Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.10.2008, 02:14:09
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit am si eu o nelamurire

Intr-o zi stateam in masina si il asteptam pe sotul meu cand prin fata mea a trecut o femeie care avea cate un cos de nuiele in fiecare mana,se vedea ca este foarte saraca si in picioare avea niste cizmulite de cauciuc,avea un mers foarte leganat si greoi se clatina de pe un picior pe altul.Stateam si ma uitam din masina la ea si m-a apucat plansul,pentru ca as fi vrut sa ii dau incaltarile mele,mai exact sa fac ceva pentru ea.Am uitat sa spun ca vorbea in timp ce mergea pe drum saraca.Nu puteam sa-i dau nimic nu aveam ce sa-i dau efectiv,doar sa ma rog pentru ea.Vreau sa va intreb ce mai putem noi sa facem pentru apropiatii nostri care sunt mai amarati decat noi?Ma gandeam uitandu-ma la ea ce cruce grea are.Chiar asa ce putem noi face.Sigur era de alta religie,si de alta nationalitate.Tare as vrea sa primesc un raspuns care sa ma ajute pentru ca nu e prima data.Sotul meu se cearta cu mine ca nu-i putem ajuta si ca plang degeaba pentru ei.Plang a neputinta,da e adevarat,pentru ca daca i-as putea ajuta n-as mai plange.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.10.2008, 06:22:18
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mi se pare aiurea de tot postarea asta. esti cumva din team-ul lui king, sniper & co?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.10.2008, 11:22:39
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Compasiunea nu este ceva rau si nu ar trebui sa te izolezi de suferinta altora.
Daca vrei sa simti ca ajuti, poti sa intri ca voluntara intr-o organizatie care ajuta nevoiasii, sau sa faci lobby pentru construirea caselor pentru batrani etc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.10.2008, 07:41:21
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd Vezi mesajul
Compasiunea nu este ceva rau...
bineinteles ca nu, dar daca stai sa-i plangi de mila oricarui om care iti iese in cale... inseamna ca ori te prefaci, ori ai ceva probleme cu capul.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.10.2008, 09:49:28
ANITZA ANITZA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
bineinteles ca nu, dar daca stai sa-i plangi de mila oricarui om care iti iese in cale... inseamna ca ori te prefaci, ori ai ceva probleme cu capul.
Mirela ,daca ai compasiune pt.aproapele inseamna ca indeplinesti porunca lui Dumnezeu ,iubeste-ti aproapele.
Din pacate lumea a ajuns unde a ajuns din cauza ca nu mai exista iubire de aproapele ,compasiune.
Sa ne bucuram ca nu avem inima impietrita .
Despre compasiune scrie cuviosul Paisie in una din cartile lui,"de vorba cu parintele Paisie".
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.10.2008, 13:49:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu nu inteleg de ce atata framantare si mister in acest subiect stiut de toti oamenii.Ce e de facut?In felul nostru,toti suntem constienti de cele cate putem face pentru a ajuta aproapele,intr-o masura sau alta,nu cred ca ne este de-ajuns sa zacem in cugete disperate de compasiune...si-atat!
Dar nici nu putem sa schimbam noi suferinta societatii,ea face parte categoriile ce o intregesc,este determinata de foarte multi factori interni si externi,este prea complicat sa ne gandim noi cum ar fi ideal,insa putem face ceva...ceva mai mult decat sa ne limitam la mila si lacrimi desarte.Acel ceva,cat de mic ar fi el,se aduna si poate readuce zambetul pe chipurile incercate de atata nedreptate sociala si esec individual.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.10.2008, 22:20:50
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
bineinteles ca nu, dar daca stai sa-i plangi de mila oricarui om care iti iese in cale... inseamna ca ori te prefaci, ori ai ceva probleme cu capul.
Eu cred ca ai dreptate,si nu inima impietrita asa cum spune cineva pe aici.
Este adevarat nu putem sa ajutam intodeauna sau pe toti si nici nu puten chiar de vrem sa oprim suferinta lumii,sunt situatii si situatii.
Ei bine,mi-am luat inima in dinti si am fost la aceea cunostinta a mea.Nu i-am dus nici macar o floare pentruca mi-a spus sa nu-i duc nimic ca nu primeste .
Am ascultat-o cu rabdare,am incercat sa-i vorbesc despre Dumnezeu,despre Maica Domnului,despre vindecari miraculoase,despre sfantul Maslu.Nu m-a ascultat, spunandu-mi in cele din urma sa ma rog pentru ea ca sa moara.Eu nu am vazut niciodata pe cineva atat de disperat si nu din cauza saraciei ci,dupa parerea mea din cauza lipsei oricarui orizont spiritual! Cum sa o ajut???
Deci iata ca........am si eu o nelamurire si cred ca nu sunt singura.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 25.10.2008, 00:19:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu bolnavii trebuie multa radbare, Dorina draga, ca noi nu suntem IIsus Hristos sa spunem "Scoala-te!" si sa se scoale. Poate in felul acesta ne e pusa si noua credinta la incercare. Un bolnav, care se crede pe moarte, nu mai are putere sa execute ce i se spune; el trebuie putin impins de la spate, pana face primul pas.
Am citit zilele acestea din "Daruind vei dobandi" a lui Nicolae Steinhardt si el spune asa: Dumnezeu nu ne cere sa dam din ce avem, ci din ce nu avem. Deci daca nu ai rabdare, da-i rabdare si vei primi rabdare.
Cine stie ce o fi in inima bietei femei! Nimeni, din cei care se simt iubiti nu-si doresc sa moara. Daca s-ar simti iubita, ar avea pentru ce trai. A uitat ca Dumnezeu o iubeste.
De aceea te rog nu fii dezamagita de atitudinea ei, si nu trece pe langa ea, ci du-te la ea si ajut-o pe cat poti. Da-i din ce nu ai.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.10.2008, 16:38:35
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
mi se pare aiurea de tot postarea asta. esti cumva din team-ul lui king, sniper & co?
Nu mi se paredeloc aiurea. Nu-mi spune ca te-ai preface ca ploua daca ti-ai vedea aproapele nevoinndu-se. normal ca ai incerca sa il ajuti.Nu-i asa? Si mie imi pare rau si ma doare faptul ca nu ii pot ajuta. Tot ce pot sa fac este sa ma rog pntru ei. Dumnezeu sa ne ajute!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.10.2008, 22:00:46
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

draga Tia, esti cam noua pe forum de aceea nu ai inteles ce am vrut sa spun. ideea este ca au fost (poate mai sunt!) unii aici pe forum care posteaza in bataie de joc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 01:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 23.07.2011 00:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 13:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 19:22:40