Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 06.01.2017, 22:50:54
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De mic aveam repulsie fata de genul asta renascentist de "icoane" desi nu stiam eu cine stie ce teologie ortodoxa :)

Cel putin partea cu ingerasii-copii-bucalati e foarte "ortodoxa" ce sa mai.
Eu am crescut printre asemenea "icoane". La țară, la bunici nu era casă să nu existe esemenea "icoane", din păcate. :)

https://saccsiv.files.wordpress.com/...domnului-2.jpg

http://www.ziarulnatiunea.ro/wp-cont...a-domnului.jpg

P.S. Iertare de sursa primei poze... :)
Reply With Quote
  #232  
Vechi 06.01.2017, 23:11:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...:)) Frumos topic ai scos de la naftalină. Semn că nu are sens să mai continuăm discuția.
Cum spunea și Alin, este destul să privești acea "icoană" și simți o repulsie, îngerașii ăia bucălați, norișorii. Și asta făcând excepție de faptul că Dumnezeun-Tatăl nu poate fi reperezentat într-un asemenea mod într-o icoană.
Raspunsul la mesajul tau era in mesajul adresat tie. Daca aveai putina rabdare citeai si explicatiile, in mesajul de mai sus, pe care il scriam inainte sa vad mesajul tau. Iar afirmatia ca Dumnezeu Tatal nu poate fi reprezentat in acest mod pe ce ti-o bazezi? Pentru ca ti-am aratat data trecuta ca te inseli in ceea ce arguementai si sursele tale erau gresite (citeste si mesajul de pe acest topic).
Reply With Quote
  #233  
Vechi 06.01.2017, 23:51:48
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Iar afirmatia ca Dumnezeu Tatal nu poate fi reprezentat in acest mod pe ce ti-o bazezi?
Pe tâlcuirile Sfinților Părinți, tâlcuiri pe care tu le ingnori cu desăvârșire. :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca ti-am aratat data trecuta ca te inseli in ceea ce arguementai si sursele tale erau gresite (citeste si mesajul de pe acest topic).
Topicul scos de la naftalină demonstrează că te încăpățânezi să înțelegi niște lucruri evidente, deși ți s-au adus atâtatea argumente. În concluzie, nu am de gând să port cu tine o discuție care nu va avea nici o finalitate. Tu continuă să crezi în icoane necanonice (ecumeniste).
Reply With Quote
  #234  
Vechi 07.01.2017, 00:57:44
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Pe tâlcuirile Sfinților Părinți, tâlcuiri pe care tu le ingnori cu desăvârșire. :))

Topicul scos de la naftalină demonstrează că te încăpățânezi să înțelegi niște lucruri evidente, deși ți s-au adus atâtatea argumente. În concluzie, nu am de gând să port cu tine o discuție care nu va avea nici o finalitate. Tu continuă să crezi în icoane necanonice (ecumeniste).
Talcuiri care nu exista in sensul pe care il spui tu, toti sfintii spunand ca in acea vedenie a sf. Prooroc Daniel este vorba de Dumnezeu Tatal. Ti-am scris aceasta in ultimele doua mesaje de acum doi ani, am crezut ca nu ai mai raspuns pentru ca ti-ai dat seama ca acesta e adevarul si crezusei gresit. Luand in calcul si posibilitatea ca nu ai vazut acele mesaje am dat acum link cu ultima pagina. Plus faptul ca citatul din Sfantul Ipolit, pe care il tot repetai, este gresit. Ai aici mesajul: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=275
Iar aici link-ul de pe orthodoxwiki cu citatele din sfinti: https://orthodoxwiki.org/Ancient_of_Days
Sursa ta, acel autor protestant, da, pe langa acel citat gresit, si o serie de citate scoase din context, in care si Iisus este numit "Cel vechi de zile", fara a avea legatura cu Pasajul din Daniel. In articolul ortodox este prezentat si acest fapt, in prima parte.
Asadar, retine, daca nu ai retinut acum doi ani: "The Fathers, commenting on Daniel 7, consistently see the Ancient of Days as specifically referring to the Father; and the Son of Man, who comes before the Ancient of Days, as being the God the Son."
Ceea ce reiesea in mos mai mult decat evident din acel pasaj.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 07.01.2017, 02:13:16
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Am renunțat să mai scriu pentru că mi-am dat seama că vorbesc degeaba. La fel a procedat și Mihailc, care ți-a recomandat să citești niște cărți și să lași sursele de mâna a treia. Și au mai fost câțiva useri (Alin, Cristian, Mirela, Ioana) care ți-au spus că ai luat-o pe aratură. În fine, eu mă retrag, tu crezi în continuare în reprezentarea în "icoane" a Dumnezeului-Tată care "s-a aratat lui Avraam, Daniel, etc., sub diverse forme", deși ți s-a mai spus că nu orice reprezentare cu subiect religios este icoană.

P.S. Ceea ce este încadrat între ghilimele sunt cuvintele tale. :)

Last edited by simpllu; 07.01.2017 at 02:26:59.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 07.01.2017, 12:55:55
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Postul asta mi-a arata ca protestantii si-au confectionat propriul lor dumnezeu din texte luate din Scriptura..
Pacat ca este un dumnezeu al textului si nu al luminii.

Cumva un dumnezeu fabricat din cuvinte si nu Dumnezeul cel viu. Un IDOL fabricat din cuvintele Scripturii...

E cam greu sa desprinzi pe cineva de un dumnezeu fals pe care si l-a plasmuit. Cam asta e invatatura vesnica pe care o vedem si in VT si in NT.
Mai ales ca seamana cu originalul pentru cei nepriceputi.
Un fel de fals original. Seamana atat de bine incat nici nu iti dai seama de deosebiri.
Insa daca te uiti mai atent vezi ca nu straluceste la fel. Vezi ca nu are vechimea originalului. Vezi ca bucuria nu e la fel. Vezi ca nu e acelasi continut. Vezi ca seamana a fals.
dumnezeul protestant este un dumnezeu eviscerat de orice lucru sfant, este un dumnezeu al frazelor repetate obsesiv cu incheierea standard "referinta". dumnezeul referintelor.
Oare dumnezeul referintelor nu s-a saturat de atatea referinte ?

Pacat de oamenii astia, dar rusine sa ne fie si noua ca nu avem capacitatea de a-i lumina, de a ne ridica la inaltimea teologica necesara pentru a-i lumina, pentru a-i povatui, pentru a le arata lumina, si a discernele graul de neghina, cand graul a fost vopsit si este invatatura sectara.

Oarecum in fata lui @Penticostalul Traditional care a avut bunavointa sa poarte un discurs 'in oglinda' nu prea am avut capacitatea sa transam problema cat de cat corect. Ce am zis si noi s-a auzit ca un ecou si din partea cealalta, 'si eu, si noi'.
Si pana la urma ce ne ramane in plus fata de ce au ei?
Duhul Sfant, cu adevarata lui putere si lucrare care sunt la noi in Biserica si in Sfinti. Iar lor le ramane amagirea, falsele profetii, vorbirea in limbi, sutele de confesiuni.
Cu adevarat pomul se judeca dupa roade: ale noastre Sfintii, ale lor profetii mincinosi.

Si discursul pe care poate in numele Adevarului il spunem, cercetati adevarul, pentru ca la sfarsitul veacului multi sunt inselati de satana, care umbla racnind.

Problema protestanta este una simpla, nu as mai formula-o la nivelul 'discursului' ci este una la nivelul misticii ortodoxe. Oamenii astia sunt posedati de duhurile minciunii datorita blasfemiilor pe care le aduc impotriva Duhului Sfant, pentru ca neadevarurile de credinta sunt HULA IMPOTRIVA DUHULUI SFANT, iar lepadarea de Ortodoxie inseamna lepadarea de lumina si Sf. Botez si posedarea de duhuri rele.

Nimeni nu reuseste sa vindece un posedat de duhuri rele, decat Dumnezeu. Aici nu mai este lucrare omeneasca, ci lucrare Dumnezeiasca.
E incredibil....Cu tot respectul pentru tine ca om,dar ceea ce ai spus,sau mai degrabă modul tău de abordare a realității prin prin filtrul unei ortodoxii fanatizate,este pur si simplu,hai sa zic corect dintr-un anumit punct de vedere,dar atât de diform si distorsionat si jignitor,îngust,egoist....etc.Mi-e greu sa cred ca atât poate oferi ortodoxia...Voi rămâneți doar la înălțimile teologice ale unor gânditori convertiti,si biciuiti pe restul cu niște texte,si nu vedeti ca sunteți mai infirmi decât ei.Spui ca protestanti isi fabrică dumnezeul din scripturi.Ei bine si voi îl fabricati din reziduurile iudaice,păgâne si din plasmuirile schizofrenicilor trecuti în calendare.Sunteți mai jalnici decât cei din politică.Toti în același rahat ideologic si încă tot va urati unul pe altul fiindcă averi concepții diferite despre o iluzie,poate ultima si cea mai mare care a existat.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 07.01.2017, 16:44:31
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Am renunțat să mai scriu pentru că mi-am dat seama că vorbesc degeaba. La fel a procedat și Mihailc, care ți-a recomandat să citești niște cărți și să lași sursele de mâna a treia. Și au mai fost câțiva useri (Alin, Cristian, Mirela, Ioana) care ți-au spus că ai luat-o pe aratură. În fine, eu mă retrag, tu crezi în continuare în reprezentarea în "icoane" a Dumnezeului-Tată care "s-a aratat lui Avraam, Daniel, etc., sub diverse forme", deși ți s-a mai spus că nu orice reprezentare cu subiect religios este icoană.

P.S. Ceea ce este încadrat între ghilimele sunt cuvintele tale. :)
Poate că nu e vorba propriuzis de icoană, în înțelesul pe care îl dăm azi în Biserică, sub puterea erminiei și canonicului etc.
Totuși din articolul la care a trimis Cătălin se vede că e vorba de o lungă tradiție a reprezentării Tatălui în lumea creștină. Multe picturi din bisericile noastre aduc mărturie asupra acesteia. Acuma, că e o abordare discutabilă, ok.... Hai să vedem mai bine de ce e greșită, dacă e greșită. Dar nu putem nega că există această reprezentare cu o bogată productivitate, atât la noi cât și la alții.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 07.01.2017, 16:49:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
... si voi îl fabricati din reziduurile iudaice,păgâne si din plasmuirile schizofrenicilor trecuti în calendare...
Cred că te grăbești, Seraphim... Dar dacă ți-ai pierdut răbdarea de a mai cugeta liniștit la aceste lucruri, cel puțin nu-i desconsidera pe cei care și-au păstrat răbdarea și au experiat multe.... Sfinții au lucrat adeseori în mod văzut, înaintea tuturor, mari minuni. Nu sunt basme, ci experiențe împărtășite de mulți.

De ce nu accepți că dacă ai ales să șezi în afara Harului, iată, vezi lucrurile distorsionat și hidos?
Vei vedea, după ce te mai liniștești puțin, că lucrurile vor căpăta iarăși un sens, poate mai limpede și mai înalt ca înainte de căderea în deznădejde.
Toate cele bune!
Reply With Quote
  #239  
Vechi 07.01.2017, 17:07:26
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Ioane, vezi topicul amintit de Cătălin... vezi intervențiile lui Mihail, Ioana și bineînțeles punctul de vedere a lui Cată. E suficient ca să înțelegi despre ce e vorba.
De aici începe toată discuția: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ihaila&page=12
Am și o selecție a răspunsurilor pertinente, am să postez mai târziu. Eu nu am de gând să mai reiau o discuție atât de veche și care nu a adus nici un rod.

Last edited by simpllu; 07.01.2017 at 17:46:59.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 07.01.2017, 20:05:09
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Prof. Ioan Ica Jr. Curs: Biserica ca spectacol sau ca prefacere lăuntrică reală?

https://www.youtube.com/watch?v=7Imkpk_UQp8&t=37m20s
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare