Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.10.2009, 15:20:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit H1N1 si sarutatul celor sfinte

Ieri am citi un mesaj care spune clar sa nu venim la biserica daca ne simtim rau, sa nu pupam potirul, mina preotului si icoanele si sa ne dezinfectam miinile inainte de a participa la slujbe, ca sa nu raspindim virusul.

Dincolo de faptul ca se zice fara confirmari... ca "de 2000 de ani nu s-a imbolnavit nimeni nici in vreme de ciuma", oare ce facem, riscam sau nu?

Ce ati face cu copiii vostri cu batrinii?..stiind ca deja s-au semnalat cazuri de morti subite ale unor copii din cauza gripei(11 si 13 ani)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.10.2009, 15:35:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Acest lucru l-am mai discutat si cand am vorbit despre lingurita folosita pentru impartasire (unii preoti foloseau lingurite de unica folosinta).

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ight=lingurita

Draga Andrei, nu ma voi opri din a saruta o icoana in biserica, din a ma impartasi cu aceeasi lingurita ... indiferent de virusul care circula.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.10.2009, 15:49:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Acest lucru l-am mai discutat si cand am vorbit despre lingurita folosita pentru impartasire (unii preoti foloseau lingurite de unica folosinta).

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ight=lingurita

Draga Andrei, nu ma voi opri din a saruta o icoana in biserica, din a ma impartasi cu aceeasi lingurita ... indiferent de virusul care circula.
Asa gindesc si eu, insa ce te faci cind duhovnicul/preotul/staretul iti sugereaza acest lucru, si...o face destul de ferm!?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.10.2009, 16:24:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asa gindesc si eu, insa ce te faci cind duhovnicul/preotul/staretul iti sugereaza acest lucru, si...o face destul de ferm!?
Daca s-ar intampla, desi duhovnicul meu nu ar face asta, sa-mi ceara sa nu mai sarut icoanele sau sa vin cu o lingurita de unica folosinta pentru impartasire, l-as parasi. Prefer sa fiu cu Hristos, decat cu oameni care nu cred in puterea lui Hristos.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.10.2009, 16:52:58
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

De bun simt este, spun eu, sa stai acasa daca esti bolnav. Nu trebuie sa iti spuna nimeni ca daca esti bolnav, nu numai de gripa, ci in general, orice boala infectioasa gen varsat de vant, etc, stai acasa pana te vindeci, fiindca altii sunt mai sensibili, sau au sistemul imunitar mai scazut si pot sa faca o forma de boala chiar mai grava decat a ta. Si oricum, sa fin seriosi, foarte putin sunt cei care chiar mor de pe urma bolilor astea. In special nu cei sanatosi.

Nu am mai avut gripa de mult, dar stiu ca atunci cand am avut de abia ma puteam ridica din pat, cum sa mai merg si la biserica/scoala? Mai sunt din cei care merg asa, morti-copti, numai sa faca pe eroii, ca de invatat si muncit cum trebuie nu pot, si apoi vezi o clasa intreaga gripata...
Cat despre impartasit...adica nu te impartasesti in general, dar te prinde exact cand te prinde si gripa.

Inca ceva: tu cand te impartasesti, te impartasesti cu lingurita, sau cu Trupul si Sangele lui Hristos? Ce este mai important... lingurita, sau ce e in ea? Poate sa afecteze lingurita ceea ce se pune in ea? Eu nu cred.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.10.2009, 17:38:34
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca s-ar intampla, desi duhovnicul meu nu ar face asta, sa-mi ceara sa nu mai sarut icoanele sau sa vin cu o lingurita de unica folosinta pentru impartasire, l-as parasi. Prefer sa fiu cu Hristos, decat cu oameni care nu cred in puterea lui Hristos.
foarte frumos spus. cam asa am vrutsa spun si eu, dar cu alte cuvinte.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.10.2009, 19:23:56
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Inseamna sa reluam un subiect de acum 3 ani cand la fel se spunea ca sarutarea icoanelor ar reprezenta un pericol- sunt un mijloc de transmitere a bolilor. Hotararea sinoadului VII ecumenic este clara "cinstirea sfintelor icoane se face prin sarutarea lor si nu prin atingerea lor".
Nu trebuie sa uitam ca icoanele nu sunt tablouri religioase, ele au si o functie harismatica- sunt mijloace prin care ni se impartaseste harul dumnezeiesc. Si care este lucrarea harului???
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.10.2009, 18:12:13
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca s-ar intampla, desi duhovnicul meu nu ar face asta, sa-mi ceara sa nu mai sarut icoanele sau sa vin cu o lingurita de unica folosinta pentru impartasire, l-as parasi. Prefer sa fiu cu Hristos, decat cu oameni care nu cred in puterea lui Hristos.
deosebit ai spus Costel bunul Dumnezeu sa randuiasca cum e mai bine pentru sufletele noastre sa putem avea parte de mantuire
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2009, 18:28:07
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@GeorgeS - asta cu lingurita n-am stiut-o. Deci se sfinteste si ea?
Atunci chiar nu mai stiu. Nu se pot sfinti mai multe lingurite si sa le aibe preotul pentru copii separat si pentru alte situatii speciale (bolnavi cu virusi, etc.)?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.10.2009, 15:51:31
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

eu zic ca cine crede ca prin impartasire cu aceeasi lingurita se poate transmite gripa porcina sau alte boli nu crede in prezenta reala a lui Hristos in Euharistie
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
A început pervertirea celor sfinte! colaps Generalitati 21 07.07.2010 03:58:13
H1N1 - Finlanda andreicozia Generalitati 3 27.10.2009 16:51:51
mercur in vaccinul pt H1N1 andreicozia Generalitati 0 03.08.2009 03:58:45
Extinderea virusului H1N1 andreicozia Generalitati 48 05.06.2009 14:07:01