Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 15.06.2012, 23:35:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Cu tot cu morfina care o administreaza are dureri saraca acum m-au sunat parintii astazi v-or sa o ridice la margina patului. Recuperarea e f grea trebuie multa rabdare dar cum sa ai daca te doare.
Maica Domnului sa o ajute sa treaca prin necazul ei si a familiei noastre.
Va multumesc ca-mi sinteti aproape.
Sunt sigur ca pana la uma totul va fi bine , Vasi ! E greu , foarte greu , dar tinand cont de varsta , perioada de recuperare va trece mult mai repede , dar e o perioada grea atat pentru Angelica , cat si pentru cei din jurul ei .
Voi scrie ( spune ) acum o ruga catre Maica Domnului pentru Angelica :

O, Maică Sfântă a celor ce cheamă cu evlavie numele tău! O, grabnică ajutătoare a neamului creștinesc, nădejde a celor deznădăjduiți! La tine alergam când ne aflam în necazuri și în dureri, așteptând milostivirea ta.
Nici un muritor nu a cunoscut o durere mai mare decât ai cunoscut-o tu, atunci când L-ai văzut pe Preadulcele tău Fiu răstignit pe cruce. Nici o mamă nu a plâns pentru fiii ei cât ai plâns tu pentru căderile și durerile noastre. O, câte icoane ai udat cu lacrimile tale, ca să vădești creștinilor grija pe care le-o porți. Cum ai făcut să izvorască lacrimi din ochii tăi zugrăviți de mâini omenești!
Știind marea ta grijă pentru cei ce laudă numele tău, te rog, Preacurată, vezi suferința și neputințele copilasului Angelica, Preasfântă Fecioară, și nu o lasa sa fie biruita de ele.
Știu minunile tale, știu dragostea pe care o arăți neamului creștinesc. De multe ori te-ai arătat în chip minunat și ai dăruit vindecare celor dreptcredincioși.
Ajut-o pe Angelica , Maică Preasfântă, ca simțind că o acoperi cu sfântul tău acoperământ, să te cinstesca împreună cu toți îngerii și sfinții în toate zilele vieții ei. Amin.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #102  
Vechi 16.06.2012, 02:18:14
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt sigur ca pana la uma totul va fi bine , Vasi ! E greu , foarte greu , dar tinand cont de varsta , perioada de recuperare va trece mult mai repede , dar e o perioada grea atat pentru Angelica , cat si pentru cei din jurul ei .
Voi scrie ( spune ) acum o ruga catre Maica Domnului pentru Angelica :

O, Maică Sfântă a celor ce cheamă cu evlavie numele tău! O, grabnică ajutătoare a neamului creștinesc, nădejde a celor deznădăjduiți! La tine alergam când ne aflam în necazuri și în dureri, așteptând milostivirea ta.
Nici un muritor nu a cunoscut o durere mai mare decât ai cunoscut-o tu, atunci când L-ai văzut pe Preadulcele tău Fiu răstignit pe cruce. Nici o mamă nu a plâns pentru fiii ei cât ai plâns tu pentru căderile și durerile noastre. O, câte icoane ai udat cu lacrimile tale, ca să vădești creștinilor grija pe care le-o porți. Cum ai făcut să izvorască lacrimi din ochii tăi zugrăviți de mâini omenești!
Știind marea ta grijă pentru cei ce laudă numele tău, te rog, Preacurată, vezi suferința și neputințele copilasului Angelica, Preasfântă Fecioară, și nu o lasa sa fie biruita de ele.
Știu minunile tale, știu dragostea pe care o arăți neamului creștinesc. De multe ori te-ai arătat în chip minunat și ai dăruit vindecare celor dreptcredincioși.
Ajut-o pe Angelica , Maică Preasfântă, ca simțind că o acoperi cu sfântul tău acoperământ, să te cinstesca împreună cu toți îngerii și sfinții în toate zilele vieții ei. Amin.
Fromoasa rugaciune la care nu poti sa nu lacrimezi multumesc Cristi.
Angelica astazi a trebuit sa stea pe scaun o ora tatal ei a iesit afara ca nu a mai rezistat sa o aude tipand. Stiu ca se va vindeca dar e tare greu sa un suflet cum sufera.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 16.06.2012, 22:25:36
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Confirm pentru data de maine !
Buna seara,acum am citit acatistul SFANTLUI NECTARIE pentru Angelica,as dori sa ma rog si pe data de 3-07 citind al 2 acatist al MAICII DOMNULUI,DOAMNE-AJUTA!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 16.06.2012, 22:29:41
simona's Avatar
simona simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2005
Locație: italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul

1. Zaharia........................................ = D. 10.06;
2. Glykys + Annyta............................ = L. 11.06;
3. Glykys + Annyta + Crestina obisnuita..= M. 12.06;
4. Dorinastoica.................................. = Mi. 13.06;
5. delia 31........................................ = J. 14.06;
6. laraG........................................ ....= V. 15.06;
7. Cristiboss + crestina obisnuita............= S. 16.06;
8. Annyta..........................................= D. 17.06;
9.Yasmina......................................... = L. 18.06;
10..Cristiboss.................................... .= M. 19.06;
11. crestina obisnuita...........................= Mi. 20.06;
12. crestina obisnuita..................... .....= J. 21.06;
13. TunsDiana............................... .....= V. 22.06;
14. Anonim-1.......................................= S. 23.06;
15. Anonim-1.......................................= D. 24.06;
16. Zaharia..........................................= L. 25.06;
17. anna21...........................................= M. 26.06;
18. silvia55.................................... ......= Mi. 27.06;
19. silvia55.................................... ......= J. 28.06;
20. silvia55.................................... ......= V. 29.06;
21. Anonim-1........................................= S. 30.06;
22. Anonim-1........................................= D. 01.07;

Poti posta vesti la orice ora sora Hartford. Cred ca toti asteptam cu sufletul la gura sa aflam despre starea fetitei .
Buna seara,acum am citit acatistul SFANTLUI NECTARIE pentru Angelica,as dori sa ma rog si pe data de 3-07 citind al 2 acatist al MAICII DOMNULUI,DOAMNE-AJUTA!
__________________
simona.m.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 16.06.2012, 23:57:17
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Ma ajutat Domnul astazi sa o vad pe Angelica,cind am intrat in camera ei am vazut o fetita dreapta statea pe scaun cu parul impletit in coada, era la ora mesei a gustat f putin, cum misca cum are dureri nu a plans numai am vazut lacrimi pe obraz, a cerut sa se spele pe dinti a venit si au ajutat-o pentru prima data sa mearga pe coridor. Are f mare curaj, a mers bine a luat o pauza a respirat si iar a mers pina a ajuns din nou la pat. A si ris la o scurta istorioasa povestita de asistentul care a ajutat-o sa mearga.

Mare este Dumnezeu, Maica Domnului si toti sfintii, am simtit si simt ajutorul rugaciunilor cum din zi in zi se reface si o sa fie bine. Va multumesc la toti care v-ati rugat sau chiar numai daca v-ati gindit la suferinta ei si de incurajarile voastre, sinteti cei mai buni prieteni ai mei la voi fug cind am bucurii sau necazuri.

Am aflat ca doctorul care a operat-o stie de Romania a facut operatii la Cluj si Sibiu stie pina si de palinca a fost f comic cum a pronuntat.
Dragii mei sa va dea Domnul sanatate si sa aveti o Diminica binecuvantata.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 17.06.2012, 16:47:53
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit Doamne ajuta........

din Acatistul Sfantului Ioan Rusul,pe care il citesc eu de ceva timp ptr.probleme de sanatate in familia mea si unde o pomenesc si pe fetita care sufera-Angelica-

Vindecand prin harul lui Dumnezeu boli de nevindecat,desi nu ai invatat de la oameni mestesugul doftoricesc, te-ai aratat mai iscusit decat cei ce si l-au insusit pe acesta prin stiinta lumeasca.Iar cei ce cunosc puterea ajutorului tau iti canta;

Bucura-te ,vas de mir neimputinat si de sanatate izvorator;
Bucura-te,venind in sprijinul celor neputinciosi pe care ii bantuieste deznadejdea;
Bucura-te,cel ce prin suferintele tale ai primit darul de a alina suferintele celor aflati in nevoi;
Bucura-te,ca ai indepartat cheagurile de sange din capul Vasulei;
Bucura-te,ca unui copil i-ai tamaduit picioarele paralizate;
Bucura-te ,ca mama careia i-ai vindecat copiii a venit sa-ti multumeasca;
Bucura-te,cel ce vindeci copiii incercati de boala;
Bucura-te, ca parintii lor alearga la tine cu nadejde;
Bucura-te ,ca unei batrane garbove i-ai indreptat spatele;
Bucura-te ,ca in chip de doctor te-ai aratat unui medic necredincios;
Bucura-te ,ca vindecandu-se de cancer ,acesta a crezut in Dumnezeu;
Bucura-te ,ca ai izbavit de o veche suferinta pe preotul care slujea in biserica ta;
Bucura-te ,Sfinte Ioane, alesule marturisitor al lui Hristos!

citind acest Acatist, eu am simtit ajutorul din plin al acestui Sfant ,sa dea Dumnezeu ca si fetita Angelica ,care este in mare suferinta sa primeasca ajutor grabnic spre tamaduire....Doamne Ajuta!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 17.06.2012, 17:26:48
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit O noua completare la rinduiala stiuta !



1. Zaharia........................................ = D. 10.06;
2. Glykys + Annyta............................ = L. 11.06;
3. Glykys + Annyta + Crestina obisnuita..= M. 12.06;
4. Dorinastoica.................................. = Mi. 13.06;
5. delia 31........................................ = J. 14.06;
6. laraG........................................ ....= V. 15.06;
7. Cristiboss + crestina obisnuita............= S. 16.06;
8. Annyta..........................................= D. 17.06;
9.Yasmina......................................... = L. 18.06;
10..Cristiboss.................................... .= M. 19.06;
11. crestina obisnuita...........................= Mi. 20.06;
12. crestina obisnuita..................... .....= J. 21.06;
13. TunsDiana............................... .....= V. 22.06;
14. Anonim-1.......................................= S. 23.06;
15. Anonim-1.......................................= D. 24.06;
16. Zaharia..........................................= L. 25.06;
17. anna21...........................................= M. 26.06;
18. silvia55.................................... ......= Mi. 27.06;
19. silvia55.................................... ......= J. 28.06;
20. silvia55.................................... ......= V. 29.06;
21. Anonim-1........................................= S. 30.06;
22. Anonim-1........................................= D. 01.07;
23. Glykys............................................ = L. 02.07;
24. simona............................................ = M. 03.07;

NB: reamintesc fratilor/surorilor rivnitori pt. Angelica , ca rugaciunile sunt al II-lea Paraclis al MD si acatistul Sf. Nectarie de Eghina (cel facut si cu alte ocazii) . Sa nu le incurcam si sa le amestecam caci bine ne este noua , in primul rind, celor care ne-am legat cu cuvintul pt. nevointa si apoi bine inteles si micutei .


Tututror nevoitorilor le dorim spor duhovnicesc si pace binecuvintata !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 17.06.2012 at 17:30:47.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 17.06.2012, 17:30:42
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Confirm pentru astă-seară. Mă rog Maicii Domnului și tuturor sfinților să-i aline durerile și să se vindece repede și bine!
Reply With Quote
  #109  
Vechi 18.06.2012, 01:55:20
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Miine Angelica s-ar putea sa plece acasa,am vazut-o si astazi,este inca in dureri,trebuie sa mearga singura pina la WC si va dati seama ca nu e usor, miine dimineata trebuie sa mearga pe scari si daca totul e bine merge acasa si sa continue terapia de mers pe jos.Foarte greu se aseaza in pat fara ajutor nu poate. E nervoasa din cauza durerilor parca tot o enerveaza saraca e un copil. Nadajduiesc sa se recupereze in scurt timp adica sa se poate ajuta singura. Nu are voi sa faca baie si sa stea in soare cu spatele neacoperit.
Dumnezeu sa dea sanatate la toata lumea in special voua care o aveti pe Angelica in rugaciunea voastra.
O saptamana usoara va doresc la toti.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #110  
Vechi 18.06.2012, 11:36:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Miine Angelica s-ar putea sa plece acasa,am vazut-o si astazi,este inca in dureri,trebuie sa mearga singura pina la WC si va dati seama ca nu e usor, miine dimineata trebuie sa mearga pe scari si daca totul e bine merge acasa si sa continue terapia de mers pe jos.Foarte greu se aseaza in pat fara ajutor nu poate. E nervoasa din cauza durerilor parca tot o enerveaza saraca e un copil. Nadajduiesc sa se recupereze in scurt timp adica sa se poate ajuta singura. Nu are voi sa faca baie si sa stea in soare cu spatele neacoperit.
Dumnezeu sa dea sanatate la toata lumea in special voua care o aveti pe Angelica in rugaciunea voastra.
O saptamana usoara va doresc la toti.

Va multumim ca ne tineti la curent cu starea fetitei. E bine ca operatia a decurs fara probleme si ca, incet-incet, se recupereaza... Doamne ajuta sa se vindece repede!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Rugaciune pentru cei pierduti Jitariu Intrebari utilizatori 0 09.12.2011 09:12:35
Rugaciune pentru mine T E O L O G U L Umanitare 17 10.06.2011 21:45:09
Grup de rugaciune pentru neputintele noastre si pentru tara. dorinastoica14 Rugaciuni 186 29.09.2010 22:45:09
Rugaciune pentru sot Tia Rugaciuni 0 27.11.2008 12:34:22