Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 15.12.2010, 17:43:47
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 283. Comentariu la cuvântul pucios din 4-12-2010 (II)

283. Comentariu la cuvântul pucios din 4-12-2010 (II)




Două luni mai târziu se lansează o nouă modificare de sensuri: trâmbițarea “celui de-al șaptelea înger” este expresia auzită a lucrării a două entități sfinte (o Persoană divină și o Lucrare a Sa, personalizată), care “lucrează” la Pucioasa într-o perfectă armonie sinergică: Domnul și “Cuvântul” Său care este glasul auzit la Pucioasa. Din nou se proclamă sfârșitul tuturor lucrărilor omenești și a tainelor dumnezeiești:

“O, fii ai oamenilor, auziți! Cuvântul Meu de azi este numit în Scripturi al șaptelea înger, Eu și cuvântul Meu. […] Am trimis peste voi și ultima strigare, glasul celui de al șaptelea înger, cuvântul Meu cel de azi, slujit de îngeri. Auziți ce a spus Cuvântul: toate sfârșitu-s-au!” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 21-11-1998)

Peste încă trei luni paradigma trâmbițării “celui de-al șaptelea înger” se modifică radical: doar “Domnul” trâmbițează la Pucioasa în mare taină, acoperit fiind de ființa cea transparentă a îngerului, iar îngerul este trâmbița Lui, adică instrumentul pasiv prin care are loc lucrarea de trâmbițare a Domnului. Odată cu trâmbițarea se declanșează Judecata cea Mare, prin deschiderea cărții judecății făpturii:

“Îngerul Meu cel fără de trup M-a acoperit mereu când lucram lucrarea Tatălui înaintea omului, înaintea lui Israel, așa cum astăzi stă iar între Mine și cei ce primesc cuvântul Meu, că este îngerul Meu din care Eu, Domnul, sun peste pământ trâmbița a șaptea, după cum este scris în Scripturi de trâmbițarea celui de al șaptelea înger pentru deschiderea cărții judecății.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 14-2-1999)

Doar o zi mai târziu, și subiectul trâmbițării se schimbă din nou: nu Domnul trâmbițează, ci însuși îngerul Domnului cel fără de trup este cel care va suna. În unul și același text se operează cu o manevră gramaticală subtilă de trecere de la timpul prezent (îngerul sună…) la timpul viitor (îngerul va suna…). Ca și când ceva nu este gata sau nu a fost suficient de bine pregătit, atât “trâmbițarea”, cât și “oprirea cursului lucrărilor și a tainelor” este comutată așadar din nou, fără nici o explicație, de la timpul prezent, la o dată incertă aparținând de timpul viitor (“toate se vor opri…” atunci când “…îngerul…va suna”):

“Iată, toate se vor opri la trâmbița Mea cea de apoi, care este îngerul Meu, cel de al șaptelea înger care sună. […] Toate se vor opri la trâmbița cea de apoi, care este îngerul Meu, cel de al șaptelea înger care va suna.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 15-2-1999)

Anul 2000 vine cu o nouă inconsecvență majoră. Dacă în anul 1999 se făcea o proiecție referitoare la o lucrare viitoare de trâmbițare a îngerului, iată că acum se vorbește despre lucrarea de trâmbițare a îngerului la timpul trecut! Mai precis, se pretinde că anul 1995 (an în care a fost tipărită prima ediție a Evangheliei Pucioșești intitulată pompos “Cuvântul lui Dumnezeu” este un an de biruință, asociat cu trâmbițarea peste tot pământul a celui de-al șaptelea înger. Acesta anunță solemn că, după ce a rătăcit 40 de ani prin pustiurile dâmbovițene (între anii 1955 și 1995), în sfârșit a venit și este cel de al șaptelea înger și este Însuși Domnul, că este Judecător și că a adus cu El inclusiv promisa biruință a cuvântului de înviere a morților:

“Eu sunt Cel ce rătăcesc prin pustiul neamului omenesc de mai bine de patruzeci de ani. Timp de patruzeci de ani am lucrat tainic lucrarea învierii făpturii (1955-1995, n.r.) și am pus mereu la lucru slugi pentru planul venirii Mele cu sfinții. După patruzeci de ani am ieșit biruind încuietorile în care omul cel mincinos Mă ține sub tăcere, Mă ține nevăzut de oameni. Dar am ieșit cu poporul Meu din zilele acestea și l-am pus să cânte peste pământ cântarea celor răscumpărați, cântarea Mea, cuvântul Meu, care cheamă la viață pe tot omul, trâmbița de înviere, cel de al șaptelea înger, Domnul, Eu și cartea judecății făpturii. Patruzeci de ani am strigat cu cuvântul să iasă omul de sub judecată, să iasă singur, că Eu îi stau în ajutor cu îndemn ceresc. Să iasă i-am spus, că vin Judecător curând, curând. I-am spus, și apoi am venit ieșind biruitor deasupra cu cuvântul de înviere, căci cuvântul nu se poate lega, și el umblă adunând sub vița sa pe cei ce se aleg de partea Mea.
Iată-Mă, am venit!” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 1-5-2000)

Dacă până acum prima consemnare concretă privind lucrarea prezentă a trâmbițării celui de-al șaptelea înger făcea referire la anul 1997, iată că acum data începerii trâmbițării lui este stabilită foarte precis și totodată este împinsă ușor înapoi, până la data tipăririi cărții “Cuvântul lui Dumnezeu” din anul 1995, an pentru care se anunță o ieșire biruitoare a “trâmbiței a șaptea” (care este Însuși “Domnul”, după cum precizează pucioșii). Odată cu această precizare se creează așadar o ambiguitate severă pentru o perioadă de 15 ani, mai precis între anul 1980 (când ia sfârșit lucrarea de “trâmbițare” a celei de-a șasea trâmbițe, despre care pucioșii pretind că a fost Verginica) și anul 1995, an în care “Domnul a ieșit să trâmbițeze El Însuși, biruind încuietorile în care omul cel mincinos Îl ținea sub tăcere”. Or, în această perioadă de 15 ani pucioșii au îndosariat zeci de “cuvinte” trâmbițate atât de Maria, (succesoarea de facto a Verginicăi), cât și de Mihaela, care venise puternic din urmă cu “proorocia” ei, la mare concurență cu Maria, începând cu anul 1990. Din acest motiv, numerotarea corectă a “trâmbițelor apocaliptice de la Pucioasa” ar trebui să fie următoarea:

- a șasea trâmbiță, Virginia Tudorache, care a “trâmbițat” între anii 1955 și 1980;
- între 1980 și 1982 a fost o scurtă pauză;
- a șaptea trâmbiță, Maria Tudorache, care a “trâmbițat” între anii 1982 și 1994;
- a opta trâmbiță, Mihaela Tărcuță, care a “trâmbițat” între anii 1990 și 1995, la mare concurență cu Maria, cu care a “trâmbițat” simultan timp de patru ani;
- a noua trâmbiță, (Însuși Domnul – sau Cuvântul Lui, sau îngerul Lui – căci pucioșii propun pe rând toate aceste variante), care “trâmbițează” singură din anul 1995 încoace.
  #292  
Vechi 15.12.2010, 18:56:13
alinpotop alinpotop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Mesaje: 1
Implicit

nu stiu daca am primit ca oricum dau delete la toate :))
  #293  
Vechi 15.12.2010, 19:08:13
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 283. Comentariu la cuvântul pucios din 4-12-2010 (III)

283. Comentariu la cuvântul pucios din 4-12-2010 (III)


Ghinionul dracului este că inflația de “proorocițe” de la Noul Ierusalim a dus la situația comică în care pucioșii deja ajunseseră la cifra de nouă trâmbițe, în timp ce Scriptura nu vorbește decât despre șapte îngeri cu șapte trâmbițe, așa că liderii pucioși au fost nevoiți să ia măsuri procustiene și să se adapteze din mers la situație, ca să dea impresia de concordanță deplină cu mesajul biblic. De aceea, în pofida realității istorice, ei au simplificat (și totodată, au falsificat) radical lucrurile, declarând fără nici o justificare logică faptul că Maria nu a fost “trâmbiță”, ci doar “o punte de trecere” între trecut și viitor, și ignorând pur și simplu prestația individuală a Mihaelei dintre anii 1990 și 1995, pentru a putea rămâne la cifra cunoscută de șapte trâmbițe. Totodată, ei au mutat din nou “Judecata Domnului” de la timpul prezent, la timpul viitor apropiat, declarând că “DomnulSe anunță că va veni “…curând, curând” (pentru ca imediat să Se declare că este “deja venit”).

După acest carusel amețitor de “trâmbițe” și de “vremuri ale trâmbițării” care amestecă haotic trecutul, prezentul și viitorul într-un fel de “ghiveci al timpului”, liderii pucioși se hotărăsc în anul 2004 că trâmbițarea celui de-al șaptelea înger trebuie atribuită neapărat “Domnului” lor, dar începutul ei nu poate fi cantonat nici în trecut (adică nici în anul 1995, nici în 1997, cum spuseseră până acum), nici pentru prezent (anul 2004), ci doar într-un viitor neprecizat, atunci când Domnul va veni și va birui și ultimul vrăjmaș, moartea:

“ […] și uită bietul de el că la trâmbițarea celui de al șaptelea înger când Eu, Domnul, voi birui pe cel din urmă vrăjmaș care este moartea, omul va da seama de tot ce a făcut el în viața lui de pe pământ.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 12-4-2004)

“Venirea Domnului” a fost planificată de pucioși mereu la alte și la alte orizonturi de timp. Prin anul 1995 ea era considerată o faptă împlinită deja și o taină despecetluită, încă de pe vremea coborârii lui “Iisus” din ceruri, ca duh vorbitor care se încuibează în trupul firav al Verginicăi, ca să vorbească de pe limba ei ca dintr-o trâmbiță. Încă de atunci se pretindea că începuse deja “învierea morților”, pretenție nesusținută însă de fapte concrete, căci nimeni și nicând n-a fost văzut înviat la Pucioasa:

“Iată taină vă spun vouă, și o despecetluiesc între ai Mei; vă spun despre taina venirii Mele atunci și acum. […]
O, Ierusalime, copilul Meu de azi, pruncul Meu, poporul Meu de azi! Eu am pus nume lui Verginica. O numeam în mijlocul tău trâmbița lui Dumnezeu, Ierusalime de azi. Verginica s-a numit trâmbița lui Dumnezeu, și tu n-ai priceput venirea Mea prin cuvântul cel rostit al Scripturii. Când M-am coborât în trup prin Maica Mea Fecioara, am coborât la glasul arhanghelului și am venit spre arătare, iar acum am venit și M-am coborât întru trâmbița lui Dumnezeu, după cum este scris: "La glasul arhanghelului și întru trâmbița lui Dumnezeu". Mă coboram din cer în ea, măi poporul Meu, în trâmbița Mea Mă coboram din cer, și eram înaintea ta în ea, ca să te înviez pe tine și ca să înviez morții tăi, tată, că dacă tu auzeai glasul Meu, îl auzea tot trupul tău, tot poporul tău, tot neamul tău, până la Avraam, tată, până la al miilea neam al tău, până la Avraam, părintele celor credincioși, și morții tăi înviau la glasul trâmbiței lui Dumnezeu, iar pe tine, cel ce erai viu, te luam în lucrarea Mea ca să stai în ea, copilul Meu de azi.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 7-1-1995)

Din acest motiv, pe atunci taina învierii morților se considera a fi deja despecetluită:

“Lăsați morții cu morții lor, voi, cei ce înțelegeți taina învierii.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 13-12-1995)

Odată cu promovarea unui protocronism al rromânismului deșănțat, liderii pucioși se considerau aleși să conducă “poporul lui Dumnezeu” precum făcuse Moise în pustie, și pe deasupra îndreptățiți să-i învețe și pe alții taina învierii, căci ei înșiși se considerau “fii ai învierii”:

“Am spus ție, Ierusalime al venirii Mele, că voi veni la tine și îți voi desface Scriptura poporului Meu cel nou, care are de la Mine nume nou, nume de român, căci acesta este numele cel nou al poporului lui Dumnezeu. Iată, dau inimă nouă celor ce cred venirea Mea în cuvânt peste pământ, că am spus ție, Israele român, să te faci pe pământ pildă a împărăției cerurilor, ca să învețe oamenii de la tine taina învierii, taina fiilor lui Dumnezeu, care sunt fiii învierii, taina chipului Meu în om.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 6-5-1998)

Cerul cel nou și pământul cel nou despre care vorbește Apocalipsa este localizat precis, geografic și temporal, de către liderii pucioși, în Cortul Alb din Grădina Întâlnirii de la Glodeni-Vale, localitatea Pucioasa, jud. Dâmbovița (sub care se află buncărul liderilor pucioși), pentru data de 12 decembrie 1995:

“Iubirea Mea este pururea peste acest cort sfânt în care Eu, Domnul, Mi-am așezat acum opt ani masa Mea de cină, Paștele Meu cel nou, cortul Meu în care vin cu sfinții și prăznuiesc praznic de veac nou, taina cerului cel nou și a pământului cel nou între cer și pământ.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 12-12-1999)

Deși de atunci încoace au trecut vreo 15 ani și nimeni n-a văzut măcar un crâmpei din acest “cer nou și pământ nou”, (căci toate sunt la fel ca înainte) pucioșii nu par a se sinchisi prea mult de neconcordanțele stridente dintre vorbele lor și faptele care îi contrazic.

În anul 2000, liderii pucioși definesc “taina învierii făpturii” ca fiind “cartea lui Dumnezeu cu omul” sintagma aceasta însemnând de fapt noua “evanghelie” de la Pucioasa intitulată “Cuvântul lui Dumnezeu”. Despre “despecetluirea acestei taine” se vorbește ambiguu, când la viitor, când la prezent, dar ea are loc neapărat în “Grădina Întâlnirii” de la Glodeni:

“Voi, copii ai învierii, […] dar acum, cât de glorioasă se va despecetlui taina aceasta, taina învierii morților, taina învierii făpturii! Eu am început să chem la înviere făptura și am zis: Hristos a înviat! Zic tuturor celor din cer și celor de pe pământ și celor de sub pământ și celor din ape și celor din adâncuri și celor din văzduh, și am zis: adunați-vă cu Mine în grădina cuvântului și ascultați cuvântul învierii făpturii, trâmbița învierii care sună „Hristos a înviat!” peste tot și peste toate. […]. Poporul Meu, cartea Mea cu tine este taina învierii făpturii, […] Și iată, vine Cel ce a înviat, vine și desface taina venirii Lui, taina învierii. Vine Domnul Cel înviat, vine în grădina Sa, vine prin ușile deschise, dăruind tuturor viața Sa.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 1-5-2000

Un an mai târziu, în ianuarie 2001, liderii pucioși se repliază din nou și se reîntorc la o interpretare clasică a tainei învierii: acum ea nu mai este identificată cu “cartea lui Dumnezeu cu omul” (interpretată de pucioși ca fiind cartea “Cuvântul lui Dumnezeu”, pe care au tipărit-o în 1995), ci pur și simplu cu Taina răstignirii, cea care a avut loc în istorie cu 2000 de ani în urmă:

“Dar Eu iarăși M-am născut cu același trup, prin răstignire; M-am născut prin moarte. Am murit ca un muritor, ca să vin apoi la om cu taina învierii pentru toți cei ce au murit, și încă mor și acum. Taina răstignirii Mele este taina învierii, este taina nașterii prin moarte dacă omul a murit.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 7-1-2001)

Minunea interpretării corecte a “tainei învierii” n-a ținut însă decât vreo două luni. În martie 2001 liderii pucioși se întorc la una dintre versiunile lor favorite: taina învierii se va zidi în viitor numai în omul care-L iubește necondiționat și exclusiv pe “Dumnezeul” Pucios, făcând o simbioză cu El:

“Dar mai mare între ele este ea, dragostea, dragostea Mea în om, dragostea Mea care așteaptă înăuntrul omului ca să zidească în el împărăția nestricăciunii, taina învierii omului.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 22-03-2001)

Last edited by mariamargareta; 15.12.2010 at 19:10:15.
  #294  
Vechi 15.12.2010, 20:08:45
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinpotop Vezi mesajul
nu stiu daca am primit ca oricum dau delete la toate :))
Să vezi ce o să te mai distrezi dumneata când vei afla că Domnul era cel ce grăia acolo și El i-a pus să trimită mesaje; să vezi dumneata atunci cum cu ochii cât cepele o să te plângi dumneata cu potop de lacrimi amare neștiind cine e ăla delete... de pe listă, căci nu o să-ți vină să crezi ochilor că dând delete la toate mesajele ai reușit marea performanță de a nu fi citit ceea ce trebuia să fii citit pentru mântuirea ta ci ai dat delete și la mesajele Domnului căci e mai ușor să dai delete la toate.

Voi vă distrați cu viața voastră... treaba voastră... dar mai târziu o să vezi dumneata ce mai distracție va fi... din aia tragicomică... pentru unii râs iar pentru alții plâns.

Și o să te rogi ca să fi fost vicentoarsa... o să te întrebi:

-De ce Doamne nu am crezut că tu i-ai trimis ci am crezut viceversa?.. și de ce am făcut mereu viceversa... în loc să citesc am dat delete?..

și iată o să finalizezi astfel:
-Vai mie Doamne că m-ai delete din cartea vieții Tale. Dac-aș fi știut...

Și așa pățesc toți cei care o urmează pe viceglobulpământesc cu mariamargareta... și toți cei ce lovesc din lături în poporul Domnului ca să fie hrăniți de la mijloc pentru ca să se înalțe pe ei... înșiși.

Căci
''Tot cel ce se va înălța pe sine va fi smerit, iar cel ce se va smeri pe sine va fi înălțat.''

Va fi trist pentru unii... dar adevărat.

Last edited by vsovivi; 15.12.2010 at 20:18:39.
  #295  
Vechi 15.12.2010, 21:34:08
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 283. Comentariu la cuvântul pucios din 4-12-2010 (IV)

283. Comentariu la cuvântul pucios din 4-12-2010 (IV)


Taina împărăției “Dumnezeului” Pucioasei se lucrează acum în toți cei veniți de bunăvoie sau de curiozitate la sărbătorile pucioșești, prin lucrarea de propovăduire a liderilor pucioși:

“Și acum, așezați-vă să lucrați taina împărăției Mele cu voi în fața celor ce se vor aduna la sărbătoare.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 13-6-2002)

De altfel, liderii pucioși sunt singurii pământeni care au fost investiți “de sus” cu înțelepciunea necesară pentru desfacerea tainei cea pentru sfârșit de timp:

“Eu îți împlinesc ruga și le dau celor mici înțelepciunea tainei cea pentru sfârșit de timp și le spun așa: v-am dat vouă cerul și pământul ca să le stăpâniți pe veci.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 30-6-2002)

Liderii pucioși, plasați confortabil în buncărul subteran de la “Legănuț”, săpat sub arena Cortului Întâlnirii, sunt îndrituiți să desfacă pecețile tainei învierii morților și să-i cheme pe morți la înviere, desfăcând capacul locuinței morților:

“Acum am dat mult și ceresc ajutor ca să putem pecetlui cu pecete de sfințenie legănuțul cel din jurul ieslei Sfintei Sfintelor în grădina întâlnirii Mele cu omul, cu cei vii și cu cei adormiți, căci acest loc e loc de întâlnire cerească pe pământ, Ierusalime de azi. Iată, te cuprind în desfacere de taină, că Eu pe toate le adun în jurul tău ca să le lucrez. Locuința celor adormiți își desface capacul, și se zorește cu multul și cu fuguța taina învierii morților despre care Eu, Domnul, atât de mult v-am vorbit vouă ca să vă fac pe voi să le spuneți lor să se scoale, că de-acum e vremea.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 21-11-2002)

Duhul pucios care își ia numele “sfântul Ioan Teologul” le reamintește însă pucioșilor că de fapt apostolul Ioan este acela care a despecetluit taina cea de la sfârșitul timpului, despre venirea Domnului și despre învierea morților (aparent fără să remarce faptul caraghios că, în acest caz, liderii pucioși nici n-ar mai avea ce să mai “despecetluiască”):

“Am arătat în mine viața care este lumina oamenilor, că eu am fost rodul cuvântului Tău care s-a făcut iubire înăuntrul ființei mele, și ea m-a legănat ca pe un prunc în leagănul ei. Iar când a fost să arăt taina cea de la sfârșitul timpului, despre venirea Ta și despre învierea morților, m-am așezat înaintea Ta, și Tu înaintea mea, și apoi am scris tot ce Tu ai binevoit să se facă cunoscut prin mine.(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 21-11-2002)

Duhul pucios care ia numele “sfânta Filoteea” ridică și el pretenții: nu liderii pucioși de pe pământ, ci “duhul Sfintei Filoteea” din cer se va ridica ( desigur, cu îngăduința “Domnului”) spre vestirea și mărturisirea tainei învierii morților :

O, Doamne, Cel slăvit de sfinți și de îngeri, Ți-am slăvit înțelepciunea Ta cea din sfinții Tăi care Te-au purtat în trupul lor cu împărăția Ta. Am strigat din Tine la copiii veacului acesta și le-am spus să se trezească cum se cuvine și să nu mai păcătuiască așa, ca cei ce nu au cunoștință de Dumnezeu, fiindcă eu le-am spus de Tine, iar trupul meu cel văzut de cei de pe pământ adeverește că eu am avut înăuntrul meu împărăția Ta și că aștept mâna Ta care mă va ridica spre mărturisirea tainei învierii morților […](citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 20-12-2003)

Domnul” Pucios, în replică, spune că numai El este cel care Își face venirea pentru vestirea învierii morților, în timp ce liderii pucioși sunt doar un ecou al acestei vestiri, pe care o reproduc indirect, prin vestirea “Evangheliei de la Pucioasa”, ca niște călăuze și învățători de lege:

“– Eu, Domnul, înconjurat de sfinți și de durerea din ei și de dorul lor după voi, cei de pe pământ care-Mi primiți venirea Mea cea pentru vestirea împărăției cerurilor și a învierii morților […] Cercetați pe poporul Meu, că v-am așezat călăuză a lui spre Mine, și a Mea spre ei. Fiți învățători și faceți-vă vreme să învățați pe poporul Meu, căci cel neînvățat nu învață, și stă în școală în zadar. Faceți și vestirea Evangheliei împărăției Mele, care poartă în ea învierea morților […]” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 20-12-2003)

Liderii pucioși reformulează din nou proiecția tainei învierii făpturii. Ea nu se mai lucrează în prezent la Pucioasa, “acum și aici”, așa cum s-a pretins de atâtea ori, ci va fi ultima taină despecetluită, în ultima clipă a viitorului:

“Voi pătrunde pe tot omul cu puterea cuvântului Meu, și apoi voi lucra sfârșitul tuturor tainelor Mele prin cea din urmă taină: învierea făpturii, după ce voi aduce ziua Mea peste cei necredincioși, și ceruri noi și pământ nou peste cei credincioși și sfinți. Amin.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 22-3-2004)

Șase luni mai târziu, liderii pucioși se răzgândesc din nou. Taina învierii morților este “mare taină” și se învață exclusiv de la “Dumnezeul Pucioasei”, care trebuie să aibă școlari silitori în adepții pucioși, ca să lucreze ei (acum, în prezent, nu în viitor!) împreună cu “Domnul” și cu “Tatăl Lui” taina învierii morților:

“Eu, Domnul, […] Învierea este mare taină, iar taina ei trebuie învățată de la Mine, numai să am școlari la școala învierii omului. […]Fiți ai Tatălui Meu, copii ai Tatălui, și Tatăl va purta grijă de voi, căci voi lucrați cu Mine și cu Tatăl taina învierii morților și a vieții veacului ce va să fie și care este cu cei ce cred ca și Mine în toate câte Eu am cuvântat cu gura Mea pentru împlinirea lor peste pământ și peste om.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 3-10-2004)

Un an mai târziu se înregistrează o nouă “răzgândire” în ideologia eshatologică a liderilor pucioși. Contradicțiile temporale pe acest subiect sunt de acum ritmice și de-a dreptul stridente. De la un an la altul proiecțiile temporale se răstoarnă ca un castel de cărți de joc. Se știe spre exemplu că “lucrarea” de la Pucioasa pornește din anul 1955 și se întinde pe mai mulți ani, pe o durată care rămâne neprecizată. În tot acest timp, morții așteaptă nerăbdători să fie chemați afară din morminte, în viitor, la învierea obștească:

“O, e mare lucrarea Mea din zilele acestea! E tainică și plină de răbdare spre arătarea slavei ei! Lasă-te răvășit de tainica ei iubire pentru învierea a toate, poporul Meu. Așteaptă morții să-i strig afară așa cum l-am strigat pe Lazăr dintre morți și i-am spus după ce I-am mulțumit Tatălui: "Lazăre, vino afară!".(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa, 24-4-2005)
  #296  
Vechi 16.12.2010, 13:28:33
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

''Săracele'' ispisisicuțucuțee, au impresia că o să rezolvee bârfelee, dând soluții la problema frecată, neștiind ele că marele vatematician care le indeamnă la asta e tocmai mîndria întruchipipată... a a-berei și nu a a-verii, deci moartea le dă buzna prin ușă iar ele cred ca toate credulelele că le-a spart ușa părintele bortodox care cică a venit ca să le laude.

Nu vă faceți iluzii,

Rabdarea în umilințe e Calea și nu rezolvarea, căci orice bârfă se bazează pe o minciună, răsuflată, viceversată și promovată drept adevăr, dată așa ca un zvon nevinovat, neștiind fraierul ce-și pleacă urechea că el trebuie, dacă se îngrijorează, ca să rezolve o problemă... iluzorie... un sofism. Deci mai devreme sau mai târziu va cădea în cea mai negră nepăsare drăcească și putredă că va crede și el că totul nu e decât un sofism sofisticat și se va face pileosof, și apoi spurcăciosul se va ține mare, crezând că va scăpa astfel, că îl va descuraca ceilalți pileozoofi în frunte cu nenia și tanti grijania căci ăștia se are bine cu ocârmuirea, dar se înșală stimabilabilii amarnic în nepăsarea centrală căci nu este om care să nu se sature de atâtea bârfe nerezolvate la un momentdat... de un munte de bârfe... muntele cel prea înălțat care crește din pricina ta, deci suflete bea, mănâncă și te distrează că nu în noaptea asta...

Și cum se ascunde el, muntele? Așa:

Bîrfa mică după bârfa mare,
Păcatul mic după păcatul mare,
Pactul mic după pactul mare,
Patul mic după patul mare,
Patima mică după aia mare,
Pofta mică după pofta mare,
Nedreptatea mică după aia mare,
Și așa mai departe...

și între ele șade semează și biruitoare nepăsarea bine împietrită, fane bolovane, împietrită în mișcarea ei din pricina groazei fricii de nenia și tanti grijania care te-au ademenit că dacă asculți de ei or să te servească cu aceiași cafia dulce amăruie.

Deci nu mai fiți mântuiciucur-ioși că nu faceți avere bună oricât ați rezolva voi batematic vortăciunilor gLumei.

Last edited by vsovivi; 16.12.2010 at 13:42:45.
  #297  
Vechi 16.12.2010, 13:39:18
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Dar nu-i mesaj crestin ! Bate campii rau de tot ! In loc de scurt si la obiect, avem o avalansa de cuvinte presupus crestine, arhaice, ....
  #298  
Vechi 16.12.2010, 13:52:25
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Dar nu-i mesaj crestin ! Bate campii rau de tot ! In loc de scurt si la obiect, avem o avalansa de cuvinte presupus crestine, arhaice, ....
Ce măh? Nu-i mesaj ortodox? Ce măh, bate câmpii? Ce măh, e avalanșă? Ce măh, e ceva de presupus? Arhaisme zici?

Și iată deci ești sigur... că pare ca ai fiiiii constatat și dumneata ceva... pe drept... defapt ai crezut bârfa, atâta tot.

Nu e evident deci cine sunt cei ce bat câmpii? Mi-e frică să mai constat încă odata ca să nu te superi... deci mi-e frică să mă întreb în ceea ce te privește... dacă ești creștin sau doar ți-a fost lene să citești, că doar e mai ușor să ne însușim la grămadă părerea ispisisicuțucuțelor, surorile grămăticului savant și jtiințific.

Și vorba aia că ''avară-i vhororopsit gardul și-n lăuntru leneopardul''... pătat... pătat pe rochițele altora.

Și e vopsit cu victimizări victimizante din pretenții ieșite din minți străin-autohtone, căci jinduieștii după poftele jignidoliceștii să furi și să minți și să ucizi apoi pe Domnul din creștini. Nu la tine mă refer ci așa în genere, la iepârași.

Dar fiți siguri că vine bubunicul.

Morții vor doar să spurce morții pentră că există vortăciuni... vortăciunile deșertăciunii deșertăciunilor.

Deci cum o să înviați dacă nu vreți să credeți? Să credeți pe Adevărul?
Voi aveți impresia că gLumia dăinuie, dar nu vedeți că sunt mereu alții care se distrează cu ia?

Last edited by vsovivi; 16.12.2010 at 14:01:10.
  #299  
Vechi 16.12.2010, 17:10:54
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

'' Acum câteva zile, Într-o noapte, s-a ridicat acoperisul chiliei si se vedeau stelele cerului si dintre stele au apărut trei lumini, care veneau spre mine. Erau trei episcopi care străluceau ca soarele și unul dintre ei a zis: Ioanichie de ce te chinuiesti asa? ASCULTAREA ESTE MAI MARE DECÂT JERTFA! … Fă ascultare de conducătorii Bisericii și Îndreaptă calendarul. CALENDARUL NU ESTE O DOGMĂ, CI UN CEAS AL VREMII, CARE POATE SĂ SE SCHIMBE , FĂRĂ SĂ ADUCĂ VREO MODIFICARE DOGMELOR DREPTEI CREDINȚE! Și după ce au zis aceasta, m-au binecuvântat si s-au depărtat până când nu s-au mai văzut”. Apoi a zis părintele Ioanichie: “De mâine schimbați zăloaga la cărțile bisericești.la Octoih, la Minei, la Proloage, la Apostol și la Evanghelie cu 13 zile înainte, așa cum ține toată Biserica noastră Ortodoxă. De atunci și Mănăstirea Sihăstria a reintrat sub ascultarea Bisericii Ortodoxe Române.''


Deci a făcut ascultare de sfinții Trei Ierarhi și de maimarii care au hotărât îndreptarea calendarului, care s-au luat după savanții științifici ai gLumii care au născocit heliocentrismul sau geocentrismul și universul infinit cu pământuri prin Cer... născoceli blestemate, de altfel.

Problema însă este dacă au îndreptat în sensul că doar data s-a schimbat, ceasurile, dar a rămas săptămâna la fel, sau altfel, adică de exemplu au îndreptat în zi de 1 a lunii, Duminica, la care au adăugat 13 zile schimbându-se doar ca dată, ziua devenind Duminică 14 sau au mers înainte pe calendar și ziua de Duminică a devenit Sâmbătă?

Cred că Duminica a rămas Duminică și doar au dat spre înainte ca dată calendaristică, nu știu exact.

Dar Adevărul ni-L spune Dumnezeu și era corect mai înainte de a se ''îndrepta'' calendarul, că doar e simplu, se numărau zilele, săptămânile, lunile și anii... după noua rânduială Cerească instaurata de Domnul nostru Iisus Hristos de la 12 noaptea de înviere din ziua Sabatului care ținea de la 12 ziua spre seară, când se întâlnea poarta Ierusalimului cu umbra, deci când te întâlneai cu umbra, adică soarele era la zenit până a doua zi la aceiași oră,... deci ține săptămâna Luminată pînă după 8 zile adică până se sfârșește Duminica Tomii, luni în răsăritul soarelui.

Dar Săptă,âma Luminată și noul Sabat l-a plinit doar Iisus, căci noi n-am intrat ci putem să intrăm și noi așa cum vor intra pucioșii, copiii Lui Dumnezeu, dar pentru asta trebe musai să ne naștem de sus a doua oară. Nu merge fără naștere pe bune de sus, adică să devi fiul sau fica Domnului.

Deci corect este așa cum a rânduit Domnul Iisus Hristos Vechea săptămână mântuită prin El căci a înviat în mijloc de Sabat și cum a rânduit noua săptămână cereasă, în care intră cine poate, cine ascultă de Cuvântul Lui Dumnezeu...

...iar vina pentru degringoladă este a celor prin care a venit și vine ispita... de nu au crezut în Dumnezeul celor 7 zile mântuite și cele 7 zile proorocite, în total 14 zile sfinte și veșnice prin Iisus Hristos. Noi n-am intrat în ele ci ne învârtim ba prin alea vechi ba pe afară din timp prin iluzii...

Dar să nu facem din ținerea zilelor și anotimpurilor și lunilor un idol pentru care să poftim ca să călcăm pe cirte și iote, pe copiii Domnului.

Astăzi am impresia că ar trebui să fie joi 3 decembrie după numărătoarea corectă... sau vineri 3 decembrie, nu știu.

Problema este deci ascultarea dar și jertfa, căci fără jertfă nu avem ascultare și fără ascultare nu avem jertfă, dar ca mărime, iată ascultarea e mai mare ca jertfa... dar nu ca și Adevărul, căci mai mare ca toate este Adevărul, căci o astfel de jertfă iubește Dumnezeu, în Duh și în Adevăr, căci acolo se odihnește Dragostea curată și smerită și supusă.

Ferice de cel ce Îl va cunoaște pe Adevărul.
Cine este deci Adevărul?
Voi credeți în proorocul mincinos, deci degeabă îmi răcesc gura de pomană, căci avem numai babe surde și care cu nepăsare se fac că nu există Dumnezeu și că n-a venit și că nu lucreză...

Last edited by vsovivi; 16.12.2010 at 17:28:28.
  #300  
Vechi 16.12.2010, 17:59:28
medusa medusa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alinpotop Vezi mesajul
nu stiu daca am primit ca oricum dau delete la toate :))
la ce dai delete ?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
Fenomenul Noul Ierusalim de la Pucioasa mihailt Secte si culte 2319 30.07.2010 23:36:37
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29