Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 26.10.2016, 16:24:19
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
Mergi din nou sa-i spui parintelui la spovedanie ce ai de gand, procedand dupa invatatura de mai sus, si vei afla voia lui Dumnezeu in aceasta privinta.

Primul cuvant pe care ti-l va spune dansul sa-ti fie lege!
Crede-mă, soră dragă, de vreo 4-5 ori, am vorbit cu el, în perioade diferite și a fost de acord din prima, de fiecare dată, ultima dată chiar acum cam o lună, nu l-am ispitit, nu am încercat să-i prezint altceva decât este. Și încă de când eram cu fosta mea prietenă, cu care am adunat 4 ani total împreună, din cauza tinereții ei, dar rămânând în feciorie trupească amândoi, mi-a spus duhovnicul că eu nu sunt de căsătorie, că sunt prea sensibil și mi-aș neglija soția și copii, și altele mi-a spus, încurajându-mă pentru călugărie și așa simt și eu, așa este...

Deci mulțumesc mult pentru grijă, roagă-te și pentru mine, soră și iartă-mă dacă te-am smintit cu ceva, în neputințele mele.

Silește-te să nu te mai pripești și grăbești în luări de poziție și atitudini.

Te îmbrățișez.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #132  
Vechi 26.10.2016, 16:37:46
crincrin crincrin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2016
Mesaje: 196
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Nu vreau să fiu călugăr, nici diacon, nici preot, nici episcop, Doamne ferește. Mă afirosesc Domnului
Si te-ai gandit sa te culcusesti intr-o grota in Sf. Munte sau cine stie pe unde si sa petreci precum cei imbunatatiti?
Ai primit binecuvantare pentru asa ceva?

Presimt ca ne vom mai auzi pe forumul asta. Fie nu vei pleca deloc, fie vei face cale`ntoarsa de urgenta. :)
__________________
36. Învățătorule, care poruncă este mai mare în Lege?
37. El i-a răspuns: Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău și cu tot cugetul tău.
38. Aceasta este marea și întâia poruncă.
39. Iar a doua, la fel ca aceasta: Să iubești pe aproapele tău ca pe tine însuți.
40. În aceste două porunci se cuprind toată Legea și proorocii. (Sfânta Evanghelie după Matei, cap. 22)

Last edited by crincrin; 26.10.2016 at 16:50:54.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 26.10.2016, 17:06:43
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Iar eu anticipez ca dupa ce Igor nu va mai primi atentie fata de aceasta ultima manevra histrionica, una care a atins dimensiunile gigantice ale Muntelui, el va reintra in joc sub alta forma, pentru a capata iarasi atentia cuvenita oricarui tribun.
Atentie fara de care tribunul nu isi poate justifica existenta si din aceasta pricina risca sa intre in faza depresiva a evolutiei sale cicloide...

Poem cu ciclotimie sporita
(din volumul "Temperamentul nebunatic si sfinteniile sale de comedie"; colectia Minge; aia lovita bine)

Cand in sus si cand in jos
Igor calarea frumos
pe-o camila prin desert;
cand livid cand rosu-fiert!
Legana spre zari albastre
precum magii catre astre
cand in sus si cand in jos
gandul: Mecca? sau Athos?...
Si deodata-un glas subtire
ii sopteste cu iubire:
nu vrei tu sa sezi frumos,
sa nu mai umbli barbos,
ci s-o mangai pe mamica
si s-o bucuri pe bunica?
Uite, ti-am gasit o fata!,
harnicuta si curata,
cu serviciu, cu gropite
si cu sapte alunite!
Haide, lasa tu camila
si alearga iarasi...mila!
Ca un alt Sebastian Coe
du-te frate, acasa! Go!

Astfel Igor, mangaiat,
indreptat si imbunat
s-a intors la insurat.
Si am auzit ca maine
o sa-si faca rost de-o... paine!
Alba, mare, rumenita
Nicidecum una cernita,
O s-o rupa, frate-n doua
Si o sa ne dea si noua!

La anu si la multi ani!
Reply With Quote
  #134  
Vechi 26.10.2016, 17:09:47
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crincrin Vezi mesajul
Si te-ai gandit sa te culcusesti intr-o grota in Sf. Munte sau cine stie pe unde si sa petreci precum cei imbunatatiti?
Ai primit binecuvantare pentru asa ceva?

Presimt ca ne vom mai auzi pe forumul asta. Fie nu vei pleca deloc, fie vei face cale`ntoarsa de urgenta. :)
Roagă-te pentru mine, să biruiesc.

N-am spus că "mă culcușesc"(rugăciune în asceză) întro "grotă" (loc de nevoință). Cine face așa ceva, își dă măsura lui, în felul acela. Cum Sfântul Antonie cel Mare, a stat 20 de ani întrun coșciug în cimitir, stâlpnicii se suiau pe un stâlp și (supra)viețuiau pentru Domnul și oameni și așa și-au dat măsura lor, Sfânta Maria Egipteanca și-a dat măsura ei și tot așa...

Cine-ar mai face așa ceva azi, clar e catalogat psihopat, inaptat, sociopat, bolnav psihic, pericol pentru societate, trebuie internat în spitalul de nebuni și altele asemenea.

Ajungem ca în proorocia din Patericul Egiptean: vor spune că sunt nebuni, celor ce nu vor fi precum, precum lumea, și îi vor ucide (poate cu medicante, că desigur, "au nevoie, uită-te în ce hal au ajuns", vor spune).

Dar eu, păcătosul, vai de mine, vreau doar să mă mântuiesc, să-mi dau măsura mea, nu știu ce mă va dezlega și întări Domnul să fac. Nu știu ce plan are Domnul cu mine, nu îi cer nimic, decât mântuire pentru mine și pentru oameni, îi cer să mă lase să mă rog Lui, să mă asculte dacă vrea și să împlinească tot dacă vrea și e de folosul cuiva.

Deci hai să lăsăm profețiile și presimțirile, surioară preaiubită, că pot fi de la vrăjmaș. Noi să ne punem pe post și rugăciune, că puterile întunericului, sunt organizate excelent împotriva noastră și nu obosesc și se "îmbunătățesc" tot mai mult și mai bine, luptând împotriva mântuirii oamenilor și împotriva Domnului și a toată creația.

Și iartă-mă.

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Poem cu ciclotimie sporita
(din volumul "Temperamentul nebunatic si sfinteniile sale de comedie"; colectia Minge; aia lovita bine)

Cand in sus si cand in jos
Igor calarea frumos
pe-o camila prin desert;
cand livid cand rosu-fiert!
Legana spre zari albastre
precum magii catre astre
cand in sus si cand in jos
gandul: Mecca? sau Athos?... (...)

La anu și la mulți ani.
Pam pam !

Precum spuneam... "e nebun, psihopat, sociopat, de legat" vor spune... Și spun deja despre toți cei din Sfântul Munte Athos și despre monahismul creștin, și Sfânta Asceză, și orice virtute, în general.

Doamne miluiește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.10.2016 at 17:15:49.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 26.10.2016, 17:15:01
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Cum Sfântul Antonie cel Mare, a stat 20 de ani întrun coșciug în cimitir, stâlpnicii se suiau pe un stâlp și (supra)viețuiau pentru Domnul și oameni și așa și-au dat măsura lor, Sfânta Maria Egipteanca și-a dat măsura ei și tot așa...
... voi face si eu, fratele vostru preaumil, smeritul Igor!
Promit solemn. Pe inelul din plastic crapat si galbejit de la cravata aia arsa, de pionier.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 26.10.2016, 17:17:37
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
... voi face si eu, fratele vostru preaumil, smeritul Igor!
Promit solemn. Pe inelul din plastic crapat si galbejit de la cravata aia arsa, de pionier.
Dumnezeu să te ierte, că nu știi ce faci și ce spui, frate risipitor, rătăcit în erezia ecumenismului.

Însănătoșire grabnică.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.10.2016 at 17:19:38.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 26.10.2016, 17:21:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Și încă de când eram cu fosta mea prietenă, cu care am adunat 4 ani total împreună, din cauza tinereții ei, dar rămânând în feciorie trupească amândoi, mi-a spus duhovnicul că eu nu sunt de căsătorie, că sunt prea sensibil și mi-aș neglija soția și copii, și altele mi-a spus, încurajându-mă pentru călugărie și așa simt și eu, așa este...
Iarta-mi cruzimea dar am banuiala ca duhovnicul are dreptate pana la punctul cu cauzele care in nici un caz nu tin de prea marea sensibilitate, in ciuda postarilor lacrimogene, nu cred ca esti sensibil la altceva decat nevoile tale asa si atat cat poti sa le pricep/percepi.

Mai degraba a vrut sa o salveze pe biata fata si bietii copiii - daca se ajungea pana acolo..

Ia zi Emiliane, daca duhovnicul ti-ar zice sa mergi la un doctor si sa iei pastilele care ti le recomanda respectivul, ai face ascultare?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 26.10.2016 at 17:23:50.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 26.10.2016, 17:26:20
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iarta-mi cruzimea dar am banuiala ca duhovnicul are dreptate pana la punctul cu cauzele care in nici un caz nu tin de prea marea sensibilitate, in ciuda postarilor lacrimogene, nu cred ca esti sensibil la altceva decat nevoile tale asa si atat cat poti sa le pricep/percepi.

Mai degraba a vrut sa o salveze pe biata fata si bietii copiii - daca se ajungea pana acolo..

Ia zi Emiliane, daca duhovnicul ti-ar zice sa mergi la un doctor si sa iei pastilele care ti le recomanda respectivul, ai face ascultare?
Ooo :) dar nu e cruzime, e părerea ta. Dar trebuie să dovedești ce vorbești. Altfel, poți vorbi din ispitire, sau bârfă, sau acuzații și mărturii mincinoase.

Iar salvarea fetei și-a potențialilor copii, da, ai dreptate. Slavă Domnului că lucrează prin aleșii Lui. Și eu mă bucur că sunt salvați de un monstru fioros ca mine :)

Firesc că aș face ascultare, cum și tu ai face ascultare, desigur, nu?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.10.2016 at 17:28:28.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 26.10.2016, 17:42:18
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
.....(discurs foarte frumos și impecabil)....

Ai vorbit numai prostii în postarea ta și ai mințit și ai smintit, ai micșorat măsura mântuirii, ai condiționat-o la rațiuni mincinoase, demonice, ai oferit o altă mântuire, decât cea adevărată în Hristos. Și pentru asta ai smintit pe cei mai mici.

Vai ție în ziua judecății, dacă nu faci pocăință, pentru totala lipsă a măsurii tale în Hristos.
După ce vorbești atît de frumos și înălțător... cum se poate să fii așa cameleonic? Te-ai molipsit de la judecățile mele și de la epitetele pe care le foloseam în glumă către unii sau alții sau către tine? Cum se poate să lovești la modul cel mai serios cu astfel de judecăți rele și urîte direct într-un coleg de forum ca gpalama?

Te-am mai întrebat? Te-a pus Moise Judecător? Te-a pus David sau frații Macabei apărător al Credinței? Te-a pus Hristos sau vreun mare sfînt ca să lupți tu cu toate ereziile și smintelile?

Păi sf. Pavel n-a mustrat direct decît pe sf. Petru pentru că știa măsura CREDINȚEI LUI... și vorbea despre cei ipocriți și fățarnici ca despre unii, vorbea despre ereși tot ca despre unii... NU DĂDEA NUME, NU-I JUDECA ȘI NU-I CONDAMNA.

Deci dacă Domnul a venit să mîntui și nu să identifice și să dea cu toiagul tu te-ai găsit să ridici sabie? Să ridici răzbunări?

Practic, iubitul meu frate, mă întreb cum de nu-ți dai seama că iubirea și dorința de îndreptare a ta sau a unuia sau a altuia nu te lasă să folosești astfel de ''texte'' ortodoxe cu care-ți permiți să lovești crezînd că te aflii la adăpostul sfinților sau al cunoștiințelor tale ortodoxe? Cum?

Păi le faci să nu mai valoreze nimic bun dacă ai astfel de atitudini ''bățoase''... dacă-ți permiți să judeci și să denigrezi spunînd mereu direct aproapelui că minte, că smintește, că face alea alea, nemustrîndu-l cu duhul blîndeții, al iubirii ci dînd cu bîta în baltă ca să sară mocirla cît mia tare pe tine și pe toți și surpînd astfel toată construcția... hăinuței imaculate.

Nu se poate fratele meu bun și drag să persiști în astfel de atitudini josnice care par ortodoxe... NU SUNT!

Deci iubitule, prietene, frate ortodox bun, creștinule iubitor de sfinți, îți atrag atenția cu cuvintele tale ca să nu zici că te ispitesc eu la ceva:
Citat:
Îndreaptă-te, suflete. Fi blând și iubitor, fi copil-bărbat, fi a lui Hristos. Pese-ți ! Dă tot ce ai, Domnului și oamenilor. Tot ce ai !(se pune virgulă) Tot !(se pune virgulă) Cât de bine poți. (Nu se pune punct ci virgulă) În Domnul.
Și închei cu cuvintele tale.

Citat:
Of, frățiorul meu (drag și iubit de Dumnezeu și de mine)... te îmbrățișez. Iartă-mă și pomenește-mă !
Sper că nu te superi iar jignindu-te ca să pui iar placa stricată și naționalistă învățată de la serv-vicii așa ca Vadim:

''sunteți eretici, smintitori, nebuni, secte, secte, secte, spui numai prostii, numai aiureli, sunteți bolnavi, aveți rațiuni bolnave, demonice, veniți la vindecare... luați medicamente, medicamente... da' halatu, halatu, cît costă halatu... (ăla NEGRU!)''

Te rog deci să nu te jugnești și să încerci să eviți să ''mărturisești'' tu în felul ăsta ORTODOXIA!

Așa te-au învățat sfinții și marii mărturisitori neclătinați în Credință?

De ce nu înveți și nu iei de la ei darul duhului Sfînt, al blîndeții și al smereniei în inima ta și în loc să judeci pripit ca orbii fără dreaptă socoteală și fără măsura credinței să nu judeci deloc pe niciun coleg de forum și nici să vrei să-i ''vindeci''? Înțelegi oare ce-ți spun? Ce-ar vrea poate Domnul de la tine?

Vindecarea vine din dragoste și din rugăciune pentru ei și nu prin jantaj psihologic și amenințări înfricoșătoare de parcă ai vrea să folosești BINELE pe post de idol al îngrozirilor.

De ce ți-e frică?

Îți spun eu că sunt pățit: Frica și tulburarea vine de la păcat și de la serv-viciul acoperit care te atrage în minteresurile de care nici nu-ți dai seama.

Mă bucur că scrii foarte mult și ți discursuri plăcute și înălțătoare însă:

NU MAI JUDECA pentru ca să nu fi JUDECAT căci cu ce MĂSURĂ măsori și judeci cu ai vei fi măsurat și judecat.

Dacă judeci și faci eretic pe cineva vei fi judecat de erezie, dacă de sminteală, de boală, de demonizare vei acuza și vei judeca... așa vei fi tu judecat și acuzat căci din Cuvintele tale te poți Mîntui dar tot din cuvintle tale te poți pierde!

Și la ce-ți folosește să cîștigi Lumea toată vrînd să fii tu anatemă în locul altora din iubire, dacă sufletul ți-l vei pierde?

Deci înțelege că nu mi-a plăcut deloc cum ai finalizat frumosul discurs... printr-o umilire și ocărîre foarte josnică.

Ce bine ar fi fost dacă ar fi lipsit pasajul cel urît. Ce bine pentru tine!

Așa... din păcate, nu vrei să asculți de Hristos și iată că ai dat cu bîta în balta cu mocirlă aruncînd pe hainele sfinte ale tuturor crezînd că ''mărturisești''. Păi ce ai mărturisit procedînd așa: Pe Hristos sau pe sinedriul care îl bătea pe Mîntuitorul și îl pălmuia și îi dorea moartea?

Deci dă-ți seama pe cine vrei tu să mărturisești, dă-ți seama al cărui duh vrei să fii?

''Pomul bun nu poate să facă roade rele, niciuna, tot așa cum păcatul nu poate să facă roade bune''.... deci e un țel să nu fii eretic și să nu poți face nimic fără Dumnezeu, o țintă, o măsură înaltă la care ai putea să ajungi.

Last edited by vsovi; 26.10.2016 at 18:16:04.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 26.10.2016, 17:47:02
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Dar nu ți-am scris ție...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
Răspunde