Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.01.2010, 19:48:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

nu l-am vazut inca, dar pare interesant (la modul general..). Cred ca sotului meu i-ar placea, apreciaza filmele care abunda in efecte speciale.. sa te tot miri si minunezi de spectacolul (ieftin) oferit.. Oau!
Apropo: "Within a month of its release, Avatar developed a substantial fan base, with some moviegoers claiming to have experienced psychological depression and suicidal thoughts due to the realization that the lush and verdant world presented in the film does not actually exist." (de pe wikipedia.. exista acolo si trimitere la articol)
Rasu'-plansu'
De ce se numeste planeta Pandora? Sugereaza cumva "speranta" pt umanitate = intoarcere la natura si traire in simbioza cu aceasta? Din cat am inteles, toate formele de viata de pe acea planeta sunt legate in mod mistic intre ele. Tree of souls = constiinta colectiva?
Am devenit atenta la denumiri cand am auzit in trailer de "halleluiah mountains"! Ce?!

Ok, recunosc, nu am vazut decat doua trailere, poate ca filmul este plin de idei inaltatoare..

Si daca nu ma dumiresc, intru pe topicul acela unde ateul raspunde la orice intrebare..:)).
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.01.2010, 20:03:44
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
recomand calduros cartea parintelui Serafim Rose - "Nihilismul - o filosofie luciferica", pentru o mai buna constientizare a curentelor de gandire care "bantuie" epoca noastra, curente care vin imbracate in haine ademenitoare, cu idei noi si "bune", care ne spun ce vrem sa auzim, ne vorbesc despre natura, iubire, responsabilitate, dar de fapt nu sunt decat o reactualizare a ratacirilor ateiste si nihiliste, putin mai "gatite" pentru a suna bine urechilor contemporane. Sa ne fereasca Dumnezeu de acestea!
grea carte,..pentru cineva care nu are studii filozofice...din vara asta tot citesc la ea.
poti sa imi recomanzi alta carte a parintelui Serafim?una mai ,,citibila,, repet nu am studii filozofice si nici teologice...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.01.2010, 20:07:47
Danette's Avatar
Danette Danette is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Thumbs down Constiinta colectiva?

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
nu l-am vazut inca, dar pare interesant (la modul general..). Cred ca sotului meu i-ar placea, apreciaza filmele care abunda in efecte speciale.. sa te tot miri si minunezi de spectacolul (ieftin) oferit.. Oau!
Apropo: "Within a month of its release, Avatar developed a substantial fan base, with some moviegoers claiming to have experienced psychological depression and suicidal thoughts due to the realization that the lush and verdant world presented in the film does not actually exist." (de pe wikipedia.. exista acolo si trimitere la articol)
Rasu'-plansu'
De ce se numeste planeta Pandora? Sugereaza cumva "speranta" pt umanitate = intoarcere la natura si traire in simbioza cu aceasta? Din cat am inteles, toate formele de viata de pe acea planeta sunt legate in mod mistic intre ele. Tree of souls = constiinta colectiva?
Am devenit atenta la denumiri cand am auzit in trailer de "halleluiah mountains"! Ce?!

Ok, recunosc, nu am vazut decat doua trailere, poate ca filmul este plin de idei inaltatoare..

Si daca nu ma dumiresc, intru pe topicul acela unde ateul raspunde la orice intrebare..:)).
Asta o auzi numai la Jung si Freud. Doi psihopati dupa parerea mea, care neaga orice implicare a credintei in vindecarea oamenilor.

In plus, vorbirea cu mortii printr-un shaman adecvat, practicile woodoo, iubirea gen Maitreyi si restul ce s-a mai spus aici ma duce cu gandul la Charles Darwin, in nici un caz la crestinism.

PACAT, SUNT MULTI PE ACEST SITE, O REPET CARE NUMAI CRESTINI NU SE NUMESC.

PACAT DE RESTUL 1% CARE SALVEAZA ACEST FORUM ASA ZIS CRESTIN ORTODOX....
__________________
" Arde Doamne, Te rugam, cu lumina Ta tot raul din jurul nostru si lumineaza intunericul cu Dumnezeiasca-Ti Lumina, Iti multumim. Amin"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.01.2010, 20:09:49
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
grea carte,..pentru cineva care nu are studii filozofice...din vara asta tot citesc la ea.
poti sa imi recomanzi alta carte a parintelui Serafim?una mai ,,citibila,, repet nu am studii filozofice si nici teologice...
http://www.crestinortodox.ro/carte-9...gia-viitorului
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.01.2010, 20:11:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danette Vezi mesajul
Asta o auzi numai la Jung si Freud. Doi psihopati dupa parerea mea, care neaga orice implicare a credintei in vindecarea oamenilor.

In plus, vorbirea cu mortii printr-un shaman adecvat, practicile woodoo, iubirea gen Maitreyi si restul ce s-a mai spus aici ma duce cu gandul la Charles Darwin, in nici un caz la crestinism.

PACAT, SUNT MULTI PE ACEST SITE, O REPET CARE NUMAI CRESTINI NU SE NUMESC.

PACAT DE RESTUL 1% CARE SALVEAZA ACEST FORUM ASA ZIS CRESTIN ORTODOX....
Danette, ti s-a parut ca sustin filmul avatar?
Daca da, imi cer scuze ca nu m-am facut inteleasa.

Nu pot sa zic direct ce am de zis pentru ca voi fi acuzata de ura, bigotism etc.. Oamenilor le-a placut filmul.
Atunci nu poti decat sa intrebi chestii evidente.. tree of life este constiinta colectiva? Da, normal ca da. Dar ideea nu-mi apartine. Asta este ce promoveaza filmul. nu eu!

Last edited by anna21; 12.01.2010 at 20:16:34.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.01.2010, 20:13:52
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
grea carte,..pentru cineva care nu are studii filozofice...din vara asta tot citesc la ea.
poti sa imi recomanzi alta carte a parintelui Serafim?una mai ,,citibila,, repet nu am studii filozofice si nici teologice...
Ortodoxia si Religia Viitorului, Descoperirea lui Dumnezeu in inima omului, Sufletul dupa moarte. Acestea trei sunt superbe. E destul de grea cartea despre nihilism, dar cred ca ar putea aduce multi filosofi la lumina cunostiintei, la adevarat filosofie. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.01.2010, 20:16:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
exact despre asta vorbeam si eu - supra-natura, natura in afara barierelor in care a fost creata de Dumnezeu.
Serios? Care bariere?
Mie mi se pare ca respectivii traiau exact in cadrul care a fost creat pentru ei.
Si il respectau in masura in care il cunoasteau.

Citat:
intoarcerea la valorile pagane este mai mult decat clara in film..
Ca de exemplu?
Tot cadrul este evident supranatural, n-are nici o legatura cu "valorile pagane".

O mica sugestie poate ar fi pe undeva cand numeste natura "mama" dar cam atat.

Citat:
mergand pe aceasta directie, ca subiectul poate alimenta ideile deja existente panteiste sau naturaliste, din ce ai spus tu deduc ca aceste doua curente ar avea unele idei bune, atata timp cat le filtrezi dintr-o perspectiva crestina.
N-am afirmat asta, ci dimpotriva.
Cineva care este deja fixat pe o perspectiva va lua lucrurile din perspectiva cutare indiferent ce ii prezinti tu.
Un yoghin va intelege Biblia ca un yoghin, unui ateu ii va alimenta ura pentru religie, etc.


Citat:
recomand calduros cartea parintelui Serafim Rose - "Nihilismul - o filosofie luciferica", pentru o mai buna constientizare a curentelor de gandire care "bantuie" epoca noastra, curente care vin imbracate in haine ademenitoare, cu idei noi si "bune", care ne spun ce vrem sa auzim, ne vorbesc despre natura, iubire, responsabilitate, dar de fapt nu sunt decat o reactualizare a ratacirilor ateiste si nihiliste, putin mai "gatite" pentru a suna bine urechilor contemporane. Sa ne fereasca Dumnezeu de acestea!
De cand iubirea si responsabilitatea sunt valori nihiliste si atee?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.01.2010, 20:17:39
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
Ortodoxia si Religia Viitorului, Descoperirea lui Dumnezeu in inima omului, Sufletul dupa moarte. Acestea trei sunt superbe. E destul de grea cartea despre nihilism, dar cred ca ar putea aduce multi filosofi la lumina cunostiintei, la adevarat filosofie. Doamne ajuta!
multumesc,editate vreau ca imi e greu sa citesc pe net
maine caut si imi mai cumpar ceva...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.01.2010, 20:26:10
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
recomand calduros cartea parintelui Serafim Rose - "Nihilismul - o filosofie luciferica", pentru o mai buna constientizare a curentelor de gandire care "bantuie" epoca noastra, curente care vin imbracate in haine ademenitoare, cu idei noi si "bune", care ne spun ce vrem sa auzim, ne vorbesc despre natura, iubire, responsabilitate, dar de fapt nu sunt decat o reactualizare a ratacirilor ateiste si nihiliste, putin mai "gatite" pentru a suna bine urechilor contemporane. Sa ne fereasca Dumnezeu de acestea!
Andrei_im,as vrea sa te intreb doar atat:ai vazut filmul ? 3D ?
In rest as vrea sa spun despre mine ca sunt un mare nihilist dar al desertaciiunii ,refuz in corpore cultura asta care,in momentele ei cele mai de succes nu face decat sa copieze vag unele idei de la crestinism,despre bine,adevar ,sens etc
Totusi,cu toata aceasta respingere care o am fata de filme in general,nu imi dau seama de ce mi-a placut asa mult acel film ,chiar am fost emotionat si infiorat .Cu atat mai mult cu cat urasc efectele pe calcuator(odata ce lucrez non stop cu el) . Si mai ales ca apoi am aflat ca regizorul Cameron e cel care a orchestrat farsa cu urna cu oasele lui Iisus
Si cu atat mai mult cu cat personajul pozitiv lupta impotriva rasei umane,si pentru o polpulatie care avea o zeitatate care era omniprezenta ,ca un fel de retea informationala a acelei planete
Erau toate premisele de a considera acest film inca o porcarie de succes,si cu toate astea m-a emotionat profund.Bine,ca odata iesit din sala,nu am avut nostalgia acelui film,dar pe moment,m-a transpus in alt orizont de valori,dar fara ceva agresiv in ele. :) Am aplaudat ca un copil cand au venit brontozaurii aia,peste invadatorii pamanteni .
Curat murdar !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.01.2010, 20:27:33
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De cand iubirea si responsabilitatea sunt valori nihiliste si atee?
iti voi raspunde la intrebarea aceasta caci la restul a raspuns sora anna21 destul de convingator.
Nu sunt valori nihiliste si atee, sunt valori care pot fi indreptate spre bine sau spre rau. dragostea adevarata nu poate fi indreptata spre rau, dar omul poate iubi pacatul. deci sa nu luam atat de mult valorile in sine, sa ne uitam in primul rand la Hristos si sa indreptam totul spre el. Vrajmasul a incercat sa pacaleasca omul prin ateismul acesta sec, care poate sa fie pentru unii "convingator", dar nu are un invelis atat de prezentabil. la fel si nihilismul pur - putin cam fatalist, pesimist. nu a reusit sa ne pacaleasca atat de mult cat si-a dorit. asa ca a faurit necuratul forme noi de ispite. aceleasi idei, reinterpretate, aparent "reorientate", cu un invelis atragator. Nu oricine are dragostea si responsabilitatea pe buze, le are si in inima. Daca noi stim ca vrajmasul poate lua chiar infatisarea unui INGER DE LUMINA, ce sa mai zicem de micile pacaleli terminologice? :) Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 16:14:30