Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.07.2015, 10:11:57
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

dl mihnea, oare din ce cauza rata suicidurilo , a depresiei si a consumului de stupefiante e mai mare in randul homosexualilor? va rog sa va ganditi putin...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 06.07.2015, 10:26:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Din cauză de depravare morală și automat fizică.

Nu, nu din cauză de discriminare, dacă acolo bați.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 06.07.2015, 11:41:08
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Homosexualii sunt persoane grav tulburate emoțional, mai întâi.
Anamneza aduce mereu la iveală stresori puternici în viața unui homosexual. Indicele de stres de tip traumatic e atât de încărcat la homosexuali încât e de mirare că viețuiesc și atât cât viețuiesc...
Marea lor consolare sub soare este partenerul. Împreună cu "iubirea" lor pot duce mai departe povara unei vieți "nedrepte". Dar dacă au conflicte în cadrul relației lor sau dacă sunt abandonați de partener, oamenii aceștia trec prin chinurile iadului. Cunosc deprimarea adâncă, deznădejdea, adeseori se sinucid.

A ajuta un homosexual să devină un om normal pare (și personal eu cred că este) imposibil. Foarte rar se înregistrează succese, iar acestea sunt mai degrabă psihoterapii ale altor tulburări subiacente, nu ale inversiunii în sine.
Ceea ce se poate face cu homosexualul adevărat este, după opinia mea, să fie ajutat să conștientizeze și să accepte că este o persoană grav bolnavă și să se țină la abstinență pentru tot restul vieții. Pe fondul unei terapii complexe și al unui ajutor psihologic constant, oamenii aceștia ar putea să se liniștească, să se dedice unor rosturi sociale pozitive - mai ales că majoritatea sunt persoane foarte creative, sensibile și inteligente.

Legalizarea căsătoriei este cea mai proastă "soluție". Vorbesc ca psiholog. E ca și cum ai pune în relație un bețiv activ cu alt bețiv activ, o curvă în exercițiu cu altă curvă în exercițiu etc.
Se potențează reciproc, se întăresc în rele. Un bețiv activ împreună cu alt bețiv vor face deîndată o crâșmă. Iar o curvă și o altă curvă sunt deja un bordel.

Biserica nu poate accepta această nenorocire ca pe un fapt firesc.

Last edited by Ioan_Cezar; 06.07.2015 at 11:44:23.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.07.2015, 11:48:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan_cezar Vezi mesajul
biserica nu poate accepta această nenorocire ca pe un fapt firesc.
discriminare!!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.07.2015, 13:07:47
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Aproape rasism. Ce intoleranță, domle, ce intoleranță!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.07.2015, 13:43:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai nu stiu ce e mai rau pana la urma, faptul ca au fost declarati ca perfect normali, practic privandu-i de orice posibilitate de terapie sau faptul ca li se ofera pe langa relatia care o au oricum, drepturi legale practic derizorii ca semnificatie, desigur pana la infiere.

Desi, daca stai sa te gandesti bine si sa te uiti in jur, cred ca vezi mult mai multi copii, ca numar absolut, traumatizati de cupluri heterosexuale dar anormale vizavi de capacitatile parentale.

Si pentru ei exista teoretic terapie dar cvasi-nula in practica.

Iar asta demonstreaza ca si un cuplu homosexual poate creste copii normali si cu discernamant:

http://www.culturavietii.ro/2015/03/...i-si-lesbiene/
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.07.2015 at 13:46:42.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.07.2015, 15:06:04
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Aproape mi-a dat o lacrimă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.07.2015, 15:55:18
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Cum ar zice Mageia brăileanul, aici de față, mi-a breicat hartu'.
Alin, te-ai gândit că știrea aia e fake?
Dacă ar fi adevărată, atunci nenea Anti e chiar next door. Si nu e simpatic ca diverse personaje care ii pregătesc calea in mintile celor tineri. Nu taica, nu va semăna cu Darth Malgus, ci cu ceva intre un Stalin worldwide, Sf. Ciprian când era a mighty sorcerer, si Elima Vrăjitorul din Scriptura.
De ce scriu asta aici? Simplu: pen'ca anume ritualuri negre pot face anormalul sa para normal, si invers. Cititorii si forumistii care au mai citit ceva (despre) ocultism stiu ce spun. Si ritualuri atât de puternice, încât sa tâmpească la nivel planetar, le poate face doar cineva sau ceva extrem de puternic.
Asta e explicatia ocultă. Aia mai naturală si pragmatică, eu inclinand spre ambele, e ca specia asta cazuta si cică sentienta, căreia avem ghinionul să îi aparținem, a înnebunit cu totul.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.07.2015, 16:00:55
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai nu stiu ce e mai rau pana la urma, faptul ca au fost declarati ca perfect normali, practic privandu-i de orice posibilitate de terapie sau faptul ca li se ofera pe langa relatia care o au oricum, drepturi legale practic derizorii ca semnificatie, desigur pana la infiere.

Desi, daca stai sa te gandesti bine si sa te uiti in jur, cred ca vezi mult mai multi copii, ca numar absolut, traumatizati de cupluri heterosexuale dar anormale vizavi de capacitatile parentale.

Si pentru ei exista teoretic terapie dar cvasi-nula in practica.

Iar asta demonstreaza ca si un cuplu homosexual poate creste copii normali si cu discernamant:

http://www.culturavietii.ro/2015/03/...i-si-lesbiene/
Cat de normali si cât discernământ? Mass-media poate prezenta, mă scuzați, un excrement pe post de salam de biscuiți sau de zacuscă, funcție de consistență. Acum pe bune, daca Sulfury Emperor mai si vindeca, evident că e o miscare tactica; scopul lui final e nitel cam diferit de notiunea de bine, sa zic asa. Adică, binele cum îl vede Creatorul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.07.2015, 16:29:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar asta demonstreaza ca si un cuplu homosexual poate creste copii normali si cu discernamant:

http://www.culturavietii.ro/2015/03/...i-si-lesbiene/
Pai perfect! Asta scoate din calcul "invatatul" homosexualitatii. Mai raman factori genetici si mintali.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare