Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 13.10.2011, 11:51:56
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
eu am o fata de 3 ani, un baiat de 6 luni si tocmai am aflat ca sunt insarcinata cu al treilea ...

ma rog la Dumnezeu sa iasa sanatos si cuminte.
Destept in niciun caz! Ar pune intrebari la care crestinii nu stiu sa raspunda! Si-ar depasi parintii si asa ceva este inacceptabil!
Corect? De ce sa fie corect intr-o lume de crestini?
Cuminte ca sa nu dea batai de cap parintilor cand se uita la telenovele/otv e mult mai bine!
Cuminte = sclav. De ce va doriti asa ceva?
Sanatos sa fie ca la cati bani se duc pe biserici, medicina romaneasca e in plin picaj si sfintii vindeca cu deosebita zgarcenie. Basca unii bebelusi nu mai ajung acasa de la maternitatea in flacari.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 13.10.2011, 12:29:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirela0110 Vezi mesajul
eu am o fata de 3 ani, un baiat de 6 luni si tocmai am aflat ca sunt insarcinata cu al treilea ...

ma rog la Dumnezeu sa iasa sanatos si cuminte.
Dumnezeu sa va ajute sa va cresteti copiii, sa va dea sanatate si putere...si copiilor sa le dea sanatate!

Acum va transmit niste sfaturi ale parintelui...daca doriti sa le luati in calcul atat cat se mai poate...legarea trompelor sub nici o forma sa nu o faceti (e mare pacat)...nu e necesar sa-mi raspundeti daca nu sunteti de acord cu ele...

Abstinenta trebuie avuta in calcul si in perioada sarcinii si alaptarii:

•“Precum au fost purtările și toate simțămintele mamei în vremea celor nouă luni, așa va fi și moștenirea copilului ce se va naște pe toată viața sa. Dacă părinții i-au tulburat tocmirea cu farădelegea desfrănării, aceasta se va întipări într-însul cu tărie mare”.

•"Dar cu ocazia asta vă leg – cu bună tocmeală: sfătuiți pe oameni ca să păzească nepătată sarcina, căci orice legatură trupească peste copilul din pântece, e rea, căci se întipăresc în copil toate poftele părinților și la împlinirea vârstei toate răsar ca ciupercile după ploaie, toate faptele tatălui. Cand crește copilul, cresc și faptele moștenite. De îndată ce oferi sufletului venit de la Dumnezeu o temniță întunecoasă, peste care ai semănat toate roadele, va covârși omul cel din afară pe cel dinăuntru. Și chiar dacă Dumneze l-a trimis cu destinația de a fi preot, el fiind încărcat cu păcate, temnița de pe el îl va strivi și el va fi neputincios, ca să nu zic necredincios. El nu va avea puterea să propovaduiască cu toată puterea cuvântului lui Dumnezeu. Mai mult va fi spre sminteală. Va predica apă și el va bea vin".

•“Dar și vremea alăptării trebuie ținută curată, că încă e legat de mamă și de purtările ei. Apoi nu poate rodi copil nou, pentru ca nu-și poate împărți sângele în trei părți și toate să meargă bine: o parte cu laptele, alta pentru sine și a treia pentru cel de pe cale. Dacă sunt mai deși decât îngăduie rânduiala aceasta, toți sunt slabi și nu-s de trai.
Dar de aici se mai înțelege ceva: că pe măsură ce s-a întărit desfrânarea în mădularele oamenilor, a scăzut și puterea lor de apărare împotriva bolilor de tot felul, iar căzând în acestea foarte greu se tămăduiesc, deși mijloacele de vindecare sunt din ce în ce mai bune. Orice fel de desfrânare e o putrezire înceată … ca gunoiul care arde … și scurtează zilele omului”. - Tinerii, Familia si copiii crescuti in lanturi - Parintele Arsenie Boca

Last edited by ovidiu b.; 13.10.2011 at 12:32:22.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 13.10.2011, 13:18:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Destept in niciun caz! Ar pune intrebari la care crestinii nu stiu sa raspunda! Si-ar depasi parintii si asa ceva este inacceptabil!
Corect? De ce sa fie corect intr-o lume de crestini?
Cuminte ca sa nu dea batai de cap parintilor cand se uita la telenovele/otv e mult mai bine!
Cuminte = sclav. De ce va doriti asa ceva?
Sanatos sa fie ca la cati bani se duc pe biserici, medicina romaneasca e in plin picaj si sfintii vindeca cu deosebita zgarcenie. Basca unii bebelusi nu mai ajung acasa de la maternitatea in flacari.
ai2, te stiam baiat destept si cu bun simt.
de unde toate aceste rautati la adresa crestinilor?
.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #144  
Vechi 13.10.2011, 15:28:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si sa-ti spun ceva in incheiere ( pentru a nu stiu cata oara): copiii sunt de la Dumnezeu. El ii da sau nu, multi sau putini. Noi putem sa stam si in cap si tot de voia Lui se face.
Problema este cum te descurci dupa aia.
sa ne facem intelesi...sunt de acord cu sintagma "copiii sunt de la Dumnezeu", dar nu uita ca Dumezeu prin dragostea lui fata de noi oamenii ne-a dat libertatea de a alege, ne-a dat liberul albitru...deci destinul jumatate e de pe pământ (adica tine si de noi, de vointa noastra), iar numai cealaltă jumatate e de la Dumnezeu. Deci și de noi atârnă ce zile vor veni.

sa exemplificam...daca ne ferim prin diferite metode anticonceptionale (medicamente, legarea trompelor, abstinenta etc) poti sa nu ai copii...deci tine si de vointa sotilor

exista si situatia cand unul din soti nu poate avea copiii...atunci sintagma "copiii sunt de la Dumnezeu" se potriveste perfect...dar si aici vointa, rugaciunea, osteneala lor il pot indupleca pe bunul Dumnezeu:
•“Faceți bine și țineți posturile, osteniți-vă trupurile să nu zburde și… este Dumnezeu Care ajută pe tot cel ce zice: Doamne ajută! Întăriți-vă cu Sfânta Împărtășanie și nu se poate să nu se poată”. – petru cei care nu pot avea copiii
•“Un sfat: să vă doriți copii de la început, din tinerețe, până ce părinții nu s-au hodorogit de grijile vieții și de multe păcate, căci sunt mai ageri și de mai bună nădejde în viață”. - TInerii, Familia si copiii nascuti in lanturi - P. Arsenie Boca

Last edited by ovidiu b.; 19.10.2011 at 19:28:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 22:35:07
Gratia sfintitoare si gratiile actuale Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 50 21.07.2013 20:41:59
Buletinele actuale au cip? Marcel_Ionut Generalitati 215 07.11.2012 21:23:02