Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 24.11.2008, 22:58:37
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pai aici vad ca zice de hipopotam nu de dinozaur.
E o problema de traducere, numele din ebraica nu suna a nimic cunoscut si l-au tradus fiecare cum a putut. De exemplu, la prima traducere in engleza a Bibliei (celebra King James Version) au creat un cuvant special pentru el: BEHEMOTH, rezultat din transliterarea cuvantului ebraic (http://www.merriam-webster.com/dictionary/behemoth). Insa pare intr-adevar descrierea unui dinozaur.

Bogdan.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 24.11.2008, 23:02:25
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd Vezi mesajul
De ce nu? (intrebare sincera)
E mai lung de explicat. Sunt si considerente teologice si logice. Daca cele 6 zile sunt perioade de timp, atunci Soarele a fost creat la multe milioane de ani dupa primele plante.

In afara de asta, Biblia spune ca la sfarsitul creatiei, toate animalele erau ierbivore, nu se mancau intre ele. Evolutia spune ca era "survival of the fittest". Dumnezeu nu ar fi numit o asemenea lume "foarte buna".

Daca prima lume nu era paradisiaca, daca Adam si Eva nu au cazut din starea aceea in starea in care suntem noi astazi, atunci toata jertfa lui Iisus de restaurare a omului nu prea mai are sens.

Vezi mai multe detalii in cartea Pr. Seraphim Rose, "Genesis, Creation and Early Man", tradusa si in romana, parca ii spune "Cartea Facerii, Creatia si omul inceputurilor", sau ceva de genul asta.

Bogdan.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 24.11.2008, 23:03:11
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
E o problema de traducere, numele din ebraica nu suna a nimic cunoscut si l-au tradus fiecare cum a putut. De exemplu, la prima traducere in engleza a Bibliei (celebra King James Version) au creat un cuvant special pentru el: BEHEMOTH, rezultat din transliterarea cuvantului ebraic (http://www.merriam-webster.com/dictionary/behemoth). Insa pare intr-adevar descrierea unui dinozaur.

Bogdan.

Asta am observat si eu,descrierea se potriveste foarte bine unui dinozaur dar si unui hipopotam.Dovezi in Biblie sunt dar trebuie deslusite..
Reply With Quote
  #64  
Vechi 25.11.2008, 00:22:57
Loryb Loryb is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.10.2008
Locație: Statele Unite
Mesaje: 39
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Ba ar fi incaput foarte bine daca a luat un puiut si nu un adult. La un animal de asemenea dimensiuni, trec multi ani pana sa creasca mare.

In afara de asta, nu a luat cate 2 din fiecare specie, ci doar cate 2 din fiecare "fel". Multi dintre dinozaurii care ne par noua astazi ca ar fi specii diferite probabil ca erau de fapt de acelasi fel. Variatia in cadrul aceleiasi specii nu e nimic neobisnuit, unul din cele mai bune exemple din ziua de azi fiind cainii. Pe Arca lui Noe au fost suficienti probabil doar 2 caini cu suficient potential genetic pentru a cauza toata variatia canina pe care o vedem astazi.

Bogdan.
Pai am zis...daca a luat puiuti sau chiar niste oua, poate nu s-au adaptat noilor conditii. Din 'cercetarile' mele am inteles ca nu mai exista o descriere a unui astfel de animal dupa potop. Poate gresesc.

Iar ce spui despre caini se poate aplica oricarui animal(pisici, gaini ...you name it), sa inteleg. Inseamna ca o 'evolutie' a avut intr-adevar loc??
Reply With Quote
  #65  
Vechi 25.11.2008, 02:28:50
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu nu cred ca omul se trage din maimuta,altfel maimuta nu ar fi ramas la stadiul de animal,si o specie anume sa evolueze intr-atat.Dar nici nu cred ca pamantul are doar sapte mii si ceva de ani.Pare imposibil daca stai sa urmaresti atent evolutia naturii.documentatii pretioase despre aceasta evolutie,absolut fantastica.
" Eu nu cred ca Americanii se trag din Europeni,altfel Europenii nu ar fi ramas la stadiul de Europeni,si o etnie anume sa evolueze intr-atat. "

(aceeasi chestie, parerea mea)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 25.11.2008, 02:37:11
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
E mai lung de explicat. Sunt si considerente teologice si logice. Daca cele 6 zile sunt perioade de timp, atunci Soarele a fost creat la multe milioane de ani dupa primele plante.
Si asta ar fi o problema pentru Dumnezeul atotputernic, fiindca...?
In fond, "ziua" a fost creeata inainte de soare, si in versiunea cu 7 zile.


Citat:
In afara de asta, Biblia spune ca la sfarsitul creatiei, toate animalele erau ierbivore, nu se mancau intre ele.
Unde spune?

Citat:
Evolutia spune ca era "survival of the fittest". Dumnezeu nu ar fi numit o asemenea lume "foarte buna".
Hehe...de acord. Insa asta ar insemna ca lumea initiala era profund, dar profund diferita de lumea de azi. Eu cred ca paradisiac era doar gradina Eden, cand Adam si Eva au fost dati afara, celelalte parti ale pamantului erau ostile.


Citat:
Vezi mai multe detalii in cartea Pr. Seraphim Rose, "Genesis, Creation and Early Man", tradusa si in romana, parca ii spune "Cartea Facerii, Creatia si omul inceputurilor", sau ceva de genul asta.

Bogdan.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 25.11.2008, 10:22:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

[SIZE=2] Bine, dar balaurul asta ce-o mai fi fost?...

[/SIZE][SIZE=2]1.[/SIZE] [SIZE=2] Poți tu să prinzi leviatanul cu undița, ori să-i legi limba cu o sfoară? [/SIZE] [SIZE=2]2.[/SIZE] [SIZE=2] Vei putea tu să-i vâri în nas o trestie sau să-i găurești falca cu cârligul? [/SIZE] [SIZE=2]3.[/SIZE] [SIZE=2] Îți va face el multe rugăminți și îți va spune el lucruri drăgălașe? [/SIZE] [SIZE=2]4.[/SIZE] [SIZE=2] Ori va face cu tine legământ și-l vei lua la tine rob pe toată viața? [/SIZE] [SIZE=2]5.[/SIZE] [SIZE=2] Te vei juca tu cu el, cum te joci cu o pasăre, sau îl vei lega tu ca să-ți înveselești fetele? [/SIZE] [SIZE=2]6.[/SIZE] [SIZE=2] Pescarii întovărășiți vor putea să-l scoată de vânzare și negustorii să-l vândă cu bucata? [/SIZE] [SIZE=2]7.[/SIZE] [SIZE=2] Vei putea tu să-i găurești pielea cu săgeți și capul cu cârligul pescăresc? [/SIZE] [SIZE=2]8.[/SIZE] [SIZE=2] Ridică-ți numai mâna împotriva lui și vei pomeni de o asemenea luptă și nu o vei mai începe niciodată! [/SIZE] [SIZE=2]9.[/SIZE] [SIZE=2] Iată, este o deșertăciune să mai nădăjduiești în izbândă; numai înfățișarea lui și te dă la pământ. [/SIZE] [SIZE=2]10.[/SIZE] [SIZE=2] Cine este atât de nechibzuit încât să-l întărâte? Cine va îndrăzni să dea piept cu Mine? [/SIZE] [SIZE=2]11.[/SIZE] [SIZE=2] Cine M-a îndatorat cu ceva, ca să fiu acum dator să-i dau înapoi? Tot ce se află sub ceruri este al Meu. [/SIZE] [SIZE=2]12.[/SIZE] [SIZE=2] Cât despre leviatan, voi vorbi despre mădularele lui și despre tăria lui și despre frumoasa lui întocmire. [/SIZE] [SIZE=2]13.[/SIZE] [SIZE=2] Cine a ridicat pulpana din față a veșmântului lui și cine poate pătrunde în căptușeala armurei lui? [/SIZE] [SIZE=2]14.[/SIZE] [SIZE=2] Cine a deschis vreodată porțile gurii lui? Zimții lui sunt îngrozitori! [/SIZE] [SIZE=2]15.[/SIZE] [SIZE=2] Spinarea lui este ca un șirag de scuturi, pe care le-ai fi întărit și pecetluit puternic. [/SIZE] [SIZE=2]16.[/SIZE] [SIZE=2] Ele sunt strânse unul într-altul atât de tare, că nici vântul nu pătrunde printre ele. [/SIZE] [SIZE=2]17.[/SIZE] [SIZE=2] Fiecare e lipit de cel de lângă el și se țin așa și nu se mai despart. [/SIZE] [SIZE=2]18.[/SIZE] [SIZE=2] Din strănutul lui scapără lumină și ochii lui sunt roșii ca pleoapele zorilor. [/SIZE] [SIZE=2]19.[/SIZE] [SIZE=2] Din gura lui ies parcă niște torțe aprinse și izbucnesc valuri de scântei. [/SIZE] [SIZE=2]20.[/SIZE] [SIZE=2] Din nările lui iese fum, ca dintr-o căldare pusă la foc și care fierbe. [/SIZE] [SIZE=2]21.[/SIZE] [SIZE=2] Răsuflarea lui este de cărbuni aprinși și din gura lui țâșnesc flăcări. [/SIZE] [SIZE=2]22.[/SIZE] [SIZE=2] Puterea lui e adunată în grumazul lui și înaintea lui țâșnește groaza. [/SIZE] [SIZE=2]23.[/SIZE] [SIZE=2] Carnea lui e îndesată; oricât ai apăsa în ea nu se lasă. [/SIZE] [SIZE=2]24.[/SIZE] [SIZE=2] Inima lui este tare ca piatra, tare ca piatra râșniței, cea de dedesubt. [/SIZE] [SIZE=2]25.[/SIZE] [SIZE=2] De măreția lui se tem și valurile; valurile mării se dau înapoi din fața lui. [/SIZE] [SIZE=2]26.[/SIZE] [SIZE=2] Să-l atingi cu sabia nu folosești nimic; nici cu lancea, nici cu săgeata, nici cu toporul. [/SIZE] [SIZE=2]27.[/SIZE] [SIZE=2] Fierul pentru pielea lui este ca paiul, iar arama ca lemnul putred. [/SIZE] [SIZE=2]28.[/SIZE] [SIZE=2] Săgeata nu-l pune pe fugă și pietrele din praștie cad pe el ca niște pleavă. [/SIZE] [SIZE=2]29.[/SIZE] [SIZE=2] O săgeată pentru el este un pai în vânt și își bate joc de vâjâitul unei lănci ce zboară. [/SIZE] [SIZE=2]30.[/SIZE] [SIZE=2] Sub pântecele lui sunt niște solzi ascuțiți; când dă prin noroi, pare că dă cu grapa. [/SIZE] [SIZE=2]31.[/SIZE] [SIZE=2] Când se afundă, apa fierbe ca într-o căldare; el preface marea într-un cazan de fiert mirodenii. [/SIZE] [SIZE=2]32.[/SIZE] [SIZE=2] El lasă în urmă o dâră luminoasă și adâncul pare un cap cu plete albe. [/SIZE] [SIZE=2]33.[/SIZE] [SIZE=2] Pe pământ el nu-și află perechea și e făcut să nu cunoască frica. [/SIZE] [SIZE=2]34.[/SIZE] [SIZE=2] El se uită de sus la toți câți sunt puternici și este împărat peste toate fiarele sălbatice". [/SIZE][SIZE=2]
[/SIZE]
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 25.11.2008, 13:08:13
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Treaba asta cu pamantul care are 6000 de ani e o inventie pur americaneasca, au ei fundamentalistii lor care incearca sa demonstreze ca dinozaurii nu au existat, ca Dumnezeu ne-a creat in fix 6 zile si a saptea s-a odihnit, etc. In general astia sunt oameni care interpreteaza literal Biblia - echivalentul fundamentalistilor musulmani care considera ca e normal sa-si impuna credinta prin sabie, daca ma intrebati.

Am ramas socat sa vad pe Youtube cum un grup de copii de evanghelisti erau dusi de "pastor" la un muzeu al stiintelor naturale - li se arata numai ce doreau adultii care-i insoteau si cand vedeau un schelet de dinozaur adultul intreba:

- Ce avem aici?
- Un schelet de dinozaur.
- Si ce stim despre el?
- Este un fals, raspuneau copiii razand, asa ceva nu exista cu adevarat, Dumnezeu a creat lumea cu tot cu sedimente in pamant cand a creat-o, ca sa ne indoim si sa ne serveasca drept ispita.
- Bravo, copii!

Si treceau mai departe. Bineinteles, au refuzat asistenta oricarui muzeograf. Copiii erau cu totii "home-schooled", adica scoliti acasa, neimplicati in sistemul de stat sau privat de invatamant - o practica des intalnita in familiile de evanghelici. Acesti copiii sunt de mici izolati si indoctrinati sa creada aceste lucruri despre lume, printre care si ineptia cu varsta universului = 6000 de ani.

Mi se pare un lucru abominabil. Si acesti oameni cheltuie bani grei pentru a-si impune pozitia in peisajul social american - un numar covarsitor de americani considera ca universul are 6000 de ani, in ciuda tuturor dovezilor care sustin contrariul.

Bineinteles, nu mai e nimic de mirat, avand in vedere ca si azi mai exista oameni care sustin ca pamantul este plat. Cine nu ma crede sa dea click aici.

Asa ca terminati cu prostia asta cu 6000 de ani, va veti crea in mod voit si artificial probleme incercand sa asezati totul in limitele minuscule ale acestei idei - si nu veti avea loc. Avem deja un model credibil, compatibil cu invataturile BOR, care raspunde la mai multe intrebari decat modelul cu 6000 de ani. Asadar sa-l folosim pe acesta in locul spalarii de creiere de import american.

Un agnostic.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 25.11.2008, 14:19:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
[SIZE=2] Bine, dar balaurul asta ce-o mai fi fost?...[/SIZE]

[SIZE=2]1.[/SIZE] [SIZE=2]Poți tu să prinzi leviatanul cu undița, ori să-i legi limba cu o sfoară? [/SIZE][SIZE=2]2.[/SIZE] [SIZE=2]Vei putea tu să-i vâri în nas o trestie sau să-i găurești falca cu cârligul? [/SIZE][SIZE=2]3.[/SIZE] [SIZE=2]Îți va face el multe rugăminți și îți va spune el lucruri drăgălașe? [/SIZE][SIZE=2]4.[/SIZE] [SIZE=2]Ori va face cu tine legământ și-l vei lua la tine rob pe toată viața? [/SIZE][SIZE=2]5.[/SIZE] [SIZE=2]Te vei juca tu cu el, cum te joci cu o pasăre, sau îl vei lega tu ca să-ți înveselești fetele? [/SIZE][SIZE=2]6.[/SIZE] [SIZE=2]Pescarii întovărășiți vor putea să-l scoată de vânzare și negustorii să-l vândă cu bucata? [/SIZE][SIZE=2]7.[/SIZE] [SIZE=2]Vei putea tu să-i găurești pielea cu săgeți și capul cu cârligul pescăresc? [/SIZE][SIZE=2]8.[/SIZE] [SIZE=2]Ridică-ți numai mâna împotriva lui și vei pomeni de o asemenea luptă și nu o vei mai începe niciodată! [/SIZE][SIZE=2]9.[/SIZE] [SIZE=2]Iată, este o deșertăciune să mai nădăjduiești în izbândă; numai înfățișarea lui și te dă la pământ. [/SIZE][SIZE=2]10.[/SIZE] [SIZE=2]Cine este atât de nechibzuit încât să-l întărâte? Cine va îndrăzni să dea piept cu Mine? [/SIZE][SIZE=2]11.[/SIZE] [SIZE=2]Cine M-a îndatorat cu ceva, ca să fiu acum dator să-i dau înapoi? Tot ce se află sub ceruri este al Meu. [/SIZE][SIZE=2]12.[/SIZE] [SIZE=2]Cât despre leviatan, voi vorbi despre mădularele lui și despre tăria lui și despre frumoasa lui întocmire. [/SIZE][SIZE=2]13.[/SIZE] [SIZE=2]Cine a ridicat pulpana din față a veșmântului lui și cine poate pătrunde în căptușeala armurei lui? [/SIZE][SIZE=2]14.[/SIZE] [SIZE=2]Cine a deschis vreodată porțile gurii lui? Zimții lui sunt îngrozitori! [/SIZE][SIZE=2]15.[/SIZE] [SIZE=2]Spinarea lui este ca un șirag de scuturi, pe care le-ai fi întărit și pecetluit puternic. [/SIZE][SIZE=2]16.[/SIZE] [SIZE=2]Ele sunt strânse unul într-altul atât de tare, că nici vântul nu pătrunde printre ele. [/SIZE][SIZE=2]17.[/SIZE] [SIZE=2]Fiecare e lipit de cel de lângă el și se țin așa și nu se mai despart. [/SIZE][SIZE=2]18.[/SIZE] [SIZE=2]Din strănutul lui scapără lumină și ochii lui sunt roșii ca pleoapele zorilor. [/SIZE][SIZE=2]19.[/SIZE] [SIZE=2]Din gura lui ies parcă niște torțe aprinse și izbucnesc valuri de scântei. [/SIZE][SIZE=2]20.[/SIZE] [SIZE=2]Din nările lui iese fum, ca dintr-o căldare pusă la foc și care fierbe. [/SIZE][SIZE=2]21.[/SIZE] [SIZE=2]Răsuflarea lui este de cărbuni aprinși și din gura lui țâșnesc flăcări. [/SIZE][SIZE=2]22.[/SIZE] [SIZE=2]Puterea lui e adunată în grumazul lui și înaintea lui țâșnește groaza. [/SIZE][SIZE=2]23.[/SIZE] [SIZE=2]Carnea lui e îndesată; oricât ai apăsa în ea nu se lasă. [/SIZE][SIZE=2]24.[/SIZE] [SIZE=2]Inima lui este tare ca piatra, tare ca piatra râșniței, cea de dedesubt. [/SIZE][SIZE=2]25.[/SIZE] [SIZE=2]De măreția lui se tem și valurile; valurile mării se dau înapoi din fața lui. [/SIZE][SIZE=2]26.[/SIZE] [SIZE=2]Să-l atingi cu sabia nu folosești nimic; nici cu lancea, nici cu săgeata, nici cu toporul. [/SIZE][SIZE=2]27.[/SIZE] [SIZE=2]Fierul pentru pielea lui este ca paiul, iar arama ca lemnul putred. [/SIZE][SIZE=2]28.[/SIZE] [SIZE=2]Săgeata nu-l pune pe fugă și pietrele din praștie cad pe el ca niște pleavă. [/SIZE][SIZE=2]29.[/SIZE] [SIZE=2]O săgeată pentru el este un pai în vânt și își bate joc de vâjâitul unei lănci ce zboară. [/SIZE][SIZE=2]30.[/SIZE] [SIZE=2]Sub pântecele lui sunt niște solzi ascuțiți; când dă prin noroi, pare că dă cu grapa. [/SIZE][SIZE=2]31.[/SIZE] [SIZE=2]Când se afundă, apa fierbe ca într-o căldare; el preface marea într-un cazan de fiert mirodenii. [/SIZE][SIZE=2]32.[/SIZE] [SIZE=2]El lasă în urmă o dâră luminoasă și adâncul pare un cap cu plete albe. [/SIZE][SIZE=2]33.[/SIZE] [SIZE=2]Pe pământ el nu-și află perechea și e făcut să nu cunoască frica. [/SIZE][SIZE=2]34.[/SIZE] [SIZE=2]El se uită de sus la toți câți sunt puternici și este împărat peste toate fiarele sălbatice". [/SIZE]
"15. Ia privește acum înaintea ta, hipopotamul; și el ca și tine este făptura Mea; el paște iarbă ca boul.
16. Vezi ce putere are în coapsele lui și ce tărie are în mușchii de pe pântece.
17. Coada lui e dârză ca lemnul cedrului și vinele de pe pulpele lui stau ca niște noduri.
18. Oasele lui sunt ca niște țevi de aramă și mădularele ca niște drugi de fier.
19. El este fruntea făpturilor lui Dumnezeu și făcut să fie cel mai mare peste celelalte dobitoace.
20. Munții îi dau hrană și toate fiarele sălbatice sunt îngrozite când îl văd.
21. El se culcă sub florile de lotus, în ocolul trestiilor și al bălții.
22. Frunzele de lotus îi fac umbră și sălciile bălții îl împrejmuiesc.
23. Dacă fluviul vine mare, fără de veste, el nu se sinchisește; el stă liniștit pe loc, chiar când ar fi ca Iordanul să-i urce năvalnic până la gură. "

leviatanul nu shtiu daca nu cumva este leul de mare, adica un fel de morsa uriashe,

shi astea doua sunt animalele mele cel dragi, pentru ca nici nu shtitzi cata dragoste se afla in ele, am vazut cum catziva pui de hipopotam vazand ca mamica lor a fost omorata de nishte crocodili, s-au langa ea shi au tot vegheat-o, au plans-o in felul lor, plangeau dupa ea, shi o tot miroseau de ce nu mishca, de ce nu traieshte... se vedea cat sufera sarmanii hipopotami, pui... multe potzi sa invetzi privind la aceste doua soiuri de animale...
Reply With Quote
  #70  
Vechi 25.11.2008, 14:43:05
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

revenind la subiect cred ca acuma suntem dupa 7000 de ani de la intemeierea lumii, de la inceputul zidirii Lui Dumnezeu, 7000 de ani shi ceva iar la 7500 va fi judecata caci din pricina inmultzirii faradelegilor il va oprii Dumnezeu pe la mijloc.... asha spune CLD, eu nu fac decat sa repet ca o placa stricat ori ca un papagal adormit dupa El, deci nu e nici o scofala, nici o mare scofala.... dar sfarshitul, sfarshitul nu-i aici, nu-i aiiiici, nu-i aici.... cum canta Pitish sarmanul, care macar pe patul de moarte s-a pocait....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rotunjimea Pamantului in Biblie BogdanF2 Generalitati 37 21.11.2011 14:11:03
Consumul de vin rosu poate preveni aparitia cancerului absolutep0wer Generalitati 6 08.06.2010 21:42:33
Un semn de la Dumnezeu: Aparitia Sfintei Cruci la Atena in 1925 orthodoxia.i.thanatos Intamplari adevarate 60 12.04.2010 11:22:17
[Sondaj] Care considerati ca este varsta reala a Pamantului? hmiron Generalitati 40 29.10.2009 15:24:23
22 APRILIE **De Ziua Pamantului, vezi cum arata Terra din spatiu! Caroline_37 Stiri, actualitati, anunturi 6 23.04.2009 19:22:01