Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2019, 20:51:59
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Domnule Moroco sau vsovi, eu nu sunt decât un păcătos oarecare.
Sfântul este Domnul Iisus Hristos ca Dumnezeu și ca Fiu al Sfântei Treimi născut ca Fiu al Omului din preasfânta fecioară Maria, maica Lui.

Văd că m-ai lingușit și că m-ai ”apărat” numindu-mă mereu sfântul Petru7 de parcă am fi amici și ne-am cunoaște și de parcă te-ai fi referit la acel sf.Petru de acum 2000 de ani. M-ai numit Chefa și ai vorbit despre mine ca despre un mare sfânt, un foarte apostol, pe când eu am mărturisit în postările mele că sunt doar un mare prost în general și un păcătos plin de vicii. Mulțumesc totuși că mă vezi și pe mine ca pe marii sfinți Apostoli ai Domnului. Mi-a plăcut că vrei să acorzi respect bătrânilor cu părul alb. Însă comform cu înțelepcunea VT dată prin regele Solomon căruntețea e o cinste doar în cazul în care ai adus dealungul vieții roadă Domnului, așa cum rodește bobul, uneori 30, alteori 60 sau chiar 100. Eu nu-mi permit să mă joc cu cuvintele ca și domnia ta și nu e nevoie să faci pe avocatul pentru mine, sper că mă descurc. Nu sunt atât de senil încât să fie nevoie să te porți cu mine ca și cu un idol.

Și nu mă deranjază să fiu făcut în fel și chip de către cei de pe forum căci eu mă desăvârșesc în răbdare și așa îmi va câștiga Domnul Sufletul meu.

Văd că ai mers pe toate firele de discuție ca să te bagi în seamă folosindu-te de preznța mea pe forum. Eu nu am cum să-ți răspund la salutul de revenire pe forum căci sunt pentru prima oară pe forum și încă nu m-am obijnuit să dialoghez. Tu însă parcă ai fi un obijnuit al casei, lucru care mi se pare un pic cam anormal, copilăresc, pueril. Practic nu te poți hazarda să faci speculații atât de fanteziste despre ce scriu și despre ce am vrut să spun.

Pe scurt aș vrea să fii mai reținut când scri despre mine căci nu sunt eu ce spui tu despre mine ci sunt un simmplu păcătos. Deci Domnul e sfântul și nu eu.

Cât despre linkul cu șahul și cu ce ai mai încărcat pe Youtube dovedește că deși ai citit scriptura și că deși spui sau scri lucruri interesante, nu ai o creștere creștină cuvincioasă și serioasă așa că practic, prin ceea ce publici pe net și ce scri pe forum ești lipsit de credibilitate, de cinstea de a aplica corespunzător sfânta învățătură.

Iată, am scris și eu o mulțime de cuvinte ca și tine că și așa ți-a plăcut să te vezi pe tine în sfintele mele patimi. Păi eu nu sufăr dacă mi se dă o palmă ci eu întroc și celălalt obraz cu bucurie și nu mă victimizez ca tine. Ce ți-au făcut colegii de forum de ai fost banat? Ți-au spus adevărul și n-ai putut să suporți.

Am văzut că ai avut un nickname Trimisul. Ei bine cine te-a trimis pe forum? Credincioșii din linkul din semnătura ta sau preotul tău sau duhovnicul tău sau cine? Te-ai trimis singur cumva sau te-a trimis vreun drac sau cine să cred că te-a trimis pe tine pe forum și ca să mărturisești ce?

Pe mine nu e nevoie să mărturisești că sunt un sfânt căci sunt doar un păcătos oarecare și un prost plin de ”valoare”. Te rog deci să nu mă mai aperi și să nu mă mai lingușești. Îți mulțumesc totuși pentru încercarea frumoasă de a face pace pe firele de discuție dar Domnul nu a adus pace ci sabie și sabia Domnului este Cuvântul smerit.

Nu mă mai ajuta căci părul meu alb nu înseamnă senilitate și handicap fizic. Încă mă descurc împreună cu Domnul ca să fac față oricărei discuții, oricărei situații.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 11.04.2019 at 21:31:55.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2019, 12:45:05
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Domnule Moroco sau vsovi...

m-ai lingusit m-ai ''apărat''
Eu nu-mi permit să mă joc cu cuvintele ca si domnia ta
si nu e nevoie să faci pe avocatul pentru mine,
să te porți cu mine ca si cu un idol.
ai mers pe toate firele de discutie ca să te bagi în seamă
cam anormal, copilăresc, pueril.
faci speculatii atât de fanteziste
fii mai retinut
nu ai o crestere crestină cuvincioasă si serioasă
esti lipsit de credibilitate, de cinstea de a aplica corespunzător sfânta învătătură.
ți-a plăcut să te vezi pe tine în sfintele mele patimi
ti-au spus adevărul si n-ai putut să suporti.

Am văzut că ai avut un nickname Trimisul. Ei bine cine te-a trimis pe forum? Credinciosii din linkul din semnătura ta sau preotul tău sau duhovnicul tău sau cine? Te-ai trimis singur cumva sau te-a trimis vreun drac sau cine să cred că te-a trimis pe tine pe forum si ca să mărturisesti ce?

Te rog deci să nu mă mai aperi si să nu mă mai lingusesti.
Nu mă mai ajuta căci părul meu alb nu înseamnă senilitate si handicap fizic.
Așa-mi trebe dacă m-am amestecat, acum recunosc, ''pace pace între două dobitoace, cel mai mare dobitoc e dobitocul de la mijloc'', deci e valabilă vorba copiilor, practic o încasează de la amândoi colegii de forum.

Dar pentru că întrebarea e chiar dureroasă și se pare că v-ați împiedicat de nicknameul meu Trimisul intrând pe threadul de bun găsit, atunci vă răspund că nici atunci și nici acum nu am fost trimis de nimeni altcineva decât de Dumnezeu, de sf. Treime și nu de sfinții și credincioșii de la NIP, nici de duhovnic, nici de preot, nici de mine însumi sau de vreun drac, și am fost trimis nu pentru nu știu ce lucruri mari de mărturisit sau de îndreptat pe cineva sau de mântuit ci doar pentru a dialoga creștinește și pentru a-mi mărturisi în mod cinstit credința și buna credință.

Și iată-mă iarăși mărturisind ceea ce cred despre fiecare subiect pe care ajung să-l discut, încercând să nu demolez ceea ce cred alții.

Cred însă că ar trebui să revenim la subiectul threadului căci aici e vorba despre sfinte inițiative creștin ortodoxe, făcute sub ascultare, benevole, de socializare la care iată și eu am participat cu dezvoltarea și promovarea unui joc nou, shahul creștin universal, dat în linkurile anterioare.

Vă cer iertare domnilor că m-am băgat ca drosofilamelanogangster, ca țânțarul sau ca musculița bețivă în seamă și m-am amestecat unde nu-mi fierbe oala... luându-mi vorbe grele.

Nu mă mai bag, n-aveți decât fraților să vă demolați cu denigrări și invective cât vreți că nu mă mai bag între voi ca fraierul... și pe de altă parte nu sunt nici de la poliția spirituală și nici de la CNA.

Dar să știți că m-au durut denigrările și cuvintele prea dure folosite. De aia am intervenit... dar poate sunt eu o fire prea sensibilă.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 12.04.2019 at 12:55:58.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.04.2019, 16:44:31
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.075
Implicit

Vsovi/moroco și eu sunt relativ nou, nu te cunosc și de când sunt pe forum nu am dialogat până la acest thread (când am fost nevoit să răspund fiindcă mi-ai bolduit unele cuvinte), așa că „adresări părintești” de tipul „dragă Iorest” mi se par și mie cam puerile, își poate purta fiecare de grijă.

E de apreciat că ai vrut să fii împăciuitor, dar nu cred că am nevoie de mustrări speciale când chiar eu trecusem peste situație.
De aceea nici eu nu am salutat la mesajul tău de bun venit, că nu-mi doresc discuții și nu te știu.

Nu am făcut acest thread pentru laudă, am vrut doar să fie un simplu buletin informativ despre lucruri pozitive în misiunea Bisericii Ortodoxe Române , nici Biserica nu are nevoie de multe laude pentru că vorbește valoarea faptelor.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Cred însă că ar trebui să revenim la subiectul threadului căci aici e vorba despre sfinte inițiative creștin ortodoxe, făcute sub ascultare, benevole, de socializare la care iată și eu am participat cu dezvoltarea și promovarea unui joc nou, shahul creștin universal, dat în linkurile anterioare.
Hai să nu exagerăm cu cuvintele și să numim sfinte orice, e o pastorație utilă catehizarea în librării sub îndrumarea unor preoți și teologi, jocul inventat de tine nu-l includ la categoria Pastorația B.O.R.

Te rog frumos nu profita de threadul acesta ca să faci reclamă la ideile tale sau la canalul tău de youtube, că nu acesta era scopul threadului, pe mine mă interesează în principal Biserica Ortodoxă Română NU și alte parabiserici răzlețe.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Păi el e mult mai mare ca mine sau ca tine în ierarhia bisericească luptătoare și biruitoare
Vreau să fie destul de clar că eu nu-mi doresc niciun fel de carierism bisericesc, nu câștig nimic nici dacă critic sau laud Biserica, din această privință sunt complet detașat și vorbesc ca simplu mirean care apreciază câte ceva bun la B.O.R. și Patriarhie.
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Eu am citit și ce a zis el și nu cred că se referea la inițiativa ta, la threadul tău...
Sper să nu se înțeleagă altceva.
Dacă vorbesc despre o anumită inițiativă, doar o apreciez, nu înseamnă că sunt implicat direct, nu înseamnă că aș cunoaște personal oamenii de acolo, dacă vb despre o inițiativă din Franța nu înseamnă că sunt și eu acolo.

În privința mesajului acela în care numeai un simplu mirean păcătos de pe forum ca fiind sfânt, ales, cu rol de sus, te-aș ruga să eviți astfel de exprimări pentru că pui într-o situație penibilă oamenii, trebuie să-i dau dreptate lui petru 7 la această observație - nu ne putem juca așa cu cuvintele!

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Acuma dacă m-am băgat în discuție, îmi vine să-ți dau mai degrabă ție dreptate mai ales când ai explicat și ai apărat atât de frumos.
O altă rugăminte e să nu mai folosești diferite nume ale unor useri ca pretext să intri în discuție pe alte threaduri, când de partea unuia, când de partea altuia, nu are nevoie nimeni de galerie de peluză.
Nici eu nu caut susținere.
Dacă vezi că nu ți se răspunde pe threadul tău, ai răbdare și nu agasa pe alte threaduri ca să fii luat în seamă sau să faci conversație.
Știu că am spus lucruri care nu-ți convin, dar nu vreau pe thread mesaje tragi comice, delir despre roluri de sus, caracterizări ale unor oameni simpli păcătoși sau inițiative că ar fi sfinte și sfinți, nu avem nevoie de exagerări, nu vreau nici reclamă mascată la NIP, nu pt asta am deschis threadul.

Mă mâhnește să văd ce s-a ales de acest thread, nu mă miră că nu mai sunt mulți oameni pe forum.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 12.04.2019 at 16:46:54.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.04.2019, 17:09:47
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vsovi/moroco și eu sunt relativ nou......
Sorry...

(Nu e vina ta cu Threadul, se pare că oamenii au altceva mai bun de făcut decât să ne citească postările. Văd că te-ai luat după sf. Petru7 și mi-ai făcut și tu morală. Mulțumesc frumos pentru sfaturi.)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.04.2019, 17:19:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.075
Implicit

Bine atunci, în caz că nu s-au văzut observațile le-am lăsat la postarea anterioară le pot citi și ceilalți.
Să ne vedem fiecare de drum și să lăsăm spațiul acesta doar pentru a prezenta eventuale activități petrecute în sânul B.O.R. făcute cu binecuvântare de preoți, teologi și oameni care sunt în rânduială, că altfel iese un talmeș balmeș din care nu se mai înțelege nimic.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 12.04.2019 at 17:28:12.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.04.2019, 04:31:49
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.075
Implicit

Cafeneaua „buclucașă” a ajuns și pe digi 24 :) (știrea e mai veche)
Știre Digi 24

Cafenea educativă, deschisă de Episcopia Deva
„Cafenea educativă pentru adolescenții din Deva. Inițiativa aparține Episcopiei, care a amenajat un spațiu în care tinerii să poată socializa, dar să aibă, de asemenea, acces și la jocuri, cărți, filme sau chiar concerte. Totodată, elevii pot bea, gratuit, ceai sau cafea. Preotul care a gândit acest centru s-a inspirat din nevoile tinereții sale, atunci când era unul dintre cei mai cunoscuți rockeri din oraș.

Cu ideea deschiderii unei cafenele pentru adolescenți a venit preotul Radu Trifon. În liceu, slujitorul Domnului a fost membru al unei trupe rock din Deva. El spune că tinerețea sa rebelă îl ajută acum să îi înțeleagă mai bine pe elevii de liceu.

„Sper să găsescă aici un spațiu de întâlnire, pe care noi în tinerețe nu l-am avut, un spațiu cuminte, un spațiu în care în primul rând să relaționeze ei între ei sper să fie o alternativă la mersul prin baruri și la chiulul de la școală”, spune Radu Trifon, preot.
Încă de la deschidere, cafeneaua din apropierea Episcopiei a fost pe gustul adolescenților.

„E atractiv pentru că e altceva, poate să vină toată lumea, este pentru copii cuminți, deștepți care vin într-un loc liniștit”, spune o tânără.

„Este un proiect foarte interesant, care, sunt sigur că va avea un mare impact asupra tineretului, pentru că era nevoie de un loc în care să ne întâlnim”, adaugă un adolescent.

În cafenea, tinerii pot să își facă și temele. De asemenea, au la dispoziție jocuri, o bibliotecă, dar și săli în care pot face ateliere de creație sau karaoke.
„Această sală este amenajată special pentru proiecții. Tot aici pot avea loc seminarii și diferite discuții. Iar pentru relaxare, tinerii pasionați de muzică și desigur talentați au la dispoziție 3 chitare”, relatează Andrada Velciov, reporter Digi24.

„Vor putea veni să servească un ceai, o cafea, pe care le oferim, deci nu va costa nimic din când în când vom încerca să aducem un artist, deci va fi o cafenea...cum să zic, educativă”, spune Alexandru Vlad, coordonator centru.
Cafeneaua este deschisă de luni până vineri, între orele 12 și 20. Elevii vor fi supravegheați de angajați ai Episcopiei.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.04.2019, 00:11:53
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 686
Implicit

Iorest mi se pare o idee geniala aceasta Cafenea Ortho. Am spicuit cateva momente dupa mine reprezentative din reportaj:
"8:20-Este UN PUNCT DE SPIJIN PTR MINE pe langa familie,BISERICII II PASA DE NOI, contam ptr Biserica,
9:50-Relatia cu parintii, depresii. Orto cafe este in primul rand o familie.
12:00 Am avut si intalniri cu psihologi,nu am incercat sa impunem un anumit tip de activitate, incercam mereu sa dialogam,
14:05 am gasit o gramada de persoane in care pot avea incredere,foarte multi prieteni pe care acum ii numesc prieteni foarte buni."

Care mi se pare castigul principal: Comuniunea. Si as sublinia in special Comuniunea intr-un anumit SPIRIT. Unul dintre preotii care se ocupa de centru acesta spune ca era rocker in tinerete si rebel. Un om dinasta poate ajuta mult niste tineri ptr ca stie cu ce sa luptat el in viata. Mare lucru ca au un om apropiat la care ii spuneaau direct Alex . Acest om cred ca sa apropiat mult de sufletul lor.
La una din Bisericile ,la care am frecventat era un preot care facuse in jurul lui o COMUNITATE in tinerete, se juca fotbal cu ei si era apropiat de ei. Asta au nevoie multi tineri in zi de azi :Comunitate. Cu cei care esti in clasele 5-8 poti sa nu te mai intalnesti cand esti la Liceu, dar comunitatea unei Biserici , sau comunitatea cum e asta in jurul unei Biserici, poate ramane si dupa ce ai terminat nu stiu ce scoala.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde