Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2007, 18:23:05
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Femeia in Biserica! Care este rolul ei? Care este misiunea ei? Care sunt drepturile si obligatiile ei? Care este aportul ei in Biserica?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.02.2007, 14:23:19
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt cumva intrebari retorice?
Daca nu atunci si raspunsul este pe masura...femeia are aceleasi drepturi si indatoriri ca si barbatul...adica :dupa libera alegere cand intra in biserica sa se inchine,sa cumpere si sa aprinda lumanari,sa-si duca pomelnicul la Sf.Altar,sa nu deranjeze pe cei din jur si sa participe in taina la slujba daca este cazul in locul pe care si-l alege singura dupa bunul plac si preferinta,la sfarsit sa plece asa cum a venit...adica pe usa.

Astept opinia ta...cam ce misiune ar trebui sa aiba cineva cand intra in biserica si ce drepturi sau indatoriri are? Ca sa stiu si eu macar acum,sper sa nu fie prea tarziu si sa fi pierdut multe beneficii si sanse :)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2007, 17:29:28
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Hopa sus ca vad ca nu se inghesuie nimeni sa scrie si aici....mai mult preferam femeia in Sf.Scriptura....
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2007, 22:02:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Femeia in Biserica! Care este rolul ei? Care este misiunea ei? Care sunt drepturile si obligatiile ei? Care este aportul ei in Biserica?
la ortodocsi, cred ca singura diferenta este ca femeia nu poate intra in altar decat la tarnosirea bisericii. cel putin eu asa stiu, la noi la romani. la greci, si la sirieni daca imi aduc bine aminte, am vazut ca femeile intra in altar. nu ca sa slujeasca, ci ca sa duca/aduca cate ceva.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2007, 17:52:03
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
Hopa sus ca vad ca nu se inghesuie nimeni sa scrie si aici....mai mult preferam femeia in Sf.Scriptura....
Cred ca nu prea se ingesuie nimeni...pentru ca e un subiect controversat si atinge cumva ,femeia. Femeia in biserica nu are voie sa intre in altar decat cu binecuvantare si la sfintiri de biserici. Nu are voie sa se atinga de cele sfinte cand e la menstruatie (dar sunt nedumerita in cazul femeilor care in timpul casatoriei religioase s-a nimenit sa aiba menstruatie). Iar barbatii crestini sunt cu bun simt si nu vor sa adanceasca asa zisul complex al inferioritatii impus de Biblie femeii. In plus regulile in Noul testament sunt clare cred. Pentru cei care nu cred in Biblie situatia femeii ar parea un pic misogina: femeia trebuie sa se supuna barbatului, sa isi acopere capul in Biserica pentru ingeri, sa nu vorbeasca in Biserica adica sa nu implineasca functia de preot si c-am atat. In rest drepturile in societate, familie etc. sunt aceleasi ca ale barbatului, adica slabiciunile si calitatile se completeaza in mod egal: prin diferente apare egalitatea, ce nu are un barbat are o femeie si invers. Cred ca sunt destul de usor de implinit...in comparatie cu alte religii...Cand vom muri ni se vor confirma adevarurile. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.06.2007, 21:02:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mi se pare neproductiv si deplasat de a discuta separat despre femeie si despre barbat. Dimpotriva, cu toate ca sunt barbat, trebuie sa recunosc ca numarul femeilor care intra in Biserica este mult mai mare decit cel al barbatilor si cunosc si respecta mult mai bine rinduielile bisericesti. Fiecare in parte trebuie sa-si cunoasca obligatiile si drepturile ce ii revin.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2007, 11:44:57
crina_rodi crina_rodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.07.2007
Mesaje: 10
Implicit

tot e bine ca au si femeile un rol, asta nu contesta nimeni, nu?:D
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.11.2007, 16:04:23
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

Ce ziceti de faptul ca in Biserica Primara femeile erau diaconite si slujeau in Biserica?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.11.2007, 18:20:54
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

marta, citeste Viata Maicii Domnului si urmeaza Ei:) Ea este Preasfanta, Stapana!! si totusi a stat cu semernie in biserica.:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2007, 14:35:37
Marta Marta is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.11.2007
Mesaje: 56
Implicit

A te implica activ in viata Bisericii e vazut ca lipsa de smerenie?!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia in Biserica ortodoxa (merita ea mai mult?) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 243 16.09.2011 19:50:34
Femeia daca este murdara sa nu intre in biserica? clementia Generalitati 74 27.06.2011 01:16:30
femeia in biserica-intrebare copilu Reguli in Biserica 8 25.09.2010 18:37:49
De ce poarta femeia batic in biserica? ortodoxie Intrebari utilizatori 3 28.06.2010 10:42:33