Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.07.2011, 23:52:40
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei B. Vezi mesajul
iuliane, eu estimez ca majoritatea oamenilor sunt de fapt atei

nu te speria, nu te judec pe tine sau pe altcineva de aici, o zic din experienta personala, adica si eu sunt vinovat altfel nu as putea vorbi, si orice om ar trebui sa isi puna intrebari asa:
- sunt cu adevarat credincios daca doar ma deplasez spre cladirea Bisericii?
- sunt cu adevarat credincios daca doar ma laud cu faptele bune pe care le fac eu si alti crestini?
- sunt cu adevarat credincios daca doar folosesc credinta ca pretext sa ma cert cu altii si sa ma uit urat la ei pentru ca sunt altfel?

intrebarile astea mi le-am pus eu odata si am constatat ca pot fi smerit

in fata lui dumnezeu, un ateu care-si spune credincios cu ce e diferit de un ateu care isi spune ateu?

oare dumnezeu nu isi poate face lucrarea si prin atei, asa cum a facut-o prin samaritean? pana si lucrarea de a-i smeri pe credinciosi (macar pe cel de fata)
Este doar o părere (chiar a oamenilor despre însăși persoana lor) că oamenii ar putea fi atei ..
Las la o parte mersul la biserică (deocamdată nici eu nu prea merg la biserică, sunt un om cam prea retras, și într-o biserică îmi place să fiu singur, eventual cu cei apropiați ... am "jena" asta față de public .. Si în general sufăr de agorafobie, deși sunt profesor !!.. În schimb nu am suferit niciodată de claustrofobie ..)

Las deoparte și faptele bune .. certurile cu alții .. și multe altele ..

Dar omul are nevoie de Dumnezeu .. Pur și simplu !..

Dacă până pe la 15-20 de ani omul mai poate "ocoli" cumva asta (și psihanaliștii explică în fel și chip - dar eu nu-i mai citesc demult pe ei..) pe urmă observă că din adâncul sufletului el chiar și până atunci a "dialogat" cu Dumnezeu (s-a rugat, a implorat .. etc .. Dar asta poate pe alt topic .. un topic unde aș vrea să scriu că "eu nu prea știu să mă rog !" .. să scriu măcar că am doar o carte de rugăciuni .. să aflu de site-uri de gen .. Dar și să mai scriu că Isus, care înseamnă enorm pentru mine, chiar dacă pe Dumnezeu nu l-am simțit așa de aproape precum l-am simțit pe Christos .. vedeți, eu nici Sfânta Treime nu prea o înțeleg .. adică cum 3 persoane într-una singură, în timp ce Christos însuși vorbește de Tatăl, vorbește de "la dreapta Tatălui" ... mai spunem (la noi, la ortodocși) că Sfântul Duh purcede DOAR de la Tatăl, nu și de la Fiul .. păi cum vine asta, dacă e vorba de o singură persoană ? .. etc ..) .... deci continuând ideea de început, după 20 de ani începe să observe că Dumnezeu face parte din viața lui (și a făcut parte mereu, fie că a vrut, fie că nu a vrut).

Viața fără ideea de Dumnezeu ar fi un haos total .. Sau pur și simplu n-ar exista. Asta nu e o dovadă (directă) că Dumnezeu există, dar am scris fiindcă mi se pare clar că așa ar fi ...

Cred că dacă lumea s-ar gândi mai mult la moarte ar observa mai bine că, în schimb, viața lui nu există doar pur și simplu (am folosit de 2 ori expresia "pur și simplu" în anumite contexte...)

Așa că, am exprimat în doar câteva vorbe, că, eu cred că cei care se cred atei nu au învățat încă prea multe de la viață ... Nu au aflat prea multe .. (Scot din caz situațiile în care nu-și dau seamaDumnezeu face parte din viața lor, deci Dumnezeu există ... și-atunci ateismul nu-și mai are locul, ori este doar o utopie .. o idee falsă, ca multe altele ..)

Am scris câteva din părerile mele (îmi cer scuze că le-am prezentat așa, nu m-am priceput mai bine..)



PS

Am citit de 2 ori Biblia, "din scoarță-n scoarță" (în 1989 și 1992). Am citit de mai multe ori Noul Testament (pe care-l recitesc din când în când).

Am Biblia în română, franceză (o ediție tradusă prin 1910) și engleză (celebra ediție King James Version de pe la 1600) - edițiile străine chiar m-au ajutat un pic (dar nu am citit mai mult de 200 de pagini din edițiile în franceză sau engleză).

Dar la capitolul cărți de rugăciune nu stau bine .. Am doar o carte ...
Iar în afară de "Tatăl nostru" eu nu am fost cu adevărat "atras" de vreo altă rugăciune ...
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »

Last edited by julianms; 27.07.2011 at 00:01:14.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine la creat pe dumnezeu? rafella Generalitati 28 30.04.2016 07:23:14
Pe cine pedepseste Dumnezeu? alexandra75 Intrebari utilizatori 14 25.09.2012 01:01:21
cine crede in soarta ? pocoo Vrajitoria 46 18.07.2011 21:09:02
cine mai crede in cuvantul prietenie? alinutza0707 Nunta 30 22.03.2011 14:52:27