Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 11.08.2011, 20:33:55
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu se mantuieste nimeni cu forta!!
Probabil ea cand zice "atei buni" se refera la cei despre care vorbeam noi dincolo, care fac fapte bune, ajuta oameni (doctorii, de exempu) dar nu mai ajung si pe la biserica ca n-au timp.
Nu cred ca se referea la cei care cred ca toate meritele le apartin si ca Dumnezeu nu face nimic pentru noi.
Si mai exista si a treia categorie sau a patra, oamenii care cred ca Dumnezeu e "nashpa", ca ne face numai belele, dar astia au fost candva credinciosi.
Si desigur mai sunt si "credinciosii rai", care fac tot ce cred ei ca ar trebui, dar la un moment dat aluneca si cad asemeni lui Lucifer, sau ereticii, sau cine mai stie.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 11.08.2011, 22:38:50
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria simleu Vezi mesajul
bine ai zis....INCA
Ai putea sa fii mai explicita?
Reply With Quote
  #233  
Vechi 12.08.2011, 08:58:17
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Inseamna ca dumnezeul vostru este extrem de razbunator, o caracteristica neadecvata unui zeu bun, milos si cu supercalitati nelumesti.

Am zeci si zeci de colegi ce blestem la greu despre Dumnezeu & co., si inca sunt vii si sanatosi.
Dumnezeu nu se razbuna, rasplateste; dar nu este bine sa il iei in batjocura, astea toate sunt ironi, iar eu stiu cum ii bate pe astia cu ironiileastea, chiar nesimtite:D
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 14.08.2011, 11:07:02
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Pedeapsa prea aspra

Ia sa vedeti ce a patit sotul meu : a planuit sa facem gratar astazi, duminica dimineata si a plecat la piata sa cumpere cel necesare , si a lovit masina rau, de n-o mai poate urni de-acolo si cica ii ia si carnetul.
Sa fie oare ce cred eu?
Dintre toti oamneii care nu merg duminica la slujba, de ce tocmai pe noi?
Pentru ca spre deosebire de altii eu am mustrari de constiinta din cauza asta?
Daca e asa, e prea mult pentru mine, mai ales, pentru ca EL NU VA INVATA NIMIC DIN TREABA ASTA, si daca se va "prinde", atunci va fi si mai rau, ca va da vina pe mine ca am atras mania lui Dumnezeu asupra lui.
Oricum eu voi fi cea care va suporta consecintele materiale si morale ale acestui eveniment, mi se va spune ca Dumnezeul meu e "naspha" si ca trebuie sa termin cu El odata pentru totdeauna.
Si eu L-am mai rugat, cu alta ocazie, sa nu faca asta pentru ca nu asa o sa-l atraga de partea Lui...
Ok, sa zicem ca nu-l vrea pe el de partea Lui, si nici pe mine, decat daca il parasesc pe el. Dar cum as mai putea acum sa-l parasesc si eu, cand a avut necazul asta?

Desigur eu voi fi urmatoarea care o sa mi-o iau peste ochi urat de tot, pentru ca am nesocotit judecata Lui..

Poate comit o calomnie cand cred ca el va zice ca Dumnezeu e naspa, poate e doar o temere de mea (poate chiar eu cred asta in subconstient).

Ar mai fi si alta ipoteza, la fel de eretica ca prima.
Ca el sa fi fost totusi credincios, la inceput, dar eu sa fi fost atat de smintita, incat sa-l acuz pe nedrept de rea credinta, din care cauza el sa se scarbeasca de biserica si sa se indeparteze de credinta, crezand, din exemplul meu, ca credinta face rau si sminteste. Iar toata patania cu accidentul, sa fie de fapt lucrarea diavolului, ca sa-l indeparteze si mai rau.
Oricum un lucru e cert, ca toate evenimentele neplacute care se ni se intampla duminica, mai ales, sunt influentate de resentimentele pe care le am eu ca nu mergem duminica la biserica. Atata doar ca nu stiu daca asta e voia Domnului (sa mergem la biserica duminica) sau din contra e lucrarea diavolului care vrea sa ne arate ca e rau sa mergem duminica la biserica (desigur, lucrare pe care eu o ingadui sa se intample, crezand ca fac bine).

Last edited by fallen; 14.08.2011 at 11:52:19.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 14.08.2011, 12:26:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit alt exemplu

De curand, o amica de-a mea vorbea cu o alta, care nascuse, si-i spunea sa nu se grabeasca cu botezul, ca nu are nici o importanta, e doar prilej sa te vezi cu lumea.
Eu i-am zis ca totusi nu stiu pe nimeni atat de necredincios incat sa nu-si fi botezat copilul, iar ea stiti ce-a zis? Ca pe ea n-a botezat-o mama ei (bine, nu stiu daca e adevarat) si "culmea, n-am murit pana acum"- zise ea.
Bine, eu inca am indoieli ca asa ar fi.
Dar acum realizez un lucru, pe care ea nu l-a realizat cand a facut afirmatia. Parintii ei au mai facut un copil, dupa ea, care are un handicap grav...Bine, inca traieste, nu stiu daca el realizeaza ca se chinuie, cata vreme asa s-a nascut, dar cu siguranta parintii se chinuie.
Cum am mai spus, s-ar putea sa nu fie nici o legatura, dar ea evident nu s-a gandit la treaba asta cand a afirmat ca nu i s-a intamplat nimic rau din cauza ca n-a fost botezata; sau ei poate nu, ca n-a avut nici o vina, dar mamei ei? Adica vreau sa spun ca a fost o blasfemie sau o bravada din partea ei, absolut gratuita si nejustificata; sau a fost o tentativa malitioasa subtila de a-l discredita pe Dumnezeu, sau de arata ca face lucruri urate?
Cred ca acum Dumnezeu daca vede ce scriem noi aici, moare de ras, cel putin, daca nu se infurie cand vede ca noi oamenii credem ca putem sa-L judecam pe El si sa-L discreditam...
Cum El e atotputernic, probabil ca putin ii pasa ce credem noi si va face tot cum va vrea El, fara sa incerce sa ne demonstreze noua nimic. Sau din contra ne va pedepsi pe masura pentru a ne arata cine e El? Doar ca unii din noi tot nu vor intelege.

Cateodata nu inteleg de ce rugandu-ne si "practicand", in loc sa ni se intareasca credinta, ni se inmultesc indoielile si ispitele si suntem mai tentati sa cadem in erezii si in necredinta si parca se inversuneaza necuratul impotriva noastra... chiar daca unii nu cred in el, si nu stiu de ce, cata vreme in toate rugaciunile ne rugam Domnului sa nu ne lase in ispita, ca fara ajutorul Lui suntem neputinciosi sa rezistam tentatiilor, etc.
Dar parca totusi nivelul de deznadejde la care ajung unii e prea mare ca sa-l mai poata depasi.
Poate unii chiar ajung sa recunoasca suprematia raului si sa aleaga de buna voi sa-l urmeze, poate unii nici nu-si dau seama ca fac asta si o fac de bunavoie, iar altii se lupta cu toate puterile sa nu cada in ispita si totusi la un moment dat sunt coplesiti.
Ma rog, nu stiu unde vreau sa ajung. Cred ca cei mai multi dintre noi au nevoie de Dumnezeu in vita lor, si pentru asta cauta argumente "pro", pe cand altii incearca sa demonstreze cu argumente contrariul, DAR EU NU INTELEG, PENTRU NUMELE LUI DUMNEZEU, DE CE ACEI OAMENI FAC ASTA,CARE LE E "MOTIVATIA" PENTRU CARE NU VOR SA EXISTE DUMNEZEU SI CARE SUNT ARGUMENTELE LOR ATAT DE IREFUTABILE.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 14.08.2011, 14:08:26
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit scuze, trebuie sa retractez...

Cred ca eram tulburata mai devreme, nu e nicidecum o pedeapsa prea aspra
Pedeapsa prea aspra era daca ramanea in scaun cu rotile, Doamne fereste sau daca nenorocea pe altcineva...
Imi cer iertare pe aceasta cale (nu stiu daca e cea mai potrivita, dar alta nu am disponibila in acest moment) pentru ce am afirmat mai devreme si vreau sa-I multumesc tot pe aceasta cale ca mi-a luminat mintea -asa repede ca sa realizez toate astea.
Se pare pana la urma ca nu e asa suparat pe mine si poate totusi ma iubeste...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine la creat pe dumnezeu? rafella Generalitati 28 30.04.2016 07:23:14
Pe cine pedepseste Dumnezeu? alexandra75 Intrebari utilizatori 14 25.09.2012 01:01:21
cine crede in soarta ? pocoo Vrajitoria 46 18.07.2011 21:09:02
cine mai crede in cuvantul prietenie? alinutza0707 Nunta 30 22.03.2011 14:52:27