Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.09.2011, 13:00:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Daca vorbim dogme nu are cum sa existe o creativitate. Nu numai teologii, dar nici Biserica nu poate schimba o dogma si nici nu a facut-o vreodata. Toata invatatura si dogmele sunt revelate si sunt cele din Sfanta Scriptura (si o parte din Sfanta Traditie).
Sinoadele ecumenice nu se intruneau ca sa adopte o doma, ci sa combata o invatatura gresita. De exemplu de la inceput invatatura lui Arie a fost condamnata, dar acesta nu a vrut sa accepte, si-a facut adepti si apoi s-a intrunit un sinod, i s-a dat posibilitatea sa se apare.
Asadar inovatii in domeniul dogmelor nu se pot face, cei care au inovat au fost Arie, Pelagius, Nestorie, Montanus, Sabelie, etc. si stim ca nu a placut nimanui.
Inainte poate era o scuza ca nu stiau exact, dar Biserica a clarificat cam ce era de clarificat.
Mai sunt cele ce nu sunt revelate, sau nu sunt chiar clare si am citit ca se numesc teologumene. Aici se poate discuta, dar si acestea trebuie sa se incadreze in limitele adevarurilor revelate sau clarificate de Biserica.

Adevarurile care ne-au fost revelate nu pot fi schimbate pentru ca au fost spune de Dumnezeu Fiul sau Sfanta Treime, si intotdeauna spune adevarul Dumnezeu, nu putem spune ca S-a inselat.
In privinta canoanelor si practicilor acestea pot fi schimbate in caz exceptional, dar doar de Biserica, cea care le-a si adpotat.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.09.2011, 13:30:52
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cred ca mai clar de atat nu se poate.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca vorbim dogme nu are cum sa existe o creativitate. Nu numai teologii, dar nici Biserica nu poate schimba o dogma si nici nu a facut-o vreodata. Toata invatatura si dogmele sunt revelate si sunt cele din Sfanta Scriptura (si o parte din Sfanta Traditie).
Sinoadele ecumenice nu se intruneau ca sa adopte o doma, ci sa combata o invatatura gresita. De exemplu de la inceput invatatura lui Arie a fost condamnata, dar acesta nu a vrut sa accepte, si-a facut adepti si apoi s-a intrunit un sinod, i s-a dat posibilitatea sa se apare.
Asadar inovatii in domeniul dogmelor nu se pot face, cei care au inovat au fost Arie, Pelagius, Nestorie, Montanus, Sabelie, etc. si stim ca nu a placut nimanui.
Inainte poate era o scuza ca nu stiau exact, dar Biserica a clarificat cam ce era de clarificat.
Mai sunt cele ce nu sunt revelate, sau nu sunt chiar clare si am citit ca se numesc teologumene. Aici se poate discuta, dar si acestea trebuie sa se incadreze in limitele adevarurilor revelate sau clarificate de Biserica.

Adevarurile care ne-au fost revelate nu pot fi schimbate pentru ca au fost spune de Dumnezeu Fiul sau Sfanta Treime, si intotdeauna spune adevarul Dumnezeu, nu putem spune ca S-a inselat.
In privinta canoanelor si practicilor acestea pot fi schimbate in caz exceptional, dar doar de Biserica, cea care le-a si adpotat.
Colegul Catalin a spus-o orbitor de clar. E ciudat cum se gandesc unii la schimbarea dogmelor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.09.2011, 14:06:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

În mileniul postschismatic Biserica Ortodoxă n-a dogmatizat nimic și nu e nevoie de așa ceva nici acum și nici în viitor. Călălin a zis bine, în primul mileniu ereziile au oferit prilejul de a-și codifica credința în limitele limbajului omenesc și sub înrâurirea tainică a Duhului Sfânt. Până la acestă teoretizare a experienței ecleziale, creștinul nu avea nevoie de analizarea mentală a unor propoziții pe care să le considere ulterior adevărate în sinea lui, era suficientă prezența în corpul Bisericii, împărtășirea Tainelor și viața de zi ci zi întru Hristos. Creativitatea n-are de-a face cu înmulțirea indefinită a metadiscursului bisericesc generator de cunoaștere pe orizontală, ci de o înviorare a comuniunii ecleziale cam atrofiate în zilele noastre, de prospețimea credinței vii, nonindividualiste, de recuperare a unor repere funcționale care să facă posibilă verticala spre theosis.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.09.2011, 14:38:50
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

La ce vă referiți când spuneți că Biserica Ortodoxă nu ar fi dogmatizat nimic după 1054? Au fost doar câteva sinoade, am înțeles că locale sau pan-ortodoxe, în ultimul mileniu. Și din câte am înțeles unele ar fi chiar dogmatice.

Apropo, știți cumva dacă textele sinoadelor ortodoxe de după 1054 au traducere în limba română și/sau în limba engleză și dacă da, unde? Mie mi se pare extrem de suspect ca BOR să nu inițieze traducerea și publicarea textelor sesiunilor și hotărârilor sinoadelor din Biserica Ortodoxă de după 1054.

Știu de Sinodul de la 1341-1351 că este publicat în limba română, și am textul în limba engleză al Sinodului de la 1285. Însă rămân alte sinoade și alte întrebări.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.09.2011, 14:47:04
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Mă refer la faptul că Biserica ortodoxă n-a mai adoptat nicio dogmă, dar a omologat anumite teologumene, cum a fost cazul învățăturii despre energiile increate a Sfântului Grigorie Palama.

Întrega operă canonică a Bisericii va fi la dispoziția credincioșilor și clerului în lucrarea monumentală "Canonul Ortodoxiei" de arhidiacon Ioan Ică jr., proiectată în cinci volume din care a apărut până acum doar primul. Ce e foarte ciudat, interesul ortodocșilor pentru cunoașterea propriei discipline bisericești este foarte scăzut.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.09.2011, 15:27:30
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Am auzit de "Canonul Ortodoxiei" din care a apărut primul volum. Însă trebuie să ținem cont și de faptul că Ioan Ică jr are în pregătire și alte traduceri, printre care seria de opere complete a sfântului Grigorie Palama, și poate și altele, și are și activitate de cadru universitar, conducător de doctorate, etc, de aceea nu știu dacă vom avea această lucrare monumentală finalizată și care este foarte importantă pentru identitatea noastră ortodoxă.

Este oricum foarte ciudat că trebuie să se ocupe un om de o asemenea muncă prin inițiativa sa privată și nu este un proiect al BOR în acest sens. În această situație, despre ce "infailibilitate" a Bisericii în ansamblul său mai putem vorbi când textele sesiunilor și hotărârilor atâtor sinoade ortodoxe nu sunt publicate în limba română? Eu cred că ortodocșii, evident o parte dintre ei, ar fi foarte interesați de aceste sinoade de după 1054. Însă inițiativa trebuia să aparțină în mod clar Patriarhiei și Sfântului Sinod.

Totuși pe lângă Sinodul de la 1341-1351, trebuie să ținem cont că au mai fost sinoade pe teme dogmatice, cum ar fi Sinodul de la 1285 pe tema purcederii Duhului Sfânt, și Sinodul de la 1727 pe tema Sfintei Euharistii. Din câte știu s-au mai discutat și alte teme dogmatice, chiar despre Sfintele Taine în ansamblul lor și nu doar despre Euharistie. Finalizările acestor sinoade, chiar dacă locale, nu au valoare dogmatică, de dogme ale Bisericilor Ortodoxe? Evident îmi este greu să cred că pot avea caracter dogmatic atâta timp cât nu sunt stabilite printr-un sinod pan-ortodox, și nu doar prin sinoade locale cum s-a făcut. Însă înțeleg că nu sunt totuși lipsite de orice autoritate în Bisericile Ortodoxe.

Referitor la omologarea teologumenelor sfântului Grigorie Palama, au sau nu acestea caracter de dogme? Pentru că presupun că știți că în justificarea lor s-au încercat a se aduce, iar sinodalii chiar susțin că s-au adus, justificări solide din sfânta scriptură și operele unora dintre sfinții părinți pentru susținerea acestor teologumene. Cu alte cuvinte ei spun că nu sunt chiar niște teologumene, pentru că ar avea susținere clară în sfânta scriptură și la sfinți părinți ai Bisericii (Dinoisie Areopgitul, Maxim Mărturisitorul, Grigorie de Nazianz și alții).

Nu mi-ați răspuns dacă știți de existența textelor sesiunilor și hotărârilor altor sinoade în limba engleză măcar, dacă acestea sunt publicate și dacă se poate avea acces la ele (eventual pe internet, pentru că în rest bănuiesc că ar fi costuri destul de mari).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.09.2011, 16:06:20
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Am auzit de "Canonul Ortodoxiei" din care a apărut primul volum. Însă trebuie să ținem cont și de faptul că Ioan Ică jr are în pregătire și alte traduceri, printre care seria de opere complete a sfântului Grigorie Palama, și poate și altele, și are și activitate de cadru universitar, conducător de doctorate, etc, de aceea nu știu dacă vom avea această lucrare monumentală finalizată și care este foarte importantă pentru identitatea noastră ortodoxă.
Da, programul părintelui e extraordinar de încărcat, dar are o putere de muncă rarissimă. E adevărat, pe lângă Canon are în lucru traduceri importante din autori filocalici și nu numai.

Citat:
Este oricum foarte ciudat că trebuie să se ocupe un om de o asemenea muncă prin inițiativa sa privată și nu este un proiect al BOR în acest sens. În această situație, despre ce "infailibilitate" a Bisericii în ansamblul său mai putem vorbi când textele sesiunilor și hotărârilor atâtor sinoade ortodoxe nu sunt publicate în limba română? Eu cred că ortodocșii, evident o parte dintre ei, ar fi foarte interesați de aceste sinoade de după 1054. Însă inițiativa trebuia să aparțină în mod clar Patriarhiei și Sfântului Sinod.
Proiectul părintelui Ioan Ică jr. depășește cadrul strict al ortodoxiei românești, incluzându-l desigur. Nu am habar de ce sinodalii nu se preocupă de aceste aspecte! Părintele are susținerea morală a Bisericii, deși lucrează singur nu e izolat, își dezbate în cerc restrâns, de cunoscători, toate inițiativele editoriale.

Citat:
Totuși pe lângă Sinodul de la 1341-1351, trebuie să ținem cont că au mai fost sinoade pe teme dogmatice, cum ar fi Sinodul de la 1285 pe tema purcederii Duhului Sfânt, și Sinodul de la 1727 pe tema Sfintei Euharistii. Din câte știu s-au mai discutat și alte teme dogmatice, chiar despre Sfintele Taine în ansamblul lor și nu doar despre Euharistie. Finalizările acestor sinoade, chiar dacă locale, nu au valoare dogmatică, de dogme ale Bisericilor Ortodoxe? Evident îmi este greu să cred că pot avea caracter dogmatic atâta timp cât nu sunt stabilite printr-un sinod pan-ortodox, și nu doar prin sinoade locale cum s-a făcut. Însă înțeleg că nu sunt totuși lipsite de orice autoritate în Bisericile Ortodoxe.
N-au existat dogme noi ci clarificări ale dogmelor vechi, prilejuite de polemicile cu romano-catolicii sau ca reacție la unele comentarii discutabile venite din mediul bisericesc sau extrabisericesc.

Citat:
Referitor la omologarea teologumenelor sfântului Grigorie Palama, au sau nu acestea caracter de dogme? Pentru că presupun că știți că în justificarea lor s-au încercat a se aduce, iar sinodalii chiar susțin că s-au adus, justificări solide din sfânta scriptură și operele unora dintre sfinții părinți pentru susținerea acestor teologumene. Cu alte cuvinte ei spun că nu sunt chiar niște teologumene, pentru că ar avea susținere clară în sfânta scriptură și la sfinți părinți ai Bisericii (Dinoisie Areopgitul, Maxim Mărturisitorul, Grigorie de Nazianz și alții).
Învățăturile sfântului Grigorie Palama nu sunt dogme, ci învățături sănătoase ale Bisericii, recunoscute ca atare. În mod asemănător înțelegem cultul și învățătura despre Maica Domnului, fără să existe altă o dogmă suplimentară în afară de sinteza Teotokos proclamată la Efes. Biserica le consideră învățături și practici corecte în absența unor formule dogmatice.

Citat:
Nu mi-ați răspuns dacă știți de existența textelor sesiunilor și hotărârilor altor sinoade în limba engleză măcar, dacă acestea sunt publicate și dacă se poate avea acces la ele (eventual pe internet, pentru că în rest bănuiesc că ar fi costuri destul de mari).
Există o bibliografie (nu o am la îndemână) dar încă nu se poate vorbi de o corpus sistematizat. În domeniul canoanelor, internetul nu este recomandat datorită posibilității interpolărilor, modificărilor, omisiunilor (voite sau involuntare) ceea ce poate conduce la interpretări abuzive și incorecte (cum fac stiliștii). Îți recomand să ai răbdare până apare volumul 5 al Canonului, chiar dacă mai durează ceva ani până la realizarea lui.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.09.2011, 16:25:46
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Mă refer la faptul că Biserica ortodoxă n-a mai adoptat nicio dogmă, dar a omologat anumite teologumene, cum a fost cazul învățăturii despre energiile increate a Sfântului Grigorie Palama.
Invatatura Sfantului Grigorie Palama despre diferenta dintre fiinta lui Dumnezeu si energiile Sale necreate a fost dintotdeauna credinta Bisericii, deci a fost dintotdeauna dogma. Doar ca nu a fost formulata niciodata atat de clar si elaborat precum a facut-o Sfantul Grigorie (pentru ca pana la Varlaam nu fusese niciun eretic atat de inversunat impotriva ei).

Personal nu agreez aceasta denumire de "teologumen", care seamana putin cu un fel de "purgatoriu" al dogmelor. Exista dogma, adica credinta universala a Bisericii, si parerile teologice ale Parintilor si ale celorlalti teologi, inzestrate cu mai mult sau mai putina autoritate, in functie de Revelatie dar si de patrunderea duhovniceasca a Parintilor.

Revenind, nu este creativitate in domeniul dogmelor, dar exista creativitate - adica o continua miscare a revelatiei lui Dumnezeu - in explicarea lor, sau in adancirea intelesului lor, pe masura dezvoltarii istoriei.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.09.2011, 17:17:07
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Spuneți că hotărârile de la sinoadele de după 1054 nu ar fi adoptări în sine de noi dogme, ci doar clarificări ale dogmelor deja acceptate de Biserică, însă după cum știți teologi precum Stăniloae sau Lossky se folosesc în cărți de ale lor de dogmatică de aceste clarificări și chiar de teologia Sinodului de la 1341-1351. Când vorbesc despre clarificări mă refer în principal la teologia Sinodului de la Vlaherne de la 1285 privind purcederea Duhului Sfânt, clarificări care sunt folosite atât de Stăniloae cât și de Lossky, și probabil și de alți autori de cărți de dogmatică ortodoxă. Este vorba despre așa-zisa purcedere de manifestare a Duhului din Fiul, sau strălucirea Duhului din Fiul, de care am înțeles, din câte am citit, că se folosesc atât Dumitru Stăniloae cât și Vladimir Lossky, și posibil și alții. Aceste clarificări în ele însele au valoare de dogme? Dacă spre exemplu vreau să mă folosesc de aceste clarificări (precum cea de mai sus referitoare la purcederea Duhului Sfânt) pot spune că ele sunt credință ortodoxă, sau doar că este credința patriarhului Grigorie al Ciprului și a Sinodului local de la 1285?

Referitor la anumite învățături ale sfântului Grigorie Palama, aici nu mai vorbesc despre învățăturile sale propriu-zise, ci exclusiv de acelea discutate și omologate de Sinodul de la Constantinopol de la 1341-1351, despre care am înțeles că ar fi pan-ortodox. Altfel spus, vorbesc despre niște învățături ale unui Sfânt Sinod și nu mai vorbesc despre învățăturile unui oarecare teolog al Bisericii. În condițiile în care spuneți că ar fi vorba despre niște învățături corecte, deși astfel de învățături nu au mai fost propriu-zis dezbătute în vreun Sinod Ecumenic (sper să nu mă înșel), și nu niște dogme de credință, pe ce baze faceți această separație? Altfel spus, în ipoteza în care eu susțin că acestea sunt dogme de credință, dumneavoastră pe ce temeiuri puteți să îmi infirmați poziția și să vă argumentați poziția că este vorba despre doar învățături corecte? Care sunt criteriile pentru a face aceste distincții între dogme de credință și învățături corecte de credință?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.09.2011, 00:03:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Savonarola Vezi mesajul
Spuneți că hotărârile de la sinoadele de după 1054 nu ar fi adoptări în sine de noi dogme, ci doar clarificări ale dogmelor deja acceptate de Biserică, însă după cum știți teologi precum Stăniloae sau Lossky se folosesc în cărți de ale lor de dogmatică de aceste clarificări și chiar de teologia Sinodului de la 1341-1351. Când vorbesc despre clarificări mă refer în principal la teologia Sinodului de la Vlaherne de la 1285 privind purcederea Duhului Sfânt, clarificări care sunt folosite atât de Stăniloae cât și de Lossky, și probabil și de alți autori de cărți de dogmatică ortodoxă. Este vorba despre așa-zisa purcedere de manifestare a Duhului din Fiul, sau strălucirea Duhului din Fiul, de care am înțeles, din câte am citit, că se folosesc atât Dumitru Stăniloae cât și Vladimir Lossky, și posibil și alții. Aceste clarificări în ele însele au valoare de dogme? Dacă spre exemplu vreau să mă folosesc de aceste clarificări (precum cea de mai sus referitoare la purcederea Duhului Sfânt) pot spune că ele sunt credință ortodoxă, sau doar că este credința patriarhului Grigorie al Ciprului și a Sinodului local de la 1285?
Clarificările ulterioare intră în câmpul de autoritate al dogmei, dacă au fost considerate corecte și în afara oricărui dubiu de către Biserică prin consensul Părinților exprimat în Sinodul cu cea mai mare autoritate eclezială, respectiv pentru noi sinodul pan-ortodox. Comentariul specializat asupra dogmelor este teritoriul Dogmaticii ca disciplină teologică.

Citat:
Referitor la anumite învățături ale sfântului Grigorie Palama, aici nu mai vorbesc despre învățăturile sale propriu-zise, ci exclusiv de acelea discutate și omologate de Sinodul de la Constantinopol de la 1341-1351, despre care am înțeles că ar fi pan-ortodox. Altfel spus, vorbesc despre niște învățături ale unui Sfânt Sinod și nu mai vorbesc despre învățăturile unui oarecare teolog al Bisericii. În condițiile în care spuneți că ar fi vorba despre niște învățături corecte, deși astfel de învățături nu au mai fost propriu-zis dezbătute în vreun Sinod Ecumenic (sper să nu mă înșel), și nu niște dogme de credință, pe ce baze faceți această separație? Altfel spus, în ipoteza în care eu susțin că acestea sunt dogme de credință, dumneavoastră pe ce temeiuri puteți să îmi infirmați poziția și să vă argumentați poziția că este vorba despre doar învățături corecte? Care sunt criteriile pentru a face aceste distincții între dogme de credință și învățături corecte de credință?
Pe temeiurile stabilite de către Biserică, există dogme și adevăruri de credință. Nivelul lor de autoritate este aproximativ același, cu precizarea că dogma se distinge printr-o claritate și concizie sporite. E greu să facem totuși ierarhii imuabile, Biserica a considerat tot ce a formulat ca propuneri pentru credință, pentru practica ei. Romano-catolicii, în schimb, au proclamat anumite învățături ca dogme fapt care face imposibilă reconcilierea între BO și BRC.
Discuția rămâne deschisă, o să mai caut informații și revin asupra acestor chestiuni.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
9 MAI! si eroii ortodoxiei! andreicozia Stiri, actualitati, anunturi 40 24.05.2010 00:57:20
Duminica Ortodoxiei + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 28.02.2009 22:36:50
MARTURIA ORTODOXIEI iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 55 04.08.2008 15:49:47
DUMINICA ORTODOXIEI georgeval Despre Biserica Ortodoxa in general 6 21.03.2008 00:46:06