Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.04.2016, 16:17:51
puresoul's Avatar
puresoul puresoul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit Dumnezeu ma va ierta?

Salut. Am aproape 15 ani, si anturajul, internetul si mediul m-a facut cateodata sa ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu, ba chiar sa il iau in ras. Am inceput sa ascult muzica metal, care de asemenea il ia in batjocura pe Dumnezeu. Dar acum cred in Dumnezeu, pur si simplu simt ca el exista, ca el e acolo, dar nu stiu cum ma priveste. Este oare tarziu sa ma ierte Dumnezeu? Ma poate ierta?
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.04.2016, 21:18:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sigur, nu pentru asta trebuie sa-ti faci griji ci pentru ce vei face in continuare.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.04.2016, 22:19:49
puresoul's Avatar
puresoul puresoul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur, nu pentru asta trebuie sa-ti faci griji ci pentru ce vei face in continuare.
Multumesc. Cu siguranta voi fii un om mai bun. Simt o apropiere si o caldura foarte mare cand vorbesc, cand citesc despre sau cand ma gandesc la Dumnezeu.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.04.2016, 23:28:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de puresoul Vezi mesajul
Multumesc. Cu siguranta voi fii un om mai bun. Simt o apropiere si o caldura foarte mare cand vorbesc, cand citesc despre sau cand ma gandesc la Dumnezeu.
Dumnezeu sa-ti ajute. Citeste, Noul Testament, Vietile Sfintilor si carti scrise de acestia, ca sa te întărești duhovniceste si sa te convingi de importanta smereniei. Spovedește toate pacatele mari si mici, roaga-te, iarta si tu pe cei cate iti gresesc si Dumnezeu va avea grija de tine. Sa- i multumesti lui Dumnezeu pentru tot ce faci bun.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.04.2016, 23:30:34
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de puresoul Vezi mesajul
Multumesc. Cu siguranta voi fii un om mai bun. Simt o apropiere si o caldura foarte mare cand vorbesc, cand citesc despre sau cand ma gandesc la Dumnezeu.
Din semnatura ta reiese ca nu te intereseaza cand cazi, sau de ce cazi; cu alte cuvinte, nu esti preocupat sa nu cazi.
Te-ai gandit la asta?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.04.2016, 08:32:49
puresoul's Avatar
puresoul puresoul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Din semnatura ta reiese ca nu te intereseaza cand cazi, sau de ce cazi; cu alte cuvinte, nu esti preocupat sa nu cazi.
Te-ai gandit la asta?
Nu...Eu m-am gandit ca semnatura mea inseamna ca,un crestin mai greseste. Dar de fiecare data Iisus e acolo sa il prinda si sa il duca pe calea cea dreapta.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.04.2016, 13:02:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu e bine sa credem ca mantuirea ni se cuvine chiar daca am facut tot ce am putut pentru asta.

Un batran si-a luat nepotul ramas orfan in pustie. Copilul a postit si s-a rugat, iar cand s-a facut mare s-a imbolnavit si a murit. Bătrânul credea cu tarie ca tanarul se afla in Rai, dar s-a rugat ca Dumnezeu sa-i descopere starea aceluia. Asadar, Dumnezeu i-a implinit rugaciunea si i-a aratat ca este in iad. Apoi, vazandu-l mirat, ingerul Domnului i-a reproșat bătrânului ca nu l-a deprins smerenia.

Asadar, entuziasmul tineresc este foarte bun, insa nu e suficient. Fii atent la ispite. Sfantul Macarie cel Mare se smerea chiar si cand sufletul lui urca spre cer. Sa nu te crezi mântuit, dar sa crezi ca poti fi mântuit, ca sa-ti mentii o stare de smerenie, dar si de optimism. Fereste-te de mandrie. Iti recomand filmul ,,Ostrov", pe care-l gasesti pe internet. Vezi cum isi menținea starea de smerenie un pustnic facator de minuni, Anatolie. Filmul se inspira din viata Sfantului Teofil cel Nebun pentru Hristos. Dumnezeu sa-ti ajute.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.04.2016, 19:42:47
puresoul's Avatar
puresoul puresoul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu e bine sa credem ca mantuirea ni se cuvine chiar daca am facut tot ce am putut pentru asta.

Un batran si-a luat nepotul ramas orfan in pustie. Copilul a postit si s-a rugat, iar cand s-a facut mare s-a imbolnavit si a murit. Bătrânul credea cu tarie ca tanarul se afla in Rai, dar s-a rugat ca Dumnezeu sa-i descopere starea aceluia. Asadar, Dumnezeu i-a implinit rugaciunea si i-a aratat ca este in iad. Apoi, vazandu-l mirat, ingerul Domnului i-a reproșat bătrânului ca nu l-a deprins smerenia.

Asadar, entuziasmul tineresc este foarte bun, insa nu e suficient. Fii atent la ispite. Sfantul Macarie cel Mare se smerea chiar si cand sufletul lui urca spre cer. Sa nu te crezi mântuit, dar sa crezi ca poti fi mântuit, ca sa-ti mentii o stare de smerenie, dar si de optimism. Fereste-te de mandrie. Iti recomand filmul ,,Ostrov", pe care-l gasesti pe internet. Vezi cum isi menținea starea de smerenie un pustnic facator de minuni, Anatolie. Filmul se inspira din viata Sfantului Teofil cel Nebun pentru Hristos. Dumnezeu sa-ti ajute.
Vorba aceea, om trai si om vedea. Cu totii speram sa ajungem in rai, dar sa vedem ce hotaraste bunul Dumnezeu, ca el mereu e drept. In fine, oriunde as ajunge, eu voi incerca sa fac bine. Poate nu am facut destul, dar macar am facut. Doamne ajuta! Imi recunosc slabiciunile, temerile, puterile si cred ca Dumnezeu nu din intamplare mi le-a dat. Sigur are un plan, pe care eu il accept orice ar fii.
__________________
"Fiți întelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii" (Matei 10, 16-22)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.04.2016, 19:55:16
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de puresoul Vezi mesajul
Vorba aceea, om trai si om vedea. Cu totii speram sa ajungem in rai, dar sa vedem ce hotaraste bunul Dumnezeu, ca el mereu e drept. In fine, oriunde as ajunge, eu voi incerca sa fac bine. Poate nu am facut destul, dar macar am facut. Doamne ajuta! Imi recunosc slabiciunile, temerile, puterile si cred ca Dumnezeu nu din intamplare mi le-a dat. Sigur are un plan, pe care eu il accept orice ar fii.
Aceste ganduri iti sunt de folos. Luptam sa facem bine, luptam cu pacatele, cerem ajutor cand gresim, avem incredere in mila lui Dumnezeu. Daca facem un pas spre Dumnezeu, El face zece. Citeste ,,Patericul egiptean". Vei gasi acolo multe sfaturi de mare folos in lupta cu ispitele. Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.04.2016, 09:45:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de puresoul Vezi mesajul
Salut. Am aproape 15 ani, si anturajul, internetul si mediul m-a facut cateodata sa ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu, ba chiar sa il iau in ras. Am inceput sa ascult muzica metal, care de asemenea il ia in batjocura pe Dumnezeu. Dar acum cred in Dumnezeu, pur si simplu simt ca el exista, ca el e acolo, dar nu stiu cum ma priveste. Este oare tarziu sa ma ierte Dumnezeu? Ma poate ierta?
nu poate omul gresi, cat poate Dumnezeu ierta!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde