Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.06.2010, 14:06:59
Marinela233 Marinela233 is offline
 
Data înregistrării: 21.11.2009
Mesaje: 1
Implicit loto

Este pacat sa te rogi Sfintei Fecioare Maria sa castigi la loto? Nu pt ca iti place sa \"joci\" ci de nevoie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.06.2010, 15:08:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela233 Vezi mesajul
Este pacat sa te rogi Sfineti Fecioare Maria sa castigi la loto? Nu pt ca iti place sa \"joci\" ci de nevoie.
Bine-ai venit, Marinela!
Daca ai reusit sa te intrebi acest lucru, cred eu ca nu e intamplator!
Ca sa apelezi la ajutorul Sfantei Fecioare, motivele trebuie sa fie de alta natura. Nu stiu cati ani ai, dar daca tot te-ai hotarat sa i te rogi, poti s-o faci oricum, fara sa-i ceri castigul de la loto, ci asa... sa te aiba in vedere... Ai sa vezi pe urma ce-ai sa primesti... Sigur o sa ai o mie de motive sa-i multumesti dupa aceea.

Cat despre astfel de castiguri, imi amintesc o intamplare amuzanta. Nu stiu ce sarbatoare era (cred ca 8 Martie) cand am intrat cu sotia la florarie sa iau flori. Acolo se vindeau si bilete la bingo si multi se perindau pe-acolo si scriau biletele. Sotia face o gluma si-mi spune daca nu vreau si eu sa iau. La masuta din colt, scria de zor un preot dintr-o suburbie a orasului, pe care il cunosteam. Atunci am zis cu voce tare, astfel incat sa ma auda ca atat timp cat parintele participa la la joc, sansele noastre sunt practic nule!... Am ras cu totii si ne-a marturisit ca joaca de mult timp, dar niciodata n-a castigat...
Unii se maturizeaza foarte greu intru Hristos, chiar daca ne asteptam poate la mai mult!...

Doamne-ajuta! Iar daca vei castiga, cumpara-ti o biblie, in cazul in care n-o ai!...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.06.2010, 15:40:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Era odata un baietel care vedea cum bunicul lui isi punea in fiecare seara proteza dentara intr-un pahar cu apa. Si i-a placut ideea. Deci s-a rugat Lui Dumnezeu sa-i dea si lui darul asta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.06.2010, 16:27:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela233 Vezi mesajul
Este pacat sa te rogi Sfineti Fecioare Maria sa castigi la loto? Nu pt ca iti place sa \"joci\" ci de nevoie.
Daca tinem seama ca la Sfanta Liturghie spunem: "Toata grija cea lumeasca de la noi s-o lepadam", atunci fara retineri, putem spune ca este un pacat. Ce minunat spune Scriptura: "Cautati mai intai imparatia cerurilor si toate celelalte vi se vor adauga voua". Deci, daca preocupare noastra va fi dobandirea Imparatiei, Dumnezeu nu ne va lipsi de nimic din cele necesare noua.

In Scriptura se mai spune "Sa nu ne ingrjim de ziua de maine" (Mt 6, 34). Si mare adevar este aici, dar eu nu vad pasivitate, omul sa stea sa astepte doar de la Dumnezeu. Parintele Teofil spune aca sensul ar fi acesta: "sa nu ne ingrijoram pentru ziua de maine, dar sa ne facem datoria in ziua de azi".
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.06.2010, 16:38:35
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb rugaciune

Sa ne castigam painea cea de toate zilele, nu pe cea de maine. Intr-o zi mai putin ne da Domnul, in altele mai mult ca sa avem cu ce milui si asa mai departe.

Sa te rogi sa castigi la loto. Cred ca astfel de rugaciune nu ajunge unde trebuie. Sa cerem de la Domnul sa fie pace intre noi, mai multa dragoste, sanatate si avandu-le pe acestea se adauga si celelalte de la sine.

Aveam o eleva tare buna la carte. Intr-o perioada era agitata, nemultumita, mandra de rezultatele ei. Am luat-o deoparte sa vorbesc cu ea, sa-i explic ca nu aceasta este atitudinea pe care o asteptam de la ea. Mi-a spus ca este dezamagita. Mergand la Biserica a inteles ca putem obtine tot ce vrem prin rugaciune. Ea se ruga de ceva vreme sa-i dea Domnul un calculator. M-a facut sa rad. I-am spus ce trebuie sa ceara de la Domnul pentru suflet, caci Domnul nu este super market. Nu stiu daca a inteles atunci, dar cu timpul cred ca si-a dat seama.

Last edited by LapetiteMoc; 12.06.2010 at 16:40:37.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.06.2010, 16:53:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Sa ne castigam painea cea de toate zilele, nu pe cea de maine. Intr-o zi mai putin ne da Domnul, in altele mai mult ca sa avem cu ce milui si asa mai departe.
In comentariul sau la rugaciunea "Tatal nostru" Sf. Grigorie de Nyssa subliniaza ca asa cum in Veciul Testament mana era doar pentru ziua respectiva, nu putea fi consumata in ziua urmatoare - cu exceptia Sabatului- asa si in rugaciunea Tatal nostru trebuie sa fim preocupati doar pentru "astazi" pentru ca de "maine " se va ingriji Dumnezeu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.06.2010, 17:04:48
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb titlul topicului

Ideea din titlul topicului este identica cu miscarea bogumilista din Bulgaria secolului trecut.

Citeste si drama "Mesterul Manole" de Lucian Blaga si poate te mai lamuresti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.06.2010, 19:22:06
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Orice joc de noroc este pacat.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.06.2010, 21:00:09
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marinela233 Vezi mesajul
Este pacat sa te rogi Sfineti Fecioare Maria sa castigi la loto? Nu pt ca iti place sa \"joci\" ci de nevoie.

Castigul la loto nu este munca cinstita! Si apoi fii sigura ca de te rogi Maicii Domnului, nu te va lasa! Stie Ea foarte bine ce nevoi ai, si te ajuta si fara loto! Nu se poate amesteca aurul cu noroiul pentru ca aurul isi pierde stralucirea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.06.2010, 21:02:00
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Era odata un baietel care vedea cum bunicul lui isi punea in fiecare seara proteza dentara intr-un pahar cu apa. Si i-a placut ideea. Deci s-a rugat Lui Dumnezeu sa-i dea si lui darul asta.

:)))) deci cum?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum recunoastem siretlicurile si inselaciunile diavolului? crestinortodox123 Reguli generale de utilizare a forumului 6 08.05.2013 11:28:24
Marea smecherie a diavolului The_Fallen Generalitati 17 27.06.2011 14:57:12
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 14 26.01.2011 11:00:06
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Dumnezeu exista,este Viu si este cu noi! ortodox4life Generalitati 5 15.10.2008 18:44:55