Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 31.10.2016, 06:04:06
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Frate Iuliu, iata invatatura in care cred:
https://www.youtube.com/watch?v=vL4tAXNh-JA&t=53m27s
Subscriu cu mana pe inima la cuvantul Parintelui Coman.

Sper ca nu voi mai fi intrebat, in mod redundant, care imi e pozitia fata de firesc. Cea fireasca!, asta imi este asezarea.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 31.10.2016, 09:51:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Strica-ți-ar Dumnezeu necredința și hula și erezia ! Amin.
La fel Emiliane, la fel :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 31.10.2016, 09:58:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Iuliu, dictatul normalitatii este atunci cand cei care reprezinta majoritatea il preseaza pe cel aflat in minoritate sa faca sau sa spuna ce vrea majoritatea.
Consider ca asta e un abuz. De putere numerica.
Si cine e "minoritatea" in cazul asta Ioane? Presedintele?
Ca pe gheii tai nu i-a presat nimeni cu nimic.

Citat:
Iar eu nu cred in gloate de oameni, ci in calitatea unui om sau a unei obsti (si prin asociere imi vine acum in minte obstea lui Gheron Iosif Isihastul - iata o grupare in care cred!).
Stim, tu crezi in calitatile inexistente ale lui Iohanis si in ne-calitatile Coalitiei pentru Familie si a celor care o sustin :)

Citat:
Mai mult, in numele unei majoritati se poate ajunge la somatie si amenintare, asa cum a facut pastorul Iuga cu Presedintele si cum s-a preluat mai apoi si la alti crestini.
Pai nu asa functioneaza sistemul electoral?
Daca functionarul ales, Gica Pacaliciu e contra majoritatii, majoritatea se pozitioneaza contra lui.
Uite asa a mai castigat Iliescu-de-trista amintire un mandat, uite asa a pierdut Nastase alegerile, uite asa a iesit Iohanis presedinte, ca majoritatea s-a pozitionat contra lui Ponta iar a 3a alegere, din pacate, nu exista, uite asa probabil o sa iasa Hitlery presedinte, etc.

Da' daca nici la american nu este, decat, poate, Apocalipsa, ce sa ne mai plangem noi..

Citat:
Aceasta este, dupa mine, ce va sa spuna ca dicteaza normalitatea. Lucru de nedorit si, dupa mine, nespecific crestinilor. E un accident si sper sa nu se mai repete.
Exact, e nespecific ca oaia sa cuvante, si sa protesteze cand i se pregateste o taiere ceva, ce sa mai ..

Citat:
Sa existe casatorii gay? Sincer, mi se pare o aberatie. Am mai spus-o si cu alte ocazii.
Si sper ca asta nu se va intampla si la noi. Si ca se va intelege si in lume ca e un moft, o copilarie, o neintelegere.
Da. ti se pare o aberatie, da' e mai "normal" sa stam cu mainile in san si sa asteptam sa se intample asta, decat Doamne fereste, sa somam functionarul sa-si faca treaba pentru care a fost ales.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 31.10.2016, 10:10:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Teamă să mă contrazică ? :) Viclean ucigaș în vie ! Părintele meu duhovnic spune ca și mine: că Augustin este fericit.
Trecand faptul ca esti un badaran si vorbesti ca atare, te intreb: parintele duhovnic crede, asa ca Biserica, ca este "Fericit" si atat sau ca tine ca este "fericit eretic"?

I-ai spus de fnateziile tale cum ca este eretic? Si ce zice, ca tine, asa sau stie ca oameni ca tine nu pot fi contrazisi ca nu are rost?

Citat:
Iar noi, știm în Duhul Sfânt, că Domnul, fiind Duh, și fiindcă suflă unde voiește, intră în oameni, animale și obiecte.
Fantezia asta ai marturisit-o? Si ce zice parintele duhovnic?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #315  
Vechi 31.10.2016, 20:29:15
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
La fel Emiliane, la fel :))
Nu, eu nu sunt eretic, nici hulitor, decât sunt ispitit cu necredință. Dar tu da, hulești pe Duhul Sfânt și primești ereziile fericitului Augustin, ca pe ceva normal, fiindcă ești ecumenist.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Trecand faptul ca esti un badaran si vorbesti ca atare, te intreb: parintele duhovnic crede, asa ca Biserica, ca este "Fericit" si atat sau ca tine ca este "fericit eretic"?
Încă o gratuitate. Să n-o numesc jignire.
Din moment ce nu ai studiat dogmatică, și nu știi să faci diferența între erezie și dogmă mântuitoare, în zadar mă ostenesc să-ți explic, că tot pe fixul tău rămâi.
Însănătoșire grabnică.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
I-ai spus de fnateziile tale cum ca este eretic? Si ce zice, ca tine, asa sau stie ca oameni ca tine nu pot fi contrazisi ca nu are rost?
Da, i-am dat duhovnicului meu o copie a licenței "Ereziile romano-catolice și influența lor asupra Ortodoxiei de astăzi" și a spus că e foarte bună.
Da, sigur că nu mă contrazici, dacă n-ai studiat nimic teologie și ești tufă de veneția și încă și ecumenist și hulitor... Dar poate din neștiință, nu ți se va socoti păcatul... Însă trebuie să studiezi, să te lămurești. Indiferența îți este socotită drept păcat. Și aduce și o salbă de păcate pe lângă.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fantezia asta ai marturisit-o? Si ce zice parintele duhovnic?
Din nou, dute studiază teologie, fi licențiat și după aceea, putem vorbi despre un subiect, dogmatic, patristic, biblic, canonic, istoric.
Să trăiești.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #316  
Vechi 31.10.2016, 21:04:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iote ma, speri ca-ti gasisi macar un al doilea membru in bisericuta ta, daca ai sa intonezi poezia cu cipul.

Si doar esti actor profesionist, poti intona orice piesa in definitiv, daca aduce beneficii, nu?

Baga mare si cu o luna de gheata si un soare semisferic ceva trambite apocaliptice si te-ai facut si cu al treilea membru,
Tipic sectar.

Ești trupesc... și dai răspunsuri tipic sectare.

Ironizezi invers... adică rîzi pe dos deci te ridiculizezi singur sperînd ca sectarii că ai dreptate în timp ce ai răspunsurile ascunse crezînd că sunt bune... și dacă le ai crezi că ai pile... pile... doar pentru că fiind hoț sectar strigi hoții una-într-una aruncînd pe alții.

Soarele și Luna chiar sunt semisferice și pămîntul plat... așa mărturisesc eu și nimeni altcineva afară de sf. prooroc Moise și de Dumnezeu și de sfinți... iar Trîmbițele Apocaliptice... degeaba le negi... ele există și vei da ochii cu ele vrînd nevrînd. Să vezi ce ochi cît cepele vei face. Ochi mari, scoși din orbită... tipic de sectar tipic... tipic-tipic și la inimă nimic.

Cui te-ai înfiat AlinB? Ți-a pus ăia pile la Dumnezeu, mai-marii tăi, îndemnîndu-te se prostești oamenii?

Ești foarte prostitor... tipic sectar... și te-ai ascuns printre ortodocșii...''realiști''.

Nu știu cum să te fac să-ți dai seama că ești un sectar, adică un om trupesc.

Ia-te de mînă cu șoarecele de bibliotecă Emilian și puneți întrebări mereu, sute de întrebări pe minut, ... sperînd că vă demonstrați ideiile fixe pe care vi le-ați fixat. Eu vă pun o singură întrebare : De ce nu vă mai pasă?

Vă spun tot eu de ce: pentru că sunteți sectaritari... numai trupuri... iar trupurile fără duh... fără Duh Sfînt... se îmbîcsesc la inimă, capătă obiceiul ispitirii și al iscodirii, capătă obiceiuri sectare, obiceiurile auto-îndreptățirii în deșert... desfrînare cu capeteresurile. Absurd, evident... da! Nu? Cuma altfel? Sigur!... Defapt idei fixe de tip sectar pe care fiind numai trupuri le-ați fixat pe undeva prin trup... și cînd le pomeniți vă farmecă puterea de a prosti pe alții. Ce coșmar... un coș mare mare pe care ies fumuri trupești. Da! Nu? Singuru... guru. Nu?

De ce nu vă mai pasă? Credeți că aveți pile la vre-un călugăr? La tanti grijania sau la tatuleo? Hai spuneți la nenia! La cine credeți voi că aveți pile atît de mari încît nu se pune caracterul sectartar pe care îl manifestați? Nu țin pilele decît vă prostiți singuri. Trupuri prostite de trupuri. Nimic drept, nimic Duhovnicesc nu rămîne. Tipic, tipic și la inimă NIMIC! Absolut NIMIC! Nimic mîngîietor, nimic bun... doar prosteli trupești... și multe motive pentru asta.

Last edited by vsovi; 31.10.2016 at 21:37:23.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 31.10.2016, 21:27:12
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Din nou, dute studiază teologie, fi licențiat și după aceea, putem vorbi despre un subiect, dogmatic, patristic, biblic, canonic, istoric.
Să trăiești.
Din nou, du-te si studiaza limba romana, la nivel de bacalaureat, si dupa aceea, putem vorbi despre ce rusine este sa fii un asa zis masterand in teologie si semidoct in acelasi timp.

Sa nu stii sa scrii corect in limba ta materna si sa te bati in piept, in acelasi timp, cu pretinsele tale cunostinte de teologie este de rasul curcilor.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 31.10.2016 at 21:30:28.
Reply With Quote
  #318  
Vechi 31.10.2016, 21:45:33
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Din nou, du-te si studiaza limba romana, la nivel de bacalaureat, si dupa aceea, putem vorbi despre ce rusine este sa fii un asa zis masterand in teologie si semidoct in acelasi timp.

Sa nu stii sa scrii corect in limba ta materna si sa te bati in piept, in acelasi timp, cu pretinsele tale cunostinte de teologie este de rasul curcilor.
Tu știi cum rîd curcile? Uite așa

Emiliane, nu te lua după o putoare care nu folosește diacritice. Păi dacă numărăm greșelile lui, am ajuns la peste 28 în două fraze.

Tipic eretic.

Deci hîrbul leneș scoate paiul din ochiul oalei sparte. Tipic eretic, tipic sectar, tipic demonizabil.

Nu pot decît să rîd ca o curcă beată. Uite așa.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 31.10.2016, 21:57:37
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ideea e că răutatea voastră e copilărească și e foarte frumoasă ! :) Oh ! De-ar fi numai răutate d'asta pe pământ... Slavă Ție, Doamne !

Dar vă dăruiesc ceva, fulminant ! :) Asta-i Ortodoxia lucidă, trăită, asumată, înțeleasă : aveți răbdare măcar 5 minute să ascultați, din moment ce deschideți videoclipul:

https://youtu.be/Oel0iGWz41Y?t=33m19s

Mulțumesc că acceptați să vă îmbunătățiți.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #320  
Vechi 31.10.2016, 22:31:02
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, dacă orice critică la adresa ta o percepi ca pe o răutate, asta nu e decât manifestarea unui complex al persecuției.

Împrejurarea că nu știi să scrii în limba română nu e nici răutate, nici bunătate, e o simplă stare de fapt. De care ar trebui să-ți fie rușine.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare