Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Vezi rezultatele sondajului: Credeti ca e important?
da 7 77,78%
nu 2 22,22%
Sondaj cu opţiuni multiple. Votători: 9. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.01.2009, 08:16:44
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Rugaciunea celor cazuti de curind in pacat

RUGACIUNEA CELUI DE CURAND CAZUT IN PACAT



Hristoase,Bunule,Care atatea ai facut cu mine,pre care nu
asteptam sa le vad,Care,necautand la pacatele mele,de multe ori ai
mangaiat inima mea cu caldura Duhului Tau Celui Sfant si ai dat
mintii mele sa simta venirea Ta si tot trupul meu de multe ori s-a
aprins de bucuria venirii Tale,adu-ti aminte de mine,Bunule,si vino
iara,adu-ti aminte de cata bucurie mi-ai facut cu venirea Ta,ca eu
din alta parte nu am sa astept nici bucurie,nici mangaiere,nici
intelegere,decat numai de la Tine;vino la mine,desi sunt atat de
murdar,atat de ranit,atat de nepotrivit pentru un oaspete ca Tine.
Cel Care stiai inainte de a face lumea ca voi cadea in acest
pacat,si totusi m-ai facut,Care stiind de caderea si racirea
mea,totusi m-ai cercetat in trecut si mi-ai dat sa Te simt si sa ma
bucur cu nebunie sfanta de unirea cu Tine,parandu-mi atunci ca
niciodata nu ma voi desparti de dragostea Ta,oare Tu,dupa ce ai facut
atatea mile cu mine,n-ai putea sa vii iarasi,Bunule,sa ma mangai si
sa-mi redai nadejdea?
Iata,eu stau inaintea Ta,precum stii fa cu mine.De vrei sa ma ai
in lumina fii binecuvantat;de vrei sa ma ai in intuneric iarasi fii
binecuvantat,ca eu atata am meritat si nici macar atata.Iti multumesc
insa ca in aceasta viata trecatoare mi-ai dat sa Te cunosc,pre cat mi-
a fost cu putinta mie,orbului.Iti multumesc pentru aceasta zi pre
care mi-ai dat-o si pentru toate zilele pre care eu nu le-am
pretuit.Iti multumesc pentru orice om pre care l-ai trimis in viata
mea,pentru orice cuvant bun.Iti multumesc,Doamne,chiar si pentru
acest pacat in care am cazut,ca el s-a facut pricina a tanguirii
mele.Pentru toate iti multumesc,Bunule,desi n-am cu ce sa-ti
multumesc.Numai pre Tine Te am si pre Tine acum Te-am pierdut,pentru
pacatele mele.Sunt sarac si sarman,lepadat ca un caine mort la
marginea drumului.Nu mai pot nici sa suspin,nici sa cer si ma gandesc
cu rusine la faptul ca Tu iarasi vei veni,si stiu ca vei veni,aceasta
ma umple de o mare rusine,dar si de dragoste,Bunule.Si ma vei incalzi
cu caldura Ta si ma vei ridica si ma vei odihni la pieptul Tau,ca nu-
i nimeni mai singur ca mine si ca Tine,Doamne,ca Tu numai in Mine,Iti
gasesti odihna si bucurie si alinare a Dumnezeiesti Tale tristeti,pre
care eu nu o inteleg;ca Tu pentru aceasta m-ai zidit,ca sa-ti fiu Tie
salas sfant si casa de odihna,unde sa-Ti pleci fericitul Tau cap,pre
care nicaieri in alta parte nu ai unde sa-l pleci.Cu dor ma vei
ridica si ma vei imbratisa,Bunule,iar eu,ca intotdeauna,nu voi putea
sa raspund iubirii Tale.De aceea nici nu mai indraznesc sa deschid
gura mea si nici macar sa gandesc;stau gol de orice gand si de orice
dorinta si numai inima mea o pun inaintea Ta,aceasta inima de care eu
insumi ma ingretosez,Tie Ti-o dau,Doamne.Zideste-o din
nou,Bunule,Milostivule,Atotputernice,ca stiu ca poti si stiu ca
vrei,ca nimic n-ai voit mai mult decat mantuirea mea,ca pre mine m-ai
iubit inainte de a face lumea,si pre mine ai venit sa ma cauti,si
pentru mine ai murit,si catre mine cauti acum cu dragostea Ta pre
care eu nu o inteleg,nu o simt si nu o pretuiesc.
O,Bunule,chiar impotriva voii mele mantuieste-ma,ca sufletul meu
aceasta a voit,desi faptele mele arata altceva!Voia mea,Doamne,este
sa nu ma lasi sa fac voia mea.Cele bune,pre care le-ai randuit pentru
mine inca de la inceputul veacurilor,grabeste a le implini aucm! Ca
Tie iti multumesc si pre Tine Te laud,pre Tine Te mahnesc si la Tine
iarasi ma intorc,la Dumnezeul meu,afara de care nu mai am pre
nimeni,Tatal,Fiul si Duhul Sfant.Amin.

+
+ + +
+
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2009, 08:18:25
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit CANON DE RUGACIUNE pentru mantuirea copilulului

[SIZE=3]Canon de rugăciune
pentru mântuirea copiilor[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Cântarea 1-a[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, Doamne, pe copiii noștri![/SIZE]
[SIZE=3]Lăsați copiii să vină la Mine și nu-i opriți, că a unora ca aceștia este Împărăția cerurilor“, ai spus, Mântuitorule, îndemnându-ne prin aceasta să ne creștem copiii spre slava lui Dumnezeu. Învață-i, Tu, Doamne, să Te asculte atunci când îi chemi să Te slujească, ca să dobândească Împă­răția mult dorită. [/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, Doamne, pe copiii noștri![/SIZE]
[SIZE=3]Binecuvântează-i pe copiii noștri, Doamne, cu lumina binecuvântării Tale, ca Tu să fii puterea lor, Tu să fii ajutorul lor, Tu să fii viața lor. [/SIZE]
[SIZE=3]Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh.[/SIZE]
[SIZE=3]Sfinte Ioane Botezătorule, dascăle al pocă­in­ței, care ai tresăltat în pântecele maicii tale când s-a apropiat de tine Fecioara Maria care purta în pântece Cerescul Prunc, ajută-i pe copiii noștri să nu fie nesimțitori la cer­cetările tainice ale Du­hu­lui, ci să cugete în fiecare zi la Împărăția ce va să vină.[/SIZE]
[SIZE=3]Și acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.[/SIZE]
[SIZE=3]Preasfântă Fecioară, când Domnul fiind pe cru­ce ți-a spus „Femeie, iată fiul tău!“, ți-a dat în gri­jă nu numai pe ucenicul Său iubit, ci și pe toți copiii care au primit lumina Sfântului Botez.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Cântarea a 3-a[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Cuvântul Tău, Doamne Iisuse Hristoase, că „cine va primi un prunc ca acesta în numele Meu, pe Mine mă primește“, ne luminează inimile ca să pricepem ce mare dar este pentru noi să ne creș­tem copiii în Numele Tău. În­vrednicește-ne, Doam­ne, să putem face aceasta spre mântuirea lor și bucuria noastră.[/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Duhul Sfânt, Care S-a pogorât peste ucenicii Tăi la Cincizecime, să Se pogoare și peste copiii noștri, Doamne, ca să primească darurile Sale: duhul înțelepciunii, duhul înțelegerii, duhul sfatului, duhul puterii, duhul cunoștinței, duhul te­merii de Dumnezeu și duhul bunei-credințe. [/SIZE]
[SIZE=3]Slavă_ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Călăuziți-ne pe noi pe calea dreptei cre­dințe, Sfinților Apostoli: Petre, Pavele, Iacove, Barto­lo­mee, Toma, Filipe, Andrei, Marcu, împreună cu Luca, Ioane, ucenicule iubit al lui Hristos, Simone și Iuda, cel cu totul fericit, și mare Matia, cum și pe voi v-a călăuzit Hristos din pruncia voastră duhovnicească.[/SIZE]
[SIZE=3]Și acum _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Să nu uităm niciodată, Născătoare de Dumnezeu, cum Cuvioasei care te-a rugat să-i arăți că îi ești Maică, i-ai cerut în vedenie să se arate fiică vrednică a ta, cerându-le prin aceasta tuturor creștinilor să fie vrednici de a fi numiți fii ai tăi. [/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Cântarea a 4-a[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Osana, Fiului lui David! Binecuvântat este Cel ce vine întru numele Domnului!“, au strigat copiii care Te-au întâmpinat cu bucurie mare când ai intrat în Ierusalim. Învață-i, Doamne, și pe copiii noștri să fie asemenea acelora și să Te laude până la sfârșitul vieții lor.[/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Din gura pruncilor și a celor ce sug Ți-ai pre­gă­tit laudă, Doamne. Dăruiește harul Tău copii­ lor noștri ca să iubească rugăciunea, Biserica, faptele bune și ascultarea de poruncile Tale.[/SIZE]
[SIZE=3]Slavă_ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Sfinților Ierarhi Atanasie și Chiril al Ale­xan­driei, apărătorilor ai dreptei credințe, dimpreună cu Nicolae al Mirelor Lichiei și Spiridon al Tri­mitun­ dei, făcătorii de minuni, voi, care ați propovăduit în lume cinstirea lui Dumnezeu, aveți grijă de copiii noștri, ca să nu părăsească Biserica lui Hristos, ci să fie mă­dulare vii ale ei.[/SIZE]
[SIZE=3]Și acum_ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Să te cânte neamurile toate, Preasfântă Fe­cioa­ră, și toți copiii să te laude, că ești mare ajutor nea­mului creștinesc, ferindu-l de lucrarea vrăjmașului diavol. În vecii vecilor să fii slăvită, ceea ce te-ai arătat mai presus de toate cetele îngerești și de toți sfinții.[/SIZE]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.01.2009, 08:19:16
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Canon de rugaciune pentru mantuirea copilulului (2)

[SIZE=3]Cântarea a 5-a[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Doamne, nu sunt vrednic să intri sub acope­ră­mântul meu, ci spune numai cu cuvântul și se va vindeca sluga mea“, a zis sutașul cu credință și s-a însănătoșit sluga sa în ceasul acela. Credem Ție, Doamne, că așa îi poți tămădui și pe copiii noștri, când bolile și necazurile îi încearcă.[/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Doamne, Cel ce tămăduiești pe cei bolnavi și ridici pe cei căzuți, vindecă toate slăbiciunile care vin asupra copiilor noștri pentru a-i face robi pă­ca­tului, ca să Îți mulțumească Ție, Celui ce ești mi­nunat întru toate lucrurile Tale și nici un cu­vânt nu este de ajuns spre lauda minunilor Tale. [/SIZE]
[SIZE=3]Slavă_ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Sfinților doctori fără de arginți Cosma și Da­mian, Chir și Ioan, Pantelimon și Ermolae, Samson și Diomid, Mochie și Anichit, Talaleu și Trifon, dimpreună cu toți sfinții care au primit darul tămăduirii, cereți de la Dumnezeu pentru copiii noștri sănătate sufletească și trupească.[/SIZE]
[SIZE=3]Și acum _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]O, Maica Domnului, nenumărate sunt minu­ni­le pe care le-ai făcut, izbăvind mulțime de co­pii de grele suferințe și învățându-i să se roage ție cu credință. Știind puterea mijlocirii tale, te ru­găm să îi ocrotești pe copiii noștri, ca să fie feriți de toate neputințele.[/SIZE]
[SIZE=3]Cântarea a 6-a[/SIZE]

[SIZE=3]Mântuiește-i _ _ _[/SIZE]

[SIZE=3]-Tu, Mântuitorule Preabun, Care ai învățat că „cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine“, pune în inimile copiilor noștri dragostea de Tine, ca mai mult decât pe părinții lor trupești să Te iubească pe Tine, Cel ce Te-ai arătat în lume Fiul Omului.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Doamne, Preadulce Iisuse, dăruiește-le copiilor noștri tot ce le este de folos pentru mântuire, dă­ru­iește-le dragoste de părinți și de aproapele, înțelepciune, smerenie, cinste și toate celelalte virtuți creștinești.[/SIZE]
[SIZE=3]Slavă_ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Cuvioșilor Părinți și Cuvioaselor Maici, care du­când crucea răbdării ați răbdat tot felul de ne­vo­in­țe, vă rugăm să îi întăriți pe copiii noștri ca să mear­gă pe calea înfrânării, pe calea cea strâmtă și cu chinuri, pentru a dobândi bună­tă­ți­le cele veșnice.[/SIZE]
[SIZE=3]Și acum_ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Cine oare își va încredința copiii în grija ta și-și va vedea așteptările înșelate? Nimeni, Năs­că­toare de Dumnezeu, pentru că te arăți totdeauna grabnic ajutătoare celor ce aleargă la tine cu credință.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Cântarea a 7-a[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Arătând că mare este pedeapsa celor ce vor sminti pe unul dintre cei mici care cred în Tine, ai grăit: „Vai lumii din pricina smintelilor! Că smintelile trebuie să vină, dar vai omului prin care vine sminteala.“ Pentru care Te rugăm, Doamne, ferește-ne ca nu cumva să-i smintim cu ceva pe copiii pe care ni i-ai dat în grijă.[/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Preabunule Doamne, dacă din lucrarea vrăj­ma­șului vor cădea copiii noștri în păcat, pri­meș­te-i la Tine așa cum l-a primit tatăl pe fiul risipitor, așa cum ai primit la Tine mulțime mare de păcătoși și păcătoase, și ridică-i degrabă ca să slujească Ție, Celui ce n-ai venit să chemi pe cei drepți, ci pe cei păcătoși la pocăință.[/SIZE]
[SIZE=3]Slavă_ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Mari dascăli ai lumii și Ierarhi Vasile cel Ma­re, Grigorie de-Dumnezeu-Cuvântătorule și Ioa­ne Gură de Aur, care din tinerețile voastre v-ați în­chi­nat viețile Domnului, defăimând patimile și dobândind virtuțile, ajutați-i și pe copiii noștri să ducă o viață bineplăcută lui Dumnezeu.[/SIZE]
[SIZE=3]Și acum _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Deșarte sunt bunătățile cu care lumea aceasta îi ispitește pe tineri și pe bătrâni, dar nepieritoare sunt bunătățile pe care Maica lui Dumnezeu le dăruiește celor ce o cinstesc cu evlavie.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.01.2009, 08:19:52
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Canon de rugaciune pentru mantuirea copilulului (3)

[SIZE=3]Cântarea a 8-a[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Dacă voiește cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-și ia crucea în fiecare zi și să-Mi urmeze Mie“, ai grăit Tu, Cel ce ai murit pe cru­ce pentru păcatele neamului omenesc. Că­lău­zeș­te-i și pe copiii noștri să-și ia crucea și să Te ur­me­ze cu adevărat, oricât de mari ar fi greutățile și ispi­te­le acestei lumi.[/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Doamne, Cel ce în vremea prigoanelor ai în­tă­rit mulțime de copii care Te-au mărturisit mer­gând fără teamă spre mucenicie pe urmele părin­ți­lor lor, întărește-i pe copii ca în prigoana pati­milor și a poftelor să ducă lupta cea bună și să fie biruitori prin harul Tău.[/SIZE]
[SIZE=3]Slavă_ _ _.[/SIZE]
[SIZE=3]O, Sfinte Chiric, care după numai trei ani de viață ai primit cununa muceniciei, dimpre­ună cu Soborul celor paisprezece mii de prunci uciși de Irod și cu Sfinții Mucenici și Mucenițe care cu sângele vostru ați udat ogorul Bisericii lui Hris­tos, ocrotiți aceste roade tinere, acești copii ai noș­ tri, ca să nu se teamă de moartea trupească, ci numai de cea sufletească.[/SIZE]
[SIZE=3]Și acum_ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Sabie a trecut prin sufletul tău, Născătoare de Dumnezeu, când L-ai văzut zăcând fără de su­fla­re pe Cel ce este Viața lumii. Tu, care înțelegi du­re­rea părinților care suferă pentru copiii lor, ai grijă și de copiii noștri, ca nu cumva necuratul vrăjmaș să le întineze suflete­le prin păcate.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Cântarea a 9-a[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Să audă copiii noștri la Judecată glasul Tău preadulce, o, Iisuse, glasul Tău care va zice: „Ve­niți, binecuvântații Părintelui Meu, de moșteniți Împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii!“[/SIZE]
[SIZE=3]Mântuiește-i, _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Doamne, cădem în fața Ta cu umilință și Te rugăm să rânduiești precum știi mântuirea copiilor pe care ni i-ai dat, împlinind cu harul Tău neputința povețelor pe care le primesc de la noi.[/SIZE]
[SIZE=3]Slavă_ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]O, Sfinte Steliane, ocrotitor al copiilor, roa­gă-te împreună cu Soborul tuturor Sfinților și cu Cetele îngerești care Îl slăvesc pe Dumnezeu ne­în­cetat, Stăpâ­niile, Heruvimii, Serafi­mii, Domnii­le, Înge­rii, Scaunele, Căpeteniile și Sfinții Arhan­gheli, ca Domnul să îi binecuvânteze și să îi sfin­țească pe co­piii noștri.[/SIZE]
[SIZE=3]Și acum _ _ _[/SIZE]
[SIZE=3]Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, aco­pe­ră-i cu sfântul tău acoperământ pe toți copiii bi­ne­cre­dincioși și pe toți cei care se îngrijesc de creș­terea lor, ca să cânte cu toții lui Dumnezeu: Aliluia![/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.01.2009, 08:21:07
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit CANON DE RUGACIUNE la vreme de necazuri

CANON DE RUGĂCIUNE
LA VREME DE NECAZURI
Cântarea 1
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
Adeveritu-s-au cuvintele Tale, Mântuitorule, căci ne-ai spus mai înainte despre greutățile prin care vom trece, dar ne-ai și învățat să stăm împotriva lor cu băr­bă­ție: “În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea”. O, sfântă îndrăzneală care dai pu­tere iubitorilor de Hristos și rușinezi lumea iubitoare de plăceri!
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
Marea vieții văzând-o înălțându-se de viforul ispitelor, la limanul Tău cel lin alergând strigăm către Ti­ne: Scoate din stricăciune viețile noastre, Mult-Milostive!
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
Adame, Adame, de ce ai căzut? De ce ai ales neas­cultarea? Vai nouă, să plângem și să ne tânguim, că suntem următori căderii sale. Degrab să alergăm, fraților, la mi­ lostivul Dumnezeu, singurul care poate să ne izbăvească.
Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh.
Icoană a răbdării zugrăvită de Dumnezeu se des­coperă Dreptul Iov celor ce caută în Sfânta Scriptură măr­găritare duhovnicești. Că fiind cel mai slăvit din­tre semenii săi, nu a hulit când a pierdut bunătățile ce le avea, ba încă a ajuns să șadă plin de bube pe mor­ma­nele de gunoi, ca unul dintre cei loviți de mânia cerească. Și Dumnezeu, văzând credința sa, i-a făcut par­te de bogății mai mari decât cele pe care le pierduse prin pizma diavolului.
Și acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
Prea Sfântă Născătoare de Dumnezeu, acoperă-ne pe noi de tot răul cu cinstitul tău Acoperământ! Să sal­te inimile noastre simțind ocrotirea ta, să prindă putere cei slăbiți și cei deznădăjduiți să capete nădejde.
Cântarea a 3-a
Doamne, _ _ _
Adevărat grăiesc vouă: dacă veți avea credință cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, și se va muta; și nimic nu va fi vouă cu neputință.” Și iarăși ne-ai zis: “Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va des­chi­de.” Unde este credința noastră când ne plângem că nu suntem ascultați? Poate cineva să spună că a cerut cu umilință cele de folos și nu le-a primit? Să nu fie.
Doamne, _ _ _
Întărește-ne, Doamne, cum i-ai întărit pe sfinții Tăi care s-au aflat în încercări mai grele decât ale noastre. Lu­minează-ne, sfințește-ne și ne miluiește Tu, Cel ce ai făgăduit că vei fi cu robii Tăi în toate zilele, până la sfârșitul veacului.
Doamne, _ _ _
Cine cruță toiagul său își urăște copilul, iar cel care îl iubește îl ceartă la vreme”, ne învață Dreptul Solomon, picurând în sufletele noastre razele înțelepciunii. Oare avem priceperea să vedem în încercările prin care trecem dragostea lui Dumnezeu? Căci de nu vom vedea-o pe aceasta, înseamnă că ne îndoim de purtarea Sa de grijă pentru noi.
Slavă _ _ _
L-a biruit David pe Goliat! Cel slab l-a biruit pe cel tare, pe sângerosul uriaș! Și tot așa fiecare dintre creș­ti­nii care au nădejde în Dumnezeu vor birui viforul ne­cazurilor, căci neputințele lor vor fi acoperite de dumnezeiescul har.
Și acum_ _ _
Izvorul minunilor tale, Împărăteasă de Dumnezeu Născătoare, curge neîncetat spre bucuria poporului creștinesc; bolnavii se vindecă, morții înviază, cei aflați în primejdii se izbăvesc. Arată-ți și de această dată milele tale, Născătoare de Dumnezeu, ca să nu pierim din pricina păcatelor noastre.
Cântarea a 4-a
Doamne, _ _ _
Voi să nu căutați ce veți mânca sau ce veți bea și să nu fiți îngrijorați, căci toate acestea păgânii lumii le caută; dar Tatăl vostru cel ceresc știe că aveți nevoie de acestea. Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu, și toate acestea se vor adăuga vouă”. Așa ne-a poruncit Hristos, iar de vom căuta mai întâi cele ale lumii, în care se desfată vremelnic sufletele noastre, atunci Împărăția se va lua de la noi și ne așteaptă osânda veșnică.
Doamne, _ _ _
Cel ce ai înmulțit pâinile și peștii, săturând mii de oameni, Care poți să ne dăruiești toate cele de care avem nevoie și de care ai îngăduit să fim lipsiți pentru încercarea credinței noastre, arată și acum milele Tale și plinește toate lipsurile noastre.
Doamne, _ _ _
Zece leproși au luat vindecare minunată, dar nu­mai unul a știut să aducă mulțumire pentru ea. Peste mul­țime de oameni se revarsă binefacerile lui Dum­ne­zeu, dar numai puțini știu să mulțumească.
Slavă _ _ _
Sfinte Ierarhe Nicolae, păstorule al Mirelor Li­chiei, roagă-te Milostivului Dumnezeu ca ori de câte ori ne lipsesc cele de trebuință să le primim prin mij­lociri­ le tale de care s-au folosit cele trei fete sărace pe care le-ai îndepărtat de păcatul nelegiuitei împreunări.
Și acum _ _ _
Veacuri întregi creștinii au trecut prin greutăți fără număr, dar ori de câte ori ți-au cerut ocrotirea nu au ră­mas fără răspuns, Maica noastră. Chiar și atunci când nu se vede nici o lumină, când totul pare că s-a nă­ruit, mijlocirea ta dărâmă zidurile potrivnice și dă­ruiește credincioșilor toate cele care le sunt de trebuință.
Cântarea a 5-a
Doamne, _ _ _
Greu este cuvântul Tău, Iubitorule de oameni, când spui ucenicilor Tăi: “Veți fi dați și de părinți și de frați și de neamuri și de prieteni, și vor ucide din­tre voi și veți fi urâți de toți pentru numele Meu. Și păr din capul vostru nu va pieri. Prin răbdarea voastră veți dobândi sufletele voastre”.
Doamne, _ _ _
Cel ce ai binecuvântat nunta din Cana Galileii, Cel ce binecuvântezi în chip minunat înțelegerea și iu­bi­rea frățească dintre oameni, adu pacea Ta în familiile creștine, alungând de la ele toată tulburarea, toată mâ­nia, toată neînțelegerea, ca astfel familiile să fie mici biserici, și nu adunări idolești, cum uneltește neruși­natul diavol.
Doamne, _ _ _
Mucenicie este să fim prigoniți de unii pe care îi purtăm în inimile noastre, de cei pentru întoarcerea cărora Îți înălțăm fierbinți rugăciuni. Tu, Doamne, l-ai scăpat pe dreptul Iosif de moartea pe care i-o pre­gă­ti­se­ră frații lui și mai pe urmă ai rânduit chiar ca aceș­tia să nu poată trăi fără ajutorul său; noi credem Ție că orice suferință își are roada ei, că nici o rugăciune nu rămâne neauzită.
Slavă _ _ _
Sfinte Mucenice Iacob Persul, ai lepădat dreap­ta cre­dință și ai jertfit id
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.01.2009, 08:22:21
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Canon de rugaciune la vreme de necazuri (2)

Sfinte Mucenice Iacob Persul, ai lepădat dreap­ta cre­dință și ai jertfit idolilor, dar maica și femeia ta ți-au stat împotrivă și te-au mustrat pentru aceasta. Iar tu, ve­nin­ du-ți în fire, L-ai mărturisit cu tărie pe Hris­tos și pentru aceasta ai suferit dureri de neînchipuit, căci prigonitorii ți-au tăiat pe rând toate mădularele. Te rugăm, sfinte al lui Dumnezeu, ai grijă de toți cei pe care iubirea acestei lumi îi ține departe de mântui­ re și întoarce-i pe calea cea bună pe care tu însuți ai fost întors.
Și acum _ _ _
Ceea ce cu înțelepciune ai mijlocit în chip minunat împăcarea dintre Sf. Chiril, luminătorul Alexandriei și Sf. Ioan Gură de Aur, care ai gonit vrăjmășia și neînțelegerea dintre creștinii care ți-au cerut aceas­ta, care ai adus pacea în familiile ce stăteau să se destrame, adu liniștea cea binecuvântată în viețile noastre, ale celor ce suntem încercați de răutatea oamenilor și a îngerilor căzuți.
Cântarea a 6-a
Doamne, _ _ _
Să luăm aminte la povața Sf. Pavel, aposto­lul neamurilor, care a trecut prin încercări mai grele decât ne putem închipui: “Nu v-a cuprins ispită care să fi fost peste puterea omenească. Dar credincios este Dumnezeu; El nu va îngădui să fiți ispitiți mai mult decât pu­teți, ci odată cu ispita va aduce și scăparea din ea, ca să puteți răbda”.
Doamne, _ _ _
Vezi, Doamne, durerea noastră, vezi tulburarea care ne-a cuprins. Dă-ne putere să ne ridicăm degrabă și să lepădăm de la noi duhul întristării și al necredinței. Înmulțește-ne credința, sporește-ne dragostea, dă­ruiește-ne răbdare și nădejde, ca la trecerea din această viață să putem gusta din bunătățile pe care le-ai pregătit aleșilor Tăi.
Doamne, _ _ _
Din nimic nu avem noi mai mult de câștigat decât din suferințe și pătimiri”, mărturisea dumnezeiescul Ioan Gură de Aur împotriva celor care credeau că pot merge pe calea mântuirii fără să cunoască poticnirile. Cum dar vom lepăda noi calea cea strâmtă, când duce la odihna veșnică? Cum vom părăsi lupta, dacă vrem să primim nestricăcioasa cunună?
Slavă _ _ _
Precum stăteau coroanele pe capetele împăraților, așa stătea Duhul Sfânt peste Sf. Alexie, omul lui Dumnezeu. Să înțelegem dar că nici sărăcia, nici foamea și nici setea nu pot fi piedică pentru cei pe care încercările îi arată următori sfinților; și pe aceștia Domnul îi va răsplăti cu prisosință, așezându-i la loc de cinste în curțile Sale.
Și acum _ _ _
Preasfântă Fecioară, izgonește toată mâhnirea, întristarea și toată ispita de la noi, păcătoșii tăi robi, și îndeamnă cugetele noastre spre săvârșirea celor bineplăc­ute lui Dumnezeu, ca să te mărim cu credință și cu dragoste.
Cântarea a 7-a
Doamne, _ _ _
N-au trebuință de doctor cei sănătoși, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepți, ci pe păcătoși la pocăință”, a spus și ne spune cu blândețe Mântuitorul Hristos, așteptând pocăința noastră. Cine poate spune că nu este păcătos? Cine poate crede că nu are nevoie de pocăință? Numai cei mândri, pe care iubirea de sine îi ține departe de Dumnezeu.
Doamne, _ _ _
Preabunule Doamne, alungă de la noi duhul mândriei, duhul lăcomiei, duhul desfrâului, duhul răutății și duhul deznădejdii, și dăruiește-ne darurile Duhului Sfânt: duhul înțelepciunii, duhul înțelegerii, duhul sfatului, duhul puterii, duhul cunoștinței, duhul temerii de Dumnezeu și duhul bunei-credințe.
Doamne, _ _ _
Iubitori de plăceri precum locuitorii Sodomei și ai Gomorei sunt astăzi cei care trăiesc departe de Biserică, și noi în loc să vedem păcatele noastre ne mulțumim să credem că suntem mai drepți decât ei, asemănându-ne fariseului din Evanghelie. Dar îndreptățirea noastră nu este și nu poate fi socotită drept pocăință, ci ne este cale a pierzării.
Slavă _ _ _
Sfinte Mare Mucenice Cipriane, care de la slujirea dia­ volilor ai venit la cunoașterea adevăratului Dumnezeu, cu Sf. Maria Egipteanca, desfrânata care a devenit înger în trup omenesc, și cu David, care mai înainte a fost tâlhar, rugați-vă pentru noi dimpreună cu toți cei care părăsind păcatul au urcat pe culmile sfințeniei, ca să luăm desăvârșit dezlegare de păcate și să trecem în caldă pocăință această viață trecătoare.
Și acum _ _ _
Cu dragoste i-ai adus pe mulți la pocăință, Maică Sfântă, îndreptându-i să primească prin Taina Spoveda­niei dezlegare de păcate și dându-le putere în răz­ bo­ iul duhovnicesc. Vezi, dar, greșelile noastre cele multe, și roagă-te înaintea Fiului tău preaslăvit să ne dăruiască iertare de fărădelegile care ne apasă, făcându-ne părtași cetei celor care prin îndelunga răbdare a lui Dumnezeu s-au mântuit.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.01.2009, 08:22:56
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Canon de rugaciune la vreme de necazuri (3)

Cântarea a 8-a
Doamne, _ _ _
Dar neprețuit sunt pentru neamul creștinesc fericirile pomenite în Evanghelie, și în vreme de ispită ne aducem aminte cum ne-ai binevestit: “Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia”. Vom muri, fraților, la vre­mea rânduită de Dumnezeu, și binele va fi celor care se vor învrednici de veșnica mângâiere.
Doamne, _ _ _
Miluiește-ne, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu! Miluiește-ne, Cel ce Te-ai răstignit pentru noi după ce ai pri­mit bătăi și batjocuri ca mulțumire pentru dragostea pe care ne-ai arătat-o! Miluiește-ne, Cel ce vei veni să judeci viii și morții, mântuiește-ne!
Doamne, _ _ _
Chip al morții sunt necazurile prin care trecem, căci ne îndeamnă să cugetăm la înfricoșătoarea osândă a păcătoșilor. Mai bine ne este nouă a suferi o vreme pe pământ, decât a răbda dincolo chinuri fără sfârșit.
Slavă _ _ _
Să nu zăbovim a cere ajutorul de la cei care au mu­rit lumii acesteia pentru a trăi pentru Hristos! O, Sfinților Apostoli, dimpreună cu ceata Arhiereilor, Cuvioșilor și Drepților, cu Sfinții doctori fără de arginți și cu ceilalți Mucenici, cu toți Sfinții știuți și neștiuți, rugați-vă Atotputernicului Dumnezeu să ne lumineze ca să punem început bun mântuirii noastre, lepădând de la noi toată minciuna și păcatul.
Și acum _ _ _
Sfârșit creștinesc dăruiește-ne nouă, Fecioară preacurată, izbăvindu-ne de moartea năprasnică și de celelalte primejdii pe care diavolul vrea să le abată asupra noastră.
Cântarea a 9-a
Doamne, _ _ _
Mare bucurie să socotiți, frații mei, când treceți prin diferite ispite”, ne-a spus Sf. Apostol Iacov care multe a pătimit pentru numele Tău, arătând și răsplata celor care au răbdat fără să cârtească: “Fericit este bărbatul care rabdă ispita, căci lămurit făcân­ du-se va lua cununa vieții pe care Dumnezeu a făgăduit-o celor care Îl iubesc pe El.”
Doamne, _ _ _
Slăvindu-Te, Îți mulțumim Ție, Doamne, căci nu treci cu vederea puțina noastră rugăciune, pe care Te rugăm să o primești ca pe cei doi bani ai văduvei. Nu știm să ne rugăm Ție cu zdrobire de inimă, nu știm să ne arătăm mulțumitori pentru toate binefacerile arătate și cu atât mai puțin pentru cele ascunse minții noastre, dar recunoaștem înaintea Ta că suntem neputincioși de nu ne vei întări, slabi de nu ne vei face îndrăz­neți. Miluiește-ne, Doamne, că fără mila Ta pierim!
Doamne, _ _ _
Să ducem lupta cea bună, ca să auzim și noi glasul cel preadulce: “Veniți, binecuvântații Părintelui Meu, de moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la înte­ me­ierea lumii. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc, însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit, gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine”.
Slavă _ _ _
O, dumnezeiești Stăpânii, Heruvimi, Serafimi, Domnii, Îngeri, Scaune, toate Căpeteniile și preamări­te Puteri și Sfinților Arhangheli, dimpreună cu soborul tuturor Sfinților, apărați-ne de tot răul, de toată ispita și necazul, și rugați pe Stăpânul tuturor să ne mântuiască pe noi, cei cuprinși de multe păcate.
Și acum _ _ _
Cuvine-se cu adevărat să te fericim, Născătoare de Dumnezeu, cea pururea apărătoare a celor ce se roagă ție și Maică a nenumăratelor milostiviri arătate neamu­ lui omenesc. Ceea ce ești mai sfântă decât toți sfinții și mai grabnică în ajutor decât suntem noi în rugăciune, pe tine ceea ce ești cu adevărat ocrotitoare a creștinilor te mărim.

__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.01.2009, 08:24:24
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Rugăciunile înainte de Dumnezeiasca Impartasanie

Rugăciunile înainte de Dumnezeiasca Împărtășire
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Rugăciunile începătoare:[/SIZE]
I[SIZE=3]n numele Tatălui si al Fiului si al Sfântului Duh, Amin.

[/SIZE]
S[SIZE=3]lava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !

Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !

Slava Tie, Dumnezeul nostru, Slava Tie !

[/SIZE]
Î[SIZE=3]mpărate ceresc, Mângâietorule, Duhul adevărului, Care pretutindenea ești si toate le implinesti, Vistierul bunatatilor si datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi, si ne curateste pe noi de toata intinaciunea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre.

[/SIZE]
S[SIZE=3]finte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi !

[/SIZE]
S[SIZE=3]lava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

[/SIZE]
P[SIZE=3]reasfanta Treime, miluieste-ne pe noi. Doamne, curateste pacatele noastre. Stapane, iarta faradelegile noastre. Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.

[/SIZE]
D[SIZE=3]oamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.

[/SIZE]
S[SIZE=3]lava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

[/SIZE]
T[SIZE=3]atal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-Se numele Tau, vie imparatia Ta, fie voia Ta, precum in cer si pe pamant. Painea noastra cea spre fiinta, da ne-o noua astazi, si ne iarta noua gresalele noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau.

[/SIZE]
P[SIZE=3]entru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.

Cantarea intaia

Stih: Inima curata zideste intru mine, Dumnezeule, si duh drept innoieste intru cele dinauntru ale mele.

[/SIZE]
P[SIZE=3]aine a vietii celei vesnice sa-mi fie mie Trupul Tau cel sfant, Milostive, Doamne, si scump Sangele Tau, si tamaduire durerilor celor de multe feluri.

Stih: Nu ma lepada de la fata Ta si Duhul Tau cel Sfant nu-L lua de la mine.

[/SIZE]
I[SIZE=3]nvredniceste-ma, Stapane, pe mine, nevrednicul, sa mananc Trupul Tau cel preacurat si sa beau Sangele Tau cel preascump cu credinta si cu dragoste.

[/SIZE]
S[SIZE=3]lava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

[/SIZE]
I[SIZE=3]ntinat fiind cu lucruri netrebnice eu, ticalosul, nu sunt vrednic sa ma impartasesc cu preacuratul Tau Trup si cu dumnezeiescul Tau Sange, Hristoase, ci fa-ma vrednic de aceasta.

[/SIZE]
S[SIZE=3]i acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

[/SIZE]
D[SIZE=3]umnezeiasca Maica, ceea ce esti buna si binecuvantata, care ai odraslit spicul cel nearat si de mantuire lumii, invredniceste-ma ca, mancandu-L pe Acesta, sa ma mantuiesc.

Cantarea a treia
[/SIZE]
D[SIZE=3]a-mi, Hristoase, picaturi de lacrimi, care sa-mi curateasca necuratia inimii mele, ca fiind curatit, in cuget curat, cu credinta si cu frica sa vin, Stapane, spre impartasirea cu Duhul Sfant si spre viata de veci, iubitorule de oameni, si spre indepartarea durerilor si a necazurilor.

[/SIZE]
S[SIZE=3]lava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

[/SIZE]
D[SIZE=3]oamne, invredniceste-ma sa ma impartasesc fara de osanda cu preacurat Trupul Tau si cu scumpul Tau Sange, si sa slavesc bunatatea Ta.

[/SIZE]
S[SIZE=3]i acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

[/SIZE]
P[SIZE=3]reacurata, ceea ce esti masa a Painii Vietii, Care S-a pogorat de sus, pentru mila, si a daruit lumii viata noua, invredniceste-ma acum si pe mine, nevrednicul, sa gust cu frica din Acesta si sa fiu viu.

[/SIZE]
F[SIZE=3]oc si lumina sa-mi fie mie primirea preacuratelor si de viata facatoarelor Tale Taine, Mantuitorule, arzand neghina pacatelor si luminandu-ma peste tot, spre cuvantarea de Dumnezeu cea adevarata; ca nu voi da inselaciunii vrajmasului cele sfinte, nici iti voi da sarutarea inselatoare, ci ca desfranata, cazand inaintea Ta, si ca talharul marturisindu-ma, strig catre Tine : Pomeneste-ma, Doamne, cand vei veni intru imparatia Ta.

Cantarea a patra
[/SIZE]
I[SIZE=3]ntrupandu-Te, mult Milostive, voit-ai a Te da spre junghiere, ca un miel, pentru pacatele noastre. Pentru aceasta ma rog Tie sa curatesti si pacatele mele.

[/SIZE]
T[SIZE=3]amaduieste ranile sufletului meu, Doamne, si ma sfinteste tot si ma invredniceste Stapane, sa fiu partas dumnezeiestii tale Cine celei de taina, eu, ticalosul.

[/SIZE]
S[SIZE=3]lava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

[/SIZE]
S[SIZE=3]a stam toti cu frica si cu cutremur, tinand ochii inimii in sus si strigand catre Mantuitorul : Intareste-ne si ne intelepteste Milostive Doamne, intru frica Ta.

[/SIZE]
S[SIZE=3]i acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

[/SIZE]
F[SIZE=3]a si mie milostiv pe Cel pe care L-ai purtat in pantecele tau, Stapana, si ma pazeste pe mine, robul tau, neintinat si fara de prihana, ca, primind inlauntrul meu Margaritarul Cel duhovnicesc, sa ma sfintesc.

Cantarea a cincea
[/SIZE]
P[SIZE=3]recum ai zis mai inainte, Hristoase, fii acum cu smeritul robul Tau si petrece intru mine precum ai fagaduit, ca iata mananc Trupul Tau cel dumnezeiesc si beau Sangele Tau.

[/SIZE]
C[SIZE=3]uvinte al lui Dumnezeu si Dumnezeule, carbunele Trupului Tau sa-mi fie mie, intunecatului, spre luminare si Sangele Tau spre curatirea intinatului meu suflet.

[/SIZE]
S[SIZE=3]lava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

[/SIZE]
A[SIZE=3]vand suflet intinat si buze necurate, nu cutez sa ma apropii de Tine, Hristoase, si sa primesc Trupul Tau; ci fa-ma vrednic de aceasta.

[/SIZE]
S[SIZE=3]i acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

[/SIZE]
M[SIZE=3]arie, Maica lui Dumnezeu, care esti salas scump al bunei mirezme, cu rugaciunile tale, fa-ma vas ales pentru a ma impartasi cu Sfintele Taine ale Fiului Tau.

Cantarea a sasea
[/SIZE]
Mintea si trupul, inima si sufletul, sfinteste-mi-le, Mantuitorule, si ma invredniceste fara de osanda, Stapane, sa ma apropii de infricosatoarele Tale Taine.

Ca instrainandu-ma de patimi, sa am adaugirea harului Tau si intarirea vietii, prin impartasirea cu Sfintele Tale Taine, Hristoase.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

Cu frica si cu cutremur sa ne apropiem toti de dumnezeiestile Taine ale lui Hristos si sa primim adevaratul si sfantul Lui Trup si adevaratul, sfantul si scumpul Lui Sange.

Si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Dumnezeule, Cuvantul lui Dumnezeu Cel Sfant, sfinteste-ma acum cu totul pe mine, cel ce vin catre dumnezeiestile tale Taine, pentru rugaciunile Sfintei Maicii tale.

Apoi
Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.

Sa nu ma treci cu vederea, Hristoase, pe mine cel ce primesc Painea, adica Trupul Tau si dumnezeiescul Tau Sange, si ma impartasesc cu preacuratele si infricosatoarele Tale taine, Stapane; sa nu-mi fie mie, ticalosul, spre osanda, cci spre viata vesnica si fara de moarte.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 04.01.2009, 08:25:42
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Canon de ruga inainte de Dumnezeiasca Impartasanie(2)

[SIZE=3]Cantarea a saptea[/SIZE]
I[SIZE=3]mpartasirea nemuritoarelor tale Taine, Hristoase, sa-mi fie mie acum izvor de bunatati, lumina, viata, nepatimire si solire spre adaugirea si inmultirea dumnezeiestilor Tale bunatati, ca sa Te slavesc pe Tine, Cel ce singur esti bun.

[/SIZE]
I[SIZE=3]zbaveste-ma de patimi, de vrajmasi, de nevoi si de tot necazul, pe mine cel ce ma apropii acum cu cutremur, cu dragoste si cu sfiala, Iubitorule de oameni, de Tainele Tale cele nemuritoare si dumnezeiesti si-Ti cant Tie: Bine esti cuvantat, Doamne, Dumnezeul parintilor nostri.

[/SIZE]
S[SIZE=3]lava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

[/SIZE]
S[SIZE=3]uflete al meu ticalos, suflete patimas, spaimanteaza-te vazand preaslavitele Taine; lacrimeaza suspinand si batandu-te in piept, striga si zi: Doamne, curateste-ma pe mine, desfranatul.

[/SIZE]
S[SIZE=3]i acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

[/SIZE]
C[SIZE=3]eea ce ai nascut pe Mantuitorul Hristos mai presus de minte, de Dumnezeu daruita, tie celei curate, ma rog acum eu, robul tau cel necurat; pe mine cel ce voiesc sa ma apropii acum de Tainele cele preacurate, curteste-ma intrutotul de intinaciunea trupului si a sufletului.

Cantarea a opta
[/SIZE]
C[SIZE=3]erestilor, infricosatoarelor si Sfintelor Tale Taine, Hristoase, si Cinei Tale celei dumnezeiesti si de taina si pe mine, cel desnadajduit, acum partas a fi ma invredniceste, Dumnezeule, Mantuitorul meu.

[/SIZE]
C[SIZE=3]atre a Ta milostivire alergand, Bunule, cu frica strig catre Tine : Petrece intru mine, Mantuitorule, si eu intru Tine, precum ai zis; ca, iata, indraznind spre mila Ta, manac Trupul Tau si beau Sangele Tau.

[/SIZE]
B[SIZE=3]inecuvantam pe Tatal si pe Fiul si pe Sfantul Duh, Dumnezeu.

[/SIZE]
M[SIZE=3]a cutremur, primind focul, sa nu ma aprind ca ceara si ca iarba. O, infricosatoare Taina. O, milostivire a lui Dumnezeu. Cum eu, tina fiind, ma impartasesc cu dumnezeiescul Trup si Sange si ma fac fara stricaciune.

[/SIZE]
S[SIZE=3]i acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

[/SIZE]
C[SIZE=3]u adevarat, Maica lui Dumnezeu, in pantecele tau S-a copt Painea cea dumnezeiasca a Vietii, pazind nevatamat pantecele tau cel nevinovat. Pentru aceasta te laudam pe tine ca pe hranitoarea noastra, intru toti vecii.

Cantarea a noua
[/SIZE]
B[SIZE=3]un este Domnul, gustati si vedeti; ca de demult pentru noi, precum suntem noi facandu-Se, si odata pe Sine Parintelui Sau ca jertfa aducandu-Se, pururea Se junghie, sfintind pe cei ce se impartasesc cu Dansul.

[/SIZE]
C[SIZE=3]u sufletul si ci trupul sa ma sfintesc, Stapane, sa ma luminez, sa ma mantuiesc, sa-Ti fiu Tie locas prin impartasirea Sfintelor Taine, avandu-Te pe Tine locuitor intru mine, impreuna cu Tatal si cu Duhul Sfant, facatorule de bine, mult milostive.

[/SIZE]
S[SIZE=3]lava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

[/SIZE]
C[SIZE=3]a focul si ca lumina sa-mi fie mie Trupul si Sangele Tau cel scump, Mantuitor meu, arzand materia pacatului si mistuind spinii patimilor si luminandu-ma tot pe mine cel ce ma inchin dumnezeirii Tale.

[/SIZE]
S[SIZE=3]i acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

[/SIZE]
D[SIZE=3]umnezeu S-a intrupat din sangiurile tale cele curate. Pentru aceasta te laudam pe tine, Stapana, toto neamul si te mareste multimea ingerilor, ca prin tine au vazut pe Cel ce stapaneste toate, luand fiinta omeneasca.

Si indata:
[/SIZE]
M[SIZE=3]iluieste-ne pe noi, Doamne, miluieste-ne pe noi, ca, nepricepandu-ne de nici un raspuns, aceasta rugaciune aducem Tie, ca unui Stapan, noi pacatosii robii Tai, miluieste-ne pe noi.

[/SIZE]
S[SIZE=3]lava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh

[/SIZE]
D[SIZE=3]oamne, miluieste-ne pe noi, ca intru Tine am nadajduit, nu Te mania pe noi foarte, nici pomeni faradelegile noastre, ci cauta si acum ca un milostiv si ne izbaveste pe noi de vrajmasii nostri, ca Tu esti Dumnezeul nostru si noi suntem poporul Tau, toti lucrul mainilor Tale si numele Tau chemam.

[/SIZE]
S[SIZE=3]i acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

[/SIZE]
U[SIZE=3]sa milostivirii deschide-o noua binecuvantata Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, ca sa nu pierim cei ce nadajduim in tine, ci sa ne mantuim prin tine din nevoi, ca tu esti mantuirea neamului crestinesc.

PSALMUL 22
[/SIZE]
Domnul ma va paste si nimic nu-mi va lipsi.
La loc cu pasune, acolo m-a salasluit; la apa odihnei m-a hranit.
Sufletul meu l-a intors, povatuitu-m-a pe cararile dreptatii, pentru numele Lui.
Ca de voi si umbla in mijlocul umbrei mortii, nu ma voi teme de rele; ca Tu cu mine esti.
Toiagul Tau si varga Ta, acestea m-au mangaiat.
Gatit-ai masa inaintea mea, impotriva celor ce ma necajesc; uns-ai cu untdelemn capul meu si paharul Tau este adapandu-ma ca un puternic.
Si mila Ta ma va urma in toate zilele vietii mele, ca sa locuiesc in casa Domnului, intru lungime de zile.


__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.01.2009, 08:26:46
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Canon de ruga inainte de Dumnezeiasca Impartasanie(3)

[SIZE=3]PSALMUL 23[/SIZE]
A[SIZE=3]l Domnului este pamantul si plinirea lui, lumea si toti cei ce locuiesc in ea.
Acesta pe mari l-a intemeiat pe el si pe rauri l-a asezat pe el.
Cine se va sui in muntele Domnului, si cine va sta in locul cel sfant al Lui?
Cel nevinovat cu mainile si curat cu inima, care n-a luat in desert sufletul sau si nu s-a jurat cu viclesug aproapelui sau,
Acesta va lua binecuvantarea de la Domnul si milostenie de la Dumnezeu, Mantuitorul sau.
Acesta este neamul celor ce-L cauta pe Domnul, al celor ce cauta fata Dumnezeului lui Iacob.
Ridicati, capetenii, portile voastre si va ridicati portile cele vesnice, si va intra Imparatul slavei.
Cine este acesta Imparatul slavei? Domnul cel tare si puternic, Domnul cel tare in razboi.
Ridicati, capetenii, portile voastre si va ridicati portile cele vesnice, si va intra Imparatul slavei.
Cine este acesta Imparatul slavei? Domnul puterilor, Acesta este Imparatul slavei.

PSALMUL 115
[/SIZE]
C[SIZE=3]rezut-am, pentru aceea am grait, iar eu m-am smerit foarte.
Eu am zis intru uimirea mea : "Tot omul este mincinos!".
Ce voi rasplati Domnului pentru toate catemi-a dat mie?
Paharul mantuirii voi lua si numele Domnului voi chema.
Fagaduintele mele le voi plini Domnului, inaintea a tot poporului Sau.
Scumpa este inaintea Domnului moarttea cuviosilor Lui.
O, Doamne, eu sunt robul tau, eu sunt robul Tau si fiul roabei Tale; rupt-ai legaturile mele.
Tie-Ti voi aduce jertfa de lauda si numele Domnului voi chema.
Fagaduintele mele le voi plini Domnului, inaintea a tot poporului Lui.
In curtile casei Domnului, in mijlocul tau, Ierusalime.

[/SIZE]
S[SIZE=3]lava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh si acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

[/SIZE]
A[SIZE=3]liluia, Aliluia, Aliluia, slava Tie, Dumnezeul nostru
Aliluia, Aliluia, Aliluia, slava Tie, Dumnezeul nostru
Aliluia, Aliluia, Aliluia, slava Tie, Dumnezeul nostru

[/SIZE][SIZE=3]si trei metanii.

[/SIZE][SIZE=3]Si aceste tropare:

[/SIZE]
F[SIZE=3]aradelegile mele trece-le cu vederea, Doamne, Cel ce Te-ai nascut din Fecioara si curateste inima mea, facand-o biserica a preacuratului Tau Trup si Sange si nu ma lepada pe mine de la Fata Ta, Cel ce ai nemasurata mare mila.

[/SIZE]
S[SIZE=3]lava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh.

[/SIZE]
S[SIZE=3]pre impartasirea Sfintelor Tale Taine cum voi indrazni eu, nevrednicul ? Ca de voi cuteza sa ma apropii de Tine, laolalta cu cei vrednici, haina ma vadeste ca nu este de cina si osanda voi pricinui preapacatosului meu suflet; ci curateste, Doamne, necuratia sufletului meusi ma mantuieste, ca un iubitor de oameni.

[/SIZE]
S[SIZE=3]i acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

[/SIZE]
M[SIZE=3]are este multimea pacatelor mele, Nascatoare de Dumnezeu, Curata, la tine alerg, avand trebuinta de mantuire. Cerceteaza neputinciosul meu suflet si te roaga Fiului tau si Dumnezeului nostru sa-mi daruiasca iertare de relelece am facut, ceea ce esti una binecuvantata.

Apoi, Doamne miluieste (de 40 de ori) si metanii cate vom putea. Dupa aceasta, zicand aceste stihuri, sa fim cu luarea minte spre indreptarea noastra.

[/SIZE]
T[SIZE=3]rupul Stapanului vrand sa-L primesti spre hrana,
Fii cu frica sa nu te arzi, ca foc este;
Sangele Lui vrand sa-L bei spre Impartasire,
mergi si cu cei ce te-au mahnit te impaca,
Si asa indrazneste de ia hrana sfanta.
Vrand sa te Impartasesti cu Jertfa de Taina,
Cu al Stapanului Trup facator de viata;
Intru acest chip te roaga cu cutremur:

[/SIZE][SIZE=3]RUGACIUNEA INTAIA
(a Sfantului Vasile cel Mare)


[/SIZE]
S[SIZE=3]tapane Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, Cel ce esti izvorul vietii si al nemuririi, Facatorul a toata faptura vazuta si nevazuta, Fiul Tatalui celui fara de inceput, Cel ce esti impreuna-vesnic cu Dansul si impreuna fara de inceput, Care pentru multa bunatate, in zilele cele din urma ai purtat Trup si Te-ai rastignit, si Te-ai jertfit pentru noi cei nemultumitori si nerecunoscatori si cu sangele Tau ai innoit firea noastra cea stricata prin pacat, Insuti Imparate, Cel ce esti fara de moarte, primeste si pocainta mea, a pacatosului, si pleaca urechea Ta catre mine si asculta graiurile mele, ca am gresit, Doamne; gresit-am la cer si inaintea Ta si nu sunt vrednic a cauta spre inaltimea slavei Tale. Ca am maniat bunatatea Ta, calcand invataturile Tale si neascultand poruncile Tale. Ci Tu, Doamne, fara rautate fiind, indelung rabdator si mult-milostiv, nu m-ai dat pe mine sa pier cu faradelegile mele, in tot chipul asteptand intoarcerea mea. Ca Tu ai zis, Iubitorule de oameni, prin proorocul Tau : "Cu vrere nu voiesc moartea pacatosului, ci sa se intoarca si sa fie viu". Ca nu vrei, Stapane, sa pierzi faptura mainilor Tale, nici nu voiesti pierderea oamenilor, "ci vrei ca toti sa se mantuiasca si la cunostinta adevarului sa vina". Pentru aceasta si eu, desi sunt nevrednic cerului si pamantului si acestei vieti trecatoare, pentru ca m-am supus cu totul pacatului si m-am facut rob dezmierdarilor si am necinstit chipul Tau, dar fiind faptura si zidirea Ta, nu deznadajduiesc de a mea mantuire, eu ticalosul. Ci nadajduind in milostivirea Ta cea fara de margini, vin catre Tine: primeste-ma deci si pe mine, Iubitorule de oameni Hristoase, ca pe desfranata si ca pe talharul, ca pe vamesul si ca pe fiul cel pierdut, si ridica sarcina grea a pacatelor mele, Cel ce ridici pacatul lumii si tamaduiesti neputintele oamenilor; Cel ce chemi la tine pe cei osteniti si impovarati si le dai odihna; Cel ce n-ai venit sa chemi la pocainta pe cei drepti, ci pe cei pacatosi, si ma curateste de toata necuratenia trupului si a sufletului. Invata-ma sa savarsesc sfintenie intru frica Ta, ca, intru curata marturisirea cugetului meu primind particica sfintelor Tale Taine, sa ma unesc cu Sfantul Tau Trup si Sange, si sa Te am pe Tine locuind si petrecand intru mine impreuna cu Tatal si cu Sfantul Duh. Asa, Doamne, Iisuse Hristoase, Dumnezeul meu, sa nu-mi fie mie spre osanda impartasirea preacuratelor si de viata facatoarelor Tale Taine, nici sa ajung neputincios cu sufletul si cu trupul, impartasindu-ma cu nevrednicie; ci da-mi, pana la suflarea mea cea mai de pe urma, fara de osanda sa primesc particica Sfintelor Tale taine, spre impartasirea cu Duhul Sfant, ca merinde pentru viata de veci si raspuns bineprimit, la infricosatorul Tau scaun de judecata, ca si eu, dimpreuna cu toti alesii Tai, sa fiu partas bunatatilor Tale celor nestricacioase, pe care le-ai gatit Doamne, celor ce Te iubesc pe Tine, intru care esti preaslavit in vecii vecilor. Amin.


[/SIZE][SIZE=3]RUGACIUNEA A DOUA
(a Sfantului Ioan Gura de Aur)

[/SIZE]
D[SIZE=3]oamne, Dumnezeul meu, stiu ca nu sunt vrednic, nici in stare ca sa intri sub acoperamantul casei sufletului meu, pentru ca este cu totul pustiu si surpat si nu afli in mine loc potrivit ca sa-ti pleci capul. Ci, precum din inaltime Te-ai plecat pentru noi, pleaca-Te si acum spre smerenia mea. Si precum ai binevoit a Te culca in pestera si in ieslea necuvantatoarelor, asa binevoieste a intra si in ieslea necuvantatorului meu suflet, si in intinatul meu trup. Si precum n-ai socotit lucru nevrednic a intra si a cina impreuna cu pacatosii in casa lui Simon cel lepros, asa binevoieste a intra si in casa smeritului, leprosului si pacatosului meu suflet. Si precum n-ai indepartat pe desfranata cea pacatoasa, cea asemenea mie, care a venit si s-a atins de Tine, asa Te milostiveste si de mine, pacatosul, care vin si ma ating de Tine. Si precum nu Te-ai scarbit de intinata si necurata ei gura, ce Te-a sarutat, asa nu te scarbi nici de intinata si mai necurata mea gura, nici de buzele mele cele necurate si pangarite, si de limba mea cea cu totul necurata. Ci sa-mi fie mie carbunele preasfantului Tau Trup si al scumpului Tau Sange spre sfintire si spre luminare, spre insanatosirea smeritului meu suflet si trup, spre usurarea greutatii greselilor mele celor multe, spre paza de toata lucrarea diavoleasca, spre indepartarea si mutarea raului si vicleanului meu obicei, spre omorarea patimilor, spre plinirea poruncilor Tale, spre adaugirea dumnezeiescului Tau har si spre dobandirea imparatiei Tale. Ca nu vin la Tine ca un nepasator, Hristoase, Dumnezeule, ci increzandu-ma in bunatatea Ta cea nespusa si ca nu cumva ramanand departe prea multa vreme de impartasirea Ta, sa fiu prins de lupul cel intelegator. Pentru aceasta ma rog Tie, Cel ce singur esti sfant, Stapane: sfinteste-mi sufletul si trupul, mintea si inima, rarunchii si maruntaiele, innoieste-ma tot si inradacineaza frica Ta intru madularele mele si sfintenia Ta fa-o nestearsa de la mine. Si-mi fii mie ajutator si folositor, indreptand in pace viata mea, si invrednicindu-ma a sta dea dreapta Ta, cu sfintii Tai, pentru rugaciunile si mijlocirile Preacuratei Maicii tale si ale slujitorilor tai celor fara de ttrup, ale preacuratelor puteri, si pentru ale tuturor sfintilor, care din veac au bineplacut Tie. Amin.


[/SIZE]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 31.07.2012 00:01:10
Semnificatia celor 40 de zile Luminelle Botezul 31 24.08.2011 22:17:30
Sfintii cazuti in uitare Mihnea Dragomir Diverse Sarbatori 4 12.02.2011 23:01:47
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 13:02:02
Rugaciunea celor saraci DanielaTM Rugaciuni 0 21.08.2009 11:09:01