Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2011, 23:21:57
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit Milostenia - ma lamuriti si pe mine, va rog?

Cartea înțelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul)

--------------------------------------------------------------------------------

"Capitolul 12
1. De faci bine, să știi cui faci, și vei avea mulțumire pentru fapta ta bună.
2. Fă bine celui binecredincios și vei afla răsplătire, dacă nu de la el, de la Cel Preaînalt.
3. Nu este bine pentru cel care pururea petrece în răutăți și nu dă milostenie.
4. Dă celui binecredincios, și să nu ajutorezi pe cel păcătos.
5. Fă bine celui smerit, și nu da celui nelegiuit.
6. Ține pâinile lui și nu-i da, ca nu cumva acela să se întărească asupra ta.
7. Că îndoite răutăți vei afla în toate bunătățile pe care i le vei face.
8. Căci și Cel Preaînalt a urât pe cei păcătoși, și celor nelegiuiți va răsplăti cu pedeapsă.
9. Dă celui bun, și nu ajuta pe cel păcătos.
10. Nu se arată fin fericire cel care este prieten, nici în cele rele nu se ascunde vrăjmașul.
11. Când îi merge bine omului, vrăjmașii lui se întristează, iar când îi merge rău, și prietenul se ferește de el.
12. Nu te încrede în vrăjmașul tău în veci; că în ce chip arama coclește, așa și răutatea lui.
13. Și de se va smeri să umble plecat, fii cu luare aminte și te păzește de el.
14. Și să fii față de el ca și cel care șterge oglinda, și vei cunoaște că n-a lepădat toată rugina.
15. Nu-l pune să stea lângă tine, ca să nu te împingă pe tine și să stea el în locul tău.
16. Să nu-l pui să șadă de-a dreapta ta, ca nu cumva să caute scaunul tău, și mai pe urmă vei cunoaște cuvintele mele și de graiurile mele te vei umili.
17. Cui îi va fi milă de descântătorul cel mușcat de șarpe și de toți cei care se apropie de fiare?
18. Așa și de cel care merge la omul păcătos și se învăluie cu păcatele lui.
19. Un ceas va rămâne cu tine, iar de te clatini, nu va rămâne cu tine.
20. Cu buzele sale te va îndulci vrăjmașul și multe îți va șopti și îți va grăi bune,
21. Dar în inimă va sfătui să te surpe în groapă. Cu ochii va lăcrima vrăjmașul,
22. Dar de va afla vreme, nu se va sătura de sânge.
23. De ți se vor întâmpla rele, îl vei afla pe el acolo înaintea ta; cu ochii săi va lăcrima vrăjmașul, și, ca și cum ți-ar ajuta, va săpa sub picioarele tale.
24. Va clătina capul său și va bate în palmele sale, și multe va șopti, și va schimba fața sa."


Cum sa intelegem? (referitor la cersetori, sectanti sau...)
Stim ca Iisus n-a venit sa strice Legea ci s-o implineasca.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2011, 23:33:02
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Cartea înțelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul)

--------------------------------------------------------------------------------

"Capitolul 12
1. De faci bine, să știi cui faci, și vei avea mulțumire pentru fapta ta bună.
2. Fă bine celui binecredincios și vei afla răsplătire, dacă nu de la el, de la Cel Preaînalt.
3. Nu este bine pentru cel care pururea petrece în răutăți și nu dă milostenie.
4. Dă celui binecredincios, și să nu ajutorezi pe cel păcătos.
5. Fă bine celui smerit, și nu da celui nelegiuit.
6. Ține pâinile lui și nu-i da, ca nu cumva acela să se întărească asupra ta.
7. Că îndoite răutăți vei afla în toate bunătățile pe care i le vei face.
8. Căci și Cel Preaînalt a urât pe cei păcătoși, și celor nelegiuiți va răsplăti cu pedeapsă.
9. Dă celui bun, și nu ajuta pe cel păcătos.
10. Nu se arată fin fericire cel care este prieten, nici în cele rele nu se ascunde vrăjmașul.
11. Când îi merge bine omului, vrăjmașii lui se întristează, iar când îi merge rău, și prietenul se ferește de el.
12. Nu te încrede în vrăjmașul tău în veci; că în ce chip arama coclește, așa și răutatea lui.
13. Și de se va smeri să umble plecat, fii cu luare aminte și te păzește de el.
14. Și să fii față de el ca și cel care șterge oglinda, și vei cunoaște că n-a lepădat toată rugina.
15. Nu-l pune să stea lângă tine, ca să nu te împingă pe tine și să stea el în locul tău.
16. Să nu-l pui să șadă de-a dreapta ta, ca nu cumva să caute scaunul tău, și mai pe urmă vei cunoaște cuvintele mele și de graiurile mele te vei umili.
17. Cui îi va fi milă de descântătorul cel mușcat de șarpe și de toți cei care se apropie de fiare?
18. Așa și de cel care merge la omul păcătos și se învăluie cu păcatele lui.
19. Un ceas va rămâne cu tine, iar de te clatini, nu va rămâne cu tine.
20. Cu buzele sale te va îndulci vrăjmașul și multe îți va șopti și îți va grăi bune,
21. Dar în inimă va sfătui să te surpe în groapă. Cu ochii va lăcrima vrăjmașul,
22. Dar de va afla vreme, nu se va sătura de sânge.
23. De ți se vor întâmpla rele, îl vei afla pe el acolo înaintea ta; cu ochii săi va lăcrima vrăjmașul, și, ca și cum ți-ar ajuta, va săpa sub picioarele tale.
24. Va clătina capul său și va bate în palmele sale, și multe va șopti, și va schimba fața sa."


Cum sa intelegem? (referitor la cersetori, sectanti sau...)
Stim ca Iisus n-a venit sa strice Legea ci s-o implineasca.
Cand dam un ban unui cersetor ar fi bine sa fim siguri ca respectivul nu se va duce sa isi ia tigari sau rachiu.Astfel ne facem partasi la patima lui.Eu asa inteleg ,dar daca nu zic bine nu ma supar daca sunt contrazisa.S.a discutat asta si altadata si am mai spus ca din acest motiv,ca sa nu judec pe cersetor,eu prefer sa le dau mancare.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.08.2011, 23:48:39
mihaiB mihaiB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.02.2011
Mesaje: 165
Implicit

Si cand ajutam material sau financiar familii sarace de sectanti, care ne putem gandi ca au parasit credinta pentru ajutorul din strainatate, pentru ca se stie ca sunt ajutati de si "fratii" din strainatate?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.08.2011, 23:58:27
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaiB Vezi mesajul
Si cand ajutam material sau financiar familii sarace de sectanti, care ne putem gandi ca au parasit credinta pentru ajutorul din strainatate, pentru ca se stie ca sunt ajutati de si "fratii" din strainatate?
Problema nu e cui,ci cu ce scop.Daca dai ca sa faci adepti ai religiei tale nu e bine.Daca dai ca sa ia lapte pentru copil asta e altceva.Asta indiferent de religie.Vezi pilda samarineanului milostiv
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.08.2011, 00:12:40
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Iisus a implinit legea si a adus o lege noua MANTUITOARE. Ieremia 31:31 vorbeste de noua lege.

Vezi tu daca vrei sa te iei dupa legea cea veche trebuie sa stii ca:
1. Legea cea Veche e NEMANTUITOARE, te trimite PROBABIL LA IAD CACI NU ARE BOTEZ.
2. Leagea cea Veche face multa instructie cu tine dupa care te trimite probabil la IAD CACI NU ARE BOTEZ
3. Daca lipseste ceva din tinutul Legii celei Vechi, daca nu o tii cum trebuie si sunt multe sarbatori evreiesti aici, sunt multe linii de Blesteme. Cine zice sa tinem o parte din Legea cea Veche sa ne indrume si ce sa facem cu blestemele care sunt daca nu tii cum trebuie Legea Cea Veche. RASPUNSUL: IIsus ne-a scos de sub aceasta Lege prin jertfa sa sub cruce iar noi nu mai suntem sub Lege ci suib har.

Uite ce e scris:

Marcu 16:16. Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
Ce se intampla cu cel ce urmeaza Legea cea veche fara sa se boteze, caci Legea cea Veche nu are botez...citeste mai sus.


Daca vrei sa faci milostenie ai indicatii in legea cea Noua:
Matei 25:

32. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții, precum desparte păstorul oile de capre.
33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.
34. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii.
35. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit;
36. Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine.
37. Atunci drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei?
38. Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat?
39. Sau când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine?
40. Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă, întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai Mei, prea mici, Mie Mi-ați făcut.
41. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui.
42. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu Mi-ați dat să beau;
43. Străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat.
44. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit?
45. El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut.
46. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viață veșnică.

Last edited by spre_rasarit; 14.08.2011 at 00:26:20.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.08.2011, 00:36:34
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

GALATIENI 4:
4. Iar când a venit plinirea vremii, Dumnezeu, a trimis pe Fiul Său, născut din femeie, născut sub Lege,
5. Ca pe cei de sub Lege să-i răscumpere, ca să dobândim înfierea.
6. Și pentru că sunteți fii, a trimis Dumnezeu pe Duhul Fiului Său în inimile noastre, care strigă: Avva, Părinte!
7. Astfel dar, nu mai ești rob, ci fiu; iar de ești fiu, ești și moștenitor al lui Dumnezeu, prin Iisus Hristos.


Pentru cei ce vor sa se bage din nou sub Legea cea Veche sa citeasca inainte Deutoronomul 28. In ratacirea si confuzia lor Protestantismul se indreapta spre Legea cea Veche FARA A REALIZA CE SE INTAMPLA si blestemele sub care pot intra in cazul in care gresesc. CEia ce citesc acolo isi dau seama de ce IIsus ne-a salvat de sub blestem.:



DEUTERONOMUL 28
15. Iar dacă nu vei asculta glasul Domnului Dumnezeului tău și nu te vei sili să împlinești toate poruncile și hotărârile Lui pe care îi le poruncesc eu astăzi, să vină asupra ta toate blestemele acestea și să te ajungă:
16. Blestemat să fii tu în cetate și blestemat să fii tu în țarină;
17. Blestemate să fie grânarele tale și cămările tale;
18. Blestemat să fie rodul pântecelui tău și rodul pământului tău, rodul vacilor tale și rodul oilor tale;
19. Blestemat să fii tu la intrarea ta în casă și blestemat la ieșirea ta din casă;
20. Să trimită Domnul asupra ta blestem, tulburare și necaz în tot lucrul mâinilor tale pe care te vei apuca să-l faci, până vei fi stârpit și până vei pieri curând, pentru faptele tale rele și pentru că M-ai părăsit;
21. Ba să mai trimită Domnul asupra ta ciumă, până te va stârpi de pe pământul în care mergi ca să-l stăpânești;
22. Să te bată Domnul cu oftică, cu lingoare, cu friguri, cu aprindere, cu secetă, cu vânt rău și cu rugină, și te vor urmări acestea până vei pieri;
23. Cerurile tale, care sunt deasupra capului tău, să se facă aramă și pământul de sub tine fier;
24. În loc de ploaie, Domnul să dea pământului tău praf și pulbere, care să cadă din cer asupra ta până te va pierde și până vei fi prăpădit;
25. Domnul te va da să fii bătut de vrăjmașii tăi; pe un drum să mergi asupra lor și pe șapte drumuri să fugi de ei și să fii împrăștiat prin toate țările pământului;
26. Trupurile tale să fie hrană tuturor păsărilor cerului și fiarelor și nu va fi cine să le alunge;
27. Te va lovi Domnul cu lepra Egiptului, cu trânji, cu râie și cu pecingine, de care să nu te poți vindeca;
28. Să te bată Domnul cu nebunie, cu orbire și cu amorțirea inimii;
29. Pe dibuite să mergi ziua în amiaza mare, cum umblă orbul pipăind pe întuneric, și să te strâmtoreze și să te ocărască în toate zilele, și nimeni să nu te apere;
30. Cu femeie să te logodești și altul să se culce cu ea; casă să zidești, și să nu trăiești în ea; vie să sădești, dar de ea să nu te folosești;
31. Boul tău să fie junghiat sub ochii tăi și să nu-l mănânci tu; asinul să ți-l ia și să nu ți-l mai aducă; oile tale să fie date vrăjmașilor tăi și nimeni să nu te izbăvească;
32. Fiii tăi și fiicele tale să fie date la popor străin; ochii tăi să-i vadă și să se topească în toate zilele de mila lor, dar să nu ai nici o putere în mâinile tale;
33. Roadele pământului tău și toate ostenelile tale să le mănânce un popor pe care tu nu l-ai cunoscut, iar tu să fii numai strâmtorat și chinuit în toate zilele;
34. Din pricina celor ce-ți vor vedea ochii tăi, îți vei ieși din minți;
35. Domnul te va lovi cu lepră rea peste genunchi și peste fluiere și din tălpile picioarelor tale până în creștetul capului tău, de care nu te vei mai putea vindeca;
36. Te va duce Domnul pe tine și pe regele tău, pe care-l vei pune peste tine, la poporul pe care nu l-ai cunoscut nici tu, nici părinții tăi, și acolo vei sluji altor dumnezei de lemn și de piatră;
37. Și vei fi de spaimă, de pomină și de râs la toate popoarele la care te va duce Domnul Dumnezeul tău;
38. Vei semăna multă sămânță în țarină, dar puțină vei culege, pentru că o vor mânca lăcustele;
39. Vii vei sădi și le vei lucra, dar nu le vei culege, nici nu vei bea vin, pentru că le vor mânca viermii;
40. Măslini încă vei avea în toate ținuturile tale, dar cu untdelemn nu te vei unge, pentru că măslinele tale vor cădea;
41. Fii și fiice vei naște, dar nu-i vei avea, pentru că vor fi luați în robie;
42. Toți pomii tăi și roadele pământului le va strica rugina;
43. Străinul cel din mijlocul tău se va înălța peste tine din ce în ce mai sus, iar tu te vei pogorî din ce în ce mai jos;
44. Acela îți va da împrumut, iar tu nu-i vei da lui împrumut; acela va fi cap, iar tu vei fi coadă.
45. Vor veni asupra ta toate blestemele acestea, te vor urmări și te vor ajunge. până vei fi stârpit, pentru că n-ai ascultat glasul Domnului Dumnezeului tău și n-ai păzit poruncile Lui, nici hotărârile Lui pe care ți le-a dat El.
46. Și vor fi ele semn și pecete asupra ta și asupra seminției tale în veci.
47. Pentru că tu n-ai slujit Domnului Dumnezeului tău cu veselia și cu bucuria inimii, când erai îmbelșugat de toate.
48. Vei sluji vrăjmașului tău, pe care-l va trimite asupra ta Domnul Dumnezeul tău, când vei fi în foamete și în sete și în golătate și în tot felul de lipsă; acela va pune pe grumazul tău jug de fier și te va istovi.
49. Trimite-va Domnul asupra ta popor din depărtare, de la marginea pământului; ca un vultur va veni poporul acela a cărui limbă tu nu o vei înțelege;
50. Popor crunt, care nu va da cinste bătrânului și nu va cruța pe cel tânăr.
51. Va mânca acela rodul dobitoacelor tale și rodul pământului tău, până te va nimici, căci nu-ți va lăsa nici pâine, nici vin, nici untdelemn, nici rodul vitelor tale, nici rodul oilor tale, până te va pierde.
52. Te va strâmtora în toate cetățile tale, până ce va dărâma, în tot pământul tău, zidurile tale cele înalte și tari în care nădăjduiești tu și te va împila în toate locașurile tale, în tot pământul tău pe care Domnul Dumnezeul tău ți-l dă.
53. Și vei mânca tu rodul pântecelui tău, carnea fiilor și fiicelor tale, pe care ți-i va fi dat Domnul Dumnezeul tău în timpul împresurării și al strâmtorării cu care te va strâmtora vrăjmașul tău.
54. Bărbatul tău, cel răsfățat și trăit în alintare, va privi cu ochi nemilostivi la fratele său; la soția de la sânul său și la ceilalți copii ai săi, care îți vor rămâne.
55. Și nu va da nici unuia din ei carne din copiii săi, pe care îi va mânca el, căci nu-i va mai rămâne nimic în vremea împresurării cu care te va strâmtora vrăjmașul tău în toate cetățile tale.
56. Femeia ta, trăită în belșug și răsfăț, care nu și-a pus piciorul său în pământ din pricina traiului alintat și îndestulat dinainte, va privi cu ochi nemilostivi pe bărbatul de la sânul ei și la fiul său și la fiica sa,
57. Și nu le va da fătul, care a ieșit din coapsele sale și copiii, pe care i-a născut, pentru că ea, din pricina lipsei de toate, îi va mânca pe ascuns în timpul împresurării și al strâmtorării cu care te va strâmtora vrăjmașul tău în cetățile tale.
58. De nu te vei sili să împlinești toate cuvintele legii acesteia, care sunt scrise în cartea aceasta și nu te vei teme de acest nume slăvit și înfricoșător al Domnului Dumnezeului tău,
59. Atunci Domnul te va bate pe tine și pe urmașii tăi cu plăgi nemaiauzite, cu plăgi mari și nesfârșite și cu boli rele și necurmate;
60. Va aduce asupra ta toate plăgile cele rele ale Egiptului, de care te-ai temut și se vor lipi acelea de tine.
61. Toată boala, toată plaga scrisă și toată cea nescrisă în cartea legii acesteia, o va aduce Domnul asupra ta, până vei fi stârpit.
62. Puțini din voi vor rămâne, deși veți fi fost ca stelele cerului, pentru că n-ați ascultat glasul Domnului Dumnezeului vostru.
63. Cum s-a bucurat Domnul, când v-a făcut bine și v-a înmulțit, tot așa se va bucura Domnul când vă va pierde și vă va stârpi și veți fi aruncați din pământul în care intrați ca să-l stăpâniți.
64. Atunci te va împrăștia Domnul Dumnezeul tău prin toate popoarele și acolo vei sluji altor dumnezei, pe care nu i-ai cunoscut nici tu, nici părinții tăi; vei sluji la lemne și la pietre.
65. Dar și între aceste popoare nu te vei liniști și nu vei avea loc de odihnă pentru piciorul tău, că Domnul îți va da acolo inimă tremurătoare, topirea ochilor și durere sufletului.
66. Viața ta va fi mereu în primejdie înaintea ochilor tăi; vei tremura ziua și noaptea și nu vei fi sigur de viața ta.
67. De tremurul inimii tale, de care vei fi cuprins, și de cele ce vei vedea cu ochii tăi, dimineața vei zice: O, de ar veni seara! Iar seara vei zice: O, de ar veni ziua!
68. Și te va întoarce Domnul în Egipt, în corăbii pe calea aceea de care ți-a zis: "Să nu o mai vezi!"; și acolo vă veți da spre vânzare vrăjmașilor voștri robi și roabe și nu va fi cine să vă cumpere".

Last edited by spre_rasarit; 14.08.2011 at 10:19:55.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.08.2011, 14:03:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sa va relatez o intamplare la care am fost azi martora in biserica: o doamna cumparase de la pangar o carte, parca se numea "Flori pentru tineret", de la Editura Sfantul Mina, cu o biserica pe coperta. I-a dat-o si unei alte doamne sa o citeasca, iar aceasta, dupa ce a citit putin, a exclamat cu uimire: ce folositoare carte! am aflat si eu ca de pomana trebuie dat numai ce e mai bun si mai frumos, pentru ca lui Hristos ii dai, nu omului... si eu pana acum am dat pentru soacra-mea numai ce era mai urat, ca nu stiam...


Deci orice dati, lui Hristos ii dati si intru numele Lui, chiar si un pahar cu apa.

Este si povestea aceea cu omul care si-a dat de pomana haina sa unui sarac, iar apoi a vazut-o in targ, ca fusese vanduta si s-a mahnit, dar noaptea L-a visat pe Hristos purtand haina.
Sau povestioara aceea cu taranul care lasa in fiecare seara intr-o scorbura, o oala de lapte, pentru Hristos, iar a doua zi, gasea oala goala. Vine un teolog si ii spune: ce ii dai tu lui Hristos, ca El nu bea laptele tau, ia urmareste mai bine ce se intampla noaptea! Venea un animal si bea laptele, dar teologul a fost apoi certat in vis de Hristos, care ii spune ca, intr-adevar, nu bea El laptele acela, dar se bucura cand vedea animalul cum bea laptele care fusese dat in numele Lui.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mostenirea - ma lamuriti si pe mine, va rog? mihaiB Generalitati 7 27.08.2011 07:42:28
va rog sa ma lamuriti daca puteti... mary_boo Stiri, actualitati, anunturi 0 27.05.2011 00:56:18
Milostenia Rodica50 Intrebari utilizatori 4 06.11.2010 16:15:09
lamuriti -ma va rog carmenserghi Pocainta 12 24.02.2010 00:04:00
LAMURITI-MA , URGENT ! andreimarian Generalitati 17 22.06.2009 02:59:10