Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.05.2009, 21:16:07
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Te rog sa nu jignesti mai ales fara sa cunosti. Cati ortodocsi convertiti ai intalnit tu?

Eu nu mai citesc toate mesajele tale. Daca altii au rabdare.. Improsti cu noroi in fiecare.
Imi pare rau, esti un exemplu graitor pentru ce ziceam la puntul 1. Nu stiu cum e trairea ta in rest si as dori sa o cred buna, dar la vorbe esti dur si faci rau.

Sotul meu este ortodox trecut la ortodoxie de 20 de ani si este un om foarte credincios. Eu stau in occident. Dupa tine sunt casatorita cu un diavol si traiesc printre indraciti. Ai tot dreptul sa crezi asta dar ai putea sa te abtii sa o spui aici in public. "


nu mai citi mesajele mele , nu ma supar ...

caderea ortodoxiei va veni tocmai din cauza ca am primit din occident tot felul de " convertiti " care nu sunt reali convertiti , ci doar aduc sminteala in biserica si slabesc rau de tot biserica ... apoi al doilea mare rau cu occidentul este ca episcopii nostri s-au format acolo , si asta a fost un dezastru pentru ortodoxie ...

bun ...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.05.2009, 21:38:52
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

problema este ca nu ai sa poti sa nu mai citesti mesajele mele ca nu te lasa Dumnezeu ... ... e amuzant ...
... mai vorbim ...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.11.2009, 05:26:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007 Vezi mesajul
caderea ortodoxiei va veni tocmai din cauza ca am primit din occident tot felul de " convertiti " care nu sunt reali convertiti , ci doar aduc sminteala in biserica si slabesc rau de tot biserica ... apoi al doilea mare rau cu occidentul este ca episcopii nostri s-au format acolo , si asta a fost un dezastru pentru ortodoxie ...

bun ...
s-ar putea sa fie un sambure de adevar in toate astea. pe unde mai esti, emanuel?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2011, 23:22:43
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Unhappy Trist

Daca e sa cada ortodoxia, va fi din cauza noastra mai mult decat din cauza "noilor convertiti". Am devenit, prea lenesi, prea comozi si prea indiferenti.Si cum nu mai avem iubire si har greu mai putem converti pe cineva.
Acolo unde este iubire si jertfa, oricat ar fi de fals omul de langa tine, pana la urma il cuceresti si il schimbi. Nu-i treaba usoara, dar asa functioneaza, insa atunci cand noi crestinii nu avem smerenie, rabdare si dragoste, cum sa ii invatam si pe altii?
Iar cand mai avem si nerusinarea sa dam vina pe ei, ce sa mai zic?... no comment
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.02.2011, 20:23:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Asadar, Biserica ortodoxa nu recunoaste Tainele din afara ei. Primirea eterodocsilor la ortodoxie se face prin pogoramant, iconomie. Prin aceasta unii se primesc doar prin pocainta, unii prin Mirungere, unora li se face Botezul. Asta nu inseamna ca sunt recunoscute Tainele cultelor din afara ortodoxiei. Aceasta a fost practica si invatatura Bisericii inca de cand s-au tinut primele Sinoade, in sec. IV.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, ecumenism, nunta, sfinte, taine



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 13:30:05
Logodna si casatoria in viziunea bisericii ortodoxe coste vlad Despre Biserica Ortodoxa in general 6 22.08.2011 22:19:47
Tainele savarsite in afara Bisericii morfix333 Intrebari utilizatori 141 16.05.2011 12:01:10
Preot (paroh) si enoriasi - comunicare in afara bisericii(?) sophia Preotul 31 19.07.2009 22:28:59
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 14:43:57