Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.06.2012, 00:27:38
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit Ruga pentru iubire...

Mai intai de toate vreau sa salut toti userii de pe forum.... nu am mai postat de ceva timp desi urmaresc zi de zi forumul... am o mare nedumerire si vreau sa va consult si pe voi, multi fiind niste rugatori mult mai imbunatatiti si mai bine documentati..... Este bine sa te rogi pentru a castiga iubirea cuiva??? poate parea o problema puerila, stiu ca altii au probleme care implica sanatatea, sau probleme finaciare, lucruri care nu imi sunt straine, dar cu care am invatat sa traiesc.... singura mea problema care ma macina groaznic este privitor la o veche iubire.... am intalnit zeci de fete, nu ma pot indragosti absolut deloc, am iubit si iubesc o singura fata, un ingeras.... Dumnezeu nici nu ma ajuta sa o recastig, nici nu ma ajuta sa o uit, practic nu face nimic... stiu ca pare aiurea ce spun, ca suna egoist, dar asa am impresia uneori.... dupa ce ne-am despartit, s-a lasat dusa de nas de o prietena si s-a apucat de fumat.... toata lumea mi-a spus ca este imposibil sa o fac sa se lase de fumat... dar mare e puterea lui Dumnezeu, si cu putin ajutor de la parintele Arsenie Boca, in mod inexplicabil spun multi ea a hotarat sa nu mai fumeze si a si reusit.... Repet intrebarea, e bine sa ma rog pentru ca ea sa ma iubeasca din nou??? Dumnezeu o sa ma ia in seama??? poate o sa spuneti ca nu se poate schimba voia Lui Dumnezeu, ca fiecare avem vointa proprie, si Dumnezeu nu intervine in deciziile noastre... nu sunt intru totul de acord cu asta..... de asta am dat exemplul de mai sus cu fumatul..... imi cer scuze ca v-am rapit cateva minute din timpul fiecaruia... sper sa nu se nasca din nou polemici asa cum se intampla pe majoritatea threadurilor.... va multumesc... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.06.2012, 00:42:59
andravenache andravenache is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.03.2011
Locație: Timisoara
Mesaje: 98
Implicit

Eu cred ca e bine sa te rogi in legatura cu orice problema - pentru ca Dumnezeu vrea sa vada ca tu ai incredere in El si in dragostea Lui.
Eu insa, m-as ruga asa: Doamne iti multumesc ca m-ai ajutat sa cunosc ce e dragostea si ca ai facut astfel incat sa o intalnesc pe ... . Te rog ca, daca este dupa voia Ta, sa faci tu in asa fel incat iubirea noastra sa se implineasca intr-o casnicie dupa normele crestine. Daca insa este voia Ta ca iubirea noastra sa nu aiba aceasta finalitate, te rog sa ma dezlegi tu de neputinta mea de a o uita pe ... . Fie Doamne ca, dupa voia Ta, sa intalnesc in viitor acea femeie care imi este cea mai potrivita. Amin.
Deasemenea, Te mai rog Doamne pentru ... ca, indiferent de viitorul relatiei noastre, sa ii trimiti Duhul Tau Sfant sa o calauzeasca, sa ii deschida mintea pentru a pricepe ca fumatul este daunator, sa-i puna in inima dorinta de a renunta la tigari si sa o ajute sa isi infranga acest viciul. Amin
Slava Tatalui si Fiului si Duhului Sfant!

(In loc de ... trebuie sa pui numele fetei respective )
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.06.2012, 00:48:11
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andravenache Vezi mesajul
Eu cred ca e bine sa te rogi in legatura cu orice problema - pentru ca Dumnezeu vrea sa vada ca tu ai incredere in El si in dragostea Lui.
Eu insa, m-as ruga asa: Doamne iti multumesc ca m-ai ajutat sa cunosc ce e dragostea si ca ai facut astfel incat sa o intalnesc pe ... . Te rog ca, daca este dupa voia Ta, sa faci tu in asa fel incat iubirea noastra sa se implineasca intr-o casnicie dupa normele crestine. Daca insa este voia Ta ca iubirea noastra sa nu aiba aceasta finalitate, te rog sa ma dezlegi tu de neputinta mea de a o uita pe ... . Fie Doamne ca, dupa voia Ta, sa intalnesc in viitor acea femeie care imi este cea mai potrivita. Amin.
Deasemenea, Te mai rog Doamne pentru ... ca, indiferent de viitorul relatiei noastre, sa ii trimiti Duhul Tau Sfant sa o calauzeasca, sa ii deschida mintea pentru a pricepe ca fumatul este daunator, sa-i puna in inima dorinta de a renunta la tigari si sa o ajute sa isi infranga acest viciul. Amin
Slava Tatalui si Fiului si Duhului Sfant!

(In loc de ... trebuie sa pui numele fetei respective )
multumesc mult andra pentru raspuns..... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.06.2012, 01:06:50
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca ar trebui sa te rogi sa se faca voia lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2012, 01:11:53
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa te rogi sa se faca voia lui Dumnezeu.
stiu... asa spun toti..... atunci nu inteleg de ce ne mai rugam daca stim ca o sa se faca voia Domnului??? ce rost mai au rugaciunile noastre daca Dumnezeu o sa faca voia Lui???
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.06.2012, 01:16:01
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu stie ce este mai bine pentru noi, de cele mai multe ori ne rugam pt niste lucruri care nu ne sunt de folos, noi ne facem datoria de a ne ruga fie pt iertarea pacatelor fie pentru sanatare, servici bun etc, dar Dumnezeu le randuieste El asa cum stie mai bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.06.2012, 02:49:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
stiu... asa spun toti..... atunci nu inteleg de ce ne mai rugam daca stim ca o sa se faca voia Domnului??? ce rost mai au rugaciunile noastre daca Dumnezeu o sa faca voia Lui???
Cristi,bine ai revenit printre noi (in mod activ)! Se pare ca nu ai inteles exact ce anume ti s-a spus prin "voia lui Dumnezeu". O sa incerc sa fiu eu mai explicit,asa ca o s-o iau babeste...

Dumnezeu stie,evident,ce e mai bine pentru noi. Totodata,El nu prea se baga in vietile noastre,caci suntem liberi,asadar cadem intr-o stare de incertitudine a alegerilor noastre. Cand e voia noastra,chiar daca gresim,Dumnezeu ne-o respecta. Asa ca trebuie sa-L rugam pe El ca sa ne descopere noua voia Lui,si mai ales sa ne dea puterea de a o face,caci de multe ori e contra dorintelor noastre. Prin "voia Lui" sa intelegi atotstiinta Sa,nu neaparat sa interpretezi ad-literam. Nu inseamna ca e ceea ce oricum o sa se intample,ci ca El stie ce decizie/alegere ar fi mai buna pentru noi,si sa ne rugam sa ne-o descopere. Nu stiu cat de bine m-am putut face inteles,scuze.

Stii,prin asta am trecut si eu,intrebarea asta mi-am pus-o si eu,si chiar daca nici acum nu stiu un raspuns concret,totusi cred ca am descoperit in mare cum sta "treaba". Dumnezeu te iubeste si iti vrea binele,El stie ce este potrivit pentru tine,asa ca roaga-L sa iti arate,sa te lumineze. El stie ce-ti doresti dinainte de a cere,insa gandeste-te si ce-si doreste El pentru tine,avand in vedere ca iti vrea binele,mantuirea.

Si eu am ajutat fete pot spune,s-au lasat si de fumat,le-am adus si la biserica etc. Insa asta nu e neaparat un semn,aparentele pot insela. Si inca puternic! Si eu am crezut de nenumarate ori ca am gasit calea,adevarul,ca am descoperit ceea ce cautam de-o viata,insa poate nu a fost asa. Problema e una foarte complicata si complexa,vezi sa nu cazi in orbire. Ia spune-mi,ce stare ai cand te gandesti la ea? Stiu,de neliniste,simti ca n-ai stare,ca fara ea e capat de lume,simti ca esti "obsedat" de ea,ca nu vei putea trai in lipsa ei etc. Eu unul asa aveam starile,si la modul general erau de NELINISTE,de tulburare. Ori asta nu-i de la Dumnezeu... Sunt multe de zis,si mai ales nu stiu daca sunt eu cel potrivit sa o faca,mai ales ca nu ma diferentiez prea mult de tine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2012, 03:18:19
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Dumnezeu o sa ma ia in seama???
Nici vorba! Ai auzit tu vreodata ca Dumnezeu sa ia in seama rugaciunile vreunui om? Ce, esti copil?
Nu draga, Dumnezeu nu ia pe nimeni in seama. El nu are legatura cu vietile oamenilor, nu este implicat in istoria omenirii, nu a fost si nu va fi. Pentru ca Dumnezeu nu exista.

Asta sperai sa auzi?.................
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2012, 03:37:30
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Nici vorba! Ai auzit tu vreodata ca Dumnezeu sa ia in seama rugaciunile vreunui om? Ce, esti copil?
Nu draga, Dumnezeu nu ia pe nimeni in seama. El nu are legatura cu vietile oamenilor, nu este implicat in istoria omenirii, nu a fost si nu va fi. Pentru ca Dumnezeu nu exista.

Asta sperai sa auzi?.................


din punct de vedere ecleziastic ar fi trebuit să vă puneți în pielea dânsului...!

Doamne ajută neputinței noastre...!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2012, 03:40:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de myself00 Vezi mesajul
din punct de vedere ecleziastic ar fi trebuit să vă puneți în pielea dânsului...!

Doamne ajută neputinței noastre...!
Intocmai! Mai ales ca eu si amicul ne cunoastem de buna vreme...:)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ruga pentru dragoste Mtcrysty17 Generalitati 39 31.03.2014 22:34:12
Ruga pentru un suflet tanar ancaperluta Umanitare 5 09.03.2011 18:30:51
Ruga pentru un suflet tanar!!! ancaperluta Rugaciuni 0 08.03.2011 20:30:03
Rugați-vă, vă rog, pentru un suflet I.Calin Generalitati 5 07.01.2011 23:06:52
Ne putem ruga si pentru Gabriele? ladyanda Generalitati 3 20.11.2010 23:51:14