Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.12.2009, 15:15:19
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
Alah, Iahve, Dumnezeu sunt aceeasi fiinta, noi o rostim diferit.
Nu stiu cat e de adevarat ce am gasit mai jos, dar dupa o simpla cautare dupa "Who Is Allah" am gasit asta:

Citat:
(Who Is This Allah?, G. J. O. Moshay, 1994, p 138 “Înainte de Islam, religia lumii Aarabe se închina la o mulțime de duhuri, numite jinni. Allah era unul din mulții dumnezeii, cărora li se slujea în Mecca. Dar după aceea Muhamed a început să învețe oamenii că Alah, este Singurul Dumnezeu. Dumnezeul căruia I se inchină atît Iudeii cît și Creștinii”. (A Short History of Philosophy, Robert C. Solomon, p. 130)
....
Ca și istoria, arheologia deasemenea demonstrează că Allah era un idol păgîn. Arheologii au descoperit în Orientul Mijlociu o mulțime de temple pagîne care erau închinate dumnezeului-lună, iar semnul lui fiind o lună în creștere.
....
Islamul și dumnezeul său Alah nu vin din Biblie ci din păgînismul Sabeenilor(sau Madeieni). Ei nu se închinau Dumnezeului Bibliei ci la dumnezeul lună și la fiicele sale al-Uzza, al-Lat și Manat. (afrimație făcută de Al-Kindi. Apologet creștin)
Sursa: http://musulmanii.wordpress.com/2009...nea-lui-allah/

Nu mi se pare ca este Cel la Care ne rugam noi, dar...

Last edited by bmadalin; 19.12.2009 at 15:28:30.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ortodox la slujba evreiasca fanietta Iudaismul 51 26.08.2016 13:34:19
Dezbatere ortodocsi-baptisti; Chisinau Ioana-Andreea Secte si culte 44 06.11.2010 21:39:48
85% Ortodocsi andreicozia Generalitati 100 11.01.2010 22:40:12