Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.02.2010, 17:53:20
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
AMICE...nu sant nimic din ce ai zis mai inainte ,ci mai dregraba un pic mai aeresit la minte decat tine.Faci parte din grupa ignorantilor,a celor care s-au oprit cu gandirea la un nivel medieval si care habar nu are nici de istorie,nici de religie decat ce i s-a servit gata preparat si revelat si care spera cu ignoranta sa sa mosteneasca raiul.Succes....

Vezi ca cei care sunt aeriti la minte au sansa sa-i traga curentul...sau , sa-si piarda tot rationamentul.
Eu fac parte din categoria crestinilor care au primit adevarul asa cum s-a transmis prin Sfanta Biserica, iar tu faci parte din cate vad din categoria celor ca Ap. Toma ("daca nu voi vedea semnul cuielor...daca nu voi pune degetul meu in coasta Lui...NU VOI CREDE"...)..."pt. ca M-ai vazut Tomo ai crezut, dar fericiti cei ce nu au vazut si au crezut.."
Eu nu astept sa mi se serveasca Raiul pe "tavita", ca nu-s NP. Ma lupt pt el, insa nu-s ca tine sa-l caut in istorie si in cercetari stiintifice...
Mare grija, ca Ap. Pavel a fost numit pe nedrept nebun...(Pavele, Pavele, multa ta invatatura te-a dus la nebunie)...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.02.2010, 18:07:58
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
AMICE,..esti total dezinformat despre iehovisti.,sant crestini,cred in Hristos dar nu accepta treimea in forma prezentat de ortodoxism,considerand duhul sfant ca fiind forta cu care lucreaza Dumnezeu si care nu poate fi egala lui,..ci i se supune.Sinoadele..sau adunarile(congrese)ierarhilor crestini..au fost precedate de discutii aprinse si de cele mai multe ori contradictorii.In primul sinod de la Niceea chiar au fost violente,cel pa care il numim astazi sfantul Nicolae l-a lovit pe episcopul Arie si a propus excomunicarea sa pentru ca sustinea originea umana a lui Iisus cu parinti biologici pamanteni.Problema e ca avea multi sustinatori care s-au incaierat intre ei iar arianismul inca mai exista si astazi...prin Bulgaria si Turcia.Vorbele Mantuitorului sant mai actuale ca niciodata...dar mi-e teama ca daca Iisus ar veni in acest moment si s-ar uita in Biblie...nu stiu daca si-ar mai recunoaste vorbele dupa cate transformari au suferit.
Vezi mai "crestinule ortodox" ca ajungi sa devii adversarul BO si partizanul lui Arie...iehovistii nu sunt crestini, sunt satanisti, iar aceasta am vazut din cazul unei tinere ortodoxe care a fost invitata de prietena ei (iehovista) sa se duca la adunare...rezultatul: fata a necesit citirea molitfelor, ... si nici azi nu este sanatoasa complet...
Cine neaga D-zeirea, este impotriva lui D-zeu..
Lasa tu Sinoadele si pe Sf. Nicolae, ca esti depasit de situatie...
Hai sa vb despre Carol Russel daca vrei....
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.02.2010, 09:24:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
AMICE...nu sant nimic din ce ai zis mai inainte ,ci mai dregraba un pic mai aeresit la minte decat tine.
Asta iti place tie sa crezi despre tine, chiar daca vei mai gasi inca 100 sa zica a tine nu inseamna ca e asa.

Citat:
Faci parte din grupa ignorantilor,a celor care s-au oprit cu gandirea la un nivel medieval si care habar nu are nici de istorie,nici de religie decat ce i s-a servit gata preparat si revelat si care spera cu ignoranta sa sa mosteneasca raiul.Succes....
Si ce te face sa crezi ca tu ai habar, in afara de propriul orgoliu?
Faptul ca te hranesti din alte surse nu inseamna nici ca esti mai destept nici ca stai in adevar.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.02.2010, 09:58:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Am mai vazut pe un blog ortodox cum se spunea ca umanismul este satanic. Cum sa fie umanismul satanic mai oameni buni?
Pentru ca e umanist doar cu numele.
Diavolul e cel mai mare "umanist".
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.02.2010, 12:05:07
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink Catre "vocea domnului" 55

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
OAMENI BUNI,...pe pamant traiesc cateva miliarde de oameni,cu vise,cu sperante,multi traiesc intr-o curatenie sufleteasca deosebita.Ortodoxi santem putini,..chiar si astia cati santem avem obiceiuri si ritualuri diferite.Chiar puteti sa credeti ca doar noi vom fi mantuiti,doar daca urmam niste obiceiuri facute de oameni,anacronice si chiar de-a dreptul macabre(dezgropatul la 7 ani)?!!Poate nu stiai,..dar iehovistii sant si ei crestini,cred in IIsus si multi din ei sant persoane cu mai multa dragoste crestina decat tine ..care spui ce ti-e sila de cineva care are alta parare.Stai linistit,..cata dragoste oferi..tot atata ai parte,iar Dumnezeu nu se uita la detalii nesimificative
Amice? Cine a spus asta? In Biblia ta gasesti cuvantul asta? In a mea nu.

In fine... detalii nesemnificative...
"ortodoxi" care este vanghelizarea iehovista, nu?
cum spuneai... vise, sperante date de voi, iehovistii! Pt ca tu esti un mincinos de la inceput.
Incercarea ta de a te include in "ortodocsi suntem", este revoltatoare.
Tu nu esti ortodox (sau din obligatie, gen casatorit cu o sora crestin ortodoxa). Si daca vrei, trb sa accepti invatatura Bisericii Ortodoxe. Care afirma clar ca iehovistii nu sunt pe calea cea buna spre Rai. PUNCT.
Esti foarte "interesant" amice: anacronice, macabre, vise,...
Unde ai gasit tu la noi obiceiul de a se dezgropa mortii la 7 ani? In cimitirele de la orase s-ar lucra zi noapte... E o interpretare a gandirii tale "macabre".
Stii ce zicea Parintele Arsenie Boca?
In mintea stramba si lucrul drept se stramba!. Asa e la tine.
Dar, stiu ca sunt si eu un pacatos rau si nevrednic si nu merit dragostea lui Dumnezeu.
Tu o meriti?
Nadajduiesc insa ca El ma va ierta, pt ca imi apar credinta. Asa cum am primit-o de la Sfintii Parinti. Am vazut ca te pricepi la sinoade... esti destept... Ce spunea Arie? Cerceteaza mai bine si nu sminti pe altii... Arie (tatal tau) spunea ca Hristos are fire omeneasca dar nu este si Dumnezeu. Este prima creatura a Tatalui.
Sper ca Mos Nicolae sa iti aduca si tie anul acesta o batutza, sa te inveti minte sa nu mai lovesti in Biserica Ortodoxa, asa cum i-a dat palma lui Arie. Insa mai mult sper ca Dumnezeu sa te ierte.
LUPULE, DA JOS BLANA DE OAIE, ca te-am prins cat de iehovist esti!

Sectarii nu au ce sa se ingroape in cimitirul ortodox, pt ca este loc sfintit! Iar ei nu au nevoie de asa ceva.... dar se bucura de un frate dreptmaritor in "gradina" lor...
De-ar lumina lumina lui asa de tare incat sa-i "lumineze" si pe ei!

Daca am grait impotriva Bisericii noastre (pt ca site-ul este "crestin ortodox"), nu ezitati sa ma criticati.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.02.2010, 12:37:22
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In moarte suntem toti egali. Punct.

Last edited by almaris; 22.02.2010 at 12:41:37.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.02.2010, 14:14:59
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
In moarte suntem toti egali. Punct.


Oare se poate odihni un suflet care nu are Semnul Domnului pe locasul sau de veci?.... Nu stiu: eu cred ca "m-as rasuci in mormant" (era o vorba...). Mi se pare atat de macabru, ca in locul crucii Domnului sa se arunce o piatra...
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.02.2010, 15:10:15
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfantul Teofan Zavoratul spunea: "Biserica se roaga pentru fiii ei sa-si pastreze credinta si sa izbandeasca in ea; iar pentru cei ce se afla in afara ei, se roaga sa se intoarca la credinta si sa se uneasca cu ea. De vreme ce adresarea aceasta trebuie sa se savarseasca aici, pe pamant, atunci si puterea acestei rugaciuni se limiteaza la sederea pe pamant a celor pentru care se savarseste rugaciunea." Iata un motiv pentru care nu ne este ingaduit sa ne rugam in Biserica pentru cei adormiti intr-o alta credinta, cu atat mai mult sa savarsim o slujba pentru ei, ei nu fac parte din trupul tainic al lui Hristos, nu sunt fiii Bisericii.

Lucrurile se complica in momentul in care imi moare tatal care nu era ortodox. Eu nu as putea sta nepasator in acest caz. Nu vad nimic rau in a ma ruga acasa pentru el.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.02.2010, 15:53:05
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Amice? Cine a spus asta? In Biblia ta gasesti cuvantul asta? In a mea nu.

In fine... detalii nesemnificative...
"ortodoxi" care este vanghelizarea iehovista, nu?
cum spuneai... vise, sperante date de voi, iehovistii! Pt ca tu esti un mincinos de la inceput.
Incercarea ta de a te include in "ortodocsi suntem", este revoltatoare.
Tu nu esti ortodox (sau din obligatie, gen casatorit cu o sora crestin ortodoxa). Si daca vrei, trb sa accepti invatatura Bisericii Ortodoxe. Care afirma clar ca iehovistii nu sunt pe calea cea buna spre Rai. PUNCT.
Esti foarte "interesant" amice: anacronice, macabre, vise,...
Unde ai gasit tu la noi obiceiul de a se dezgropa mortii la 7 ani? In cimitirele de la orase s-ar lucra zi noapte... E o interpretare a gandirii tale "macabre".
Stii ce zicea Parintele Arsenie Boca?
In mintea stramba si lucrul drept se stramba!. Asa e la tine.
Dar, stiu ca sunt si eu un pacatos rau si nevrednic si nu merit dragostea lui Dumnezeu.
Tu o meriti?
Nadajduiesc insa ca El ma va ierta, pt ca imi apar credinta. Asa cum am primit-o de la Sfintii Parinti. Am vazut ca te pricepi la sinoade... esti destept... Ce spunea Arie? Cerceteaza mai bine si nu sminti pe altii... Arie (tatal tau) spunea ca Hristos are fire omeneasca dar nu este si Dumnezeu. Este prima creatura a Tatalui.
Sper ca Mos Nicolae sa iti aduca si tie anul acesta o batutza, sa te inveti minte sa nu mai lovesti in Biserica Ortodoxa, asa cum i-a dat palma lui Arie. Insa mai mult sper ca Dumnezeu sa te ierte.
LUPULE, DA JOS BLANA DE OAIE, ca te-am prins cat de iehovist esti!

Sectarii nu au ce sa se ingroape in cimitirul ortodox, pt ca este loc sfintit! Iar ei nu au nevoie de asa ceva.... dar se bucura de un frate dreptmaritor in "gradina" lor...
De-ar lumina lumina lui asa de tare incat sa-i "lumineze" si pe ei!

Daca am grait impotriva Bisericii noastre (pt ca site-ul este "crestin ortodox"), nu ezitati sa ma criticati.
OAMENI BUNI...ATI INNEBUNIT CU TOTII?Ce tot ii trageti cu iehovistii,..nu am nimic de a face cu nici o secta ,si chiar daca as fi nu cred ca ar trebui sa-mi fie rusine.Sant ortodox prin nastere,ma simt bine in ortodoxie,dar nu voi crede niciodata ca noi santem niste pastratori ai adevarului suprem...imi ajunge sa ma uit doar la reprezentatii Bor,la discordia ce exista printre inaltii prelatii si nu mai vorbesc de cei mici.Am intrat pe acest forum..cu speranta de a-mi face prieteni,sa schimbam opinii fara sa ne jignim..dar e exact cotrariul.Cu cel putin jumatate de aici nu se poate discuta..sant persoane habotnice,impietriti in ideile lor pe care le expun insotite de citate si canoane ortodoxe,Am spus ca se practica dezgropatul mortilor la 7 ani..in toata Moldova,special la tara..pentru ca in oras e mai dificil.Verificati si-mi veti da dreptate.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.02.2010, 15:55:43
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sfantul Teofan Zavoratul spunea: "Biserica se roaga pentru fiii ei sa-si pastreze credinta si sa izbandeasca in ea; iar pentru cei ce se afla in afara ei, se roaga sa se intoarca la credinta si sa se uneasca cu ea. De vreme ce adresarea aceasta trebuie sa se savarseasca aici, pe pamant, atunci si puterea acestei rugaciuni se limiteaza la sederea pe pamant a celor pentru care se savarseste rugaciunea." Iata un motiv pentru care nu ne este ingaduit sa ne rugam in Biserica pentru cei adormiti intr-o alta credinta, cu atat mai mult sa savarsim o slujba pentru ei, ei nu fac parte din trupul tainic al lui Hristos, nu sunt fiii Bisericii.

Lucrurile se complica in momentul in care imi moare tatal care nu era ortodox. Eu nu as putea sta nepasator in acest caz. Nu vad nimic rau in a ma ruga acasa pentru el.


Pai ce credinta e aia care nu-ti ingaduie sa te rogi pentru mama si tatal tau dupa ce au murit?... Pentru ca la sectanti nu mai conteaza; gata, tot ce ai facut sau n-ai facut a fost cat ai trait. Dupa aia, nu mai are nimeni nici o putere. Oare asa sa fie?... Eu cred mult in rugaciunile pentru cei adormiti; si chiar cred ca ii ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Despre Biserica Ortodoxa... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 0 03.07.2009 11:19:58
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
cum catehizati un fost sectant? urzicuta Biserica Ortodoxa Romana 28 29.08.2007 00:51:30
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46