Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.06.2011, 18:22:57
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
cand 2 persoane discuta, pe strata sa zicem, simti nevoie sa te bagi?
Nu. Dar aici se cheamă că e forum. O discuție privată se poartă pe... privat.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 17.06.2011, 18:26:12
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Daca ar trebui sa ii trimit atatea PM-uri, va zice ca il hartuiesc...
Reply With Quote
  #103  
Vechi 17.06.2011, 18:30:11
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Daca ar trebui sa ii trimit atatea PM-uri, va zice ca il hartuiesc...
Oricum, n-am ținut să mă amestec în discuția voastră. N-am intervenit decât atunci când mi s-a părut că se ajunge la jigniri, nemeritate.

Nu știu dacă ai remarcat calitatea asta deosebită pe care o are vsovivi, de a nu se supăra pe nimeni și de a nu răspunde răului cu rău. E mult mai importantă decât toate demonstrațiile științifice sau para-științifice.

De altfel, pentru mine nici nu are importanță dacă ce spune e adevărat; mie îmi place tare mult cum o spune. E un talent.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 17.06.2011, 18:46:42
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Oricum, n-am ținut să mă amestec în discuția voastră. N-am intervenit decât atunci când mi s-a părut că se ajunge la jigniri, nemeritate.

Nu știu dacă ai remarcat calitatea asta deosebită pe care o are vsovivi, de a nu se supăra pe nimeni și de a nu răspunde răului cu rău. E mult mai importantă decât toate demonstrațiile științifice sau para-științifice.

De altfel, pentru mine nici nu are importanță dacă ce spune e adevărat; mie îmi place tare mult cum o spune. E un talent.
A deci jignirile aduse mie erau meritate in consecinta nu ai intervenit si chiar ai tinut sa apreciezi pe cel ce jignea.
Edit: ...Mai doream sa zic ceva, dar nu voi mai face aceasta observatie.

Last edited by GLAdoS; 17.06.2011 at 18:55:41.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 17.06.2011, 18:55:56
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
A deci jignirile adue mie erau meritate in consecinta nu ai intervenit si chiar ai tinut sa apreciezi pe cel ce jignea.
Edit: ...Mai doream sa sic ceva, dar nu voi mai face aceasta observatie.
Nicio jignire nu consider că e meritată. Deci nici cele aduse ție. Dar am ținut să intervin în cazul lui vsovivi pentru că el nu se apără singur și pentru că era neîntemeiată jignirea. Dacă i-ai fi spus, de exemplu, că a spus o prostie, în sensul că nu are logică sau că nu a gândit, ar fi fost ceva întemeiat. Dar atunci când te enervezi și vrei doar să lovești jignind, o faci cu nedreptate, din lipsă de replică.

În cazul de care spui, nu am apreciat faptul că ar fi jignit, ci argumentația adusă. HoratiuM e un om extrem de citit și în măsură să răspundă multor întrebări de-ale noastre.
Apropo de întrebări. Cei care cred în Dumnezeu (printre care mă socotesc și eu) nu au scăpat de întrebări și nedumeriri. Eu, unul, am mai multe întrebări decât răspunsuri. Și cred că până la sfârșitul vieții va fi așa; pentru că fiecare răspuns e începutul unor alte întrebări; nu te plictisești niciodată.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 17.06.2011, 19:13:37
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
În cazul de care spui, nu am apreciat faptul că ar fi jignit, ci argumentația adusă. HoratiuM e un om extrem de citit și în măsură să răspundă multor întrebări de-ale noastre.
si explicatiile lui sunt apropiate de cele a lui vsovivi, in sensul ca sunt aberante.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 17.06.2011, 19:31:49
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
si explicatiile lui sunt apropiate de cele a lui vsovivi, in sensul ca sunt aberante.
Păi vezi de ce ți-a zis ce ți-a zis? Pentru că faci afirmații pe care nu le poți susține. Nu toate lucrurile pe care nu le înțelegem sunt aberante. Onest e să spunem că n-am înțeles. Iar dacă spunem că sunt aberante, să arătăm de ce. Faci aceeași greșeală pe care o fac și creștinii care cred că au înțeles totul, fără rest. T
Reply With Quote
  #108  
Vechi 17.06.2011, 20:35:35
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Păi vezi de ce ți-a zis ce ți-a zis? Pentru că faci afirmații pe care nu le poți susține. Nu toate lucrurile pe care nu le înțelegem sunt aberante. Onest e să spunem că n-am înțeles. Iar dacă spunem că sunt aberante, să arătăm de ce. Faci aceeași greșeală pe care o fac și creștinii care cred că au înțeles totul, fără rest. T
Cand cineva face o afirmatie trebuie sa aiba, o dovada pe care intemeiaza aceasta afirmatie, nu sa se bazeze pe ce a zis(sau ce a crezut) cutarica sau cutarel despre ceva. Eu la facultate am invatat ca adevarul pe care trebuie sa-mi intemeiez o parere, un argument, este adevarul probator, nimic altceva.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 17.06.2011, 20:37:36
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Cand cineva face o afirmatie trebuie sa aiba, o dovada pe care intemeiaza aceasta afirmatie, nu sa se bazeze pe ce a zis(sau ce a crezut) cutarica sau cutarel despre ceva. Eu la facultate am invatat ca adevarul pe care trebuie sa-mi intemeiez o parere este adevarul probator.
După cum am observat, afirmațiile lui se bazează pe logică. Nu e suficient?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 17.06.2011, 20:54:34
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
După cum am observat, afirmațiile lui se bazează pe logică. Nu e suficient?
Cand voi termina pregatirea la INM ai fi de acord sa pronunt sentinta bazandu-ma doar pe logica(utila doar in cazul prezumtiilor legale, unde va trebui dovedit doar faptul vecin si conex) sau pe baza unor proba?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adam si Eva calatorul Generalitati 13 02.01.2013 00:18:39
Caderea lui Adam si Eva Danut7 Generalitati 102 02.03.2011 20:57:25
Adam ,Eva si rasele Gyulia Generalitati 44 10.09.2010 02:21:51
Adam Mihai-g Din Vechiul Testament 78 08.07.2008 14:21:06