Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2010, 12:39:57
horia49
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O rugaciune inainte de a lua masa

Tata ceresc, Dumnezeule Unic, Atotputernic, Atotcunoscator, Preaintelept, Preabun, Preadrept, Preablind, Preasfint, Preamilostiv,
Creator si Stapin al cerurilor si a pamintului si a tuturor celor vazute si nevazute,
in Numele si prin mijlocirea Unicului Tau Fiu, Domnul nostru Iisus Hristos, iti multumesc pentru bunatatea cu care, de atitea ori si-n fiecare zi, ne dai de mincare: sotiei mele (numele), ficei mele (numele), fiului meu (numele), rudelor, prietenilor, cunostintelor noastre, tuturor celor ce cred in Tine, Doamne si nu numai lor, precum si mie, pacatosului care-ti vorbeste.
Laudat si slavit sa fie Numele Tau (facindu-mi cruce), al Tatalui, al Fiului si al Duhului Sfint, cum era la-nceput, acum si pururea si-n vecii vecilor. Amin.
(Si facindu-mi din nou cruce): Doamne ajuta!.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2010, 14:52:26
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Intrebare

Daca esti ortodox de ce nu rostesti rugaciunile ortodoxe necesare inainte si dupa masa?!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2010, 20:03:39
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=gabriela8;206037]Daca esti ortodox de ce nu rostesti rugaciunile ortodoxe necesare inainte si dupa masa?![/quote]



Daca-i urmaresti toate postarile iti vei raspunde singura la intrebare!


Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2010, 23:30:37
Zburatorul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Doamne ajuta!

Inainte gustarii de dimineata:

Tatal nostru,Care esti in ceruri,sfinteasca-se numele Tau,vie imparatia Ta,faca-se voia Ta,precum in cer asa si pe pamant.Painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua astazi.Si ne iarta noua greselile noastre,precum si noi iertam gresitilor nostri.Si nu ne duce pe noi in ispita,ci ne izbaveste de cel rau.Amin

Dupa gustarea de dimineata:

Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine,Nascatoare de Dumnezeu,cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru.
Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii,care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul ai nascut,pe tine,cea cu adevarat,Nascatoare de Dumnezeu,te marim.

La amiaza:

Tatal nostru,Care esti in ceruri ...

Dupa masa de la amiaza:

Multumim Tie,Hristoase Dumnezeul nostru,ca ne-ai saturat pe noi de bunatatile Tale cele pamantesti.Nu ne lipsi pe noi nici de cereasca Ta imparatie,ci,precum in mijlocul ucenicilor Tai ai venit,Mantuitorule,pace dandu-le lor,vino si la noi si ne mantuieste.Amin.


Seara,inainte de cina :

Manca-vor saracii si se vor satura si vor lauda pe Domnul,iar cei ce-L cauta pe Dansul vii for fi in inimile lor in veacul veacului.Amin.

Seara dupa cina:

Veselitu-ne-ai pe noi,Doamne,intru fapturile Tale si intru lucrul mainilor Tale ne-am bucurat.Insemnatu-s-a peste noi lumina fetei Tale,Doamne.Dat-ai veselie in inimile noastre din rodul graului,al vinului si al untului de lemn ce s-au inmultit.Cu pace ne vom culca si vom adormi, ca Tu,Doamne , intru nadejde ne-ai asezat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2010, 01:16:17
horia49
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Daca esti ortodox de ce nu rostesti rugaciunile ortodoxe necesare inainte si dupa masa?!
"Tatal nostru" il spun la desteptare si inainte de a ma culca seara. In restul zilei ma rog cum cred eu de cuvinta, uneori cu mai multe cuvinte, alteori succint.
Punct.

Hristos ne-a-nvatat sa spunem DOAR "Tatal nostru"! Tot ceeace-i in plus este de la noi, iar daca ne rugam sincer, din adincul inimii, adresindu-ne Tatalui, Fiului si Duhului Sfint, rugaciunea ne este primita. fara-ndoiala, ceeace cerem trebuie sa fie pe placul Celui ce ne da.

Si tu pui etichiete, adica arunci cu noroi (in sinea ta!) spurcindu-te singura!
Fiti buni, dragastosi in adevar cu cei ce au aceeasi credinta cu voi, nu ipocriti, caci Dumnezeu va vede, citind intotdeauna perfect inauntrul inimilor voastre impietrite fata de fratii vostri de alte confesiuni CRESTINE!

Nota bene: am replicat in special celei ce te-a-ndemnat sa ma descoperi din postarile anterioare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.01.2010, 01:22:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horia49 Vezi mesajul
"Tatal nostru" il spun la desteptare si inainte de a ma culca seara. In restul zilei ma rog cum cred eu de cuvinta, uneori cu mai multe cuvinte, alteori succint.
Punct.

Hristos ne-a-nvatat sa spunem DOAR "Tatal nostru"! Tot ceeace-i in plus este de la noi, iar daca ne rugam sincer, din adincul inimii, adresindu-ne Tatalui, Fiului si Duhului Sfint, rugaciunea ne este primita. fara-ndoiala, ceeace cerem trebuie sa fie pe placul Celui ce ne da.

Si tu pui etichiete, adica arunci cu noroi (in sinea ta!) spurcindu-te singura!
Fiti buni, dragastosi in adevar cu cei ce au aceeasi credinta cu voi, nu ipocriti, caci Dumnezeu va vede, citind intotdeauna perfect inauntrul inimilor voastre impietrite fata de fratii vostri de alte confesiuni CRESTINE!
Majoritatea rugaciunilor scrise au fost talcuite de SFINTII PARINTI ! Sunt sigur ca si tie iti sunt foarte dragi si mai ales de folos .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Exista o rugaciune care o putem zice inainte de a citi din Sfanta Scriptura? mela me Rugaciuni 6 10.04.2014 20:28:30
Rugaciunea inainte de masa Daniel777 Rugaciuni 18 23.03.2014 23:23:56
Canonul de rugaciune catre Maica Domnului mai inainte de ceasul mortii podolski_2 Rugaciuni 3 04.12.2008 23:58:19
pregatiri inainte de rugaciune Dia20_diana Rugaciuni 1 26.06.2008 22:04:59