-am intrebat in sinea mea ce cauta pleiada de non ortodocsi pe forum, zau daca mie imi vine sa intru pe vreun forum protestant sa ma bat cu bastinasii lui...
Pace sa avem!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.05.2010, 21:01:18
Daniil A Daniil A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Locație: Tg. Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit Protest la protest

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Protestez, protestez si iar protestez...Domnilor, si, doamnelor, protestez impotriva "tiranieii" de care dau dovada unii membri si colegi de forum. Asadar,in indignarea mea, si nu numai, voi intra in "greva vorbirei", adicatelea, nu voi mai posta nici un "post" pe acest forum, pana cand domnii "tirani" AlinB si forfota, nu vor recunoaste public(ha, ha, ha), ca, cel dintai, este prea "plin" de repros(si pus pe harta, vesnic), la adresa altora evident, iar cel de pe urma, al doilea adicatelea, este prea patruns de "politichie", si in consecinta, deformeaza realitatea ce-l inconjoara, cu atata maretie.
Deci, voi fi in greva, pana la "pastele cai...", eram sa zic cailor, da' asta exista, pana la "pastele iepelor", si, doresc sa-mi cer scuze anticipat, acelor care imi vor duce "lipsa"(ha, ha, ha). Daca doriti sa ma contactati, ei bine, contactati-ma pe "privat", ca public nu voi raspunde la nici o interpelare.
Va multumesc, pentru atentia cu care m-ati onorat, citind thread-ul & post-ul asta.
p.s. sa mai zica cineva ca sunt violent...ori indemn la...
Frate, protestez si eu la astfel de proteste.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.05.2010, 21:01:33
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
însă AlinB mărturisesc sincer că îl admir pentru răspunsurile sale de fiecare dată, pentru că acestea emană din trăirea sa.
El este unul din puținii ortodocși adevărați care spun lucrurilor pe nume și mărturisesc Adevărul ortodox, chiar dacă unii eterodocși, cum ar fi Doriana și nu numai, se supără pe el.
Aceștia ar vrea niște răspunsuri convenabile la frământările lor, care îi face să intre pe acest forum ortodox, potrivite cu rătăcirea lor, care să nu îi supere, oricât ar crede că sunt în Adevăr.
Însă din păcate așa ceva este cu neputință. Adevărul e numai unul, iar dacă el nu ne convine sau ne supără, înseamnă că nu suntem în Adevar !
AlinB spune lucrurilor pe nume din p.d.v. ortodox.
Citat:
Se supara aiurea cei care nu pot sa il contrazica, ca are argumente beton. Daca te lovesti de betonul acesta, doare.
Asa este!!!
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.05.2010, 21:03:55
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Da, asa este! Si mie imi plac postarile lui AlinB! Adevarul este unul singur, chit ca deranjeaza pe unii postarile lui ortodoxe!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.05.2010, 21:16:07
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

O fi Alin B tare ca betonul,dar nu mai amarati un om care nici macar nu mai vorbeste, de Teodor zic.Caci daca el a intrat in acest protest,inseamna ca ceva l-a suparat cu adevarat. Si suferinta nimanui nu e de dispretuit,indiferent ca e ortodox neortodox sau ce o fi.
Suferinta poate fi un prilej de smerenie,de regasire de sine .Sa nu o facem deci sa devina un prilej de scarba si de pierdere a unui om.
Si mie imi place fermitatea lui Alin dar si ironia fina a lui Teodor,un fel de auto-ironie colectiva ,inviora acest forum si il umaniza.

Cunoastrea dogmelor ortodoxiei este doar faza de inceput a mantuirii . Practicarea Ortodoxiei si gasirea dragostei catre ceilalti ,este adevarata desavarsire ortodoxa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.05.2010, 21:20:35
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Protestez, protestez si iar protestez...Domnilor, si, doamnelor, protestez impotriva "tiranieii" de care dau dovada unii membri si colegi de forum. Asadar,in indignarea mea, si nu numai, voi intra in "greva vorbirei", adicatelea, nu voi mai posta nici un "post" pe acest forum, pana cand domnii "tirani" AlinB si forfota, nu vor recunoaste public(ha, ha, ha), ca, cel dintai, este prea "plin" de repros(si pus pe harta, vesnic), la adresa altora evident, iar cel de pe urma, al doilea adicatelea, este prea patruns de "politichie", si in consecinta, deformeaza realitatea ce-l inconjoara, cu atata maretie.
Deci, voi fi in greva, pana la "pastele cai...", eram sa zic cailor, da' asta exista, pana la "pastele iepelor", si, doresc sa-mi cer scuze anticipat, acelor care imi vor duce "lipsa"(ha, ha, ha). Daca doriti sa ma contactati, ei bine, contactati-ma pe "privat", ca public nu voi raspunde la nici o interpelare.
Va multumesc, pentru atentia cu care m-ati onorat, citind thread-ul & post-ul asta.
p.s. sa mai zica cineva ca sunt violent...ori indemn la...
Ce te-a deranjat asa tare? Pe mine sincer cand am citit aceasta postare m-a zgaraiat expresia "pastele cai..." care nu exista decat ca batjocura... Pastele este Invierea Domnului!
Umorul tau era placut
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.05.2010, 21:31:56
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
O fi Alin B tare ca betonul,dar nu mai amarati un om care nici macar nu mai vorbeste, de Teodor zic..
Eodor are un stil unic, cum am spus, da culoare forumului. Mie mi s-a parut a fi chiar un om tare si de nezdruncinat, nu inteleg cum de s-a lasat afectat de unele vorbe. Hai , eodor, treci peste si fii cel cu care ne-am obisnuit! Adu-ti aminte de sabia pe care o porti ...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.05.2010, 21:46:40
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

au inversat rolurile :
eodor a devenit serios
alin face glume..a fost o gluma,nu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protest la parlament Melissa Generalitati 65 14.03.2011 13:26:45
Protest pentru adeavar laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 0 09.10.2009 13:42:03
Mars de Protest... C.tin Stiri, actualitati, anunturi 65 09.06.2009 09:14:33
Protest maryukbebe Preotul 6 31.05.2009 02:49:02
PROTEST silverstar Generalitati 14 28.10.2006 12:47:46