Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.09.2009, 16:26:45
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

As vrea sa stiu si eu cum este privita muzica metal in cercurile de crestini...
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.07.2010, 04:53:29
Mihail_dt Mihail_dt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.07.2010
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Bun, inteleg ca ne confruntam cu toate aceste lucruri spuse pe nume, dar nu este suficient ca trambitzam lucrurile astea, ci trebuie sa luptam impotriva lor sau macar sa nu le infaptuim. Cu ce te ajuta pe tine ca asculti versurile alea? Ai invatat din versurile alea ca nu trebuie sa fii corupt, superficial, homosexual? Ce efecte produc in tine? Te tulbura sau te linistesc? Nu trebuie sa imi raspunzi la avalansa asta de intrebari, ci doar sa te gandesti daca muzica asta iti face mai mult rau sau bine. banuiesc ca daca i-ai spus duhovnicului ca asculti Parazitii a fost pentru ca ai simtit ca ceva nu e ok... si atunci?...
Nu-i de vină cine cânta astfel de versuri, ci mai repede cine cumpăra muzica lor încurajand producția
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.08.2010, 22:40:01
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
As vrea sa stiu si eu cum este privita muzica metal in cercurile de crestini...
muzica metal este privita de crestini,precum priveste ciinele pe mita.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.08.2010, 09:39:04
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Muzica buna sensibilizeaza- pentru cei ce compun muzica, pentru cei ce o gusta, acesta este un mod de a-si exprima sentimentele, un mod de a se ruga, de a se elibera, de a slefui suflete...depinde ce muzica ascultam- acest lucru spune mult despre noi ca oameni- pregatire, origini, cerc de prieteni... ce vrem de la viata, ce vrem sa daruim celor de langa noi.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.10.2010, 23:13:01
Ontario Ontario is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.10.2010
Locație: Newmarket, Ontario
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ontario Send a message via Skype™ to Ontario
Cool "Putin, foarte putin" - Gogu Steriade a.k.a. Dem Radulescu

Cred ca aceste cuvinte ale personajului de exceptie interpretat de "Bibanul" in "B.D. la munte si la mare" sunt cele mai potrivite pentru a exprima cat de mult influenteaza sau educa muzica buna tineretul contemporan. In rest..., doar sexualitate. Curios: desi ne aflam pe un site ortodox, la subiectul "dedicat" perversiunilor sexuale dintre soti in cadrul familiei erau astazi 22 de pagini de pareri. Cand vine vorba, insa, de muzica, am gasit doar 3. Putin, foarte putin! Cu totii suntem perversi, intr-un fel sau altul, dar suntem si afoni in acelasi timp? ("Luati o octava" - Puiu Calinescu; concurenta: "De unde?")


Cu respect, just_inn33
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.10.2010, 00:40:43
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
As vrea sa stiu si eu cum este privita muzica metal in cercurile de crestini...
muzica metal depinde la ce gen te referi sunt multe formatii metal satanice acelea nu prea intra in sfera de muzica buna pentru o evolutie sufleteasca pozitiva dar sunt formatii metal care da si eu le ascult si nu doar metal in general rock de calitate si am alti prieteni tot crestini care asculta the same music cel putin din cercul meu de crestini pe care ii cunosc sper sa iti fie de folos raspunsul god bless
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre problemele tinerilor Laura19 Generalitati 1 21.07.2011 12:43:15
Educatia tinerilor romandragut Alte Religii 25 06.04.2010 19:03:27
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 21:30:02
Educatia tinerilor - incotro? romandragut Generalitati 22 09.02.2009 10:10:29