Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2010, 09:44:14
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Alcoolul si tutunul, droguri usoare

Sper ca multi vor fi de acord cu mine ca cele doua substante din titlu se pot incadra, natural sau pe baza studiilor, in categoria drogurilor usoare.
Intrebarea mea este de ce nu se implica religia in eradicarea consumului lor in primul rind prin constientizarea implicatiilor pe care le au asupra organismului si in al doilea rind prin a cere interzicerea lor. Nu e o chestiune indeajuns de morala incit sa merite atentia crestinilor?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2010, 09:52:25
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Biserica a luptat mereu cu aceste patimi, dar neavand o legatura intre stat si Biserica nu s-au mai "institutionalizat" parerile clerului. Ele sunt exprimate in Biserica, in carti, in publicatii si daca se mai permite, odata la 100 de ani, atunci cand mai avem o emisiune ortodoxa la televizor. alcoolul si tutunul exista mai demult, insa drogurile sunt putin mai noi. si recunosc ca din partea ierarhilor bisericii am primit cam putine reactii, dar exista multe carti pe aceasta tema venite din randul preotilor sau mirenilor. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2010, 09:58:11
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Biserica a luptat mereu cu aceste patimi, dar neavand o legatura intre stat si Biserica nu s-au mai "institutionalizat" parerile clerului. Ele sunt exprimate in Biserica, in carti, in publicatii si daca se mai permite, odata la 100 de ani, atunci cand mai avem o emisiune ortodoxa la televizor. alcoolul si tutunul exista mai demult, insa drogurile sunt putin mai noi. si recunosc ca din partea ierarhilor bisericii am primit cam putine reactii, dar exista multe carti pe aceasta tema venite din randul preotilor sau mirenilor. Doamne ajuta!
Drogurile usoare au exact aceleasi efecte ca alcoolul si tutunul, daca nu mai slabe.
Intrebarea este de ce reactia nu e proportionala?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2010, 10:01:43
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

marijuana are efecte mai puternice decat betia. din pacate, ti-o spun din experienta. proportionalitate in ce sens? sa se acorde importanta egala celor trei?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2010, 10:15:15
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am experiente de acest tip, ma bazez pe ultimul studiu in materie: http://www.msnbc.msn.com/id/17760130/
Pe baza acelor criterii (impact asupra sanatatii, potential de dependenta si impact in societate), alcoolul e pe locul 5 si tutunul pe locul 9.
Acolo se spune ca 40% (procentul mi se pare cam mare, dar important sigur este) din boli sint provocate de tutun si alcoolul e responsabil pentru 50% din vizitele la spitalele de urgenta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2010, 10:18:49
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

da, sunt de acord in legatura cu implicatiile asupra organismului. in rest, in legatura cu pozitia Bisericii, am postat mai sus. Daca deschizi televizorul si nu vezi nicaieri vreo urma de ortodoxie, asta nu e vina Bisericii. desi, intr-un fel, purtam responsabilitate fiecare in parte pentru degradarea morala a societatii de azi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2010, 10:22:51
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
da, sunt de acord in legatura cu implicatiile asupra organismului. in rest, in legatura cu pozitia Bisericii, am postat mai sus. Daca deschizi televizorul si nu vezi nicaieri vreo urma de ortodoxie, asta nu e vina Bisericii. desi, intr-un fel, purtam responsabilitate fiecare in parte pentru degradarea morala a societatii de azi.
Imi arati si mie o publicatie in care BOR cere interzicerea alcoolului sau a tutunului?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.01.2010, 11:25:45
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
da, sunt de acord in legatura cu implicatiile asupra organismului. in rest, in legatura cu pozitia Bisericii, am postat mai sus. Daca deschizi televizorul si nu vezi nicaieri vreo urma de ortodoxie, asta nu e vina Bisericii. desi, intr-un fel, purtam responsabilitate fiecare in parte pentru degradarea morala a societatii de azi.
Ma iertati,cred ca este si vina bisericii,strangem bani sa ridicam biserici peste biserici si nu suntem in stare sa facem o "biserica tv." ,cat ne-ar costa pe toti crestinii(caci practic toti suntm biserica) sa obtinem un canal tv?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.01.2010, 11:35:58
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Langu Vezi mesajul
Ma iertati,cred ca este si vina bisericii,strangem bani sa ridicam biserici peste biserici si nu suntem in stare sa facem o "biserica tv." ,cat ne-ar costa pe toti crestinii(caci practic toti suntm biserica) sa obtinem un canal tv?
Nu de canale duceti lipsa
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2010, 13:33:40
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

daca intri in biserica sau manastire o sa gasesti o serie de carti, brosuri care iti spun ce pacat este sa fumezi, sa bei, sa furi, sa avortezi, etc. ideea este doar sa vrei. daca apare vreun preot la TV, toti o r sa arunce cu pietre, si o sa-l faca nebun, si au fost emisiuni, dar cine s-a uitat? tu? nu cred, ca nu are impact mediatic. am vazut calugari pe strada care spuneau celor care fumam ce pacat fac si sa incerce sa-i ajute, era sa-l ia la bataie. trebuie doar sa vrei sa vezi si sa nu generalizezi. sunt maici care fac ce le sta in putiinta sa ajute pe cei napastuiti. sunt multi care nu se bat cu pumnul in piept, nici nu-si pierd ziua la TV sau dau intreviuri in mass-media, ei prefera sa ramana in anonimat si doar sa ajute. dar numai cine care ochi si credinta vede... in rest, ne dam cu presupusul, vedem pe altii, si pe noi nu. cel mai bine, daca tot vezi mizeriile astea, sa iei atitudine si sa te implici atat cat poti, daca deja esti implicat scuzele de rigoare si jos palaria in fatza ta.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tutunul cristiboss56 Generalitati 29 06.01.2010 10:55:21
Liber la droguri si prostitutie?!? coralina Generalitati 230 01.10.2009 15:21:17
alcoolul danyel Generalitati 13 20.12.2006 19:59:29