Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 22.01.2010, 12:41:34
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit afirmatia nu-mi apartine

Citat din Rafail Noica:
"Amintiti-va ca unul din Psalmi zice ca "Toti Dumnezeii neamurilor sunt draci," adica duhuri necurate, Si tot omul cauta pe Dumnezeul adevarat, si tot omul in cautarea lui rataceste pe undeva, fiindca duhurile rele sunt mai puternice, mai viclene, mai intelepte si mai capabile decat bietul om, care alaltaieri sau rasalaltaieri s-a trezit din vecinica lui nefiinta, si astazi vietuieste pe pamant: de trei ani, de douazeci de ani, de saizeci de ani - dar ce sunt saizeci de ani de cunoastere a vietii in fata a ceea ce este Viata, adica Dumnezeul cel Vecinie? Si asa, toate religiile reprezinta un adevar, si toate sunt o deviere de la acel Adevar pe care il cauta omul."

Este vorba despre Psalm 95:5 in traducerea dupa Septuaginta!
(In traducerea dupa Vulgata apare cuvantul "idoli" care se pare ca inseamna acelasi lucru).

Citeste si tu Ortodoxia si Religia Viitorului a parintelui Serafim Rose.


In alta ordine de idei, ce alta religie cinsteste Sf. Treime?
Dumnezeu este Sfanta Treime.

@Andrei.. sa-ti amintesc ca acum un an NU STIAI CA NE INCHINAM SFINTEI TREIMI???
Te citez:
Citat:
Extraordinar, hai ca am ramas masca
Deci Dumnezeul tau nu mai este acelasi cu cel din VT?

Deci tu crezi in ALT DUmnezeu care acum este grupat in Treime?
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=71
(deci, Andrei, mai usor cu aprecierile despre catehizarea mea :))))

Last edited by anna21; 22.01.2010 at 12:53:24.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 22.01.2010, 12:57:54
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Thumbs down tot @ Andrei

Si asta era chiar cea mai tare... trebuia mentionata (cum ai dres tu busuiocul):
Te citez:
Citat:
Eu DOAR am afirmat ca :

Fiul + DUMNEZEU + Sfintul Duh il au pe acelasi Dumnezeu al IUDEILOR care a scris VT-ul si care sf Damaschin(nu stiu din ce considerente) il des-FIINTEAZA

ACUM AI PRICEPUT?
Am priceput, Andrei
Si sper ca vor pricepe si altii.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...0&postcount=75
Reply With Quote
  #143  
Vechi 22.01.2010, 13:01:59
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Este vorba despre Psalm 95:5 in traducerea dupa Septuaginta!
(In traducerea dupa Vulgata apare cuvantul "idoli" care se pare ca inseamna acelasi lucru).
Traducerea Bibliei dupa Septuaginta poate fi gasita pe situl Manastirii Dervent (link in partea dreapta)
http://www.dervent.ro/
Reply With Quote
  #144  
Vechi 22.01.2010, 13:11:30
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Smile

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu uita ca sotul ti l-a dat Dumnezeu, hmmm, oare de ce v-a unit?..doar sa-i pui in fata o farfurie de mincare sau sa si asculti si eventual sa si inveti la ce are el sa-ti spuna?
Foarte amuzant.. fii atent:
Avatar - religii panteiste - toate religiile sunt bune - sotul anei..
Tu urmaresti firul discutiei? Este a patra oara in doua zile cand vorbesti din senin despre sotul meu.
Ce legatura are el cu Avatar?
Concentreaza-te un pic, Andrei, nu ne dezamagi.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 22.01.2010, 16:23:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Citeste si tu Ortodoxia si Religia Viitorului a parintelui Serafim Rose.


In alta ordine de idei, ce alta religie cinsteste Sf. Treime?
Dumnezeu este Sfanta Treime.

@Andrei.. sa-ti amintesc ca acum un an NU STIAI CA NE INCHINAM SFINTEI TREIMI???
Te citez:
:))))
Eu nu am cum sa-ti remediez carentele tale de intelegere a limbii romane.

Si ce daca alta religie nu cinsteste Sfinta Treime. Este o chestiune culturala, Este ca si in privinta animalelor consumate. Tu maninci porc ei nu, ei maninca serpi, greieri si pisici tu nu, insa la urma urmei toate sunt proteine animale hranitoare din care nu se moare, la fel si din religia lor monoteista nu or sa moara.

Uite-te la tine la ce autori tragi - Serafim Rose - care este echivalentul N.American al fanatismului lui Arsenie Boca, fanatism si fel de a vedea Ortodoxia neacceptat de BOR!
Asta nu te pune pe ginduri??? Observa-te!...iar de Serafim Rose mai informeaza-te si vezi de fapt ce a fost cu el!...si cum a dat in fanatism
Reply With Quote
  #146  
Vechi 23.01.2010, 13:31:20
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

vai vai, unde s-a ajuns.
anna nu ai cu cine vorbii.
mai are nitel si iti injura si copilu.

dar sa stii ca el se roaga pt cel care il face prost. si fanatic. de asta sunt sigur. :P
probabil zice , Doamne arde-l.
Ce rau sunt. ofof.


ma intreb pana cand i se mai permite comportamentul asta lipsit de bun simt de catre ADMIN.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 23.01.2010 at 13:59:29.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 23.01.2010, 16:17:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Smile

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
vai vai, unde s-a ajuns.
anna nu ai cu cine vorbii.
mai are nitel si iti injura si copilu.

dar sa stii ca el se roaga pt cel care il face prost. si fanatic. de asta sunt sigur. :P
probabil zice , Doamne arde-l.
Ce rau sunt. ofof.


ma intreb pana cand i se mai permite comportamentul asta lipsit de bun simt de catre ADMIN.
Stii.. mi s-a intamplat sa fiu injurata de un crestin din cauza convingerilor mele. Acum vreo 2 ani. (acel "crestin" era convins ca o anumita categorie de oameni trebuie starpita de pe fata pamantului, incerca sa gaseasca temei scripturistic pt. asta!).
De atunci m-am invatat minte, teoretic.
Cand cineva pierde pe terenul argumentelor rationale, va ataca direct persoana. Foarte multi fac asta aici pe forum. Dar in functie de nivelul de educatie faci o aluzie subtila la persoana celuilalt sau te iei de familia lui.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 24.01.2010, 03:57:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Toti oamenii care fac bine si traiesc in acord cu Dumnezeu sunt apti de a fi mantuiti. E absurd ce zici.
Copacul este o creatie a lui Dumnezeu care reflecta perfect cum ar trebui sa fie omul: cu picioarele pe pamant si capul spre cer... e o metafora, poate nu prea reusita... Simbolismul copacului este si in crestinism. Da un search pe google sa afli. In biblie e pomul vietii. Iti spune ceva?

Despre copacul spiritelor


Am trecut azi pe la librarie. Am gasit un dictionar de simboluri.. nu am gasit mare lucru scris despre copac (scria despre kaballah, mai mult).

Alaturi era o carte de vrajitorie. Deschid.. surpriza mare: scria despre copacul spiritelor!

Foarte pe scurt, copacii erau venerati de celti. Ei aveau o religie panteista si majoritatea sarbatorilor pagane de azi (inclusiv halloweenul, sarbatoarea mortilor cu care marcau finalul anului). Revenind, preotii lor se numeau druizi (traducere aproximativa= cei care cunosc stejarul), cuvant derivat din stejar. Copacii erau venerati, in special stejarii. In copaci, potrivit credintei lor, traiesc spirite, care pot fi chemate prin anumite metode etc... De asemenea copacii erau poarta catre lumea de dincolo. Prin metode magice spiritele pot fi facute captive in copaci etc, etc, etc..

(ca fapt divers, vascul este considerat sacru, cu proprietati magice datorita faptului ca se dezvolta pe stejari, copacul sacru al celtilor. Putini stiu ca vascul este un element pagan in casa noastra de sarbatori).
Reply With Quote
  #149  
Vechi 24.01.2010, 04:05:36
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
[ Putini stiu ca vascul este un element pagan in casa noastra de sarbatori).
Pai ce mai stai Ana, daca esti printre putinii alesi sa stie treaba asta, scoate-l din casa si scuipa peste umarul sting( ca acolo este centrul lui de comanda, de acolo-ti sopteste) si zii tare si cu forta:

- Ptiu, Ptiu drace! ! ! ...dupa care cind ajungi in Bucuresti fugi in Obor si i-ai la bataie pe tiganii si taranii care vind visc pentru ca sunt mesagerii necuratului. Astia Ano, vor sa ni-l vire in casile noastre!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 24.01.2010, 04:15:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
In copaci, potrivit credintei lor, traiesc spirite, care pot fi chemate prin anumite metode etc... De asemenea copacii erau poarta catre lumea de dincolo. Prin metode magice spiritele pot fi facute captive in copaci etc, etc, etc..

.
Cumva esti geloasa pe faptul ca in comparatie poate cu tine in film unicul nostru Dumnezeu, asa cum il numeau ei, le-a ascultat ruga trimisa prin ramurile copaceilor stralucitori si i-a izbavit trimitind acele animale feroce peste brutele care-i asaltau?

Oare de ce nu te bucuri ca un crestin ca exista si pigmei careora Dumnezeu le asculta ruga prin junglele Africii si ii apara de rele, le ia bolile, ii vindeca, si-i hraneste prin animalele ucise de ei CU RESPECT?
Ma intreb si eu, oare ce-i cu tine, de ce privesti asa ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 16:14:30