Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.08.2011, 00:13:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit Capodoperele din curtea Bisericii

În prelungirea "suspendării autosuspendării" mele pe forum, vă propun să aruncăm o privire în curtea Bisericii, locul simbolic unde cultul relaționează cu ruda sa mai săracă - cultura, spațiul unde profanul se topește în sacru pentru a face ultimul pas spre nivelul sfințenei - "desăvâșirea niciodată încheiată" la care poate aspira omul în existența sa de până la moarte și dincolo de ea.

Locul simbolic pe care îl numesc "curtea cea largă a Bisericii" este un teritoriu ambiguu unde omul încă neluminat de Duhul Sfânt are intuiția Adevărului. Fie că această intuiție se găsește deja în pridvor, cum este cazul filmului 12 de Nikita Mikhalkov sau se află chiar în pragul ușii care dă în pronaos, cazul septalogiei cinematografice criptocreștine a lui Andrei Tarkovski, ea are darul de ne atrage atenția că rolul ei e doar indicativ, spre altarul Jertfei Euharistice.
Dar felul cum ne atrage atenția capodopera, cum ne umple lumea complexă dintre anima și ratio de o simțire înțelegătoare plasată într-un registru înalt, merită cu prisosință mărturisit și altora. Acesta scopul topicului de față, de a releva căile, temele, modalitățile, prin care cultura, prin capodoperele sale, ne pune în criză confortul iluzoriu, material sau psihologic-subiectiv, ne subminează autoamăgirea din rețeaua de teorii cu care ne hrănim existențele egoiste străine de relația cu Hristos.


Pentru a nu lungi prea mult vorba, voi purcede la prima propunere dintr-o serie pe care o doresc cât mai lungă (cu sprijinul frățiilor voastre, evident).

Melodia care, pentru mine, înseamnă testamentul estetic și etic al formației de rock Pink Floyd se numește High Hopes. Sinteza genială dintre muzică, text și videoclip îl puteți urmări într-un link pe care-l voi posta mai jos. Mesajul acestei piese este un crâmpei de înțelepciune dobândită empiric, la capătul unei cariere fabuloase, un fel de epilog la bunătățiile epuizabile ale vieții acesteia din care omul își face idoli de toate tipurile: prietenii, hobby-uri, adeziunea la ideologii politico-culturale seducătoare dar lipsite de valori perene.

http://www.youtube.com/watch?v=c00uz...eature=related
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2011, 01:33:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

O sceneta muzicala ce ne prezinta lupta spirituala ce sa da in noi si pentru sufletul nostru, un dans contemporan in care fiecare miscare exprima un cuvant.

http://www.youtube.com/watch?v=cyheJ480LYA

Cu toate ca filmul vorbeste de la sine, o sa descriu in cateva cuvinte punerea in scena. Este vorba de drumul unei tinere care la inceput sa rasfata cu bucuria pura si inocenta de a fi gasit iubirea in Iisus, cel care ii arata toate lucrurile minunate pe care le-a facut si le-a rezervat pentru ea, insa care pe parcurs devine atrasa de lumesc, de tentatii, cade victima fortelor decazute care-si incep „atacul” impotriva ei. Tanara isi indeparteaza privirea de la Iisus aruncandu-se in mocirla materiala, devine coplesita de vicii, avida de bani, sex, bautura, bulimie,se degradeaza moral, ceea ce o conduce treptat pe panta depresiei si culmineaza cu gandul suicidal. Abia acum, cand e cazuta fizic si psihic la pamant, ea isi aduce aminte care e adevarata bucurie si-si atinteste din nou privirea spre Hristos, intr-un strigat disperat de neputinta. Iisus, care a asteptat in tot acest timp chemarea ei, se arunca in lupta impotriva fortelor demonice, care-s nerabdatoare sa puna stapanire totala pe sufletul si viata ei. Mesajul transmis de aceasta drama muzicala e ca Hristos a castigat batalia pentru sufletul nostru pe cruce, fapt pentru care si noi avem biruinta asupra pacatelor, prin speranta pe care ne-o punem in El, caci: "Voi, copii, sunteți din Dumnezeu și i-ați biruit pe acei prooroci, căci mai mare este Cel ce e în voi, decât cel ce este în lume. (1 Ioan 4:4)

Last edited by ioanna; 30.08.2011 at 02:11:57.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.08.2011, 04:59:04
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Locul simbolic pe care îl numesc "curtea cea largă a Bisericii" este un teritoriu ambiguu unde omul încă neluminat de Duhul Sfânt are intuiția Adevărului.
Cred ca in orice opera de arta este o scanteie dumnezeiasca.
Ea este de fapt cea care ne misca sufletul atunci cand o citim, o privim, o ascultam, o admiram.
Atunci il intuim pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2011, 21:50:30
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Cred ca in orice opera de arta este o scanteie dumnezeiasca.
Ea este de fapt cea care ne misca sufletul atunci cand o citim, o privim, o ascultam, o admiram.
Atunci il intuim pe Dumnezeu.
Sigur că da, arta indică cel mai bine tuturor celor care au ochi de văzut cum se manifestă chipul și asemănarea lui Dumnezeu în om .

Pentru astăzi m-am gândit să alegem din curtea Bisericii o mare personalitate a lumii contemporane, un grec care a revoluționat muzica în secolulul XX așa cum strămoșii săi revoluționau cândva gândirea și arta lumii.
Evangelos Odysseas Papathanassiou cunoscut lumii ca Vangelis, trăiește acum în apropiere de Londra, este creștin-ortodox practicant ( parohian al unei comunități grecești din capitala britanică, unde poate fi întâlnit adesea la slujbe), prin urmare arta sa o putem deja localiza în pronaos. Biografia, discografia și date despre Vangelis se pot găsi din belșug pe internet.

Cu siguranță sunt destui creștini care-l ignoră datorită faptului că unii critici i-au plasat muzica în curentul "New Age". Vangelis a spus în repetate rânduri că acestă clasificare e arbitrară și că nu are nicio treabă cu curentul respectiv și ideologia care-i stă în spate.

Despre muzica lui pot spune doar atât: vorbește de sine. Are darul de schimba starea de spirit a ascultătorului receptiv și nițel cultivat. Altfel spus, se adresează mentalului deschis și modelat în prealabil de alte forme ale exprimării artistice.
Mai adaug faptul că stilul lui Vangelis poate fi considerat un adevărat amplificator de stări emoționale profunde, poate din această cauză muzica lui este ascultată în tandem cu lectura sau cu contemplarea naturii.

Din opera lui vastă doresc să vă propun nu preferata mea neapărat, ci o bucată ce confirmă cel mai bine ce am spus mai sus.

http://www.youtube.com/watch?v=B7qOvF5ARNE
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.09.2011, 07:30:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Eu zic mai bine sa ne mutam din curte, chiar in Biserica.

Am regasit un album mai vechi al colegei EugeniaG. Despre bisericile din Rusia.

Dau aici link-ul respectiv si poate unii vor sa si comenteze pe marginea acestui album.

http://www.crestinortodox.ro/forum/a...hp?albumid=113
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.10.2011, 16:55:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

"Sticla este ca o parteneră de balet. De fapt modelarea unei lucrări se aseamănă cu gesturile și mișcările elegante ale dansului de balet. Este dialogul, contopirea mea cu materialul, care, la 1200 grade când îl scot din cuptorul de topit arată ca o lavă. Sticla înseamnă o mare parte din viața mea. Familia și sticla se contopesc în mine și crează universul meu". (Ioan Nemtoi)


Ioan Nemtoi e un artist plastic contemporan, maestru al prelucrarii sticlei, fascinat de temele biblice si personajele istoriei sacre pe care le transpune modern in sticla, intr-un stil original. Recurge adesea la nuantele de rosu intens, spre a sugera focul, mediul incandescent fara de care suflarea sticlei nu ar ramane decat un vis.


Focuri Celeste



Corul ingerilor



Cina cea de Taina


Copacul din gradina
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.10.2011, 16:58:02
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Germinatie


Tentatia


Apa si Foc


Millenium Balance
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.10.2011, 17:26:33
oana72
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Acesta scopul topicului de față, de a releva căile, temele, modalitățile, prin care cultura, prin capodoperele sale, ne pune în criză confortul iluzoriu, material sau psihologic-subiectiv, ne subminează autoamăgirea din rețeaua de teorii cu care ne hrănim existențele egoiste străine de relația cu Hristos.
Epuizarea este inerenta asadar prin epuizare experientiala.

Piesa High hopes este superba, multumesc.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.10.2011, 22:32:31
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oana72 Vezi mesajul
Epuizarea este inerenta asadar prin epuizare experientiala.

Piesa High hopes este superba, multumesc.
Mă bucur că ți-a plăcut, cred că ești singura în afară de subsemnatul.

Uite și o versiune live, cu instrumente preponderent acustice:

http://www.youtube.com/watch?v=CweRO...eature=related
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.10.2011, 10:00:35
oana72
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, frumos, mi-ai amintit ca ascultam Pink Floyd in vremurile trecute. A propos de acustica si Yngwie Malmsteen are niste piese superbe, nu stiu daca au vreo conotatie spirituala... In orice caz, imi place cum suna muzica lui.
http://www.youtube.com/watch?v=kq6HRE0wtYI
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Manastirea Curtea de Arges Florina Opris Intrebari utilizatori 1 18.07.2010 13:26:46
Curtea de Apel - Decizie tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 19.02.2009 19:37:55
HRAM la bisericuta din curtea spitalului Clinic de Urgență pentru Copii „Marie S Curi pui Generalitati 2 25.11.2008 23:01:58
Forma bisericii matad Secte si culte 8 15.09.2008 12:10:14