Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.10.2011, 23:16:34
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit despre transfuzia de sange

am vazut zilele trecute un caz in care o femeie a fost lovita de o masina, a intrat in coma superficiala, dar starea ei s-a agravat, intrand in coma profunda, datorita faptului ca familia fetei a refuzat transfuzia de sange, necesara pentru ca fata pierduse foarte mult sange, din motive religioase, fiind penticostali sau nu stiu ce natie de asta. sincer, mie mi se pare o absurditate, sa refuzi sa salvezi viata unui om, ca cica ar fi interzis in Biblie ... asa si pastilele ar trebui interzise?? eu cred ca 99% din oameni iau cel putin o pastiluta in viata lor. voi ce parere aveti?

PS: chiar nu stiu ce s-a mai intamplat cu fata. daca stie cineva ...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.10.2011, 23:49:16
Sonia19 Sonia19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
am vazut zilele trecute un caz in care o femeie a fost lovita de o masina, a intrat in coma superficiala, dar starea ei s-a agravat, intrand in coma profunda, datorita faptului ca familia fetei a refuzat transfuzia de sange, necesara pentru ca fata pierduse foarte mult sange, din motive religioase, fiind penticostali sau nu stiu ce natie de asta. sincer, mie mi se pare o absurditate, sa refuzi sa salvezi viata unui om, ca cica ar fi interzis in Biblie ... asa si pastilele ar trebui interzise?? eu cred ca 99% din oameni iau cel putin o pastiluta in viata lor. voi ce parere aveti?

PS: chiar nu stiu ce s-a mai intamplat cu fata. daca stie cineva ...
A murit... Restul e no comment! Lipsa de educatie este cea mai rea plaga
__________________
"Nu te teme de clipă! așa cântă glasul eternității". Rabindranath Tagore
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.10.2011, 00:39:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Facea parte din Martorii lui Iehova...Dumnezeu s-o ierte!
Scrie clar Sa nu ucizi!

Pozitia Patriarhiei Romane in ceea ce priveste transplantul:

Biserica binecuvinteaza orice practica medicala in vederea reducerii suferintei din lume, prin urmare si transplantul efectuat cu respect fata de primitor si de donator, viu sau mort. Trupul omenesc neinsufletit trebuie sa aiba parte de tot respectul nostru.

Biserica previne insa pe toti sa inteleaga transplantul ca pe o practica medicala menita inlaturarii suferintei membrilor ei si nu ca pe una care sa alimenteze ideea autonomiei vietii fizice si a eternizarii acesteia, in detrimentul credintei in viata eterna (adevarata viata) si neglijandu-se pregatirea pentru aceasta.

Pentru ca vede in donatorul de organe un om capabil sa se autojertfeasca, Biserica socoteste ca acesta trebuie sa implineasca gestul sau din dragoste fata de aproapele, de bunavoie, in urma unei informari corecte si a unui consimtamant liber si independent de orice influenta straina de constiinta sa.

http://www.patriarhia.ro/ro/opera_so...ioetica_3.html
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.10.2011, 01:29:10
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
sincer, mie mi se pare o absurditate, sa refuzi sa salvezi viata unui om, ca cica ar fi interzis in Biblie ... asa si pastilele ar trebui interzise??
Din cate stiu, sper sa nu gresesc, Martorii lui Iehova isi motiveaza refuzul de a accepta transfuzia de sange printr-un verset din Legea lui Moise-Geneza 9:4, punand semnul egalitatii intre transfuzia de sange si hranirea intravenoasa.

Tot ce se mișcă și ce trăiește să vă fie de mâncare; toate vi le-am dat, ca și iarba verde.
Numai carne cu sângele ei, în care e viața ei, să nu mâncați.
Căci Eu și sângele vostru, în care e viața voastră, îl voi cere de la orice fiară; și voi cere viața omului și din mâna omului, din mâna fratelui său. (Geneza 9:3-4-5)

Last edited by ioanna; 04.10.2011 at 01:39:55.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.10.2011, 14:29:39
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Asa e la iehovisti, asa a fost mereu. Nu inteleg de ce atata mirare.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.10.2011, 17:46:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dracii care au inselat pe conducatorul masinii de a lovit pe acea tanara pe trecerea de pietoni sunt cei mai responsabili de acest eveniment nefericit.
In Romania mi se pare ca trebuie inasprita legislatia rutiera,pentru ca daca unii conducatori se afla sub influenta dracilor si nu respecta legile de circulatie ascultand de vorba buna,atunci sa fie amendati din ce in ce mai serios,poate asa se corecteaza.
Iar daca nici asa nu se corecteaza se poate ajunge la suspendarea permisului pe 3 luni,6 luni si daca nici asa nu se corecteaza,pana la interzicerea dreptului de a conduce pe sosele din tara noastra.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.10.2011, 10:50:01
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dracii care au inselat pe conducatorul masinii de a lovit pe acea tanara pe trecerea de pietoni sunt cei mai responsabili de acest eveniment nefericit.
In Romania mi se pare ca trebuie inasprita legislatia rutiera,pentru ca daca unii conducatori se afla sub influenta dracilor si nu respecta legile de circulatie ascultand de vorba buna,atunci sa fie amendati din ce in ce mai serios,poate asa se corecteaza.
Iar daca nici asa nu se corecteaza se poate ajunge la suspendarea permisului pe 3 luni,6 luni si daca nici asa nu se corecteaza,pana la interzicerea dreptului de a conduce pe sosele din tara noastra.
Daca niste cretini se arunca pe trecerea de pietoni pentru ca nu doar legea e de partea lor, ci si D-zeu ii apara pentru ca ei cred cu adevarat, nu este un motiv logic sa pedepsim soferii. Eu ma asigur si cand trec pe verde. Daca religiosii ar fi mai responsabili, dracii n-ar mai fi inventati pentru a justifica un fapt banal. Persoana respectiva a fost omorata de prostia rudelor intoxicate cu religie, nu de dracii din sofer.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.10.2011, 11:13:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Persoana respectiva a fost omorata de prostia rudelor intoxicate cu religie, nu de dracii din sofer.
Dar cine a lovit-o pe trecerea de pietoni? Sectanții ăia sau mașina?
Că dacă nu era lovită (pe trecere, pe netrecere) nu mai era acum subiect de discuții.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.10.2011, 12:46:00
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar cine a lovit-o pe trecerea de pietoni? Sectanții ăia sau mașina?
Că dacă nu era lovită (pe trecere, pe netrecere) nu mai era acum subiect de discuții.
Daca ar fi fost lovita langa trecere cine ar fi omorat-o? Ar fi murit indiferent de cauza daca ar fi avut nevoie de sange si asta din cauza religiei. Accidente se intampla. Sa refuzi ajutorul care ti-ar putea salva viata e prostie crasa si intra la selectie naturala. Daca soferul este vinovat, selectia e cu atat mai eficienta. Daca este nevinovat, pacat de el. Daca tanara respectiva ar fi scapat daca i se facea transfuzie, religia a omorat-o, fara alte discutii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2011, 13:53:59
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
am vazut zilele trecute un caz in care o femeie a fost lovita de o masina, a intrat in coma superficiala, dar starea ei s-a agravat, intrand in coma profunda, datorita faptului ca familia fetei a refuzat transfuzia de sange, necesara pentru ca fata pierduse foarte mult sange, din motive religioase, fiind penticostali sau nu stiu ce natie de asta. sincer, mie mi se pare o absurditate, sa refuzi sa salvezi viata unui om, ca cica ar fi interzis in Biblie ... asa si pastilele ar trebui interzise?? eu cred ca 99% din oameni iau cel putin o pastiluta in viata lor. voi ce parere aveti?

PS: chiar nu stiu ce s-a mai intamplat cu fata. daca stie cineva ...
DNR
http://en.wikipedia.org/wiki/Do_not_resuscitate
__________________
It has become almost a cliche to remark that nobody boasts of ignorance of literature, but it is socially acceptable to boast ignorance of science and proudly claim incompetence in mathematics.
Richard Dawkins
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Donati sange! Dia20_diana Umanitare 77 08.07.2016 10:04:10
Grupe de sange! SHOTO Din Vechiul Testament 75 13.07.2012 12:29:45
Doneaza sange ! Meritoriu Stiri, actualitati, anunturi 14 17.01.2012 20:03:41
Despre picaturile de sange varsate de IisusHristos Daneza Stiri, actualitati, anunturi 2 07.12.2007 13:25:41