Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 26.10.2016, 18:20:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Da, și eu subscriu la ce a spus Alin. Am subscris deja. Mulțumesc pentru gânduri, străine "gpalama" (ce defăimare și hulă a Sfântului Grigorie Palama, să nu-i pui nici măcar titlul cu care l-a arătat Domnul, Bisericii Sale, "Sfânt" și să și prescurtezi la o literă, numele Sfântului Său, Grigorie, la "g", și încă și cu literă mică... vai vai... iartă-ne Sfinte, că nu știm ce facem, iartă-ne Doamne, că hulim pe Însuși Duhul Sfânt, cu păcat de neiertat, care a dat Lumina Sa Necreată și Sfântă Îndumnezeirea Sa, Sfântului Tău).
Am o mare, mare evlavie la Sfantul Grigorie Palama de aceea am ales sa utilizez partial numele lui.
Am pus gpalama pentru ca NU sunt vrednic sa scriu Grigorie Palama.
Ar fi o impostura totala sa ma semnez si sa ma identific cu numele sfantului.
Mi-ar fi rusine sa dau ochii cu el si sa zic ceva de tipul 'stii, eu am vorbit in numele tau, am folosit numele tau, .... '.
Chiar si asa oarecum nu sunt complet confortabil cu pozitia de a ma semna cu numele unui sfant. E o decizie pe care am luat-o, mi-o asum si merg mai departe.

Hula si restul... esti un copil care vorbeste prostii, care EXAGEREZI lucrurile pentru a-ti da tie bine la socoteala.
Pe la 40 de ani o sa mai cresti si o sa vezi cum stau lucrurile.


Din tot ce spui arati ca ESTI IMATUR, ca esti un tanar infocat, cu multa dorinta de a face lucruri, agitat de toate problemele vietii.
Si atat. Si incerci tu sa ne arati noua cat de mari, cat de grave sunt problemele vietii, cat de importante sunt toate, smerenia, dragostea si restul..


Iar posturile tale sunt adevarate confesiuni personale in public, ale unui tanar care cam are nevoie de ajutor si directie si care mai are multe de invatat si duhovniceste si ca om.


Ai transformat posturile tale intr-un camp de lupta cu noi, in care tu, infocatul de proaspata citire a scripturii ne pui la punct pe noi care.... si noi citim scriptura de suficient timp. Poate mai mult ca tine. Si poate avem o pregatire teologica mai buna ca tine.


In primul rand se simte de departe ca esti la inceputul vietii; ca om esti la inceputul unei maturizari.
Posturile tale sunt exaltari simplute ale unui crestin infocat care nu a invatat un lucru foarte simplu: Hristos are grija de toate. Si asta pe bune, nu pe vorbite.
Te ingrijesti Marto de multe dar Hristos are grija de toate inaintea ta.

Ne cam tii predici noua profanilor care ne vedem SUB PRONIA LUI DUMNEZEU DE VIATA NOASTRA uitand ca noi suntem acoperiti de harul lui Dumnezeu, ca traim in randuiala acoperiti de Dumnezeu.


Mai ai mult de invatat pana sa ajungi la o judecata sanatoasa duhovniceasca in care sa judeci 'puricele cu cantarul de purici si elefantul cu cantarul de elefanti'.
Adica vorbele sa le judeci si sa le tratezi ca vorbe iar faptele rele sa le tratezi dupa masura.


Lasa preotia pentru moment, si treci prin viata.
Hristos iti cere si ne cere tuturor SA FIM BARBATI DESAVARSITI, nu tineri cu cas la gura. Iar in momentul asta nu iti foloseste deloc toata judecata si osandirea pe care ne-o faci in mod gratuit si care arata de la o posta ca esti un tinerel care ii judeca pe ceilalti.
Iti foloseste mult mai mult o experienta de viata.
Si abia apoi sa te gandesti la preotie si altele.


Hristos nu se ascunde in texte semi-false de tipul 'iubire, frate...etc'. Se ascunde in gesturi si ganduri adevarate si curate.

Pe de o parte ne scrii 'imbratisez,...etc' si pe de alta parte ne intorci pe toate partile dupa 'judecata ta cea mai sanatoasa'.


Nu degeaba se pune preotul dupa 30 de ani si dupa ce e insurat si are cativa ani trecuti prin VIATA. Pentru ca sa fie barbat si nu un tinerel cu cas la gura.

Viata e mai importanta decat sutele de citate aruncate de-a valma.
O logica sanatoasa, scurta si dreapta e mult mai folositoare decat miile de citate recitate pe de rost. Si are acelasi fundament, Hristos.

De obicei incerc sa fiu scurt si concis, imi pare rau ca a ajuns postul asta asa de mare. Iti sugerez si tie sa inveti sa scrii posturi scurte si la obiect. Folositoare si nu impovoratoare. Cum ne povatuiesc parintii, 5 vorbe cu folos, nu 100 fara folos.

Nu ne mai invata, invata-te pe tine intai si cand ai sa ajungi la sfintire si mare nivel duhovnicesc sa vii sa ne inveti.
Curata-te tu de patimi si dupa ce le-ai curatat pe toate vino sa ne inveti pe noi.

Last edited by gpalama; 26.10.2016 at 18:24:47.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 26.10.2016, 18:23:30
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Igor, daca iti vrei binele, asculta tot, absolut tot ce ti-a scris fratele gpalama.
Mai bine de atat nu cred sa iti fi spus careva aici pe forum.
Hai, fa nitica ascultare, ca nu iti vrea nimeni raul pe aici, dimpotriva!
Reply With Quote
  #143  
Vechi 26.10.2016, 18:41:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar nu ți-am scris ție...
Așa este. :)

(totuși de ce ridici obiecții în loc să ai inima caldă ca să pricepi ce-ți zic? De ce nu vrei să vezi ce ai făcut? Tu ai făcut, nu eu. Și a fost foarte urît. Pe mine m-a durut... chiar dacă era vorba de altcineva. M-a durut și pe mine durerea lui. Înțelegi?)

Iartă-mă că ți-am citit frumosul discurs și că m-am tulburat și întristat văzînd cum nu te-ai putut răbda ca să nu-l strici la sfîrșit.

Iartă-mă că nu m-am putut abține să nu reacționez.

Nu uita că Dumnezeu te iubește și sper că și fiecare dintre noi te iubim... la modul cel mai ortodox cu putință.

''Rarul umple CHarul'' și ''Vorba lungă, sărăcia omului''... în sensul că e o falsă sărăcie, e o bogăție lumească. Sau cum zice sf. prooroc Solomon: ''Ferește-te de omul limbut''... multe zice da' la soare nimic nu stă în picioare.

Mă, dacă vrei să te faci călugăr, fă-te călugăr!...Cine te ține?... însă ''nu toți călugării se mîntuiesc așa cum nu toți oamenii din lume se prăpădesc'' Sf.Prooroc Arsenie Boca (citat din memorie... deci se poate să fie eronat sau chiar eretic din moment ce nu sunt sigur că suna el chiar așa)

Last edited by vsovi; 26.10.2016 at 18:58:52.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 26.10.2016, 18:59:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Frate "gpalama" (și ioan67),

La M.I.T., în America, la Departamentul de Arhitectură, există Profesor de -Practică-, la materia numită Practică... Atât: Practică.

Și ca student arhitect, ești obligat, să vi cu inovații, altfel nu treci examenul de Practică și nu termini M.I.T.-ul, ceea ce-i groaznic pentru un student acolo și cariera lui de după.

Și-atunci sigur că ajungem la post-modernism, și în mai știe Dumnezeu ce-o mai fi...
Și nu ar fi nimic rău în asta, dar se distrug resursele planetei, prin ultraexploatare și suntem mereu nemulțumiți cu cele simple, plăcute, frumoase, curate...

Revin.

În creștinism, în Biserică, Profesorul de Practică, e ascetul... Părintele, Avva, Învățătorul, e ascetul...

Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Vasile cel Mare, Sfântul Ioan Gură de Aur, Sfântul Grigorie de Nyssa, Sfântul Grigorie de Nazians, Sfântul Grigorie Teologul, Sfântul Ignatie Briancianinov, Sfântul Maxim Mărturisitorul, Sfântul Simeon Noul Teolog, Sfântul Fotie cel Mare, Sfântul Marcu al Efesului, Sfântul Dionisie Areopagitul, Sfântul Siluan Athonitul, Sfântul Paisie Athonitul, Sfântul Nicolae Cabasila, Sfântul Nicolae al Mirei Lichiei, Sfântul Chiril al Alexandriei, Sfântul Chiril al Ierusalimului, toți Sfinții Apostoli și majoritatea covârșitoare a Sfinților Părinți, au fost asceți.

Până prin secolul 12, doar preoții luminați de Lumina Necreată, erau hirotoniți și doar monahul îndumnezeit, era ales să fie ochi al Bisericii, episcop. Ca să ajungi la acele dezlegări ale Duhului Sfânt, existao singură și unică cale: asceza. Aceia, nu doreau nimic material și își trăiau fiecare respirație, pentru Dumnezeu și oameni.

Dacă un episcop, preot sau diacon, azi, nu e ascet, va reuși doar cateheze, e catehet, va reuși doar să catehizeze, adică să pună bazele învățăturii creștinești, și nimic mai mult.
Atunci sigur că un episcop, preot, diacon ca acela, nedorind asceza, ajunge în patima lăcomiei de arginți, lăcomiei pântecelui, atunci sigur că ajunge repede în ereziile romano-catolicismului, sedus de minciunile ecumenismului, nu citește volume întregi de la Sfinții Părinți, și nu-i pasă prea mult de suferințele altora, preotul neascet nu prea face misiune în parohie, să meargă pe jos, acasă la oameni, să stea cu ei de vorbă, despre orice nelămurire au, orice nevoie, să vadă cum poate sluji mai bine, când el abea face o predică de 10 minute (cateheză) nedând tot ce are, pentru binele celorlalți și alte întunericuri... Mai ales ca episcop, lipsa ascezei este o deosebit de mare primejdie pentru Biserica din județul sau regiunea păstoririi lui...

Dar!

Dacă un episcop, preot sau diacon, când ține post, când nu vrea averi materiale, și e un bun econom al averii Bisericii, și foarte chibzuit și atent la nevoile oamenilor și deci și cu averile oamenilor, creștinilor, mădularelor Domnului, cum în Faptele Apostolilor 4, oamenii puneau averile lor la picioarele Apostolilor, episcopilor, și ei înpărțeau fiecăruia cât are nevoie, nu mai mult, inclusiv lor, când acel slujitor se roagă poate cu lacrimi în ochi măcar în camera lui, chilia lui, acela mută munții patimilor sale și ale oamenilor, acela alungă demonii, iar când vor vedea oamenii lipsurile, nevoințele lui, asceza acelui slujitor, orice cuvânt care iese din gura lui, în urechile și inimile oamenilor, va avea o valoare imensă, atât de mare că îi vor mișca până la lacrimi și se vor vindeca și oamenii, căci prin harul dobândit, înmulțit și dăruit de slujitor prin asceză, devine biruitor al demonilor și nu doar că devine un Apostol adevărat, dar acel episcop, preot sau diacon, devine făcător de minuni, la propriu. Omul care se dăruiește pe sine maxim celorlalți, și își tot crește acea măsură a maxim-ului, acela se curățește mai repede, primește Lumina cea Necreată și Îndumnezeirea și Domnul va lucra prin acel vas al Său, cu înrâurile îmbelșugată a vieții duhovnicești mântuitoare.

Deci frate "gpalama", dacă ai fi citit din Sfinții Părinți, măcar un volum cap-coadă, ai fi văzut că în teologie, ca să spui lucruri cu folos, trebuie să vorbești un pic cam multișor. Sfinții Părinți, nu vorbeau 5 vorbe, ci mii și așa vindecau ereziile și îndreptau poporul pe cărarea strâmtă îngustă și grea, pe care puțini o află. Și nici atunci, nu erau ascultați de toți, cei tari de cerbice, tot îi considerau nebuni și îi alungau sau îi ucideau.
Deci să nu uiți, Dumnezeu lucrează prin oameni.

Iar acea pildă cu Marta și Maria, înseamnă dorirea celor materiale, față de dorirea celor duhovnicești.

Spune-mi cât ai citit din Sfântul Grigorie Palama, care volume? Ce editură? Din ce Sfinți Părinți ai mai citit?

Și mai spune-mi ce înseamnă "tânăr cu caș la gură" ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #145  
Vechi 26.10.2016, 19:05:13
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Până prin secolul 12, doar preoții luminați de Lumina Necreată, erau hirotoniți și doar monahul îndumnezeit, era ales să fie ochi al Bisericii, episcop.
De unde ai scos prostia asta nemaipomenita ?


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și mai spune-mi ce înseamnă "tânăr cu caș la gură" ?
Iti spun eu: cineva asa, ca tine. Doar ca nu e neaparat sa fie si la fel de orgolios, inchipuit, fals si frustrat.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #146  
Vechi 26.10.2016, 19:10:34
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

In alta ordine de idei, iata cum ajungeti sa-i aveti pe "marii aparatori ai ortodoxiei, sfintii monahi de la muntele Athos", de teapa celor care umblau mai deunazi cu conferinte prin Romania si anatemizau la ierarhi in stanga si-n dreapta: ajunge cate unul ca Emilian la Sfantul Munte, sade acolo cateva luni sau in an, iar apoi pleaca sa-si faca mendrele in lumea ortodoxa, unde mesele mai largi sau mai inguste de pravoslavnici il incununeaza cu o prezumtie de infailibilitate si de impecabilitate, doar pentru ca e "monah athonit"....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #147  
Vechi 26.10.2016, 19:12:13
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
De unde ai scos prostia asta nemaipomenita ?
Sfântul Grigorie Palama nu vorbește prostii. Ai hulit pe Duhul Sfânt, care s-a revelat prin Sfinții Lui. Atâta poți ?

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Iti spun eu: cineva asa, ca tine. Doar ca nu e neaparat sa fie si la fel de orgolios, inchipuit, fals si frustrat.
Dar nu te-am întrebat pe tine.
De ce jignești gratuit?
Și mai ales spune-mi, cu ce-am greșit?
De ce-mi pui etichete și jigniri de genul "orgolios, inchipuit, fals si frustrat"?
Hristos a fost și el un orgolios, închipuit, fals și frustrat, nu? Apostolii la fel? Sfinții Părinți care au luptat cu ereziile, la fel?

Nu te pot lăsa așa, să smintești turma lui Hristos, în asemenea hal. Ți-am rapotat postarea la administratorul forumului.

Nu se face așa ceva. Dar tu fiind în catolicism, nu mă mir... Oricum, ai post report.

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
In alta ordine de idei, iata cum ajungeti sa-i aveti pe "marii aparatori ai ortodoxiei, sfintii monahi de la muntele Athos", de teapa celor care umblau mai deunazi cu conferinte prin Romania si anatemizau la ierarhi in stanga si-n dreapta: ajunge cate unul ca Emilian la Sfantul Munte, sade acolo cateva luni sau in an, iar apoi pleaca sa-si faca mendrele in lumea ortodoxa, unde mesele mai largi sau mai inguste de pravoslavnici il incununeaza cu o prezumtie de infailibilitate si de impecabilitate, doar pentru ca e "monah athonit"....
Nu, eu n-o să fac așa ceva, fără binecuvântare. Iar dacă va ieși Biserica, voi ieși și eu. Oricum Biserica nu stă în doi monahi, decât în cazuri deosebit de rare, cum a fost la Sfântul Maxim Mărturisitorul, unde numai el, un simplu monah, mai era creștin.

Dar la cea mai mare erezie a tuturor timpurilor, ecumenismul, pan-erezia ereziilor, Biserica nu stă cu mâinile în sân.

Se tot pregătesc pentru Marea Unire din 2054. Prin ecumenism... Doamne, ai milă de noi...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.05.2018 at 19:03:19.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 26.10.2016, 19:13:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Frate "gpalama" (și ioan67),

Spune-mi cât ai citit din Sfântul Grigorie Palama, care volume? Ce editură? Din ce Sfinți Părinți ai mai citit?

Și mai spune-mi ce înseamnă "tânăr cu caș la gură" ?
Din cele 3 corpuri de biblioteca in care am carti de teologie, de pe ce raft vrei sa aleg o carte? Ca am citit suficient din cartile pe care le-am cumparat, am incercat sa nu le iau degeaba....

E tare de tot argumentatia ta.... nu raspunzi la ce esti intrebat, formulezi noi acuzatii.

Si poate nu esti atent, dar noi nu dezbatem probleme teologice 'complexe' in care este necesara o expunere, o fundamentare, o analiza corecta, exemple... etc, ci dezbatem chestii minore in care o expunere pe scurt este mai folositoare decat o argumentatie juridica.



Amesteci toate lucrurile pentru ca sa-ti dea tie socoteala.

Cas la gura inseamna un tanar care mai are multe de invatat. TU ADICA.

Ai de invatat asa:

1. Ce e viata. Pentru ca esti la inceputul vietii.

Eu nu te-as face preot decat dupa ce ai trecut prin viata, daca te-as vedea barbat serios la casa lui, care stie ce e viata. Si de familie, si in general.

Si eu cred ca asta e motivul pentru care te tine Dumnezeu departe de toate si de familie si restul, ca daca ai fi preot ai face prostii prin exaltarea ta si i-ai alinia pe toti la 'duhovnicia/dezechilibrul' tau.... mediteaza putin la ce am spus.
Nu prea pari de calugarie din ce spui, ci mai degraba de viata de familie.


2. Echilibru si maturitate duhovniceasca

Posturile tale sunt un haos duhovnicesc.
Hristos a spus MERGETI SI INVATATI, nu MERGETI SI SMINTITI SI OSANDITI.

Vad ca ai o cultura teologica si duhovniceasca.
Insa nivelul urmator este ECHILIBRUL DUHOVNICESC, MATURITATEA DUHOVNICASCA si INTELEPCIUNEA DUHOVNICEASCA.

Posturile tale spun clar care este nivelul tau: te agiti pe probleme marunte, care nu sunt ale tale, nu iti vezi de lucrurile tale, osandesti, judeci tot ce vezi la orizont. Pe scurt, un tanar infocat, evlavios, dar care mai are de invatat s crescut.

Sau poate tu esti deja la nivelul celor mari, si ai sarit rapid treptele uceniciei si ale varstei...

3. Viata duhovniceasca reala

Tu reciti chestii din Scriptura pe banda rulanta. Si bagi texte la greu.

Insa nu vorbestii chestii din viata ta, traite te tine.
Esti un recitator profesionist din Scriptura si din Sfintii Parinti, fara o viata duhovniceasca reala.

Trebuie sa ajungi la ceva autentic si nu la recitari profesioniste din Scriptura...

Iar viata duhovniceasca reala inseamna rugaciune. Care te ridica la un alt nivel peste teologia sintetica si oarecum canonica a cartilor.
Sfintii au vorbit despre si din viata lor si din experienta lor cu Dumnezeu.
Daca l-ai citit pe Sf. Grigorie Palama, ai si facut ce a facut el?



Linisteste-te dragul meu, suntem cu tine, dar masoara-te putin si tu pe tine.
Si putina smerenie reala in posturile tale (care inseamna moderatie in toate) nu strica nimanui.
Ca tot tipi despre smerenie in toate posturile tale si ne-o bagi pe gat cu toata forta.

Last edited by gpalama; 26.10.2016 at 19:20:17.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 26.10.2016, 19:20:58
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iar acea pildă cu Marta și Maria, înseamnă dorirea celor materiale, față de dorirea celor duhovnicești.

Și mai spune-mi ce înseamnă "tânăr cu caș la gură" ?
Iar mă bag în seamă fără rost.

Acea pildă înseamnă mult mai mult. De exemplu, înseamnă că nu e frumos să-ți judeci și să-ți ocărăști sora înaintea Domnului sau a sfinților, nu e frumos să o umilești pentru că ascultă Cuvîntul Mîntuirii.

Nu se va Lua de la ea deci ea cele bune și le-a ales!

Asta nu înseamnă că Marta a greșit dacă slujea Domnului filoxenic îngijindu-se ca toți săracii să fie sătui după Cuvîntul: ''Miluiți-i și săturați-i pe săraci. ''

Un tînăr cu caș la gură este ca un pui de vrabie care vrînd să zboare după ce cade din cuib dacă mișcă în front îl prinde pisica.

Dar oare nu cad două vrbii la un ban? Iar Tatăl care este în Ceruri știe de ele... Cu mult mai mult sunteți voi așa că nu vă îngrijorați de cele pe care păgînii le caută... voi căutați mai înainte Împărăția Cerurilor și Dreptatea lui Dumnezeu și toate vă vor fi adăugate celelalte se vor adăuga vouă.

Cașul reprezintă banii caș... cam asta cere un pui de VIPeres... și aplauze.

Nu mă refer la tine ci oricare dintre noi poate avea caș la guriță... crezînd că e sfînt dacă cere mereu și dacă se roagă doar pentru comodități.

Vorbești de asceză și ascetism.

Nepăcătuirea e cea mai mare asceză... dar fără Hristos te vei sminti și vei cădea în mîndrie oricîte fachirisme și nevoințe ai face și oricît de mult le-ai lăuda la alții ca să le pară altora că tu însuți ești un mare ascet.

Deci oricine începe să nu mai păcătuiască pentru Dumnezeu este deja un ascet și un mare călugăr. Oricine Crede cu Adevărat în Dumnezeu deja se îndumnezeiește căci nu poți trăi și face altfel de cum crezi.

Problema e că noi nu credem ci doar ne amăgim că am crede din pricina mulțimilor de cuvinte care nu vin din Credință ci din geniul necredinței.

Ce bine ar fi dacă am crede numai... numai în Hristos... în Sfinți. Am fi aproape Mîntuiți. Ar mai trebui doar să iubim.

Te iubesc Emilian dragă... te iubesc și te iubește și Dumnezeu. Scrie înainte bunule. Scrie!

Last edited by vsovi; 26.10.2016 at 19:24:52.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 26.10.2016, 19:21:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sai sa-l vezi si cand baga pe langa Sfanta Scriptura. Duhul Sfant care intra in prosoape si magari, Sf. Ap. Pavel care taia crestini cu fierastraul in perioada de dinaintea persecutiei, cand un Fericit al Bisericii devine in gura lui, eretic, etc.

Asta deja tine de o patologie mult mai grava decat cea pur duhovniceasca, IMHO.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.10.2016 at 19:30:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare