Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.07.2011, 23:04:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Tendința de relativizare a credinței este din ce în ce mai evidentă în societatea noastră secularizată... În special cei care nu și-au ales încă o credință, neavând o identitate religioasă proprie, selectează idei din diverse concepții filosofice și religioase, formându-și astfel o concepție de viață originală.
Având o astfel de atitudine, aceste persoane consideră că manifestă toleranță față de diversele religii existente, fără a înțelege că, de fapt, concepția lor este diferită de celelalte religii, chiar dacă se inspiră din acestea. Acești sincretiști sunt incapabili de a conștientiza faptul că, prin atitudinea lor, se situează în afara tuturor religiilor, neasumându-și în mod responsabil și total nicio credință, ci alegând câte o idee din fiecare sistem de gândire cunoscut.
În opinia mea, una dintre cele mai importante virtuți este consecvența, capacitatea de a rămâne fidel propriilor convingeri indiferent de împrejurări. Desigur, această consecvență trebuie practicată cu discernământ duhovnicesc, pentru a nu deveni persistență în greșeli și păcate, "încremenire în proiect" și obsesie a unei anumite idei incorecte. Desigur că ne este necesară maturitatea și îndrăzneala de a recunoaște și de a evita greșelile, nepersistând în ele, dar adevărata virtute a consecvenței în credință constă în curajul de a-ți asuma cu hotărâre un drum, un mod de a fi, un sistem de principii morale pe care să le urmezi în mod statornic. De aceea, consider că relativismul sincretist, promovat cu atât de multă râvnă de către mulți dintre "dătătorii cu părerea" în ale teologiei, constituie o dovadă de inconsecvență și lașitate. De ce lașitate? Tocmai pentru că această atitudine presupune lipsa curajului asumării unei singure credințe. Este imposibil să aderăm la toate religiile din istorie, în speranța că... una dintre ele o fi adevărată... Trebuie să ne alegem o singură religie, fapt evident pentru cei din generațiile anterioare care, până la apariția relativismului, nu-și puneau problema că este posibil ca, împotriva principiilor logicii, toate religiile să fie adevărate, deși cuprind și idei contradictorii.
Este imposibil ca Divinitatea, pe Care cele mai importante trei religii (cronologic: iudaismul, creștinismul și islamul) o mărturisesc a fi unică, să le fi revelat oamenilor idei contradictorii, inducându-i astfel în eroare și determinându-i să creeze atâtea stări de conflict și incertitudine.
Cum ar fi fost posibil, de pildă, ca Divinitatea să le fi revelat creștinilor faptul că Iisus Hristos este Dumnezeu, evreilor să le fi "descoperit" că, de fapt, Mesia nu a venit încă, iar pe musulmani, după vreo 600 de ani de la revelația dată creștinilor, să-i"încredințeze" că Iisus a fost un simplu prooroc? Este clar că, în cele trei mari religii, Iisus Hristos este perceput în trei moduri diferite, de unde rezultă faptul că doar una dintre aceste concepții religioase corespunde adevărului revelat. Exemplele pot continua... Orice elev de clasa a IX-a, care a fost atent la orele de logică, e la curent cu faptul că, potrivit principiului noncontradicției, "două propoziții, dintre care una afirmă, iar cealaltă neagă, nu pot fi simultan adevărate". Din acest principiu elementar reiese în mod incontestabil faptul că încercarea unora dintre promotorii "noii ere" a relativismului de a conbina toate religiile, creând una singură, este contrară rațiunii.
În cazul nostru, al creștinilor, responsabilitatea este și mai serioasă pentru că... obiectul credinței noastre nu este doar o idee abstractă, un concept filosofic sau un sistem de idei, ci o Persoană: Domnul nostru Iisus Hristos. Mai exact, credem într-o Treime de Persoane. Astfel, nouă ne este cu totul imposibil să-L trădăm pe Dumnezeul nostru, Căruia I-am încredințat întreaga noastră viață! În acest sens, îmi amintesc o predică a părintelui Nicolae Steinhardt despre mărturisirea lui Hristos în fața oamenilor. În acea omilie, părintele arăta, în stilul său caracteristic, că, orice pretexte am încerca noi să găsim (de exemplu: "împrejurările m-au silit"), lipsa curajului duhovnicesc rămâne un păcat grav, căci Hristos ne vrea curajoși și credincioși ai Săi neabătuți. Încerc să citez din memorie pasajul respectiv: "Așa este, frați creștini, cu Hristos. Cu Hristos nu-i de glumă, nu-i de șagă, nu-i cu uite popa nu e popa, nu-i cu... împrejurările m-au silit". :)
În încheiere, aș dori să-l felicit pe Andrei, inițiatorul topicului, pentru ideea de a ne avertiza asupra primejdiilor spirituale pe care, în calitate de creștini, avem datoria de a le evita.

Cu respect,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.07.2011, 23:14:30
tara tara vrem ostas tara tara vrem ostas is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

poate exista si crestinism islamic si iudaic.. crestinismul gnostic si evangheliile gnostice asta afirmau... ca Hristos a fost un om cu puteri supranaturale dar ca nu el a murit pe cruce, ci Iuda(vezi ev. lui iuda)... apoi iudaismul e dispus sa-l accepte pe Iisusul istoric, chiar si ca prooroc, pana si ca Mesia, sau un Mesia, dar nu Dumnezeu... toate astea pot fi impacate atata timp cat Iisus nu e Dumnezeu si nu a murit pe cruce ...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 28.07.2011, 07:26:21
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Este imposibil ca Divinitatea,

Mai exact, credem într-o Treime de Persoane.
Banuiesc ca ai vorbit strict dpdv al unui individ ca Oreste . Caci altfel stii care e cealalta optiune logica si rationala in privinta Divinitatii nu ? Asta daca tot ai amintit de logica si ratiune ...

Care voi (credeti) ? Crestinii care resping Treimea unde ii lasi ? Sau lasa-ma sa ghicesc, ei nu sunt crestini adevarati :) .
Reply With Quote
  #34  
Vechi 28.07.2011, 08:15:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu sunt deloc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre emisiunea si cartea lui Oreste? alexdu Generalitati 47 22.01.2013 10:22:31
Codul lui Oreste OmuBun Stiri, actualitati, anunturi 136 04.02.2011 08:19:48