Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #721  
Vechi 21.07.2011, 12:54:23
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Cea mai prăpăstioasă cale e să te sprijini pe tine, pe mâinile tale, pe mintea ta:"

Da, dar la fel de periculos îmi pare să te iei dupa tipare care au fost vizibil depășite, refuzînd să accepți evidența ! Îmi pare un regres , ori Dumnezeu sigur dorește ca noi copiii Lui sa fructificam mereu zestrea daruită cu generozitate. Cred în efectele benefice ale medicinei naturiste de exemplu, am văzut nenumărate efecte ale aplicării ei . Sunt convinsă ca dacă Omul și-ar corija gîndirea , nenumărate boli ar dispărea. Felul în care gîndim și accționăm ne "consacră" anumitor boli.
Reply With Quote
  #722  
Vechi 21.07.2011, 13:41:52
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

In anii 90 dupa revolutie Academia a intrebat ROR daca acupunctura este ceva corect din punctul ei de vedere , In acea vreme cercetarea romaneasca mediacala inca nu studiase cazuistica acupuncturii.
Dupa vreo 3 luni s-a primit raspuns din partea patriahului BOR in care se preciza ca acupunctura este in regula - pe baza studiilor practicii ei facuta de Biserica.
Dupa vreo doi ani insa BOR a intors foaia si a negat primul raspuns spunind nu ca este ceva rau cu siguranta ci doar ca poate fi ceva rau si ca este ceva nesigur cerind respingerea ei.

Dupa care evident ca lumea medicala care deja facuse intre timp studii cazuistice a cerut mai multe explicatii referitoare la primul raspuns si la al doilea iar cu fiecare explicatie raspunsul -lipsit de amanuntele tehnice cerute -se radicaliza si mai mult pina acolo incit medicina romaneasca era acuzata de blasfemie moment in care evident dialogul a incetat.

Unul dintre raspunsurile intermediare absolut de neinteles pentru lumea medicala a fost ca "daca am accepta acupunctura am accepta existenta chakrelor" mai cu seama ca cercetarea de granita rusa in acele vremuri tocmai confirma la nevel de experti existenta chakrelor -puse in evidenta prin mai multe experimente paralele.
Reply With Quote
  #723  
Vechi 21.07.2011, 14:06:03
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Trist dar adevărat din păcate..Însa eu cred că nu mai e mult pîna se va lămuri lumea care e adevărul...
Reply With Quote
  #724  
Vechi 22.07.2011, 15:02:24
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kiralina Vezi mesajul
In orasul meu exista un cabinet de terapie sujoku,adica acupunctura coreeana.si acolo s-au vindecat cazuri pe care nici o terapie nu le putea ameliora:o doamna cu un deget negru de cangrena si-a salvat degetul,unui domn cu parkinson de ani de zile i s-a stopat evolutia bolii prin aceasta terapie,o doamna cu migrene vechi si dese a scapat definitiv de ele,dupa ce incercase tot.si atunci de ce aceasta terapie asiatica e de la dracu?ca suntem noi batuti in cap si nu vrem sa pricepem ca dumnezeu,in diversitatea lui,a creat n forme de terapie,pentru a vedea si in asta geniul lui si dragostea lui ptr noi?nu putem fi atat de inapoiati mintal incat sa dam la o parte ce e bun pe motiv ca....ne lucra dracul!in fond,acupunctura debloaca propriile noastre energii,care din diverse motive nu mai circula cum trebuie!unde e dracul?ooooooooooooooofffffffffffff!
Cate dreptate aveti, stimata doamna! Din pacate, unii se cred mandatati de Dumnezeu (?!?) sa vitupereze orice nu inteleg.
Reply With Quote
  #725  
Vechi 22.07.2011, 15:04:10
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Sunt convinsă ca dacă Omul și-ar corija gîndirea , nenumărate boli ar dispărea. Felul în care gîndim și accționăm ne "consacră" anumitor boli.
Magistral de la obiect!
Reply With Quote
  #726  
Vechi 23.07.2011, 19:22:33
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
"Cea mai prăpăstioasă cale e să te sprijini pe tine, pe mâinile tale, pe mintea ta:"

Da, dar la fel de periculos îmi pare să te iei dupa tipare care au fost vizibil depășite, refuzînd să accepți evidența ! Îmi pare un regres , ori Dumnezeu sigur dorește ca noi copiii Lui sa fructificam mereu zestrea daruită cu generozitate. Cred în efectele benefice ale medicinei naturiste de exemplu, am văzut nenumărate efecte ale aplicării ei . Sunt convinsă ca dacă Omul și-ar corija gîndirea , nenumărate boli ar dispărea. Felul în care gîndim și accționăm ne "consacră" anumitor boli.
Sunt foarte frumoase cuvintele și înțelepte și eu sunt de acord cu ele, dar pentru a nu fi extremiști să ne gândim că mai periculos este să luăm tot ce zboară că se mănâncă și tot ce este știință că este adevărat. Noi creștinii, suntem chemați la discernământ și în știință și cu atât mai mult în religie. Medicina naturistă este minunată, dar din păcate niște șarlatanii au luat numele ei. Noi pe acest forum ne străduim să le deosebim.
Bolile sunt influențate nu numai de gânduri ci și de simțiri și de cuvinte. Dar cel mai mult le influențează credința și păcatele.
Vă mulțumesc pentru completare. Orice nuanță este binevenită, vă mai așteptăm aici în hora doritorilor de adevăr.

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
In anii 90 dupa revolutie Academia a intrebat ROR daca acupunctura este ceva corect din punctul ei de vedere , In acea vreme cercetarea romaneasca mediacala inca nu studiase cazuistica acupuncturii.
Dupa vreo 3 luni s-a primit raspuns din partea patriahului BOR in care se preciza ca acupunctura este in regula - pe baza studiilor practicii ei facuta de Biserica.
Dupa vreo doi ani insa BOR a intors foaia si a negat primul raspuns spunind nu ca este ceva rau cu siguranta ci doar ca poate fi ceva rau si ca este ceva nesigur cerind respingerea ei.

Dupa care evident ca lumea medicala care deja facuse intre timp studii cazuistice a cerut mai multe explicatii referitoare la primul raspuns si la al doilea iar cu fiecare explicatie raspunsul -lipsit de amanuntele tehnice cerute -se radicaliza si mai mult pina acolo incit medicina romaneasca era acuzata de blasfemie moment in care evident dialogul a incetat.

Unul dintre raspunsurile intermediare absolut de neinteles pentru lumea medicala a fost ca "daca am accepta acupunctura am accepta existenta chakrelor" mai cu seama ca cercetarea de granita rusa in acele vremuri tocmai confirma la nevel de experti existenta chakrelor -puse in evidenta prin mai multe experimente paralele.
Dragul meu atât de mult te-ai obișnuit să fi neserios în citările tale din Sfintele Scripturi încât nu mai putem să credem nimic din cele ce le scri. Te rog, când faci astfel de afirmații să le argumentezi cu citate și trimiteri, altminteri nu le putem considera decât minciuni cu scop de hulă care poate poate că ar prinde vreun fraier în plasă. Așteptăm cu toții dovezi, documente ca să începem să te mai și credem, toate le interpretezi pe dos, după cum te taie capul... deja tăiat.
Despre chakre și dracupunctură vom vorbi mai detaliat la capitolele următoare dedicate lor, cum știința de azi demonstrează neștiinșificul acestor credințe păgâne. Toate la vremea lor.

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Cate dreptate aveti, stimata doamna! Din pacate, unii se cred mandatati de Dumnezeu (?!?) sa vitupereze orice nu inteleg.
Iar alții se cred mandatați de papă să accepte orice, ca să fie considerați largi în gândire și inimoși în simțire.
Păcat însă că le lipsește discernământul. Dacă și-au mutat nădejdea mântuirii lor din mâinile lui Hristos în mâinile unui înlocuitor, din Creator în creatura papă, dacă nu discern ce e bine pentru sufletele lor, nici cruce nu știu să-și facă cum trebuie, ce să mai dorim să discearnă prin păienjenișul cel încâlcit al înșelării, atât de subtil țesut de păianjenul nevăzut prin toate domeniile.
Nu putem decât să le plângem de milă.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #727  
Vechi 23.07.2011, 19:27:51
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit Medicina contemporană și vindecările ei 77

http://www.crestinortodox.ro/liturgi...xa-123778.html
A. POTRIVIT INVATATURII ORTODOXE, SUFLETELE AJUNSE IN IAD DUPA MOARTE
nu suporta chinuri materiale sau un foc material, conform unei invataturi dezvoltate mai ales in teologia catolica. E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv. In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute” , altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.
Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca ”este greșit sa gândim ca păcătoșii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu.” Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi foc, iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.
Sfantul Macarie Egipteanul lamureste starea sufleteasca a unora si a celorlalti, astfel: "Precum imparatia intunericului si pacatul stau ascunse in suflet pana in ziua Invierii, cand chiar si trupul celor pacatosi este invaluit in intunericul ce sta inca ascuns in suflet, tot asa si imparatia luminii si chipul ceresc care este Iisus Hristos lumineaza in chip tainic sufletul si straluceste (stapaneste) in sufletul celor sfinti".

Sfantul Vasile cel Mare explica de asemenea: "Domnul este un fel de loc care cuprinde in Sine pe cei drepti: asa ca dreptul care se gaseste in acest loc in chip necesar se simte bine dispus si vesel. De altfel si dreptul este un fel de foc al lui Dumnezeu, atunci cand primeste pe Dumnezeu in el. Cel pacatos harazeste locul acesta diavolului".
Iadul in aceasta perspectiva este inteles ca prezenta a lui Dumnezeu experiata de o persoana care, prin libera alegere, respinge dragostea Sa. Este torturat de dragostea lui Dumnezeu, tortura de a fi in prezenta eterna a lui Dumnezeu fara a fi in comuniune cu El.
Dragostea dumnezeiasca este focul care nu se stinge niciodata, iar dispozitia si suferinta sufletului in prezenta lui Dumnezeu, pe care Il respinge, este "viermele neadormit”.

Va urma cu
B. ESENTA IADULUI SI POSIBILITATEA UNUI IAD ETERN
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote
  #728  
Vechi 23.07.2011, 19:51:42
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

"Cel care crede ca stie nu a cunoscut cum trebuie."

Cunoasterea cum trebuie este cea prin proprie experienta nu din auzite sau citite cit mai ales din revelatie proprie daca nu chiar prin darurile de stiinta si inaintevedere.
Reply With Quote
  #729  
Vechi 25.07.2011, 14:44:56
Manea_Florin Manea_Florin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALEXANDRU ANASTASIU Vezi mesajul
Aici

http://www.cieaura.com/index.html

e mai evident decât la toată homeopatia că umblă cu energii demonice, parcă ți-o zic în față "Noi suntem vrăjitori". Punctele de acupunctură unde se inserează vrăjeala, cum bine ziceți corespund cu locurile magice de alungat duhurile prin înțepare, după credința panteistă a chinezilor, că administrează energia qi ca să alunge cei 13 draci ai bolilor. nu corespund nici unui traseu anatomic concret. Părerea mea personală este că nu poate convinge preoții să renunțe dacă ei nu doresc să cerceteze cu sinceritate problema, nu au timp, aleargă tot timpul pentru problemele concrete și foarte greu de rezolvat.
Dacă însă găsiți un astfel de preot ce caută adevărul în această problemă anunțați-mă pe mesaje private și vă dau telefonul meu ca să vorbesc personal cu el. Trebuie înțeles bagajul sfinției sale de preocupări și înțelesurile pe care le are pentru a pleca concret de la ele la explicații și a nu da răspunsuri generale. A da cărți sau trimiteri la cărți, azi, viteza cu care se desfășoară lucrurile, e echivalent cu a te eschiva. Vedeți doar câte argumente aducem de atâta timp și încă nu am ajuns la miezul problemei datorită nedumeririlor apărute. dacă fiecare din postanți ar fi vorbit cu cineva potrivit lor s-ar fi rezolvat problema de mult (eu stau tuturor la dispoziție), fără atâta osteneală. Mă gândesc că poate o ieși vreodată o carte, dar nu știu cine o va citi. Toți azi trăiesc adevărul la nivelul vitezei. Nu au răbdare să citească nici măcar o postare cu atenție, darămite tot parcursul logic de un an de zile. Dar mă gândesc că Domnul Hristos arată adevărul, simplu, aproape instantaneu, printr-un cuvânt, la cine îl caută cu sinceritate, până la sânge lepădându-se de sine. Trebuie o discuție cu sinceritate și se rezolvă totul după cuvântul minunat al lui Hristos:

Matei 18:19 Iarăși grăiesc vouă că, dacă doi dintre voi se vor învoi pe pământ în privința unui lucru pe care îl vor cere, se va da lor de către Tatăl Meu, Care este în ceruri.
Matei 18:20 Că unde sunt doi sau trei, adunați în numele Meu, acolo sunt și Eu în mijlocul lor.


Aceasta Taina Bisericii și deci și a rezolvării întru Adevăr.
Doamne ajută!
Da, multam fain!Ii trimit raspunsul acum.

Intre timp, nu am stat cu mainile in san ci pe mouse si am gasit aceste aspecte:
linkuri inselatorie cieaura:

biserica lui paul rogers, c.o.o. of cieaura
http://www.stewardshipenrichment.com/services.html

alt link despre inselatorie
http://www.scam.com/showthread.php?t=125729

decizia de acuzare a astora intr-o frauda similara prin 2008
Alex Arnold, the person controlling and running CieAura, is liable for $16,245,799.70. That is over $16 million.
JT Taylor is on the hook for $620,139.64.
http://www.scribd.com/doc/59991244/F...Final-Decision

cum sa depistezi frauda cieaura youtube, detalii despre seful lor si despre firmele lui care nu sunt chiar asa de tari conform (date luate de la depart comertului din california)
http://www.youtube.com/watch?v=BNbrFhUNSKw
si partea a doua aici
http://www.youtube.com/watch?v=PYnKA...eature=related

tare de tot partea a doua!!
aici aflamm ca nu cieaura e inventatorul acelor chipuri ci alte firme
iar toate laboratoarele mari(ibm, sony, toshiba etc) spun ca tehnologia asta, daca va fi, va fi prin 2029!!
de ce nici o comunitate stiintifica nu stie de ele?...


inselatoria cu testul de balans la power balance (genial testul, mai ales ca prin acest test prind tare de tot la lume, dar, ce sa vezi, nu e decat o cacealma)
http://www.youtube.com/watch?v=B9_6S...eature=related

alt video despre inselatorie:
http://www.youtube.com/watch?v=Kwy9T...eature=related

sistemul cieaura:
http://www.articlesbase.com/online-b...l-1650946.html

jucatorii nba aflati in procese( is cieaura and power balance the same people? aceeasi inselatori)
http://www.wired.com/playbook/2011/0...power-balance/

unul care a primit chip pt raceala cu efect in 5 minute:

CieAura is absolute BS!!! Ive just come down with a cold recently, and while visiting my mother...her next door neighbor was standing outside her house along with her and my stepdad. I stated I wasn't feeling well, and the neighbor asked what was wrong, and I told him. He introduced the chips, and and then gave me some water that he "claimed" had a pH of 9.5, whatever! Anyway, he then asked me to come over and look at a presentation of CieAura and the business aspect of it. To be brutally honest with you, TOO GOOD TO BE TRUE!!!

Oh, and the chips...Ya, I was suffering from a runny nose and sore throat(cold, right?) After 20 min(approx) of him giving me the chip, my nose was running right in front of him. Seriously? He said it was supposed to clear up my symptoms in FIVE MINUTES within application of the chip. As I am typing this now, I took an Advil Cold and Sinus...My nose is dry as the West Texas Plains.

Cred ca putem inchide capitolul cu aceste aspecte.
Numai bine,
Florin
Reply With Quote
  #730  
Vechi 26.07.2011, 16:09:42
Andrei B. Andrei B. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

am mai scris si pe alt topic despre chestia asta, bioenergia e o practica anti-crestina ce doar imbraca limbaj medical si tehnic, dar nu are nicio legatura cu medicina

de fapt cand ei spun "bioenergie", in practica isi imagineaza ca comanda unor "spirite" sa repare organismul bolnavului

cum este asta diferit de invocarea oculta a duhurilor necurate? incantatii
Reply With Quote
Răspunde

Tags
bioterapie, înșelare demonică



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23