Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 19.10.2018, 09:07:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ali, ești parte din biserica națională dacă împărtășești aceeași credință cu ăia care mărturisesc Crezul, așa cum se specifică și-n statutul BOR, nu că zici tu că ești.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #72  
Vechi 19.10.2018, 10:26:06
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
idiotenie pentru ca este adevarat?
Eu m-am legat de exemplul ala fals cu autoritatea sfinților, aia e... :))

Last edited by simpllu; 19.10.2018 at 10:31:12.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 19.10.2018, 11:57:13
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Eu m-am legat de exemplul ala fals cu autoritatea sfinților, aia e... :))
eu stiu ca voi luati astfel de dezvaluiri ca atacuri la adresa credintei, dar nu e deloc asa. povestea lui varlaam si a lui ioasaf este preluata de la budisti, punct cu punct, dar sunt mii de astfel de lucruri si ma crezi sau nu sunt firesti, absolut normale. asa am evoluat, am luat unii de la altii, de la o planta miraculoasa si pana la o poveste frumoasa.

te-ai intrebat vreodata de ce au inventat oamenii sfintii? icoanele, moastele, etc? pentru ca omului ii este greu sa se lege de ceva ce nu vede si atunci a avut si are mereu nevoie de ceva palpabil, material, chiar de o imagine. credinta este un pic altceva. tu crezi in autoritatea sfintilor, foarte bine pentru tine. eu spun ca asa ceva nu exista. tu, daca ai fi un bun crestin, ai zice ca iti pare rau pentru mine, dar preferi sa faci alte chestii. :)) la fel si DragosP, la fel si altii...
aia e...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 19.10.2018, 12:07:18
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
16. Astfel vor fi cei de pe urmă întâi și cei dintâi pe urmă, că mulți sunt chemați, dar puțini aleși.(Mt20,16)
asa e. eu cred ca o inima curata si un gand bun sunt mai importante decat o ingenunchere. o entitate care are nevoie de sclavi este una rea si nu ma intereseaza.

Citat:
În prealabil postat de DragosP
Ali, ești parte din biserica națională dacă împărtășești aceeași credință cu ăia care mărturisesc Crezul, așa cum se specifică și-n statutul BOR, nu că zici tu că ești.
nici nu stiam ca exista asa ceva, statutul bor...:)) adica ceva cam ca statutul ministerului de interne, sau al casei de economii a pensiopnarilor...

dar fii atent ce-ti propun, ca sa n-o mai scaldam, cand te duci la popa si daca are timp sa te asculte in loc sa mearga din curte-n curte dupa ceva gologani :)), intreaba-l asa: parinte, ia uite ce spune un pagan . cica daca a fost botezat crestin, cununat in biserica, daca a daruit bisericii ortodoxe si un flacau zdravan, daca pupa crucea popii de doua ori pe an, daca nevasta-sa face toate cele bisericesti necesare, daca isi ofera ajutorul de cate ori popa la care este arondat i-o cere, atunci cica e parte din biserica noastra chiar daca nu crede! bate campii sau asa e?

spune-i asta si dupa ce-ti raspunde vino aici si pune-ti cenusa pe cocoasa, bate fo doua sute de matanii si alte asemenea...:))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 19.10.2018, 12:49:24
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Dacă soția ta este în Biserică, iar tu cu soția ta sunteți una, normal ar trebui să fii și tu, dar la cum negi multe ale Bisericii (icoane, sfinți, moaște) s-ar putea să fii în afară. Este posibil să mă înșel, dar am să pun și eu întrebarea asta mai departe și revin cu un răspuns.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 19.10.2018, 13:06:43
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Cu treaba cu varlaam si ioasaf ai dreptate, e copie dupa povestea lui Buddha, inclusiv teologi precum Pruteanu o confirma. Pe de alta parte, felul cum vorbesti, in ansamblu, despre credinta ortodoxa, e destul de lipsit de tact, plus prooccidentalismul slugarnic care alimenteaza rusofobia. Nu ar fi normal sa ii sprijinim pe cei care sprijina slujbele in romana, adica pe Biserica Rusa, si nu pe ucraineni, a caror istorie dovedeste ca au xenofobia, antisemitismul si rasismul in singe? Poate nu stii, dar de la Hmielnitki la Bandera, astia au avut si sigur mai au o propensiune catre pogromuri. Cauta informatii despre sicanarea minoritatilor in actuala Ucrina, in primul rind a maghiarilor, evreilor, romilor, rusilor si romanilor: negationism la adresa Holocaustului, rabini amenintati, sedii de organizatii devastate sau acuzatii mincinoase, legi efectiv fascistoide, etc. Sienkiewicz ii descrie destul de bine in trilogia sa istorica. Inteleg ca omul, ca specie, e din nefericire un animal subiectiv, mai ales la nivel de colectivitati si organizatii, si, mai mult ca sigur, vom fi tiriti in o aventura politica si eclesiologica,contrar intereselor noastre reale, doar pentru ca am aderat la doua organizatii occidentale spoliatoare si agresive (nu le numesc, din scirba) in genunchi si raminem in genunchi. Nu ma intelege gresit: ideea de a face parte din "cazanul rusesc" mi se pare la fel de revoltatoare, periculoasa si scirboasa ca si prezenta stare de lucruri. La cit de ultrafiletisti sint rusii, pe fata, fara sa se sinchiseasca, se va ajunge ca, a fi ortodox in Rusia sa insemne si o manifestare de loialitate fata de Statul lor. Ceva gen minat oamenii cu bataia la biserica, precum poruncise in secolul XVIII un domnitor fanariot. Intre neomarxismul corporatist cu iz de new age al spalacitilor de la Apus si ultrafiletismul spalacitilor de la Rasarit, nu este nimic de ales, ci totul de combatut. Daca eram un popor cu demnitate, unitate si cu conducatori patrioti, am fi ramas neutri din toate punctele de vedere, indiferent de presiunile neandertalilor occidentali sau rusi.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 19.10.2018, 13:20:22
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cu treaba cu varlaam si ioasaf ai dreptate, e copie dupa povestea lui Buddha, inclusiv teologi precum Pruteanu o confirma. Pe de alta parte, felul cum vorbesti, in ansamblu, despre credinta ortodoxa, e destul de lipsit de tact, plus prooccidentalismul slugarnic care alimenteaza rusofobia. Nu ar fi normal sa ii sprijinim pe cei care sprijina slujbele in romana, adica pe Biserica Rusa, si nu pe ucraineni, a caror istorie dovedeste ca au xenofobia, antisemitismul si rasismul in singe? Poate nu stii, dar de la Hmielnitki la Bandera, astia au avut si sigur mai au o propensiune catre pogromuri. Cauta informatii despre sicanarea minoritatilor in actuala Ucrina, in primul rind a maghiarilor, evreilor, romilor, rusilor si romanilor: negationism la adresa Holocaustului, rabini amenintati, sedii de organizatii devastate sau acuzatii mincinoase, legi efectiv fascistoide, etc. Sienkiewicz ii descrie destul de bine in trilogia sa istorica. Inteleg ca omul, ca specie, e din nefericire un animal subiectiv, mai ales la nivel de colectivitati si organizatii, si, mai mult ca sigur, vom fi tiriti in o aventura politica si eclesiologica,contrar intereselor noastre reale, doar pentru ca am aderat la doua organizatii occidentale spoliatoare si agresive (nu le numesc, din scirba) in genunchi si raminem in genunchi. Nu ma intelege gresit: ideea de a face parte din "cazanul rusesc" mi se pare la fel de revoltatoare, periculoasa si scirboasa ca si prezenta stare de lucruri. La cit de ultrafiletisti sint rusii, pe fata, fara sa se sinchiseasca, se va ajunge ca, a fi ortodox in Rusia sa insemne si o manifestare de loialitate fata de Statul lor. Ceva gen minat oamenii cu bataia la biserica, precum poruncise in secolul XVIII un domnitor fanariot. Intre neomarxismul corporatist cu iz de new age al spalacitilor de la Apus si ultrafiletismul spalacitilor de la Rasarit, nu este nimic de ales, ci totul de combatut. Daca eram un popor cu demnitate, unitate si cu conducatori patrioti, am fi ramas neutri din toate punctele de vedere, indiferent de presiunile neandertalilor occidentali sau rusi.
dar stiu foarte bine, am scris mai sus. cunosc foarte bine chiar direct, nu numai din istorie, bunicul din partea mamei stia nemteste si a fost ofiter de legatura in razboi, a apucat sa-mi povesteasca cate ceva despre ucrainieni, mai ales ca noi avem si ceva rude, din pacate eu n-am pastrat legatura, prin bucovina ucrainiana.
te inseli insa cand spui ca se va ajunge, dintotdeauna a fost asa, statul rus=ortodoxie, dar intai statul.

bor nu poate fi neutra in cazul asta, al autocefaliei ucrainiene. asa cum stim cu totii, inclusiv clasa politica, te asigur, cel mai grav lucru pentru noi este o ucraina independenta puternica si cu biserica autocefala, cel mai ok era sa ramana in sfera rusa, dar vremurile sunt complicate si odata cu preluarea crimeei de putin s-a terminat, nu se mai poate intoarce drumul...

daca te referi la o neutralitate politica si militara te inseli amarnic... ne haleau vulturii pana acum...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 19.10.2018, 13:27:29
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dacă soția ta este în Biserică, iar tu cu soția ta sunteți una, normal ar trebui să fii și tu, dar la cum negi multe ale Bisericii (icoane, sfinți, moaște) s-ar putea să fii în afară. Este posibil să mă înșel, dar am să pun și eu întrebarea asta mai departe și revin cu un răspuns.
dar daca tot ai acces la astfel de popa, imi pare bine pentru tine, e important pentru un credincios sa aiba incredere intr-un popa deschis si destept, ia intreaba-l un pic mai voalat sa nu se sperie , cum vede el cultul sfintilor si al moastelor, prin prisma invataturii biblice? dar mai voalat asa, ca sa-ti raspunda. si spune-ne si noua ce-ti zice.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 19.10.2018, 15:06:11
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Nah, o asemenea întrebare intră tot la stupizenie :)) ... eu chiar nu pot să pun o asemenea întrebare ... evental să mergi tu la un preot avizat (unul extrem de deschis și deștept) să te lămurească.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 19.10.2018, 15:28:16
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

stupizi pot fi si oamenii, dar intrebarile?!? stiu si eu daca exista asa ceva, intrebare stupida?
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare