Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.07.2011, 12:22:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Am gresit ce-i drept si imi asum greseala. Daca as corecta crestinii la fiecare greseala gramaticala nu s-ar mai discuta altceva aici pe forum.
Acuma putem reveni la subiect? Care din cele zece porunci nu se potrivesc cu discursurile sau actiunile dictatorilor?
Nici una nu se potrivește.

P.S. Se scrie: "Care din cele zece porunci nu se potrivește" Asumă-ți în continuare!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 26.07.2011 at 12:24:49.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 26.07.2011, 12:35:28
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

"Iar cine se va purta așa de îndărătnic, încât să nu asculte pe preotul care stă acolo la slujbă înaintea Domnului Dumnezeului tău, sau pe judecătorul care va fi în zilele acelea, unul ca acela să moară. " Deuteronom 17:12

"Cine aduce jertfe altor dumnezei decât Domnului singur, să fie nimicit cu desăvârșire." Exod 22:20

"și oricine nu căuta pe Domnul, Dumnezeul lui Israel, trebuia omorât, fie mic fie mare, fie bărbat fie femeie." 2 Cronici 15:13

"Haidem și să slujim altor dumnezei!” – dumnezei pe care tu nu-i cunoști – ....Dacă este adevărat, dacă lucrul este întemeiat, dacă urâciunea aceasta a fost făcută în mijlocul tău ,atunci să treci prin ascuțișul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s-o nimicești cu desăvârșire împreună cu tot ce va fi în ea, " Deuteronom 13:13

Last edited by cocacoc; 26.07.2011 at 12:38:13.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 26.07.2011, 12:35:41
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nici una nu se potrivește.

P.S. Se scrie: "Care din cele zece porunci nu se potrivește"
E corect si asa, si asa, depinde de ce inteles vrei sa dai afirmatiei. Dar daca argumente n-ai, discutam si gramatica! Pot fi mai multe care nu se potrivesc. Sau poate sunt mai multe care nu se potriveste? Reformulez: care dintre oameni nu este casatoriti? E bine asa?

Uite o porunca perfecta pentru regimurile totalitare: "Să nu ai alți dumnezei afară de mine" Pai indraznea cineva sa-l conteste pe Stalin fara sa simta mania divina?

Sau: "Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui." Ia modifica tu corect gramatical D-zeu cu Stalin sa vezi ce bine seamana cu realitatea.

Sunt totusi si porunci care nu se potrivesc! Pacat ca ai ramas blocat pe gramatica. In ultimul timp ma cam grabesc sa scriu. Nu prea mai am rabdare. Daca asta e o problema, sa fie! Dar semeni cu securistii care cautau nod in papura ca sa-si faca planu'.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 26.07.2011, 12:49:33
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
E corect si asa, si asa, depinde de ce inteles vrei sa dai afirmatiei.
Sensul în limba română, limbă oficială a statului român.
Nu vreau să-ți dau nici o lecție de gramatică, nu mă înțelege greșit, doar îți arăt unde greșești. N-am talent de profesor, în plus, acolo unde niște profesori au dat greș, consideri că un biet inginer ar avea mai multe șanse?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #125  
Vechi 26.07.2011, 15:03:02
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Sensul în limba română, limbă oficială a statului român.
Nu vreau să-ți dau nici o lecție de gramatică, nu mă înțelege greșit, doar îți arăt unde greșești. N-am talent de profesor, în plus, acolo unde niște profesori au dat greș, consideri că un biet inginer ar avea mai multe șanse?
Si eu ti-am aratat ca e corect si cum am spus eu, tinand cont de aceeasi limba romana. Daca tu intelegi un singur sens, nu inseamna ca sensul inteles de mine e gresit. Ti-am dat si exemple. E corect in ambele feluri si eu macar mi-am asumat greseala cand a fost cazul. E prima data cand intalnesti doua forme corecte in limba oficiala a statului roman??

Acuma poti sa te concentrezi putin si sa revii la subiect cu argumente?

Am si spus ca sunt porunci care nu SE POTRIVESC cu idoelogia totalitarista si tu tot nu intelegi ca e corect cum m-am exprimat?

Last edited by ai2; 26.07.2011 at 15:06:05.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 26.07.2011, 15:09:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
E corect si asa, si asa, depinde de ce inteles vrei sa dai afirmatiei. Dar daca argumente n-ai, discutam si gramatica! Pot fi mai multe care nu se potrivesc. Sau poate sunt mai multe care nu se potriveste? Reformulez: care dintre oameni nu este casatoriti? E bine asa?

Uite o porunca perfecta pentru regimurile totalitare: "Să nu ai alți dumnezei afară de mine" Pai indraznea cineva sa-l conteste pe Stalin fara sa simta mania divina?

Sau: "Să nu iei în deșert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deșert Numele Lui." Ia modifica tu corect gramatical D-zeu cu Stalin sa vezi ce bine seamana cu realitatea.

Sunt totusi si porunci care nu se potrivesc! Pacat ca ai ramas blocat pe gramatica. In ultimul timp ma cam grabesc sa scriu. Nu prea mai am rabdare. Daca asta e o problema, sa fie! Dar semeni cu securistii care cautau nod in papura ca sa-si faca planu'.
"Care din cele zece porunci nu se potriveste?"

Gramatical, aceasta forma este corecta.

In limba romana este obligatoriu acordul in numar cu subiectul. In cazul de fata "care" este subiect exprimat prin pronume interogativ (forma de singular), asadar predicatul verbal "nu se potriveste" trebuie sa fie la singular. Logic, lucrurile se petrec la fel. Din cele zece porunci, enuntul in cauza se refera doar la una dintre ele ("care" ...?).
Reply With Quote
  #127  
Vechi 26.07.2011, 16:10:04
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Logic,
Cu fiecare post tinzi sa devii paralel cu acest cuvant. Lasand la o parte asta http://www.google.ro/#hl=ro&q=%22car...w=1280&bih=859
Reply With Quote
  #128  
Vechi 26.07.2011, 16:32:56
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
"Care din cele zece porunci nu se potriveste?"

Gramatical, aceasta forma este corecta.

In limba romana este obligatoriu acordul in numar cu subiectul. In cazul de fata "care" este subiect exprimat prin pronume interogativ (forma de singular), asadar predicatul verbal "nu se potriveste" trebuie sa fie la singular. Logic, lucrurile se petrec la fel. Din cele zece porunci, enuntul in cauza se refera doar la una dintre ele ("care" ...?).
Si cum ar fi trebuit sa intreb pentru a folosi forma de plural, in ideea ca totusi ar fi mai multe?
Care e forma de plural pentru "care"? :D
Acordul se face si prin atractie sau dupa inteles! Cam ce spuneam eu despre sens. Prin urmare, ambele forme sunt corecte. Nu vad motivul pentru care se prosupune ca doar una nu se potriveste...
Reply With Quote
  #129  
Vechi 26.07.2011, 17:07:58
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Si cum ar fi trebuit sa intreb pentru a folosi forma de plural, in ideea ca totusi ar fi mai multe?
Care e forma de plural pentru "care"? :D
Acordul se face si prin atractie sau dupa inteles! Cam ce spuneam eu despre sens. Prin urmare, ambele forme sunt corecte. Nu vad motivul pentru care se prosupune ca doar una nu se potriveste...
Plateste un meditator pentru probleme de limba natala si vei descoperi tainele gramaticii.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 26.07.2011, 17:10:09
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Cu fiecare post tinzi sa devii paralel cu acest cuvant. Lasand la o parte asta http://www.google.ro/#hl=ro&q=%22car...w=1280&bih=859

Logic, subiectul si contextul discutiei anterioare erau altele.

(intre pronumele relativ si pronumele interogativ sunt diferente majore de continut, chiar daca formele sunt identice)

Last edited by LapetiteMoc; 26.07.2011 at 17:18:45. Motiv: PS
Reply With Quote
Răspunde